Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje zagraniczne » Fortyfikacje czeskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 31 paź 2012, o 00:12 
Moderator

Imię: Franz
Chciałbym zaprezentować ciekawe rozwiązanie strzelnicy ściennej do obrony bezpośredniej, stosowanej w schronach fortyfikacji stałej. Z zewnątrz nie wyróżniała się niczym szczególnym. Profil antyrykoszetowy kończył się na staliwnym odlewie, a otwór strzelnicy zamknięto płytą ze szczeliną obserwacyjną.

Obrazek

Od strony izby, wnęka strzelnicy zabezpieczona była staliwnym odlewem. Po lewej stronie strzelnicy znajdował się otwór na peryskop ścienny. Otwór pod peryskop, zabezpieczony zamknięciem. Nieco dalej, również po lewej stronie strzelnicy, widoczna jest zrzutnia granatów, przykryta masywnym deklem. Zadaniem zrzutni granatów ora peryskopu ściennego była obrona rowu diamentowego, znajdującego się pod strzelnicami podstawowego uzbrojenia schronu.

Obrazek

Strzelnica, miała zamocowany w uchwycie bagnetowym, moduł obserwacyjny z przeziernikiem. Powierzchnia przeziernika zabezpieczona była od wewnętrznej strony grubym szkłem warstwowym, osadzonym w metalowej obudowie. Do otwarcia strzelnicy wystarczył szybki obrót dźwigni o koło 45 stopni, znajdującej się po prawej. Moduł do obserwacji można było zawiesić na uchwycie po lewej stronie strzelnicy.

Obrazek

Obrazek

W otworze można było umieścić ręczny karabin maszynowy, zamocowany w module szybkiego mocowania.

Obrazek

Łuski zbierane były do worka parcianego lub skórzanego, podwieszonego do rkm. Dwa kolejne zdjęcia prezentują rkm z modułem szybkiego mocowania.

Obrazek

Obrazek

Aby sprawdzić, czy system jest uniwersalny, podszedłem do lewej kopuły z trzech, pokazanych na zdjęciu.

Obrazek

Obrazek

Jest to kopuła obserwacyjno – bojowa, odpowiednik francuskiej kopuły GFM. Popatrzyłem, wcisnąłem delikatnie aparat do środka i wykonałem takie zdjęcie:

Obrazek

Wyraźnie widoczne są uchwyty bagnetowe, a ich średnica zbliżona do omawianego wcześniej rozwiązania strzelnicy ściennej. Pomiaru porównawczego dokonałem paczką papierosów Marlboro w sztywnym opakowaniu. Marlboro, krótkie, czerwone.

Jak wygląda moduł do obserwacji? Zdjęcia poniżej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Auf… pozdrawia

Ostatnio edytowano 1 gru 2012, o 04:16 przez Franz Aufmann, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł: Re: Strzelnica
 Post Napisane: 31 paź 2012, o 14:34 
Moderator

Staram się opisywać rozwiązania konstrukcyjne w prosty sposób a opis uzupełniam zdjęciami. Czy ta forma jest do zaakceptowania? Ma być więcej zdjęć? Czy opis jest zrozumiały?

Teraz chciałbym uzupełnić poprzedni post o mały komentarz. Na zdjęciu poniżej pokazałem dwie strzelnice (od lewej strony zdjęcia) uzbrojenia głównego lub podstawowego oraz ich płożenie na tle całej bryły schronu.

Obrazek

Obrazek

Zadaniem tego schronu było prowadzenie ognia dwubocznego ze strzelnic z uzbrojeniem głównym, zgodnie z założeniami taktycznymi dla danego odcinka (sektora obrony). Konstrukcja schronu była „prawie” symetryczna, co prezentuje kolejne zdjęcie, potwierdzające możliwość prowadzenia ognia w dwóch kierunkach.

Obrazek

Trzecia strzelnica jest pomocniczą (zdjęcie pierwsze, pierwsza z prawej strony) i wypełnia zadania zgodnie z założeniami taktycznymi obrony bezpośredniej samego schronu. Natomiast zadaniem zrzutni granatów oraz peryskopu ściennego była obrona rowu diamentowego, znajdującego się pod strzelnicami podstawowego uzbrojenia schronu a będącego w martwym polu omawianej strzelnicy.

W następnym poście będzie o rowie diamentowym. Do czego służył?

Post Napisane: 4 lis 2012, o 17:59 
Moderator

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, dzisiejszy post poświęciłem strzelnicy obrony wejścia.
Wejście do ciężkiego schronu.

Obrazek

Obrazek

Wejście do ciężkiego schronu z lat 1936 – 1938, zabezpieczano drzwiami pancernymi a korytarz wejściowy kratą antyszurmową.
Długość korytarza powinna być tak długa, aby powierzchnia wejściowych drzwi pancernych, umieszczonych w bocznej ścianie korytarza, nie mogła być bezpośrednio ostrzelana z zewnątrz schronu. W ścianie zamykającej korytarz, umieszczono strzelnicę obrony wejścia.
Strzelnica obrony wejścia składała się dwóch płyt ustalonych wzajemnie za pomocą czterech śrub. Wewnętrzna płyta posiadała prowadnice z zasuwą. Zamknięcie strzelnicy ryglowane było przez mechanizm mimośrodowy ze sprężyną. Obrót dźwignią pozwalał na ryglowanie położenia zasuwy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zasuwa posiadała obniżoną grubość od strony płyty wewnętrznej, na całej swojej szerokości i wysokości nie mniejszej niż prostokątny otwór w płycie. W ten sposób wyeliminowano możliwość unieruchomienia zasuwy przez plastyczne odkształcenia na płaszczyźnie zasuwy powstałe w wyniku trafień pocisków.

Obrazek

Auf…

Post Napisane: 4 lis 2012, o 19:57 
Moderator

Imię: Sławek
Czy to ten sam obiekt viewtopic.php?f=193&t=2709 ?
Jak tam byliśmy, to wnętrze dopiero rekonstruowano.
Pozdrawiam.

odeśpij trudy swej podróży....

Post Napisane: 6 lis 2012, o 02:20 
Moderator

Gryzley napisał(a):
Czy to ten sam obiekt

Witam,
Czy mogę zwracać się do Ciebie po imieniu?

Posty dotyczą tylko wybranych zagadnień a dla ich zilustrowania dobierałem zdjęcia, często wykonywane w różnych obiektach. Rozumiem Twoją sugestię, że czytelnik powinien otrzymać informację dotyczącą lokalizacji obiektów ze zdjęć. Podczas ostatniego wyjazdu zwiedzałem wybrane dzieła fortyfikacji od Nachodu do Rokytnic. Na zdjęciach zaprezentowałem schron MS- 82 (strzelnice), R-H-S-76 (kopuły) i RS-74.

W ostatnim poście zaprezentowałem wejście do schronu RS-72 „Na holém” jako niemalże standardowe w czechosłowackich ciężkich schronach do ognia dwubocznego. Ilekroć odwiedzałem ten schron, zawsze był zamknięty. Natomiast świetnie prezentuje się teren wokół schronu. Rów przeciwczołgowy był kiedyś przysypany a teraz …. Zdjęcie prezentuje widok schronu z rowu przeciwczołgowego znajdującego się w sektorze ognia armaty przeciwpancernej. W tym wypadku, rów przeciwczołgowy zakończony jest zaporą przeciwpancerną (stalowe belki wprowadzone w gniazda w żelbetonowym fundamencie lub i jeże czeskie), otaczającą schron półkolem od strony przedpola. Nie dokonano rekonstrukcji zapór przeciwpiechotnych.

Obrazek

Auf... pozdrawia

Post Napisane: 14 lis 2012, o 10:19 

Imię: Marek
Franz Aufmann napisał(a):
Posty dotyczą tylko wybranych zagadnień a dla ich zilustrowania dobierałem zdjęcia, często wykonywane w różnych obiektach.

To jest dobre rozwiązanie. Opis do zdjęcia uzupełnia informację, więc nie ma problemu z interpretacją zdjęcia.

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje zagraniczne » Fortyfikacje czeskie