Eksploratorzy
https://eksploratorzy.stronazen.pl/

Największy megalit europy
https://eksploratorzy.stronazen.pl/viewtopic.php?f=1470&t=37053
Strona 1 z 1

Autor:  ANZTZ [ 7 lis 2020, o 11:53 ]
Tytuł:  Największy megalit europy

część 1
Archeologia Nie z Tej Ziemi 27 - Największy megalit Europy
Największy megalit Europy jest także największym grobowcem korytarzowym na świecie, położony w dolinie rzeki Boyne, w strefie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Nazywany z języka irlandzkiego Pałacem nad rzeką Boyne, miał wielorakie zastosowanie. Służył jak grobowiec, obserwatorium astronomiczne, kalendarz, zegar, sanktuarium oraz miejsce spotkań miejscowej ludności, która tutaj uprawiała obrzędy religijne.
Wysławiany w irlandzkiej literaturze, związany z licznymi legendami, oraz bogami, którzy stanowili prawo w czasach prehistorycznych.
Kurhan w Newgrange, badany od końca XVII wieku, jest najbardziej znanym stanowiskiem archeologicznym w Irlandii.część 2
Archeologia Nie z Tej Ziemi 28 - Największy megalit Europy, część 2

W drugiej odsłonie zwiedzana największego megalitu w Europie opowiemy o Wielkim Kręgu kamiennym oraz obstawie kamiennej, które otaczały kurhan. Przyjrzymy się mitom związanym z tym charakterystycznym miejscem oraz omówimy znaleziska odkryte w czasie badań archeologicznych.
Prace badawcze na stanowisku Newgrange, które są prowadzone na wielu płaszczyznach, przy użyciu najnowocześniejszych metod i technik wciąż przynoszą nowe odkrycia oraz weryfikują stan naszej wiedzy. W związku z tym temat tego stanowiska archeologicznego nie został w pełni wyczerpany i wrócimy tu jeszcze niejednokrotnie.


Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/