Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 31 lip 2017, o 21:03 
Offline

Dołączył(a): 14 maja 2015, o 14:06
Posty: 104
Imię: Karol
Piasek tani drewno tanie ale sprzedawca pazerny bo na kopalni można zarobić, dlatego podsadzke zlikwidowano a to żle bo ogromne ilości węgla nie zostaną wybrane


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 31 lip 2017, o 21:15 
Offline

Dołączył(a): 30 sie 2012, o 09:56
Posty: 50
Lokalizacja: Mysłowice
Imię: Paweł
Podobnie jak zabudowanie połowy terenów węglonośnych, a następnie zakaz fedrowania pod nimi. Budynki można przenieść, złoża nie przeniesiemy... Za te plany zagospodarowania blokujące wydobycie powinni majątkowo odpowiadać urzędnicy.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 5 sie 2017, o 23:36 
Offline

Dołączył(a): 6 cze 2017, o 03:42
Posty: 4
W odpowiedzi dla kolegi pavulonek :
" Podobnie jak zabudowanie połowy terenów węglonośnych, a następnie zakaz fedrowania pod nimi. Budynki można przenieść, złoża nie przeniesiemy... Za te plany zagospodarowania blokujące wydobycie powinni majątkowo odpowiadać urzędnicy. "

Trochę to dziwne , pozwala się wydobywać węgiel KWK "Staszic" w bardzo niebezpiecznych pokładach pod terenami zabudowanymi osiedlami i budynkami jednorodzinnymi Murcek i Giszowca co jest bardzo niebezpieczne , nieopłacalne i powodujące uszkodzenia budynków , a zamyka się kopalnie ( wchłoniętą przez nich ) " Murcki " z szybami I , II , Czułów , Zygmunt która miała przygotowane do wydobycia bardzo bogate złoże węgla ( na kilkadziesiąt lat eksploatacji ) w wysokim pokładzie pod samymi lasami na terenie Czułowa . Pole to było całkowicie przygotowane do wydobycia z nowo oddaną nowoczesną rozdzielnią za " spore pieniądze " która zaraz po oddaniu do eksploatacji została zlikwidowana . Przez prawie rok prowadzono odwiert próbny pod nowy szyb materiałowo-wydobywczy na placu materiałowym Bożych Darów ( też bardzo kosztowny ) , po zakończeniu którego miała zostać tylko wybrana metoda jego drążenia oraz kilka innych bardzo kosztownych inwestycji ( rurociąg metanowy i zasilany z niego Zakład ciepłowniczy dofinansowany przez UE , nowe linie świtłowodowe w szybach itd.) i nagle kopalnia została oddana do likwidacji ?
Wszystkie szyby tego rejonu istnieją do tej pory i są w ciągłym użyciu , nie ma jedynie wydobycia węgla szybem I , a teraz całość kosztów utrzymania opłaca państwo ( SRK ) gdzie tu logika ? W szybie II i pompowniach na poz. 416 prowadzi się bardzo kosztowne modernizację tylko po to żeby KWK "Staszic" mogło prowadzić wydobycie , to gdzie jest likwidacja ! Obecnie większość kosztów wentylacji i odwodnienia Staszica ponosi SRK utrzymując szyby wentylacyjne Czułów , upadową Ryżą oraz odwodnienie na szybach Czułów i Boże Dary . Kiedy likwidowano szyb Stanisław który Staszic " podkopał " doprowadzając do likwidacji , jego całkowita likwidacja trwała niecały rok i znikł po nim jakikolwiek ślad .
Za to wszystko powinni odpowiadać majątkowo urzędnicy którzy do tego doprowadzili


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 6 sie 2017, o 14:06 
Offline

Dołączył(a): 30 sie 2012, o 09:56
Posty: 50
Lokalizacja: Mysłowice
Imię: Paweł
@Janusz2017 - pełna zgoda.
Dzięki za info o szybie Jakub. Nigdzie nie umiałem znaleźć informacji o nim, a przecież jest na starych mapach. Kilka lat temu w jego filarze ochronnym wybrano 6 ścian w pokładzie 405 na poz. 500m (miąższość 3m), obecnie wybierany jest pokład 407/1 na poz. 500m (1,7m) w ww. filarze. Pod szybem Stanisław też fedrowałem z 5-6 lat temu, ściana 303-S w pokładzie 407/4 poz. 720m (1,6m).

Z Bożymi Darami ponoć był taki problem, że pokłady grup 300 i 400 to słabej jakości węgiel, a takie właśnie pokłady fedrowali, choć pole, o którym piszesz, to chyba były pierwsze partie pokładu 501. Silnie metanowe, co z kolei było następnym problemem: przystosować kopalnię od zawsze niemetanową do metanu... Głównie problem wentylacji.
No cóż, jakie były prawdziwe powody zamknięcia Murcek, pewnie się nie dowiemy. Szkoda kopalni.
A szyb Zygmunt został w strukturach Staszica.

Pod Giszowcem Staszic obecnie nie fedruje (pod budynkami), jak coś to Wieczorek. Pod Murckami jest ściana 3b-S, ale nie pod zabudowaniami.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 8 sie 2017, o 03:57 
Offline

Dołączył(a): 6 cze 2017, o 03:42
Posty: 4
Co do metanu na Bożych Darach to był o kilku lat i raczej nie było z nim większego problemu , było dobre zabezpieczenie metanometryczne i najnowocześniejsza stacja metanometri , powstała od nowa kilka lat temu . Jakieś 3 lata temu powstało jak już pisałem nowoczesne odmetanowanie i metan był wykorzystywany w wybudowanym z dofinansowanej z UE Zakładzie Energetyki Cieplnej ( ZEC ) na terenie kopalni dającej ciepło i energię elektryczną z turbo generatorów ( wszystko zostało oddane jakiś rok przed " likwidacją " . Z eksploatacji tych złoży byłby podwójny zysk . Z tego co słyszałem wystarczyło by ciepła , może i energii dla całej Kostuchny .
Co do fedrowania to Staszic nie miał już kilka lat żadnych pokładów do fedrowania i pomału zawłaszczał sobie pokłady Murcek (podobno z zgodą dyrekcji "Murcek" ) , pierw pod szybem Stanisław ( który został zlikwidowany po szkodach tym spowodowanych , to o czym pisałeś) ,a po połączeniu z KWK "Murcki" mógł dalej fedrować ich pokłady bez ograniczeń był jedynie problem jak oddać kopalnie do likwidacji i wydobywać część jej pokładów przez "Staszic" ( ale jak widać udało się i to ).
W Murckach powstają coraz więcej szkód górniczych przez wydobycie bez podsadzki jakie teraz jest prowadzone, a niedawno było nawet spotkanie na temat możliwości wydobycia pod terenami zabudowanymi ( najprawdopodobniej chodziło o osiedle w Murckach ) niestety nie byłem i nie znam konkretów . Kopalnia „Murcki-Staszic” chce uruchomić wydobycie pod Murckami. Wcześniej było to niemożliwe ze względu na działającą kopalnię „Boże Dary”. Mieszkańcy protestują, bo boją się szkód górniczych.
http://katowice24.info/khw-chce-wydobywac-wegiel-pod-murckami-mieszkancy-protestuja/
Co do szybu "Jakub" to musiałbym się tam kiedyś wybrać i zobaczyć czy jeszcze tam są jakieś ślady po jego istnieniu , teren jest jeszcze " trochę" ogrodzony , ale dobrze pamiętam gdzie co stało , wiele razy tam zjeżdżałem .


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 20 maja 2018, o 11:25 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2017, o 17:59
Posty: 9
Imię: Mateusz
http://nettg.pl/news/150297/gornictwo-n ... ki-staszic


Ciekawe co z tego wyjdzie


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 20 maja 2018, o 12:01 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7243
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Cytując starą piosenkę:
"Będzie z tego niezły dochód, może willa i samochód" :mrgreen:

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 21 maja 2018, o 17:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2016, o 15:03
Posty: 191
Lokalizacja: Mysłowice
Imię: Mateusz
Trzymam kciuki! :D

_________________
Moja strona na fb INDU Photography https://www.facebook.com/INDU-Photograp ... _todo_tour


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 23 sie 2018, o 10:21 
Offline

Dołączył(a): 5 sie 2018, o 11:11
Posty: 111
Lokalizacja: Przyszowice
Imię: Marcin
Pech ostatnio nie opuszcza tej kopalni. Wczoraj mieliśmy:
Cytuj:
Górnik z kopalni Murcki-Staszic w Katowicach tuż przed godz. 8 w środę uległ wypadkowi. Mimo natychmiastowej akcji ratunkowej nie udało się go uratować.

Jak informuje Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej, do której należy kopalnia, zdarzenie miało miejsce w wyrobisku górniczym na poziomie 500 m, a konkretnie w przekopie odstawczym do poziomu 500 m w rejonie pętlicowego zasobnika taśmowego przenośnika PIOMA 1400.

- Wypadkowi uległ pracownik oddziału GTU, zatrudniony na porannej zmianie. Pracował w kopalni 9 lat i 7 miesięcy - mówi Tomasz Głogowski.

Zmarły osierocił 14-letniego syna. Okoliczności wypadku są obecnie badane. Już teraz wiadomo, że 49-letni mężczyzna został wciągnięty między taśmę, a wspornik zabudowany za bębnem napędowym.

Według statystyk Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach w tym roku w górnictwie węgla kamiennegio doszło już do 10 wypadów śmiertelnych i czterech ciężkich (trzy w firmach zewnętrznych). Wwszystki wypadków było 929.

Do największej tragedii doszło w maju na Ruchu Zofiówka, gdzie w wyniku tąpnięcia zginęło pięciu górników. Byli to: ślusarz – lat 28, elektromonter – lat 38, górnik – lat 35, górnik – lat 38, górnik strzałowy – lat 34. Z kolei wypadkom lekkim ulegli: osoba dozoru wyższego ruchu górniczego - kierownik oddziału GRP-5z – lat 41, górnik – lat 38, górnik – lat 34 i górnik – lat 32.


Zaś dzisiaj:
Cytuj:
W kopalni Murcki-Staszic doszło w środę rano do wypadku zbiorowego, w którym zostało poszkodowanych siedmiu górników - poinformował portal netTG.pl dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Na poziomie 900 w pokładzie 510 w ścianie 16B-S, gdzie prowadzono wydobycie, miał miejsce lekki wstrząs o sile 7×10^5 J. Doszło do odprężenia górotworu, ale wyrobisko nie uległo zniszczeniom charakterystycznym dla tąpnięć.

W tym czasie, o godz. 10.09 w ścianie pracowało siedmiu górników, którzy o własnych siłach ewakuowali się z zagrożonego rejonu na powierzchnię. Udzielono im pomocy medycznej. Ich stan nie zagraża życiu.

Przypomnijmy, że jak już podawaliśmy w portalu netTG.pl, także w środę, lecz dwie godziny wcześniej (przed godz. 8.00), na porannej zmianie, w wyrobisku na poziomie 500 zginął 49-letni górnik, pracownik oddziału GTU.


W obu przypadkach źródło to nettg.pl


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 7 kwi 2019, o 15:18 
Offline

Dołączył(a): 25 cze 2018, o 20:00
Posty: 152
Imię: Marek
Widok na dzień 2019-04-07. Postrach deweloperów z okolic Parku Leśnego.
Załącznik:
KWK Staszic.JPG
KWK Staszic.JPG [ 233.53 KiB | Przeglądane 1047 razy ]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 20 mar 2020, o 16:46 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7243
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Podzieliłem wątek na dwa oddzielne - dla kopalni Staszic i kopalni Murcki/Boże Dary. Część postów się powtarza, ponieważ uznałem, że będą pasować do obydwu. Od tej pory informacje i zdjęcia na temat szybu Zygmunt proszę wstawiać do wątku o KWK Staszic.

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 21 mar 2020, o 19:10 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7243
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Narodowe Archiwum Cyfrowe, zdjęcia z archiwum Lecha Zielaskowskiego, 1990 rok - pogłębianie jednego z szybów.
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... a/10606576

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 21 mar 2020, o 19:25 
Offline

Dołączył(a): 5 sie 2018, o 11:11
Posty: 111
Lokalizacja: Przyszowice
Imię: Marcin
To są raczej zdjęcia z głębienia #VII niźli pogłębiania któregoś szybu. Bo ten 1990 to mi ino do #VII pasuje.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 21 mar 2020, o 19:28 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7243
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Bardzo możliwe, po prostu zdjęcia są opisane jako pogłębianie.

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 8 kwi 2020, o 20:22 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7243
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Kolejne (aczkolwiek chronologicznie poprzednie) zdjęcia Lecha Zielaskowskiego z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... a/10603274
Datowane są na 1974 rok, ale - jeśli dobrze widzę - na ostatnim zdjęciu na koźle jest tylko jedno koło z czterech, więc na pewno nie są to zdjęcia z jednej sesji. Czy w tym roku była jakaś modernizacja wyciągu/pogłębianie szybu/inny whatever?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 9 kwi 2020, o 07:28 
Offline

Dołączył(a): 20 gru 2010, o 08:29
Posty: 64
Imię: Marek
To ostatnie zdjęcie, wydaje się być zrobione w innym czasie, po pierwsze pogoda, nie ma agresywnego słońca, ale kół faktycznie nie widać!

Poza tym, na wielu poprzednich zdjęciach lotniczych konstrukcja wieży szybu II jest wyraźnie ciemna - obstawiam, że to efekt kolorowego filtra na obiektywie, no chyba, że pierwotnie była malowana na ciemno? Odkąd pamiętam była błękitna, a potem jasnoszara. Trudno to zweryfikować, choć mam jeszcze (żyjącego) znajomego, który tam w szybowym przepracował całe życie. Może się napatoczy jakieś kolorowe zdjęcie z lat 70tych albo zbliżenie z wizyty Papieża na Muchowcu.

_________________
Blog


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 17 maja 2020, o 21:13 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 wrz 2012, o 22:24
Posty: 2720
Lokalizacja: Sosnowiec, Katowice
Imię: Piotr
Widok z Sosnowca, z cmentarza przy ul. Andersa:

Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.168s | 16 Queries | GZIP : Off ]