 |
 |
EksploratorzyForum Zbuntowanych Poszukiwaczy |
|
|
Strona 1 z 1
|
[ Posty: 6 ] |
|
Autor |
Wiadomość |
Aga
|
Napisane: 5 mar 2010, o 08:48 |
|
 |
Moderator |
 |
Dołączył(a): 27 maja 2009, o 22:24 Posty: 3233 Pochwały: 1
|
Na początek archiwalna pocztówka pałacu, którego współczesne zdjęcia raczej nie pojawią się na naszym forum  . Zrobiliśmy jedno podejście ale niestety zakończyło się fiaskiem, ponieważ pałac znajduje się w rękach osoby wyznajacej zasadę my home is my castle - kilkumetrowy mur od zewnętrznej strony, pas gęstej zieleni i kolejny, drewniany płot, że o licznych kamerach nie wspomnę... Pałac w Inwałdzie (woj. małopolskie), bo to o nim mowa, został wybudowany na początku XIX wieku przez hrabiego Konstantego Bobrowskiego, na miejscu wcześniejszego, parterowego XVII-wiecznego dworu. W połowie XIX wieku przeszedł w ręce innej hrabiowskiej rodziny - Romerów, pozostając ich własnością do aż czasów II wojny światowej. Po jej wybuchu Niemcy zajęli pałac, zostawiając Romerom jedno skrzydło. Jednak kiedy hrabia odmówił podpisania volkslisty, został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, a reszta rodziny musiała opuścić pałac. Po zakończeniu wojny majątek oczywiście rozparcelowano, a pałac przydzielono Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska. Później jeszcze wielokrotnie zmieniał "włascicieli" aż ostatecznie (prawdopodobnie w latach 90-tych) ktoś go kupił, wyremontował i ogrodził... Źródło: http://www.dwor.stryszow.pl/dwory%20waowickie.php Pocztówka (znaleziona przeze mnie na allegro jakiś czas temu, ale już ją widziałam na pewnym portalu z opisem aukcje internetowe  ), pochodzi z lat międzywojennych (data wysłania to chyba 9 wrzesień 1929 roku)
|
|
 |
|
 |
Aga
|
Napisane: 12 mar 2010, o 22:18 |
|
 |
Moderator |
 |
Dołączył(a): 27 maja 2009, o 22:24 Posty: 3233 Pochwały: 1
|
Jeszcze jedno zdjęcie - współczesna, ale też już archiwalna fotografia pałacu przed remontem: Źródło: http://www.inwald.pl (administrator tej strony wyraził zgodę na publikację, za co mu bardzo dziękuję)
|
|
 |
|
 |
lonek
|
Napisane: 17 maja 2014, o 21:13 |
|
 |
Bratnia dusza |
 |
Dołączył(a): 17 mar 2013, o 11:50 Posty: 343 Lokalizacja: Gdzieś ...
Imię: Longin
|
Mogę dostać po łbie za te zdjęcia z lotu Lonka , ale nie mogłem się powstrzymać . Jest na czym oko zawiesić . Załącznik:
IMG_0040 - Kopia.JPG [ 213.27 KiB | Przeglądane 3642 razy ]
Załącznik:
IMG_0041 - Kopia.JPG [ 205.36 KiB | Przeglądane 3642 razy ]
Załącznik:
IMG_0042 - Kopia.JPG [ 193.81 KiB | Przeglądane 3642 razy ]
Załącznik:
IMG_0043 - Kopia.JPG [ 211.24 KiB | Przeglądane 3642 razy ]
_________________ „ Jeśli raz posmakowałeś latania, będziesz już zawsze chodził z oczami utkwionymi w niebo, bo tam byłeś i zawsze będziesz chciał tam wrócić” Leonardo Da Vinci
|
|
 |
|
 |
ammadeuus
|
Napisane: 17 maja 2014, o 22:31 |
|
Dołączył(a): 2 lut 2014, o 10:31 Posty: 62 Lokalizacja: Ziemia Chrzanowska
|
|
 |
|
 |
Gatoma
|
Napisane: 14 lis 2016, o 09:25 |
|
 |
Bratnia dusza |
Dołączył(a): 9 paź 2016, o 08:01 Posty: 550
Imię: Grażyna
|
Obecny pałac w Inwałdzie ( powiat wadowicki, gmina Andrychów ) została zbudowany ok. 1852 roku przez Feliksa Romera jako przebudowa wcześniejszego, parterowego dworu Bobrowskich. Pałac zaprojektowano w stylu późno-klasycystycznym i otoczono okazałym parkiem krajobrazowym. Romerowie byli bardzo dobrymi gospodarzami i majątek świetnie prosperował. Założono szklarnie, rozwinięto hodowlę bydła i owiec. Właściciele majątku zorganizowali także we wsi spółdzielnię mleczarską. Po wojnie i nacjonalizacji majątku rodzina osiedliła się w Bielsku Białej. Ostatni przedwojenny właściciel pałacu, Rodryg zmarł w 1967 roku. W latach 1994-1998 pałac stał opuszczony. W 1999 roku nabyła go osoba prywatna.
Załączam kilka zdjęć. Pierwsze zdjęcie z Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce. T.1 Województwo Krakowskie.
Z pałacem związana jest tragedia rodziny Romerów, która wydarzyła się w 1938 roku. Będąc w odwiedzinach u brata zginął, przy czyszczeniu broni myśliwskiej, Karol Romer, znany dyplomata i szef Protokołu Dyplomatycznego M.S.Z. Istniała także ( a nawet pokutuje do dzisiaj ) pogłoska, że nie był to wypadek a skrytobójczy zamach. Karol Romer został pochowany w Inwałdzie, w rodzinnej kaplicy grobowej stojącej obok kościoła.
Załączniki: |

Inwałd pałac zdjecie z Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce.jpg [ 131.76 KiB | Przeglądane 3235 razy ]
|

Inwałd pałac w trakcie remontu.jpg [ 104.16 KiB | Przeglądane 3235 razy ]
|

kaplica grobowa Romerów 2.JPG [ 179.89 KiB | Przeglądane 3235 razy ]
|

tablica pamiątkowa.JPG [ 167.17 KiB | Przeglądane 3235 razy ]
|
|
|
 |
|
 |
SLAVISTA
|
Napisane: 24 maja 2022, o 18:01 |
|
Dołączył(a): 20 lip 2015, o 17:24 Posty: 29 Lokalizacja: Mogilany,Siepraw
Imię: mateusz
|
Dwór w Inwałzie
Załączniki: |
Komentarz: Dwór w Inwałdzie stan na 24.5.2022

100_0081-min.JPG [ 111.83 KiB | Przeglądane 224 razy ]
|
|
|
 |
|
 |
Dodaj do:
|
|
Strona 1 z 1
|
[ Posty: 6 ] |
|
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość |
|
|
|
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników
|
|
 |