Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pomniki i miejsca pamięci » Pomniki i miejsca pamięci - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 7 kwi 2010, o 21:02 

Czuchów (Czerwionka-Leszczyny) pow. rybnicki, woj. śląskie

Autor "Pola obelisków" w Berlinie Peter Eisenman powiedział iż jego dzieło nie jest żadnym symbolem ale jest miejscem w którym obeliski/historia ukazują się na powierzchni ulicy/teraźniejszości po to by po kilkudziesięciu metrach znowu zniknąć pod poziomem ulicy/teraźniejszości. Wszystko aby pamięć trwała... A może to ulica/teraźniejszość na chwilę sprowadza na poziom historii. Wszystko aby pamięć trwała...

[+1]
Obrazek

[+1]
Obrazek

[+1]
Obrazek

[+1]
Obrazek

[+1]
Obrazek

[+1]
Obrazek

[-1]
Obrazek

[-1]
Obrazek

[-]
Obrazek

Cytuj:
"Poległym Powstańcom 1919-20-21 1 baonu 13 pułku piechoty - Żory - wojsk powstańczych"

A. Żukowski, A Gudzik "Szlakami Zielonego Śląska"
A. Gudzik "Czuchów"

Ponieważ Ktoś mnie zachęcił do kontynuacji więc c.d.n. :-)

Post Napisane: 8 kwi 2010, o 16:34 

Cytuj:
(...) 8 września 1930 r. – w Czuchowie został wzniesiony pomnik upamiętniający czyn powstańczy. Niemal 9-metrowy monument z czerwonego piaskowca, zwieńczony rzeźbą orła stanął na skwerze pomiędzy tzw. starą szkołą i parkiem dworskim. W miejscu tym w okresie międzywojennym często odbywały się spotkania i manifestacje patriotyczne społeczności lokalnej.

(...) 1 września 1939 r. (...) Do Czuchowa wojska hitlerowskie wkroczyły o godz. 6:00. Wkrótce też rozpoczęło się planowe niszczenie oznak polskości. Rozebrano pomnik czynu powstańczego, którego fragmenty w 1940 r. Wykorzystano do budowy mostka na Barwinku. Monument chociaż w innym kształcie odbudowano w 1960 r.

Źródło: A. Gudzik "Czuchów"

Na Barwinku zlokalizowałem 7 mostków, każdorazowo jak jechałem przez Czuchów sprawdzałem 1, za szóstym razem trafiłem na ten własciwy. Kiedy robiłem zdjęcia podszedł do mnie człowiek, który wiedział co oglądam. Rozmawialiśmy krótko jednak wystarczająco bym się dowiedział, że mostek to tylko początek tego wątku... muszę trochę pojeździć no i wrócić do mojego rozmówcy bo mam jeszcze parę pytań.

[1]
Obrazek

[2]
Obrazek

[3]
Obrazek

[4]
Obrazek

[5]
Obrazek

Post Napisane: 23 kwi 2010, o 21:14 

Odnalazłem mostek bo wydawał mi się ciekawym obiektem i właściwie zobaczyłem ale ... ktoś uświadomił mi że patrzyłem na tę pamiątkę jak na garbatego, dowiedziałem się od mojego rozmówcy o Teofilu Bieli. Jak dzisiaj wracam do słów które padły to chyba rozmawiałem z wnukiem powstańca, wtedy tego nie skapowałem.

Więc żeby nie było... idziemy szlakiem „spod mostka”, dwie historie, jedną znałem a o drugiej powiedział mi mój rozmówca. Przypominam 1 batalion 13 żorskiego pułku piechoty wojsk powstańczych, dowódca Teofil Biela z Czuchowa, historia jest opisana lub przynajmniej wzmiankowana w każdej pozycji dot. powstań śląskich.
Jest 2 i 3 maja 1921 roku batalion Bieli zajmuje Czerwionkę i Knurów. Właśnie w Cerwionce ma miejsce potyczka z Włochami. Włoskie oddziały rozjemcze sprzyjały Niemcom. Powstańcy walczyli o budynek poczty o kopalnię Debieńsko i wreszcie o budynek szkoły.

Cytuj:
Budny Ignacy (...) w ostatniej chwili zatelefonował z poczty do dowódcy oddziału włoskiego w Czerwionce by sie porozumieć. Ale ten odpowiedział „Z bandytami nie chcę mieć nic wspólnego” i odwiesił słuchawkę Wtedy oddział włoski stacjonujący na kopalni razem z Niemcami zaatakowały 3 kompanię w której znajdował sie Biela (...) ten zaatakował za to oddział Włochów i rozbroił go.

Kopalnia Dębieńsko w Czerwionce
Obrazek

Obrazek

Cytuj:
Również oddział Włochów stacjonujący w szkole zaatakował 2 kompanię, przy której był Budny Ignacy. Budny odpowiedział kontratakiem. Wtedy Włosi wycofali sie do szkoły (...) W nocy Budny nie chciał zdobywać szkoły i czekał do rana (...) gdy tylko Włosi zaczeli ostrzeliwać przez okna powstańców i wszystko co zobaczyli, wtedy Budny przypuścił szturm na szkołę, którą zajął o 7.00 biorąc Włochów do niewoli. (...) Włochów ulokowano w sali restauracji, pozostawiajac 60 ludzi jako ochronę w Czerwionce, batalion zaś cały maszerował (...) w kierunku Gliwic.

Szkoła, w drewnianych okiennicach jescze kilka lat temu odnaleziono naboje z "jakijś staryj flinty"
Obrazek

Obrazek

Sala w Czerwionce 50 m od szkoły
Obrazek

Nie uszli daleko bo wkrótce dopędził ich kurier:

Cytuj:
(...) kilka kompanii Włochów i Niemcy otoczyli wieś i wkroczyli do Czerwionki. Zastrzelili komendanta miejscowego śp. Furgoła Piotra, który pilnował przedtem Włochów. Bili go kolbami, a kiedy szedł krwią zbroczony, to z tyłu jeden oficer włoski strzelił do niego cały magazyn tj. 6 strzałów z browninga. Trupa kopano nogami i wrzucono do rowu.

Pomnik pomiedzy szkołą a salą w której zamknięci byli Włosi
Obrazek

Obrazek

Cytuj:
(...) batalion wrócił do Czerwionki. Budny uszykował kompanię do ataku. Na hałdę kopalnianą wysłano 2 ciężkie karabiny maszynowe. Kiedy nasze kompanie przeszły do ataku, to Włosi urządzili kontratak, który jednak w ogniu naszych karabinów maszynowych ustawionych na hałdzie zupełnie się załamał. (...) Wzięto do niewoli 120 Włochów, przeszło 130 było rannych, zaś 19 zabitych. Około 500 karabinów, karabiny maszynowe i wielka ilość amunicji wpadła w nasze ręce. Po naszej stronie było 2 zabitych i 8 rannych. W walkach wyróżnił się Cyryl Brzoza, dowódca kompanii.

Walka prawdopodobnie rozegrała sie tu - pomiedzy hałdą a
Obrazek

szkołą...
Obrazek

Wszystkie cytaty pochodzą z pozycji: A. Gudzik "Czuchów"

c.d.n.

Post Napisane: 23 kwi 2010, o 21:20 
Moderator

Pochwały: 1
:brawa: :brawa: :brawa:

Z wielką niecierpliwością będę czekać na ten c.d.n.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 25 kwi 2010, o 21:06 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Aga napisał(a):
:brawa: :brawa: :brawa:

Z wielką niecierpliwością będę czekać na ten c.d.n.

Ja również,zwłaszcza że się trochę tam orientuję w tym terenie.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 26 kwi 2010, o 20:43 

Druga historia „spod mostka” ...
Kończy się trzecie powstanie, jedno z bardziej znanych zdjęć ilustrujących powstania sląskie przedstawia oddział z Czuchowa i Czerwionki powracajacy z frontu powstania, w środku na koniu dowódca Teofil Biela (rzut kamieniem od naszego mostka mieszka jego córka, rzut kamieniem w drugą stronę stoi jeszcze dom Teofila Bieli).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Oddzi ... tanczy.jpg
Obrazek

Około 9 lat póżniej w Czuchowie powstaje Pomnik Czynu Powstańczego
Obrazek

Około 9 lat pózniej jest sierpień 1939 powstają Ochotnicze Oddziały Powstańcze Teofil Biela zostaje dowódcą jednego z batalionów, jego zastępcą zostaje Ignacy Budny. Batalion Bieli ma za zadanie ochraniać odcinek granicy polskiej w okolicy Wilczy Górnej i Knurowa. Prawdopodobnie do batalionu Bieli nie dotarł rozkaz wycofania się do Jankowic koło Pszczyny, w pierwszym dniu wojny ginie na przedmiotowym odcinku granicy 40 żołnierzy OOP. Teofil Biela zostaje ujęty i osadzony w obozie przejściowym w Nieborowicach. Jak już pisałem wcześniej – zostaje w tych dniach zburzony pomnik w Czuchowie.

Nieborowice
Obrazek

Cytuj:
W nocy z 5 na 6 września 1939r. Władze obozowe rozkazały wyprowadzić na plac apelowy pobitego T. Bielę. Współwięźniom kazano utworzyć szpaler i (...) znieważać ciągniętego wśród nich dowódcę. Ci którzy zaprotestowali tym samym wydali na siebie wyrok śmierci.

A. Gudzik "Czuchów"

Nieborowice
Obrazek

Nieborowice
Obrazek

Nieborowice
Obrazek

Nieborowice
Obrazek

Nieborowice
Obrazek

Nieborowice
Obrazek

To samo zdarzenie z innego źródła:

Cytuj:
W nocy z 5 na 6 września hitlerowcy urządzili sobie libację alkoholową, na którą zaprosili kolegów z innych miejscowości oraz z Czuchowa. Oprowadzali Teofila Bielę po wszystkich barakach obozu – który ze współwięźniów go opluł, był w nagrodę wypuszczany na wolność. Następnie wyprowadzili wszystkich więźniów na plac apelowy i kazali utworzyć im szpaler. Na koniec przywiązali do wozu ciężko pobitego Bielę i ciągnęli po ziemi wśród nich. Pierwszy zaprotestował ksiądz Władysław Robota, za nim jeszcze szesnastu więźniów – wszyscy tym samym wydali na siebie wyrok. Hitlerowcy ustawili więźniów w koło i dali broń cywilom, każąc im strzelać... Ta masakra przeszła do historii jako „krwawa noc” w Nieborowicach. Zwłoki pochowano w przydrożnym rowie, później przeniesiono je na cmentarz w Pilchowicach.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Teofil_Biela

Gierałtowice
Obrazek

Gierałtowice
Obrazek

Gierałtowice
Obrazek

Nieborowice
Obrazek

Pilchowice
Obrazek

Pilchowice
Obrazek

Tyle na razie zebrałem historii "mostkowych"...

Pozdrawiam

Post Napisane: 21 sty 2011, o 19:46 

Imię: magda
Tak się szczęśliwie składa że Teofil Biela to mój pradziadek.

Post Napisane: 21 sty 2011, o 20:46 

Witaj woodi1 na Forum :)
Mam nadzieję, że o pradziadku źle nie napisałem... :roll: (i tak więcej pościągałem :glupek: )
bo ja to słaby jestem w pisaniu :echh: łopata mi bardziej pasuje...

Pozdrawiam

Post Napisane: 17 lip 2020, o 21:33 
Przyjaciel

Pochwały: 2
Imię: Agnieszka
Miejsce pamięci w Nieborowicach dzisiaj...

Załączniki:
IMG_1254.JPG
IMG_1254.JPG [ 239.13 KiB | Przeglądane 634 razy ]
IMG_1252.JPG
IMG_1252.JPG [ 200.22 KiB | Przeglądane 634 razy ]

Post Napisane: 27 lip 2020, o 08:29 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Ta sala o której pisał Klimek
Załącznik:
5e94b4f695d37368.jpg
5e94b4f695d37368.jpg [ 65.96 KiB | Przeglądane 611 razy ]

pięć lat wstecz jak tam byłem mówiono że ma być wyburzona z resztą budynków
Załącznik:
DSCN2649.JPG
DSCN2649.JPG [ 193.67 KiB | Przeglądane 611 razy ]

Załącznik:
DSCN4189.JPG
DSCN4189.JPG [ 198.02 KiB | Przeglądane 611 razy ]

Załącznik:
DSCN4190.JPG
DSCN4190.JPG [ 163.82 KiB | Przeglądane 611 razy ]

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook

Strona główna forum » Eksploracja » Pomniki i miejsca pamięci » Pomniki i miejsca pamięci - Śląskie