Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQUtwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 3 wrz 2010, o 12:45 
Offline

Dołączył(a): 7 sie 2010, o 19:14
Posty: 4680
Pochwały: 1
Imię: Karolina
Sosnowiecka Szkoła Realna była pierwszą szkołą średnią na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.

Została ufundowana przez Henryka Dietla, niemieckiego przemysłowca, który przybył w 1878 roku do Sosnowca wraz z rodziną i pozostał w tych stronach na zawsze.

Poza wspomnianym gmachem szkoły, wybudował on w okolicy dzisiejszej ulicy Żeromskiego przędzalnię czesankową, a tuż obok niej założył park i wzniósł swój przepiękny pałac.
Henryk Dietl, jak mało kto, dbał o potrzeby okolicznej ludności.
Dzięki niemu powstał przylegający do przędzalni kościół ewangelicki.
Przemysłowiec jednak wspierał także inne wyznania: pomagał w budowie kościoła św.Tomasza na Pogoni, stał się ponadto fundatorem dwóch cerkwi sosnowieckich (nieistniejącej już cerkwi św. Mikołaja oraz zachowanej do dziś cerkwii Wiary, Nadziei i Miłości).
Dietl zapisał się w pamięci mieszkańców bardzo dobrze.
Nic więc dziwnego, że w jego pogrzebie w 1911 roku uczestniczyło prawie 10.000 osób.


Działalność szkoły zainaugurowano 29 października 1894 roku, początkowo w odpowiednio przystosowanym budynku fabrycznym, jednak ciągły wzrost ilości uczniów wkrótce skłonił Henryka Dietla do ufundowania nowego gmachu.
Powstał on nieopodal przędzalni, w latach 1895-1898.
Wybudowany został w stylu neorenesansowym, według projektu Antoniego Jasieńczyka-Jabłońskiego.
Jego uroczyste otwarcie miało miejsce 3 grudnia 1898 roku.

Murowany budynek szkoły posiada trzy piętra. Jest podpiwniczony, posiada także poddasze.
Wewnątrz znajdują się obszerne sale oraz ogromna aula główna, zlokalizowana na najwyższym piętrze budynku, posiadająca bogato zdobione wnętrze oraz trzy wielkie okna, wychodzące na obecną ulicę Mariacką.

Finansowana przez Dietlów Sosnowiecka Szkoła Realna działała do 1915 r.
W kolejnych latach w budynku funkcjonowało Gimnazjum,
a następnie Liceum im. S. Staszica.
W latach 1970-2009 znajdowała się tam główna siedziba Wydziału Techniki Uniwersytetu Śląskiego.
Obecnie przeniosła się ona do nowego budynku i przepiękny gmach stoi pusty.

Mozna go sobie nawet kupić:

http://www.sosnowiec.info.pl/moje-miast ... ,1,4,17766

Warto zajrzeć na powyższą stronę, znajduje się na niej sporo archiwalnych zdjęć budynku.


Załączniki:
Szkoła Realna.JPG
Szkoła Realna.JPG [ 79.77 KiB | Przeglądane 1401 razy ]
Szkoła Realna 2.JPG
Szkoła Realna 2.JPG [ 77.15 KiB | Przeglądane 1401 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 6 wrz 2010, o 10:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2010, o 09:31
Posty: 56
Imię: Paweł
W latach 2001-2002 uczęszczałem do tej Szkoły. Wtedy jeszcze była to Uczelnia. A dokładnie Wydział Techniki. Byłem na pierwszym roku studiów informatycznych i mieliśmy tam zajęcia. Wielkie, drewniane drzwi wejściowe, które żeby otworzyć, trzeba było włożyć trochę wysiłku. Długie i szerokie korytarze dawały poczucie przestrzeni. Spore sale, gdzie mieliśmy ćwiczenia mieściły sporą ilość studentów. Najbardziej przypadła mi do gustu sala wykładowa z wielkim malowidłem na suficie i rzeźbieniami na ścianach. Oraz ogromnymi żyrandolami, bogato zdobionymi.
Bardzo żałowałem, że przenieśli nam zajęcia do nowego budynku na ul. Będzińskiej (na wprost Wydziału Nauk o Ziemi).
Małe salki i niewielka sala wykładowa, mocno kontrastowały z Budynkiem Wydziału Techniki - Dziś Szkoły Realnej.


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 22 paź 2010, o 21:38 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2010, o 19:48
Posty: 341
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Grześ
Przy okazji przeprowadzki cioci znalazłem kilka ciekawych dokumentów ;) Ten akurat pasuje do tego wątku... jest też statut szkoły na pierwszych stronach ale to wkródce :) oceny chyba jednak przemilczę bo nie ma się czym chwalić :D

Obrazek

_________________
zapraszam do mojego chomiczka:

Obrazek


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 23 mar 2011, o 20:55 
Offline

Dołączył(a): 7 sie 2010, o 19:14
Posty: 4680
Pochwały: 1
Imię: Karolina
Artykuł dotyczący sprzedaży opisanego powyżej budynku:
http://www.esosnowiec.pl/index.php?dane ... 5045&num=1


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 19 paź 2012, o 18:50 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 wrz 2012, o 22:24
Posty: 2852
Lokalizacja: Sosnowiec, Katowice
Imię: Piotr
A oto fotki z sierpnia tego roku:


Załączniki:
Żeromskiego 2064.jpg
Żeromskiego 2064.jpg [ 125.45 KiB | Przeglądane 1137 razy ]
Żeromskiego 2065.jpg
Żeromskiego 2065.jpg [ 125.51 KiB | Przeglądane 1137 razy ]
Komentarz: od strony ul. Żeromskiego
Żeromskiego 2066.jpg
Żeromskiego 2066.jpg [ 124.54 KiB | Przeglądane 1137 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 14 sty 2013, o 17:08 
Offline
Dziki Gon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 sie 2010, o 19:27
Posty: 349
Lokalizacja: Hyboria/Cimmeria
Pochwały: 1
Imię: Dawid
Cytuj:
Miasto nie uszanuje woli Dietla. ''Brutalne czasy''

Marzenie fundatora Szkoły Realnej w Sosnowcu, by gmach zawsze służył kształceniu młodzieży, władze miasta bez skrupułów złamią po 114 latach. - Żyjemy w brutalnych czasach - wyjaśnia wiceprezydent.
Zabytkowy budynek szkoły przy ul. Żeromskiego miasto otrzyma od Uniwersytetu Śląskiego jeszcze w styczniu i szybko sprzeda każdemu, kto urządzi w nim hotel, siedzibę firmy, biurowiec, rezydencję lub prywatne apartamenty. Cokolwiek, bo gmina nie stawia warunków, więc prywatny właściciel - za zgodą konserwatora zabytków - zrobi ze szkoły, co tylko będzie chciał.

Budynek powstał, kiedy Sosnowiec był jeszcze wsią


Piękny neorenesansowy budynek w stylu włoskim zbudowano na Pogoni w 1898 roku, kiedy Sosnowiec był jeszcze wsią. Powstała w nim pierwsza w Zagłębiu szkoła średnia, której tradycję jeszcze przed II wojną przejęło w tym samym miejscu najsłynniejsze sosnowieckie Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

Sceny jak z „Syzyfowych prac” pamiętają mury Szkoły Realnej i jej zdobiona freskami aula, gdy rusyfikowani uczniowie spiskowcy w obronie polszczyzny wszczęli tu w 1905 roku bunt szkolny. Za hitlerowców też była tu szkoła, choć tylko dla Niemców (polska ludność mogła kończyć tylko szkoły elementarne i zawodowe), ale w jej cieniu odbywały się tajne komplety, a w 1945 roku maturzystów było tak wielu, że egzaminy urządzono w trzech turach.

Dopiero w późnych latach 60., kiedy z miasta zaczęto rugować „burżuazyjne pamiątki”, władze zburzyły bezpowrotnie ozdobny parkan, a park wylały betonem. W 1970 roku liceum przeprowadzono do nowego budynku tysiąclatki, a do Szkoły Realnej wprowadziła się pierwsza w Zagłębiu akademia - Wydział Techniki Uniwersytetu Śląskiego, który dopiero niedawno uwłaszczył się na gmachu szkoły, gdy była już pustostanem.

Teraz miasto odzyska gmach w rozliczeniu 20-milionowych nakładów, jakie poniosło na nową siedzibę Wydziału Neofilologii dla UŚ w Sosnowcu.

Gmach powinien służyć nauce i oświacie


- Zdawaliśmy sobie sprawę, jak symboliczne znaczenie ma ta szkoła dla Sosnowca, dlatego nawet nie myśleliśmy o sprzedaży gmachu, choć uniwersytet odwiedzali chętni. Listę tych inwestorów przekażemy gminie razem z nieruchomością - mówi Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik UŚ.

Władze miasta nie kryją nawet, że sprzedadzą budynek na pniu. Remont pochłonąłby miliony złotych, których w miejskiej kasie nie ma. - Lepiej, żeby nowy właściciel, ktokolwiek nim będzie, dbał o skorupę gmachu, bo inaczej zawali się i zupełnie stracimy bezcenną pamiątkę - Tomasz Szyjkowski, dyrektor LO im. Staszica, z bólem przyznaje, że pragmatyzm ciągle w nim walczy z sentymentem. A także z poczuciem przyzwoitości.

- Gmach powinien służyć nauce i oświacie. Inne przeznaczenie obrazi wolę fundatora - dyrektor wyjmuje archiwalny dokument (grupa uczniów i pedagogów ryzykowała życie, by przechować go, podobnie jak sztandar i insygnia szkoły, podczas hitlerowskiej okupacji).

Jest to akt darowizny spisany po rosyjsku w listopadzie 1898 roku przez rejenta będzińskiego, w którym „wielce uzdolniony sosnowiecki fabrykant, kupiec pierwszej wielkości Henryk Henrykowicz Dietel przekazuje skarbowi państwa rosyjskiego w osobie ministra oświaty ziemię z parkiem, sadem i szkołą, z jej wyposażeniem, meblami, pomocami naukowymi i szacuje darowiznę na 250 tys. rubli”.

Z kolei radca stanu Jewgienij Grigorowicz Chaładowskij oświadcza, że „ziemia i budynki mają służyć zawsze dla pomieszczeń instytucji naukowej, która będzie nosić miano uczelni im. Henryka Dietla”. Rzeczpospolita na zasadzie sukcesji prawnej przejęła to zobowiązanie.

Zgodnie z Kodeksem Napoleona, którego przepisy w zakresie prawa rzeczowego obowiązywały na terenie byłej Kongresówki z niewielkimi zmianami jeszcze w przededniu II wojny światowej i później do uchwalenia polskiego kodeksu cywilnego w latach 60., była to darowizna z tzw. warunkiem rozwiązującym, który obciąża nieruchomość.

Konstrukcję tę zna też współczesne prawo (choć dziś nieruchomości nie wolno już darować „pod warunkiem”). Jeśli obdarowany nie wypełni umowy albo okaże rażącą niewdzięczność, teoretycznie nawet po bardzo wielu latach darowizna traci moc, a dar wraca do darczyńcy.

Spadkobiercy Dietla do dzisiaj żyją w Niemczech i choć nie chcą niczego rewindykować, o wiele ważniejszy od względów prawnych jest nakaz szacunku dla pamięci człowieka, który na przełomie XIX i XX w., budując fabryki, pałace, kościoły, mieszkania dla robotników i szkoły, ufundował praktycznie nowe miasto.

Czasy są brutalne, Dietel nie miałby pretensji

Czy władze Sosnowca, które planują sprzedać byłą Szkołę Realną, nie mają z tą symboliką żadnego problemu? Wiceprezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński uważa, że po ponad stu latach nie ma to już znaczenia. - Gdyby Henryk Dietel żył, na pewno zrozumiałby, że czasy są brutalne, i nie miałby do gminy żadnych pretensji - ocenia wiceprezydent.


autor: Witold Gałązka
źródło: http://sosnowiec.gazeta.pl/gazetasosnow ... asy__.html

_________________
We ride with kings on mighty steeds, across the devil's plain...


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 15 lis 2013, o 22:31 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2010, o 19:48
Posty: 341
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Grześ
Kolejny artykuł o sosnowieckiej szkole realnej... może nie wnosi wiele nowinek ale za to okraszony jest dużą ilością fajnych zdjęć od strychu po piwnicę...
Zabytek z 1898 roku należy do miasta. Co dalej?

Cytuj:
Z początkiem 2013 roku ufundowany przez Henryka Dietla gmach byłej Szkoły Realnej w Sosnowcu stał się własnością miasta. Co będzie z nim dalej, na razie nie wiadomo. Nie tak dawno zajrzeliśmy w prawie każdy zakamarek opuszczonego gmachu.

Zaprojektowany przez Antoniego Jasieńczyka-Jabłońskiego gmach od 1898 roku był siedzibą finansowanej przez niemieckiego przemysłowca Szkoły Realnej, przekształconej później m.in. w Gimnazjum i LO im. Stanisława Staszica.

W 1970 roku do budynku wprowadził się Wydział Techniki Uniwersytetu Śląskiego. Od wielu lat, odkąd ostatni gospodarz w gmachu - Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ - przeprowadził się na ul. Będzińską, budynek stoi pusty.

W tym roku uczelnia przekazała gmach miastu m.in. w ramach rozliczeń za budowę budynku neofilologii przy ul. Grota Roweckiego (do wartej około 64 mln zł inwestycji miasto dołożyło ponad 20 mln zł - przyp. red.).

Dziś wiadomo, że znajdujący się pod ścisłą opieką konserwatora zabytków budynek wymaga co najmniej kilkunastomilionowych nakładów na remont. Być może z tego powodu na początku roku Arkadiusz Chęciński, ówczesny wiceprezydent Sosnowca, powiedział, że miasto będzie się starało gmach sprzedać.

Liczne protesty - wiele osób przypominało, że wolą Dietla było, aby budynek zawsze służył oświacie średniej i wyższej - sprawiły, że dziś nikt w mieście oficjalnie już o sprzedaży gmachu nie mówi. Jednocześnie nie ma jeszcze konkretnego pomysłu, jak budynek zagospodarować.

- Na odnowę będziemy chcieli pozyskać środki unijne z programów na lata 2014-2020 - deklaruje Rafał Łysy, naczelnik wydziału informacji i promocji Urzędu Miasta w Sosnowcu.

Zanim zapadną jakiekolwiek decyzję, zapraszamy na ''spacer'' po gmachu, którego ozdobą jest piękna aula.


Autor: Piotr Purzyński
Źródło: m.sosnowiec.gazeta.pl

_________________
zapraszam do mojego chomiczka:

Obrazek


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 10 lut 2014, o 10:00 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 lip 2012, o 11:35
Posty: 250
Lokalizacja: Sosnowiec Pogoń
Imię: Grzegorz
http://sosnowiec.gazeta.pl/gazetasosnowiec/1,93867,15405841,Wlasciciel_palacu_Dietla_chce_kupic_od_miasta_Szkole.html


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 kwi 2014, o 22:26 
Offline
Terra Incognita
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012, o 17:00
Posty: 2049
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Paweł
Widok z zewnątrz na budynek ze wszystkich ciekawszych stron.


Załączniki:
IMG_0060.JPG
IMG_0060.JPG [ 77.86 KiB | Przeglądane 592 razy ]
IMG_0061.JPG
IMG_0061.JPG [ 117.37 KiB | Przeglądane 592 razy ]
IMG_0062.JPG
IMG_0062.JPG [ 148.81 KiB | Przeglądane 592 razy ]
IMG_0063.JPG
IMG_0063.JPG [ 169.54 KiB | Przeglądane 592 razy ]
IMG_0064.JPG
IMG_0064.JPG [ 120.35 KiB | Przeglądane 592 razy ]
IMG_0065.JPG
IMG_0065.JPG [ 129.69 KiB | Przeglądane 592 razy ]
IMG_0066.JPG
IMG_0066.JPG [ 103.59 KiB | Przeglądane 592 razy ]
IMG_0067.JPG
IMG_0067.JPG [ 102.56 KiB | Przeglądane 592 razy ]
IMG_0068.JPG
IMG_0068.JPG [ 146.36 KiB | Przeglądane 592 razy ]

_________________
VENI , VIDI , VICI. (Gajusz Juliusz Cezar - 47 p.n.e.)
Memento ante suam ipsorum mortem totiens Ignavos perire, Fortes autem morte tantum semel frui.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 kwi 2014, o 22:30 
Offline
Terra Incognita
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012, o 17:00
Posty: 2049
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Paweł
Powiedzmy iż piwnice...


Załączniki:
IMG_0069.JPG
IMG_0069.JPG [ 69.45 KiB | Przeglądane 591 razy ]
IMG_0070.JPG
IMG_0070.JPG [ 64.19 KiB | Przeglądane 591 razy ]
IMG_0071.JPG
IMG_0071.JPG [ 39.66 KiB | Przeglądane 591 razy ]
IMG_0073.JPG
IMG_0073.JPG [ 47.65 KiB | Przeglądane 591 razy ]
IMG_0074.JPG
IMG_0074.JPG [ 60.36 KiB | Przeglądane 591 razy ]

_________________
VENI , VIDI , VICI. (Gajusz Juliusz Cezar - 47 p.n.e.)
Memento ante suam ipsorum mortem totiens Ignavos perire, Fortes autem morte tantum semel frui.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 kwi 2014, o 22:36 
Offline
Terra Incognita
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012, o 17:00
Posty: 2049
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Paweł
A teraz pójdziemy sobie na pięterka :mrgreen:


Załączniki:
IMG_0075.JPG
IMG_0075.JPG [ 58.68 KiB | Przeglądane 589 razy ]
IMG_0076.JPG
IMG_0076.JPG [ 49.81 KiB | Przeglądane 589 razy ]
IMG_0077.JPG
IMG_0077.JPG [ 62.1 KiB | Przeglądane 589 razy ]
IMG_0078.JPG
IMG_0078.JPG [ 55.54 KiB | Przeglądane 589 razy ]
IMG_0079.JPG
IMG_0079.JPG [ 61.3 KiB | Przeglądane 589 razy ]
IMG_0080.JPG
IMG_0080.JPG [ 45.34 KiB | Przeglądane 589 razy ]
IMG_0081.JPG
IMG_0081.JPG [ 59.84 KiB | Przeglądane 589 razy ]
IMG_0082.JPG
IMG_0082.JPG [ 49.58 KiB | Przeglądane 589 razy ]
IMG_0083.JPG
IMG_0083.JPG [ 42.54 KiB | Przeglądane 589 razy ]

_________________
VENI , VIDI , VICI. (Gajusz Juliusz Cezar - 47 p.n.e.)
Memento ante suam ipsorum mortem totiens Ignavos perire, Fortes autem morte tantum semel frui.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 kwi 2014, o 22:44 
Offline
Terra Incognita
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012, o 17:00
Posty: 2049
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Paweł
cd...


Załączniki:
IMG_0084.JPG
IMG_0084.JPG [ 89.63 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0085.JPG
IMG_0085.JPG [ 51.2 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0086.JPG
IMG_0086.JPG [ 45.06 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0087.JPG
IMG_0087.JPG [ 70.54 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0088.JPG
IMG_0088.JPG [ 55.17 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0121.JPG
IMG_0121.JPG [ 49.68 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0122.JPG
IMG_0122.JPG [ 49.13 KiB | Przeglądane 587 razy ]

_________________
VENI , VIDI , VICI. (Gajusz Juliusz Cezar - 47 p.n.e.)
Memento ante suam ipsorum mortem totiens Ignavos perire, Fortes autem morte tantum semel frui.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 kwi 2014, o 22:46 
Offline
Terra Incognita
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012, o 17:00
Posty: 2049
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Paweł
cd.....


Załączniki:
IMG_0123.JPG
IMG_0123.JPG [ 89.72 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0124.JPG
IMG_0124.JPG [ 72.71 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0125.JPG
IMG_0125.JPG [ 42.01 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0126.JPG
IMG_0126.JPG [ 38.68 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0127.JPG
IMG_0127.JPG [ 94.08 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0128.JPG
IMG_0128.JPG [ 45.65 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0129.JPG
IMG_0129.JPG [ 68.06 KiB | Przeglądane 587 razy ]

_________________
VENI , VIDI , VICI. (Gajusz Juliusz Cezar - 47 p.n.e.)
Memento ante suam ipsorum mortem totiens Ignavos perire, Fortes autem morte tantum semel frui.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 kwi 2014, o 22:57 
Offline
Terra Incognita
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012, o 17:00
Posty: 2049
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Paweł
Strych z urządzeniami tzw. "wagonikami" będącymi kiedyś systemem grzewczym na parę, ogrzewającymi całą szkołę i coś co zostawili po sobie chyba studenci chemi :mrgreen:


Załączniki:
IMG_0130.JPG
IMG_0130.JPG [ 71.19 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0131.JPG
IMG_0131.JPG [ 77.93 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0132.JPG
IMG_0132.JPG [ 108.89 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0133.JPG
IMG_0133.JPG [ 89.22 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0134.JPG
IMG_0134.JPG [ 89.37 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0135.JPG
IMG_0135.JPG [ 63.85 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0136.JPG
IMG_0136.JPG [ 84.92 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0137.JPG
IMG_0137.JPG [ 77.58 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0138.JPG
IMG_0138.JPG [ 24.32 KiB | Przeglądane 587 razy ]

_________________
VENI , VIDI , VICI. (Gajusz Juliusz Cezar - 47 p.n.e.)
Memento ante suam ipsorum mortem totiens Ignavos perire, Fortes autem morte tantum semel frui.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 kwi 2014, o 22:59 
Offline
Terra Incognita
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012, o 17:00
Posty: 2049
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Paweł
Taras albo jak kto woli balkonik i widok z niego


Załączniki:
IMG_0143.JPG
IMG_0143.JPG [ 112.2 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0140.JPG
IMG_0140.JPG [ 131.15 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0141.JPG
IMG_0141.JPG [ 114.69 KiB | Przeglądane 587 razy ]
IMG_0142.JPG
IMG_0142.JPG [ 128.9 KiB | Przeglądane 587 razy ]

_________________
VENI , VIDI , VICI. (Gajusz Juliusz Cezar - 47 p.n.e.)
Memento ante suam ipsorum mortem totiens Ignavos perire, Fortes autem morte tantum semel frui.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 kwi 2014, o 23:07 
Offline
Terra Incognita
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012, o 17:00
Posty: 2049
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Paweł
A na koniec to co tygrysy lubią najbardziej czyli aula


Załączniki:
IMG_0089.JPG
IMG_0089.JPG [ 55.41 KiB | Przeglądane 586 razy ]
IMG_0090.JPG
IMG_0090.JPG [ 88.01 KiB | Przeglądane 586 razy ]
IMG_0091.JPG
IMG_0091.JPG [ 86.13 KiB | Przeglądane 586 razy ]
IMG_0092.JPG
IMG_0092.JPG [ 66.41 KiB | Przeglądane 586 razy ]
IMG_0093.JPG
IMG_0093.JPG [ 81.64 KiB | Przeglądane 586 razy ]
IMG_0094.JPG
IMG_0094.JPG [ 85.41 KiB | Przeglądane 586 razy ]
IMG_0095.JPG
IMG_0095.JPG [ 94.85 KiB | Przeglądane 586 razy ]
IMG_0096.JPG
IMG_0096.JPG [ 102.62 KiB | Przeglądane 586 razy ]
IMG_0097.JPG
IMG_0097.JPG [ 88.93 KiB | Przeglądane 586 razy ]

_________________
VENI , VIDI , VICI. (Gajusz Juliusz Cezar - 47 p.n.e.)
Memento ante suam ipsorum mortem totiens Ignavos perire, Fortes autem morte tantum semel frui.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 kwi 2014, o 23:16 
Offline
Terra Incognita
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012, o 17:00
Posty: 2049
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Paweł
aula ciąg dalszy


Załączniki:
IMG_0098.JPG
IMG_0098.JPG [ 91.7 KiB | Przeglądane 585 razy ]
IMG_0099.JPG
IMG_0099.JPG [ 78.59 KiB | Przeglądane 585 razy ]
IMG_0100.JPG
IMG_0100.JPG [ 82 KiB | Przeglądane 585 razy ]
IMG_0101.JPG
IMG_0101.JPG [ 89.12 KiB | Przeglądane 585 razy ]
IMG_0102.JPG
IMG_0102.JPG [ 120.32 KiB | Przeglądane 585 razy ]
IMG_0103.JPG
IMG_0103.JPG [ 84.71 KiB | Przeglądane 585 razy ]
IMG_0104.JPG
IMG_0104.JPG [ 79.75 KiB | Przeglądane 585 razy ]
IMG_0105.JPG
IMG_0105.JPG [ 75.4 KiB | Przeglądane 585 razy ]

_________________
VENI , VIDI , VICI. (Gajusz Juliusz Cezar - 47 p.n.e.)
Memento ante suam ipsorum mortem totiens Ignavos perire, Fortes autem morte tantum semel frui.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 kwi 2014, o 23:19 
Offline
Terra Incognita
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012, o 17:00
Posty: 2049
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Paweł
cd...


Załączniki:
IMG_0106.JPG
IMG_0106.JPG [ 106.76 KiB | Przeglądane 585 razy ]
IMG_0107.JPG
IMG_0107.JPG [ 98.42 KiB | Przeglądane 585 razy ]
IMG_0108.JPG
IMG_0108.JPG [ 104.32 KiB | Przeglądane 585 razy ]
IMG_0109.JPG
IMG_0109.JPG [ 102.73 KiB | Przeglądane 585 razy ]
IMG_0110.JPG
IMG_0110.JPG [ 113.71 KiB | Przeglądane 585 razy ]
IMG_0111.JPG
IMG_0111.JPG [ 100.9 KiB | Przeglądane 585 razy ]
IMG_0112.JPG
IMG_0112.JPG [ 53.79 KiB | Przeglądane 585 razy ]
IMG_0113.JPG
IMG_0113.JPG [ 62.04 KiB | Przeglądane 585 razy ]

_________________
VENI , VIDI , VICI. (Gajusz Juliusz Cezar - 47 p.n.e.)
Memento ante suam ipsorum mortem totiens Ignavos perire, Fortes autem morte tantum semel frui.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 kwi 2014, o 23:22 
Offline
Terra Incognita
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012, o 17:00
Posty: 2049
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Paweł
.....


Załączniki:
IMG_0114.JPG
IMG_0114.JPG [ 62.67 KiB | Przeglądane 584 razy ]
IMG_0115.JPG
IMG_0115.JPG [ 59.79 KiB | Przeglądane 584 razy ]
IMG_0116.JPG
IMG_0116.JPG [ 105.3 KiB | Przeglądane 584 razy ]
IMG_0117.JPG
IMG_0117.JPG [ 82.13 KiB | Przeglądane 584 razy ]
IMG_0118.JPG
IMG_0118.JPG [ 101.57 KiB | Przeglądane 584 razy ]
IMG_0119.JPG
IMG_0119.JPG [ 61.3 KiB | Przeglądane 584 razy ]
IMG_0120.JPG
IMG_0120.JPG [ 49.89 KiB | Przeglądane 584 razy ]

_________________
VENI , VIDI , VICI. (Gajusz Juliusz Cezar - 47 p.n.e.)
Memento ante suam ipsorum mortem totiens Ignavos perire, Fortes autem morte tantum semel frui.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 kwi 2014, o 23:23 
Offline
Terra Incognita
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012, o 17:00
Posty: 2049
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Paweł
No i to by było na tyle :nuts:

_________________
VENI , VIDI , VICI. (Gajusz Juliusz Cezar - 47 p.n.e.)
Memento ante suam ipsorum mortem totiens Ignavos perire, Fortes autem morte tantum semel frui.


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty nieprzemysłowe » Nieprzemysłowe - Śląskie » Nieprzemysłowe - Sosnowiec


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.451s | 17 Queries | GZIP : Off ]