Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Zagraniczne obiekty sakralne » Obiekty sakralne Hiszpanii

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 22 kwi 2021, o 17:43 
Bratnia dusza

Imię: Grzegorz
Ermita de San Baudelio de Berlanga to mały kościółek na kompletnym pustkowiu. Koordynaty: 41°25′06″N 002°47′25″W
Znajduje się on około 8 kilometrów na południe od miejscowości Berlanga de Duero która to miejscowość sama w sobie jest godna tego by ją odwiedzić (ale o tem, potem)
Kościółek zbudowany na początku XI wieku w stylu mozarabskim w rejonie który był wtedy pograniczem muzułmańsko-chrześcijańskim. Nie na długo zresztą bo w 1060 roku teren ten wraz z Berlanga de Duero został odbity przez Ferdynanda I z Leonu.

Budowla z zewnątrz jest tak nieatrakcyjna, że nawet nie zrobiłem jej zdjęcia. Teraz żałuje. Ot, kamienny prostopadłościan z przybudówką. Nuda.

Wejście już ciekawsze bo w formie tak modnej wtedy podkowy.

Załącznik:
b01.JPG
b01.JPG [ 222.75 KiB | Przeglądane 474 razy ]

Wnętrze podzielone jest na dwie zasadnicze części. Salę główną (trudno nazwać to „nawą” ale jak ktoś się uprze to w zasadzie czemu nie?) i maleńką absydę.
W „nawie” dominującym elementem jest centralnie umieszczona masywna kolumna podpierająca strop (o niej w następnym poście).

Załącznik:
b02.JPG
b02.JPG [ 190.68 KiB | Przeglądane 474 razy ]

Załącznik:
b03.JPG
b03.JPG [ 213.03 KiB | Przeglądane 474 razy ]

Na prawo od głównego wejścia umieszczono coś w rodzaju chóru podpartego kolumnadą przypominającą jako żywo meczet w Kordobie (oczywiście to nie ta skala).

Załącznik:
b07.JPG
b07.JPG [ 201.03 KiB | Przeglądane 474 razy ]

Załącznik:
b08.JPG
b08.JPG [ 207.52 KiB | Przeglądane 474 razy ]

Załącznik:
b04.JPG
b04.JPG [ 148.96 KiB | Przeglądane 474 razy ]

Załącznik:
b09.JPG
b09.JPG [ 159.67 KiB | Przeglądane 474 razy ]

Załącznik:
b10.JPG
b10.JPG [ 165.62 KiB | Przeglądane 474 razy ]

Na lewo jest wejście do maleńkiej absydy.

Załącznik:
b05.JPG
b05.JPG [ 191.38 KiB | Przeglądane 474 razy ]

Załącznik:
b06.JPG
b06.JPG [ 178.95 KiB | Przeglądane 474 razy ]

Załącznik:
b00.JPG
b00.JPG [ 172.37 KiB | Przeglądane 474 razy ]

Na odrestaurowanych ścianach widać resztki fresków. Resztki bo swego czasu Hiszpanie opylili je Amerykańcom i teraz próbują je odzyskać.

Załącznik:
b11.JPG
b11.JPG [ 206.17 KiB | Przeglądane 474 razy ]

CDN.

Piotr Bukartyk

Post Napisane: 23 kwi 2021, o 14:59 
Bratnia dusza

Teraz przechodzimy do czegoś co mnie osobiście najbardziej zafascynowało w tej budowli.
Głównej kolumny podtrzymującej sklepienie..
Ma ona formę palmy. Nie widziałem nigdy wcześniej czegoś takiego. "Liście" tej "palmy" są jednocześnie żebrami wzmacniającymi konstrukcję sklepienia. Na siłę można to skojarzyć z kolumnami w barcelońskiej Sagrada Familia, ale to bardzo dalekie porównanie.

Załącznik:
b20.JPG
b20.JPG [ 199.95 KiB | Przeglądane 422 razy ]

Załącznik:
b21.JPG
b21.JPG [ 195.13 KiB | Przeglądane 422 razy ]

Załącznik:
b22.JPG
b22.JPG [ 204.7 KiB | Przeglądane 422 razy ]

Załącznik:
b25.JPG
b25.JPG [ 196.71 KiB | Przeglądane 422 razy ]

Załącznik:
b26.JPG
b26.JPG [ 194.46 KiB | Przeglądane 422 razy ]

Załącznik:
b27.JPG
b27.JPG [ 219.94 KiB | Przeglądane 422 razy ]

Zwróćcie uwagę, że te "liście" zanim się staną użebrowaniem sklepienia tworzą najpierw jakby "głowicę" (wybaczcie te terminy ale naprawdę nie wiem jak to opisywać bo forma tej kolumny wymyka się wszelkim utartym terminologiom). Ta "głowica" przybiera formę "kosza" i jest pusta w środku.

Załącznik:
b23.JPG
b23.JPG [ 202.25 KiB | Przeglądane 422 razy ]

Załącznik:
b24.JPG
b24.JPG [ 212.38 KiB | Przeglądane 422 razy ]

Ta pustka była miejscem gdzie żył i modlił się pustelnik. Ponoć w historii kościoła było ich kilku. Niektórzy dożyli tam swoich dni.
Aby umieścić tam pustelnika należało odkuć jedną z "łodyg" a następnie zamurować ją z powrotem. To samo z jego wyciągnięciem (albo z wyciągnięciem jego ciała).
W naszych czasach działanie nie do pojęcia...

Piotr Bukartyk

Post Napisane: 23 kwi 2021, o 20:22 
Bratnia dusza

Imię: Tomasz
Raczej nie rozkuwali żebra, tylko ściankę tego cylindra nad otworem, tam jest szerzej i jest to element niekonstrukcyjny. Na zdjęciu b24 jest chyba nawet ślad po takim rozkuciu, wtórnie zatynkowany.

Post Napisane: 24 kwi 2021, o 20:02 
Bratnia dusza

No wiesz, budynek ma cos koło tysiąca lat więc nie przywiązywałbym szczególnej wagi do śladów typu „świeży tynk”. Tym bardziej, że takie hardcorowe pustelinikowanie wyszło z mody naprawdę bardzo dawno.
O tym odkuwaniu i zamurowywaniu dowiedziałem się od jednego zwiedzającego Hiszpana który był obstawiony większą ilością materiałów.

Teraz fotki cmentarzyka przykościelnego. Mogiły są puste bo resztki ciał zostały ekshumowane przez archeologów.

Załącznik:
b30.JPG
b30.JPG [ 174.69 KiB | Przeglądane 400 razy ]

Załącznik:
b32.JPG
b32.JPG [ 232.69 KiB | Przeglądane 400 razy ]

Załącznik:
b31.JPG
b31.JPG [ 231.09 KiB | Przeglądane 400 razy ]

Załącznik:
b33.JPG
b33.JPG [ 251.28 KiB | Przeglądane 400 razy ]

Jeśli kogoś zainteresował ten obiekt to polecam wizytę w pobliskim mieście Berlanga de Duero.
Istnieje tam multimedialne centrum informacyjne dotyczące tej świątyni. Sporo można się dowiedzieć i zobaczyć jak to wyglądało oryginalnie. Freski były rzeczywiście niesamowite.
W Berlanga jest tez ciekawy zamek, katedra i stare miasto.
W katedrze jest grób Tomasza z Berlanga de Duero. Czwartego biskupa Panamy, człowieka który (niechcący) odkrył wyspy Galapagos oraz człowieka który sprawił, że kuchnia wielu krajów Europy już nigdy nie była taka sama a to za sprawą pomidorów które przywiózł na stary kontynent (Tak napisali w katedrze przy jego grobie).
Ja jako wielbiciel sałatek, ketchupów i w ogóle sosów pomidorowych jestem mu szczególnie wdzięczny.

Piotr Bukartyk

Post Napisane: 24 kwi 2021, o 21:33 
Bratnia dusza

Imię: Tomasz
Ależ nie przywiązuję żadnej wagi, gdyż większość fresków i malowideł, jak czytałem, zrabowano. Więc białe plamy nie są zaskoczeniem. Ale malowidła są stare i nie były ponoć odnawiane, więc te plamy dają jakąś informację. To jest subtelna konstrukcja o symetrycznej pracy, dość wrażliwa na asymetrię obciążeń, ale w której istotny dla konstrukcji żeberka (łęku) jest tak naprawdę dolny pasek równy mniej więcej szerokości żebra. Górny trójkąt pomiędzy nim, cylindrem i sklepieniem można z wyczuciem naruszyć bez szkody dla statyki. To jest nawet podkreślone malowaniem, (a może i grubością ścianki). Stąd jak rozbiorą górę ścianki cylindra między dwoma łękami i lekko podkują te przylegające trójkąty nad łękami, to bez trudu uzyskają przestrzeń, by przedostał się człowiek, (a już eremita na pewno).

Post Napisane: 25 kwi 2021, o 11:42 
Bratnia dusza

Bardzo możliwe że tak było. Jak wcześniej wspomniałem dowiedziałem się o tym od hiszpańskiego turysty, który był obstawiony jakimiś papierami. Zafascynowała mnie raczej wiadomość o tym procederze a nie jego strona techniczna. Z resztą nie znam hiszpańskiego aż tak dobrze by móc zagłębiać się w takie detale.
A freski to chyba raczej sprzedano niż zrabowano.

Jak wspominałem wcześniej, warto zajrzeć do centrum informacji turystycznej w Berlanga i kupić bilet do "muzeum" multimedialnego. Można tam się zorientować jak ten kościół wyglądał w czasach świetności.

Piotr Bukartyk

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Zagraniczne obiekty sakralne » Obiekty sakralne Hiszpanii