Eksploratorzy
https://eksploratorzy.stronazen.pl/

Rowy - wzgórze cmentarne
https://eksploratorzy.stronazen.pl/viewtopic.php?f=447&t=38585
Strona 1 z 1

Autor:  Petrus [ 19 wrz 2021, o 11:20 ]
Tytuł:  Rowy - wzgórze cmentarne

Rowy (woj. pomorskie, pow. słupski, gm. Ustka)
niem. Rowe

W tej nadmorskiej miejscowości z przepięknymi plażami, na wschód od wszelkich zabudowań, znajduje się niewielkie wzgórze graniczące ze Słowińskim Parkiem Narodowym.
To tzw. wzgórze cmentarne, na którym dawniej znajdował się kościółek (rozebrany w 1850 roku) otoczony cmentarzem (ewangelickim).
Na cmentarzu tym, poza miejscowymi zmarłymi, miały być również chowane różnej narodowości ofiary z rozbitych na bałtyckim wybrzeżu statków.
Spoczywa tu również miejscowy pastor (w latach 1713-36) Johann Jarken Gustkowski (~1684-1736), którego wnukiem był Johann David Ludwig Graf Yorck von Wartenburg (1759-1830) - pruski feldmarszałek związany z dolnośląską Oleśnicą Małą.
Po ostatniej wojnie, w latach 50. cmentarz wyłączono z użytku. Przez lata był opuszczony. Dwa lata temu wykonywane na nim były prace porządkowe, podczas których postawiono do pionu wiele pozostałości nagrobków, których prawie wszystkie żeliwne krzyże zostały zniszczone.

Widok na wzgórze od zachodu
Obrazek

do cmentarza prowadzi droga gruntowa (ok.250m) zaczynająca się w pobliżu kościoła
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

na dosyć stromych zboczach wzgórza z trawy wystają pozostałości nagrobków, głównie tych zwieńczonych dawniej krzyżami żeliwnymi
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/