Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje zagraniczne

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 10 wrz 2017, o 15:06 

W okolicy jeziora Miadzioł (biał. Мя́дзел, ros. Мядель) na Białorusi natrafiłam na schrony z czasów I wojny światowej. W lesie znajdowały się szczątki czegoś przypominającego szczeliny przeciwlotnicze (niestety zdjęć brak), a na polu znaleźliśmy schron bojowy. Jest to fortyfikacja niemiecka, z czasów I wojny światowej, a konkretnie prawdopodobnie operacji naroczańskiej. Niestety niewiele mi wiadomo o walkach w tamtym terenie, poza tym, że były bardzo krwawe.

Obrazek

Obrazek

Na zewnątrz schronu widoczne są wystające zbrojenia, a także szyny kolejowe, którymi umocniono strop

Obrazek

Schron ma trzech ścianach ma strzelnice skierowane na pozycje rosyjskie, na czwartej zaś niewielki właz, obecnie prawie całkowicie zasypany. Z tego względu nie byliśmy w stanie wejść do środka.

Obrazek

Na szczycie schronu znajduje się kwadratowy otwór, jakby szyb, przez który można zerknąć do wnętrza. W dodatku wygląda, jakby od góry nałożono na niego dodatkową warstwę betonu (wyraźnie odcina się od oryginalnego budulca). Spekulowaliśmy, że być może schron wykorzystywany był w trakcie II wojny światowej czy za Związku Radzieckiego jako podstawa pod coś i stąd ów otwór oraz dodatkowy beton - ale ekspertami nie jesteśmy :)

Obrazek

W okolicy jest jeszcze sporo podobnych umocnień, słabo lub wcale nie eksplorowanych. Niestety brakło czasu na odwiedzenie wszystkich, ale mam nadzieję, że jeszcze tam wrócę :)

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje zagraniczne