Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Małopolskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 11 cze 2009, o 23:02 
Muszkieter

Pochwały: 1
Tyniec należy do Krakowa. Na wzgórzu, nad Wisłą znajduje się klasztor.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak ktoś ma bzika na punkcie zabytków, za rzeką dostrzeże coś wystającego z drzew:

Obrazek
Jest to pałac w pobliskiej wiosce Piekary :)
viewtopic.php?f=74&t=8293

Post Napisane: 10 sty 2010, o 10:29 
Bratnia dusza

Imię: Zdzisław
Oto widok na opactwo z drugiej strony Wisły.

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 15 sty 2010, o 22:26 

A to widok na stalle...

Stalle tynieckie, inaczej chór mnichów powstały na początku 17 wieku prawdopodobnie w latach 1618 - 1622.
Dziesięć obrazów o bardzo ciekawej tematyce. Te z prawej dotyczą św, Benedykta a te z lewej świętych benedyktyńskich...

Stalle po prawej stronie
Obrazek

Obraz przedstawia interwencje św. Benedykta w bitwie z Turkami lub Tatarami - nie wiemy jaka to bitwa, ale motyw dobrze znany np. z Raciborza.
Obrazek

Obraz znajdujący się po lewej stronie przedstawia Pięciu Braci Męczenników, tymczasem postaci jest sześć... :?: :D
Obrazek

Informacje podaję za:
"Opactwo Tynieckie Przewodnik" O. Paweł Szczaniecki

Post Napisane: 16 sty 2010, o 09:55 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Na zdjęciach kesawka Bar jako żywo ;)

Post Napisane: 19 sty 2010, o 21:52 

Cytuj:
tymczasem postaci jest sześć...

aby nie pozostawiać bez dopowiedzenia - szósta postać (1 z prawej, tak myślę) to św. Barnaba on uniknął losu pozostałych był w tym czasie gdzie indziej...

A to widok na studnię...

Studnia ma około 40 metrów głębokości. Drewniana obudowa jest z pierwszej połowy 17 wieku. Studnia według legendy wykopana/wykuta przez pokutnika...
Na moje oko na tym bębnie nie mieści się 40 m liny a to znaczy, że mogła być tylko przewinięta przez bęben i obciążona jakimś kamieniem, tylko liny by się plątały, no rozwiązałoby sprawę jakieś koło odciagające... przełożenie przy tak dużym kole napędowym będzie tak 6 do 1 to chyba za dużo jak wszystko by się równoważyło, no nie wiem jak to działało :rotfl:

[1]
Obrazek

[2]
Obrazek

[3]
Obrazek

Post Napisane: 20 sty 2010, o 20:50 

Kolejny wieczór w Tyńcu z eksploracją szczegółów.... :jupi:

Powracamy do wnętrza

Ołtarz Wielki, powstał w 18 wieku jest wykonany z czarnego marmuru, promienie wschodzącego słońca wpadają przez wkomponowane okno w szczycie ołtarza. Zaznaczyłem dwa ciekwawe szczegóły o nich niżej...
Obrazek

Ambona w kształcie łodzi wspaniale komponująca złote detale z czernią łodzi... tu ta kompozycja wydaje sie być bardziej i milej dla oka zrównoważona niż w ołtarzu wyżej.
Obrazek

Szczegół 1 - odwrócny krzyż, trochę zaskakujacy widok w ołtarzu głównym a tu symbol św. Piotra.
Obrazek

Szczegół 2 - św. Petronela, rzadki motyw i mało znana historia bo jest ona uważana za córkę św. Piotra
Obrazek

Św. Petronela w Tyńcu jest w pełni sił, a niżej ... co to za obraz? :nuts:
Obrazek

Zdjęcia w jakości roboczej :glupek:
Pozdrawiam

Post Napisane: 22 sty 2010, o 21:09 

Na początek rozwiązanie zagadki z poprzedniego posta - obraz przedstawia "Pogrzeb św. Petroneli" - jest wspaniały. Dla chętnych proponuję odnalezienie kim jest postać dokładnie po przeciwnej stronie ołtarza... i dlaczego właśnie ta postać tutaj? Wskazówka jest w ... Stanowicach.

Teraz widok na krużganki
Obrazek

Obrazek

Kapitularz
Obrazek

Wirydarz
Obrazek

Jakieś zejście w dół, prawdopodobnie relikt wcześniejszych budowli...
Obrazek

Trzy herby, środkowy to herb opactwa tynieckiego
Obrazek

Tablica upamiętniająca fundację klasztoru w roku 1044
Obrazek

Pozdrawiam

Post Napisane: 26 sty 2010, o 18:10 

św. Tekla ;)

Prawdopodobnie mury okalające coś co wtedy nazywano "Browarek"

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 27 sty 2010, o 22:31 

Klasztor tyniecki dla mnie przynajmniej zawsze będzie związany z niecodzienną atrakcją jaką była przeprawa promowa...
Wiem, że taki post w tym miejscu luźno wiąże się z tematem wątka, jednak postanowiłem że będzie to wątek dłuższy od Sławikowa i jakoś staram się to postanowienie realizować :rotfl:

Ja pamiętam taki obrazek: czekamy od strony Piekar aż ... skończy się msza w klasztorze, wtedy wszyscy mieszkańcy Piekar ładnie ubrani wsiadali na prom i przepływali do nas. Nasza kolej... wysiadamy po drugiej stronie, tu łażą i s..ją gęsi, kaczki i kury a na górce 1000 lat historii.

[1] Tu widać słup po stronie Piekar i ledwo co liny ale dorysowałem co nie widać... ;)
Obrazek

[2] Prom pływał za pomocą niczego, gość na promie kręcił korbami by ustawić prom pod kątem i heja...
Obrazek

[3] Łosie na promie....
Obrazek

[4] Łosie na promie jeszcze raz...
Obrazek

Teraz to co pozostało z przeprawy promowej do dzisiaj....

[5]
Obrazek

[6]
Obrazek

[7]
Obrazek

[8]
Obrazek

[9]
Obrazek

[10]
Obrazek

Przeprawa została zlikwidowana na początku lat 90 ubiegłego wieku ma zostać jednak przywrócona.
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35825, ... Wisle.html

Pozdrawiam

Post Napisane: 28 sty 2010, o 08:45 
Przyjaciel

Klimek napisał(a):
postanowiłem że będzie to wątek dłuższy od Sławikowa i jakoś staram się to postanowienie realizować :rotfl:

To trzeba Ci pomóc ;)
Byłam w klasztorze raz w życiu kilka lat temu z wycieczką emerytów Uniwersytetu III Wieku :rotfl:. Nie pamiętam czy mam jakieś zdjęcia z tamtego dnia, ale pamiętam, że nie przypadł mi do gustu oprowadzający zakonnik. Generalnie mam negatywny stosunek do zakonnic, zakonników itp., więc może to było uprzedzenie.

Sprawa promu jest interesująca :) Dobrze, że o tym napisałeś.

Post Napisane: 28 sty 2010, o 09:09 

Tym bardziej doceniam pomoc... :jupi:

Dodam jeszcze w sprawie bulwersującego faktu dot. gęsi, kur i kaczek to sprawa została definitywnie rozwiązana :(

Obrazek

Pozdrawiam

Post Napisane: 29 sty 2010, o 21:34 

Kasata klasztoru miała miejsce w 1816. Zabudowania zostały strawione pożarem w 1831 roku od uderzenia pioruna. Klasztor został reaktywowany 30 lipca 1939 roku i wtedy rozpoczeła sie odbudowa...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Proszę podać dokładną date od kiedy te kamienie tu leżą... :mrgreen:
Obrazek

Widok z Truskawkowego Wzgórza
Obrazek

Post Napisane: 7 mar 2010, o 10:44 
Przyjaciel

Data kamieni nadal nieodgadniona, ale za to od rana można oglądać Tyniec z Błękitnego TVN-u :) Marek Kamiński dziś sobie pod skałami zanocował w czasie podróży kajakiem po Wiśle :)

Z lotu ptaka klasztor wygląda przecudnie.

Post Napisane: 10 mar 2010, o 10:51 

Kto nie planował takiej wyprawy... nie widzę by ktoś się zgłaszał - Wszyscy planowaliśmy! Kiedyś czytałem książkę "Moja prywatna Vistuliada" gdzie autor popłynął aby opisać rzekę przed słynnym planem inwestycyjnym o nazwie "Plan Wisła" :roll: . Ale do rzeczy czyli do kamieni, otóż leżą one w tym miejscu od 03.12.1786 (ostrożnie! datę ustaliłem w oparciu o własne "badania") i MK wsiadał do kajaka właśnie przy nich.

Obrazek

Jak mowa o inspiracjach w szeroko pojętym zakresie zaczytanych na paproch, to jeszcze taki news z zeszłego roku
http://www.rp.pl/artykul/86443,411443_Z ... _Tiki.html

Ahoj!

Post Napisane: 19 mar 2010, o 22:40 
Administrator

Imię: Leszek
Stara pocztówka z allegro - litografia zapewne z 2. połowy XIX wieku (czyżby znów Orda?), ale dlaczego zamek ??

Obrazek

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 mar 2010, o 09:58 
Moderator

Orda :D
A zamek pewnie dlatego, że przez wiele lat pełnił funkcje obronne :arrow: http://www.zamkipolskie.com/tynie/tynie.html

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 mar 2010, o 13:44 

Jedna z cześci opactwa do dzisiaj jest nazywana zamkiem. To ta od lewej strony, pierwsze 6 zdjęć Petrusa (początek wątku).
Kamienie wpadły do rzeki podczas trzęsienia ziemi a podczas remontu ratusza krakowskiego w sierpniu 1783 włożono do gałki na wieży niezwykły plan pokazujący jak wyglądały umocnienia Tyńca w czasach konfederacji barskiej, plan udało mi się odnaleźć wczoraj.

Obrazek

Jest tu:
http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/sk ... id,436.htm

Pozdrawiam

Post Napisane: 11 lis 2011, o 10:19 

Imię: Robert
To i ja się dorzucę z paroma zdjęciami. Nasza wizyta w zasadzie ograniczyła się do zakupów produktów spożywczych benedyktynów ... i napitków (w klasztorze jest świetny sklep z zakonnymi wyrobami). Byliśmy w środę popołudniu, bardzo mało ludzi. W kościele nikogo, ale niestety mimo że otwarty panowały egipskie ciemności.

Ostatnio edytowano 4 cze 2018, o 11:21 przez Aga, łącznie edytowano 1 raz
Wycięto zdjęcia, które się nie wyświetlały

Post Napisane: 29 maja 2014, o 19:10 
Bratnia dusza

Imię: kuba
tak jeszcze po całości
Wielka Sobota 2013

Załączniki:
IMG_4467.JPG
IMG_4467.JPG [ 48.06 KiB | Przeglądane 836 razy ]
IMG_4469.JPG
IMG_4469.JPG [ 27.63 KiB | Przeglądane 836 razy ]

Post Napisane: 4 cze 2018, o 05:28 
Bratnia dusza

Imię: Grażyna
Reaktywacja opactwa miała miejsce 30 lipca 1939 roku. Moment przybycia zakonników można zobaczyć na archiwalnym nagraniu zamieszczonym na youtube https://www.youtube.com/watch?v=QGdyWSelsPs Uważa się, że benedyktyni byli pierwszym zakonem, który osiedlił się na ziemiach polskich. Było to w roku 1006.

Odbudowa klasztoru i jego adaptacja trwały od roku 1939 do 2008 a więc kilkadziesiąt lat. Podczas remontu natrafiono, w latach 60- tych XX wieku, na groby opatów z okresu od XI do XIII wieku. Przy jednym z nich znaleziono złoty kielich podróżny z pateną ( przechowywany obecnie w skarbcu na Wawelu). Jest to jeden z dwóch takich eksponatów istniejących na świecie. Drugi należał do arcybiskupa Trewiru.

Ciekawostką jest, że drewniana obudowa studni pochodząca z XVII wieku, wykonana została bez użycia gwoździ.

Zamieszczam moje fotki oraz zdjęcie z Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce t.1 elewacji rokokowej prezbiterium kościoła. Niestety fasada ta jest "ciężka" do sfotografowania. Zasłaniają ją drzewa.

Załączniki:
Tyniec opactwo widok ogólny.jpg
Tyniec opactwo widok ogólny.jpg [ 185.8 KiB | Przeglądane 458 razy ]
Tyniec kosciol fasada prezbiterium archiwalne.jpg
Tyniec kosciol fasada prezbiterium archiwalne.jpg [ 146 KiB | Przeglądane 458 razy ]
Tyniec opactwo budynek klasztoru i studnia.jpg
Tyniec opactwo budynek klasztoru i studnia.jpg [ 183.88 KiB | Przeglądane 458 razy ]
Tyniec opactwo fasada kosciola.jpg
Tyniec opactwo fasada kosciola.jpg [ 119.99 KiB | Przeglądane 458 razy ]
Tyniec opactwo widok spod skaly.jpg
Tyniec opactwo widok spod skaly.jpg [ 208.01 KiB | Przeglądane 458 razy ]
Tyniec opactwo herb nad brama glowna.JPG
Tyniec opactwo herb nad brama glowna.JPG [ 72.56 KiB | Przeglądane 458 razy ]
Tyniec opactwo portal glówny kościola.JPG
Tyniec opactwo portal glówny kościola.JPG [ 112.98 KiB | Przeglądane 458 razy ]
Tyniec opactwo sklepienie nawy kosciola.jpg
Tyniec opactwo sklepienie nawy kosciola.jpg [ 142.21 KiB | Przeglądane 458 razy ]
Tyniec opactwo brama do ogrodu.jpg
Tyniec opactwo brama do ogrodu.jpg [ 143.53 KiB | Przeglądane 458 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Małopolskie