Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Opolskie




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 3 cze 2009, o 02:18 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 19:45
Posty: 3172
Lokalizacja: Pszów
Imię: Marek
Najstarsze wiadomości o zamku (castrum strolecense) pochodzą z 1303 roku.
Prawdopodobnie gród książęcy był usytuowany w tym miejscu, gdzie obecnie znajdują się ruiny zamku. . Trudno dziś jednoznacznie odpowiedzieć, czy nastąpiło to przez wzmocnienie drewnianej budowli (pierwotnej chaty myśliwskiej), czy też przez nowo wzniesioną budowę.

Osada być może w połączeniu z zamkiem myśliwskim była miejscem osiedlania się myśliwych książąt opolskich. W roku 1323 za panowania księcia Alberta (syna księcia Bolesława I) miasto zostało umocnione.

Jest faktem, że książę Albert przebywał w swym grodzie w Strzelcach, ponieważ wszystkie dokumenty wystawione przez księcia w I połowie XIV w. są datowane na zamku strzeleckim, np. dokument z 20.09.1342 r. nazywa księcia Alberta "panem Strzelec" (nos Albertus dei gratia dux Junior Opoliensis et dominus Strelicensis).

Książę na swym zamku urządzał tzw. dni dworskie, na które zapraszał swoich rycerzy i co znamienitszych mieszczan. Książę zawsze przewodniczył spotkaniom. Dawał często dowody łaski, darował mienie lub rozdawał przywileje na rzecz rycerzy i duchowieństwa. Zatwierdzał kupno i sprzedaż gruntu, był rozjemcą w sprawach spornych. Wszelkie dokumenty wypisywał dworski notariusz lub kapłan. W zależności od epoki były pisane po polsku, po czesku lub po niemiecku. Na dokumentach - dla uwierzytelnienia - zawsze przywieszano książęcą pieczęć w wosku.
Zamek za czasów margrabiego Jerzego brandenburskiego (z linii Hohenzollernów) popadł w ruinę. Mówi o tym urbarz miejski z 1534 r., odnotowując jego zły stan. Do zamku należał tzw. Wielki Folwark przed miastem z 40 krowami, 20 wołami i 300 owcami oraz 4 młyny, znajdujące się w obrębie miasta. Naonczas ogólne dochody "dla zamku" szacowano na 27.000 talarów. W 1575 r. Jerzy von Redern (właściciel zamku) nadał artykuły cechowe garncarzom strzeleckim. Do ich obowiązku należało dostarczenie co tydzień kilka garnków na potrzeby kuchni zamkowej. W zamian mogli pobierać glinę na gruntach dworskich. Ważnym szczegółem jest fakt, iż kandydaci na mistrza mieli obowiązek zbudowania pieca w zamku.
W latach 1562-1596 przystąpiono do odbudowy zrujnowanego zamku. Zdaniem J.J.Reichela niemieckiego historyka J. von Redern (senior) dość solidnie odbudował zamek. Choć nie cały zamek odbudowano od fundamentów, lecz tylko jego prawe skrzydło (wjeżdżając od strony miasta). Natomiast starsze części, gdzie były umieszczone drewniane schody, zlecił odrestaurować. Strzelecka rada miejska zmuszona była pokryć wszelkie wydatki z tym związane, w szczególności koszt zakupu 40.000 sztuk cegieł. Zamek pokryto dachem gontowym (z drewna). We wnętrzu zamku wybudowano nową kuchnię, lecz już w nowej części przybudówki. W piwnicach magazynowano wino. Na parterze zamku znajdował się m.in. jeden pokój dla dam dworu, a na pierwszym piętrze skarbiec rodzinny. Prace ciesielskie w zamku wykonywał cieśla z kopalni w Tarnowskich Górach, prace murarskie - niejaki mistrz Tomasz, szyby natomiast wprawił mistrz Dawid z Opola.
W okresie panowania w Strzelcach hrabiego Andrzeja Marii Renarda, około 1848 r. odnotowujemy istnienie gorzelni zamkowej. W tym okresie hrabia Renard przeprowadził większe inwestycje na obszarach należących do zamku, m.in. w połowie XIX w. wybudował wieżę zamkową oraz część przyległych zabudowań do zamku, od strony szosy biegnącej w kierunku Kędzierzyna - Koźla (tzw. czworaki dworskie). Całkowita przebudowa spowodowała, że znikły poprzednie cechy stylowe zamku. Ostatnim właścicielem - w okresie międzywojennym - jest ród hrabiów Castell - Castell; wówczas to zamek nie ulega poważniejszym zmianom. Pod koniec stycznia 1945 r. tyłowe oddziały radzieckie paląc miasto, zniszczyły także całkowicie zamek.
Przed zniszczeniem zamek był murowany z kamienia i cegły, otynkowany. Pośrodku budowli znajdował się dziedziniec. Podobnie, jak w poprzednich stuleciach, posiadał 2 skrzydła - wschodnie i zachodnie. Wschodnie skrzydło jest obecnie częściowo zawalone.
Brama wjazdowa pochodzi z II połowy XIX w., późnoklasycystyczna. W niszach, po bokach bramy, znajdują się figury kamienne: św. Jana Nepomucena - patrona od nieszczęść na mostach i św. Floriana - patrona od pożarów (także strażaków); datowane na XVIII w., późnobarokowe.

Dziś pozostały tylko ruiny, pozostałości dawnej świetności zamku.

Tekst za: http://www.strzelceopolskie.pl


A teraz coś ode mnie.
Zamek od strony parku.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zamek, jako trwała ruina wspaniale współgra z dawnym zamkowym parkiem, a który teraz jest parkiem miejskim.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tutaj od strony miasta.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mała ciekawostka. Biały budynek na pierwszym planie to...urząd miasta.
Obrazek

Niestety, na teren zamku w żaden sposób wejść nie można. Zamurowane, zakratowane bądź załańcuchowane.
Obrazek

Zrobiłem przez kraty parę zdjęć.
Dziedziniec.
Obrazek
Wnętrza w nie zawalonym skrzydle.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Główna brama wjazdowa. Po obu stronach stoją Nepomuk z Florianem (obaj na raz!). Niestety, zdjęć im nie zrobiłem, bo zaczęło padać i musiałem szukać kawałka dachu. a potem wylecieli mi z głowy.
Obrazek

Przy pałacu relikty miejskich murów obronnych.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A teraz coś bardzo ciekawego. Wyobraźcie sobie że to stajnia, czyli masztalarnia, jak to tutaj zwą. Oczywiście stajnią była kiedyś, a teraz...nie wiadomo. Ogrodzona własność prywatna.
Obrazek
Obrazek

W środku kręcił się tylko jegomość strzygący trawniki.
Obrazek
Obrazek

Ochrona też była, tylko cokolwiek apatyczna i...zapchlona
:)
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Teraźniejszość...i znajoma żółta tablica.
Obrazek
Obrazek

A teraz widok od strony parku. Chyba najbardziej imponujący.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A kiedy wychynęło słoneczko wszystko nabrało nowych barw.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Sztuczne wzniesienie w parku nieopodal zamku
Obrazek
Obrazek
A w nim tajemnice...
Obrazek

A na koniec ciekawostka. Przy pałacu musztrę urządzili sobie harcerze. Malo ich jakoś. Widać gatunek na wymarciu :wink:
Raz, dwa, lewa! :D
Obrazek

_________________
Viribus Unitis


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 15 lut 2010, o 00:50 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 22:16
Posty: 6171
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
Dobra wiadomość:

Strzelce Opolskie. Wiosną ruszy odbudowa zamku

Cytuj:
Taką wiadomość ogłosił obecny właściciel zabytku Aleksander Materla. Od kilku lat nie mógł on ruszyć z budową z powodu sporu z wojewódzkim konserwatorem zabytków o przyszły kształt zamku. Teraz doszedł jednak do porozumienia.
Właściciel kilka lat temu odkupił zamek od gminy za symboliczną sumę. Gmina postawiła wtedy jeden warunek - zamek ma być odbudowany.
Aleksander Materla chciał ruszyć z remontem, ale konserwatorowi zabytku nie podobał się projekt odbudowy. Po kilku latach negocjacji w końcu otrzymał pozwolenie.
- Obecnie niemal wszystkie dokumenty są skompletowane - mówi Materla. - Odbudowa zamku ruszy na przełomie kwietnia i maja.
Strzelecki zamek po odbudowie zamieni się w obiekt hotelowo-konferencyjny, który pomieści nawet kilkaset osób.
W pierwszej kolejności właściciel wyremontuje skrzydło znajdujące się przy banku. Potem będzie remontował stopniowo kolejne części. Właściciel liczy, że zamek będzie na siebie zarabiał.
Wśród mieszkańców Strzelec Opolskich niewiele osób wierzy, że zabytek uda się odbudować. Gmina przekonuje, że będzie wspierać właściciela, by udało mu się zrealizować inwestycję.



tutaj jeszcze kawałek wizualizacji - szukam całego projektu...


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 mar 2010, o 22:44 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 22:16
Posty: 6171
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
Już mogą zacząć odbudowę zamku!
Cytuj:
W czwartek, 4. marca, Aleksander Materla odebrał z rąk starosty wszystkie dokumenty niezbędne do rozpoczęcia odbudowy strzeleckiego zamku, w tym najważniejszy – pozwolenie na budowę.
- Mam nadzieję, że spełni pan to marzenie i powoli zamek będzie się podnosił z ruiny – mówił Józef Swaczyna.
Pozwolenie na budowę już jest, jakie kroki podejmie teraz inwestor?
- Na początek trzeba będzie ogrodzić ten teren – mówił Aleksander Materla. – Prace rozpoczną się w pierwszej połowie tego roku, ale nie wcześniej niż po Wielkanocy. Będzie to wzmocnienie fundamentów budynku, które są w nienajlepszej kondycji. Poza tym teren, na którym stoi ten obiekt jest dosyć trudny, bo podmokły. Trzeba tak zabezpieczyć fundamenty, żeby były w stanie udźwignąć całą, dosyć ciężką konstrukcję.


Będę śledził na bieżąco wiadomości dotyczące odbudowy (co jest u nas rzadkością) i to nie tylko tego obiektu. Trzymam kciuki, by nie stanęły na drodze jakieś żwirownie i kryzysy!


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 23 mar 2010, o 13:47 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 19:45
Posty: 3172
Lokalizacja: Pszów
Imię: Marek
Po raz kolejny będę sceptykiem. Teraz przynajmniej ruina ma niepowtarzalny klimat, szczególnie od strony parku. Niebawem pojawi się jakiś paskudny płot,nieprzewidziane trudności, i tak już zostanie...
Oczywiście chciałbym się mylić :D

_________________
Viribus Unitis


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 4 lip 2010, o 02:12 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 19:45
Posty: 3172
Lokalizacja: Pszów
Imię: Marek
Odbudowa rusza całą naprzód. Na początek dobra i tablica. Poza tym absolutnie żadnych zmian.
Obrazek

_________________
Viribus Unitis


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 6 wrz 2010, o 20:51 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 22:36
Posty: 7161
Lokalizacja: Chorzów Batory/Wielkie Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Może obydwie tablice ukradli,albo nici z planów.Brak śladów działań.


Załączniki:
S7303981.JPG
S7303981.JPG [ 119.83 KiB | Przeglądane 5150 razy ]
S7303986.JPG
S7303986.JPG [ 110.94 KiB | Przeglądane 5150 razy ]

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 27 wrz 2010, o 21:32 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 22:16
Posty: 6171
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
Do tej pory udało mi się znaleźć jedna wzmiankę nt. przyszłego remontu:

jak podaje Radio Opole Kiedy ruszy odbudowa zamku w Strzelcach Opolskich?
"Odbudowa zamku w Strzelcach Opolskich rozpocznie się w trzecim kwartale tego roku – takie były zapewnienia inwestora. Ma jeszcze niecały miesiąc, by się z nich wywiązać..."

to info z 3 września.

Co będzie dalej? Pożyjemy, zobaczymy...


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 18 paź 2010, o 17:46 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 22:16
Posty: 6171
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
No i się zaczęło:
Zamek w Strzelcach Opolskich zostanie odbudowany. Prace już ruszyły

"Po wielu latach uzgodnień z konserwatorem zabytków i pracach projektowych, ruszyła odbudowa zabytkowej budowli. Inwestorem jest Aleksander Materla - strzelecki biznesmen, który jest właścicielem ruin zamku.
Na terenie zabytku pojawiła się specjalistyczna firma, która prowadzi odwierty. Sięgają one 8 metrów.
Pracownicy wprowadzają pod ziemię masę betonową, która zbrojona jest metalowymi prętami. W ten sposób powstają pale, które będą podtrzymywać ściany zamku.
Takie prace są niezbędne, by wzmocnić fundamenty.
Po remoncie obiekt całkowicie zmieni swój charakter.
Zamek, w którym mieszkała niegdyś ośmioosobowa rodzina, pod przebudowie ma pomieścić nawet 500 osób.
Powstanie w nim m.in. restauracja, sala konferencyjna i pokoje hotelowe. Właściciel liczy, że zamek będzie na siebie zarabiać."


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 19 paź 2010, o 08:09 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 22:36
Posty: 7161
Lokalizacja: Chorzów Batory/Wielkie Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Jest w takim położeniu że wręcz musi zarabiać.

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 18 paź 2011, o 18:54 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 19:45
Posty: 3172
Lokalizacja: Pszów
Imię: Marek
Wracając z niedzielnej eskapady zrobiliśmy krótki popas w Strzelcach.
Praca przy odbudowie aż furczy. Po roku pojawiły się, zgodnie z obowiązującą modą banery obrazujące zamek po odbudowie. Zupełnie nieźle jak na rok "odbudowy".

_________________
Viribus Unitis


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 18 sty 2012, o 04:48 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 19:45
Posty: 3172
Lokalizacja: Pszów
Imię: Marek
A tak bywało za lepszych czasów.


Załączniki:
zamek_3.jpg
zamek_3.jpg [ 33.06 KiB | Przeglądane 4363 razy ]

_________________
Viribus Unitis
Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 14 lut 2016, o 18:45 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 sty 2015, o 23:44
Posty: 316
Lokalizacja: Racibórz/Ratibor
Imię: Paweł
Markov napisał(a):
Wracając z niedzielnej eskapady zrobiliśmy krótki popas w Strzelcach.
Praca przy odbudowie aż furczy. Po roku pojawiły się, zgodnie z obowiązującą modą banery obrazujące zamek po odbudowie. Zupełnie nieźle jak na rok "odbudowy".


Minęło prawie 5 lat - "odbudowa" nadal furczy, a banery dumnie prezentują świetlaną wizję przyszłości ;)
Szczerze mówiąc, wolałbym ładnie zabezpieczoną ruinę z odnowioną i udostępnioną dla turystów wieżą widokową, niż takie cuda na kiju...


Załączniki:
SO 1.JPG
SO 1.JPG [ 90.62 KiB | Przeglądane 2922 razy ]
SO 2.JPG
SO 2.JPG [ 112.83 KiB | Przeglądane 2922 razy ]
SO 3.JPG
SO 3.JPG [ 109.18 KiB | Przeglądane 2922 razy ]
SO 4.JPG
SO 4.JPG [ 165.89 KiB | Przeglądane 2922 razy ]
SO 5.JPG
SO 5.JPG [ 71.5 KiB | Przeglądane 2922 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 4 gru 2017, o 20:15 
Offline
Bratnia dusza

Dołączył(a): 16 lip 2013, o 12:18
Posty: 1321
Imię: kuba
Dodam jeszcze 2 aktualne widoki.


Załączniki:
so1.JPG
so1.JPG [ 40.21 KiB | Przeglądane 2098 razy ]
so2.JPG
so2.JPG [ 47.51 KiB | Przeglądane 2098 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 lis 2018, o 19:27 
Offline
Bratnia dusza

Dołączył(a): 27 sty 2011, o 11:32
Posty: 1187
Lokalizacja: Bytom
Imię: Tomasz
Wieża już wytynkowana.


Załączniki:
673.jpg
673.jpg [ 85.67 KiB | Przeglądane 1853 razy ]

_________________
"Człowiek dobrze ułożony tak naprawdę jest dopiero w trumnie" - T.K.
Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 22 kwi 2020, o 22:12 
Offline
Bratnia dusza

Dołączył(a): 27 sty 2011, o 11:32
Posty: 1187
Lokalizacja: Bytom
Imię: Tomasz
Zdjęcie gdzieś z przełomu lat 80-tych i 90-tych.


Załączniki:
1585.jpg
1585.jpg [ 88.96 KiB | Przeglądane 1394 razy ]

_________________
"Człowiek dobrze ułożony tak naprawdę jest dopiero w trumnie" - T.K.
Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 3 maja 2020, o 15:00 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 09:40
Posty: 8315
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Stare zdjęcie z "Oberschlesien. 2.Teil"

Obrazek

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Opolskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.308s | 18 Queries | GZIP : Off ]