Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 6 gru 2011, o 22:43 

Na krakowskim Podgórzu, na szczycie Wzgórza Lasoty, ponad wapiennym urwiskiem Krzemionek,
inspirowała mnie zawsze sylwetka kościółka - obok austriackiego fortu. viewtopic.php?f=93&t=11454
Byłem tam dziś.

Określany jako najmniejszy w Krakowie ?, posiada ślady romańskiej rotundy z 1000 r. , przebudowanej w kolejnym czasie przez benedyktynów z Tyńca na styl gotycki.
Obszedłem dookoła pozamykany kościółek (ścieżką, odwiedzaną licznie przez spacerujące po Parku Bednarskiego panie z pieskami). Widać od niego doskonale sąsiedni fort oraz kopiec Krakusa.
Zbudowany dołem z kamienia ciosanego, wyżej z cegły gotyckiej – sympatycznie pomalowany graffiti- pokryty jest gontem, a na kalenicy umieszczona jest oczywiście sygnaturka z podwójnym krzyżem na szczycie, a jest to kościół katolicki. Zaś przy wejściu stoi współczesny - metalowy krzyż milenijny.

Załączniki:
Komentarz: pocztówka ma już 100 lat
Kościół Benedykta 0.JPG
Kościół Benedykta 0.JPG [ 46.71 KiB | Przeglądane 716 razy ]
Kościół Benedykta 1.JPG
Kościół Benedykta 1.JPG [ 123.32 KiB | Przeglądane 716 razy ]
Kościół Benedykta 10.JPG
Kościół Benedykta 10.JPG [ 115.59 KiB | Przeglądane 716 razy ]
Kościół Benedykta 4.JPG
Kościół Benedykta 4.JPG [ 109.94 KiB | Przeglądane 716 razy ]
Kościół Benedykta 7.JPG
Kościół Benedykta 7.JPG [ 115.14 KiB | Przeglądane 716 razy ]
Kościół Benedykta 3.JPG
Kościół Benedykta 3.JPG [ 125.61 KiB | Przeglądane 716 razy ]
Kościół Benedykta 2.JPG
Kościół Benedykta 2.JPG [ 123.29 KiB | Przeglądane 716 razy ]
Kościół Benedykta 5.JPG
Kościół Benedykta 5.JPG [ 116.49 KiB | Przeglądane 716 razy ]

Post Napisane: 6 gru 2011, o 22:45 

Obok zamkniętych drzwi - zainteresowało mnie epitafium ! – trudne do odszyfrowania, bo też pomalowane współcześnie przez znudzoną młodzież. (napisy widziałem również na sąsiednim forcie).
Kościółek bywa otwarty jedynie dwa razy w roku - w dzień św. Benedykta (21 marca) oraz w pierwszy wtorek po ruchomej Wielkanocy (tzw. Rękawka). Współcześnie jest to praktykowane wbrew zapisanemu po wsze czasy, obowiązkowi odprawiania w nim mszy świętej w każdy ! piątek tygodnia (co potwierdza pokaźna dotacja z gruntów miejskich i tzw. roli Michałowskiej). Po wejściu - w zamkniętym krzyżowym sklepieniem wnętrzu - ponoć można zobaczyć malutką nawę, zakończoną prezbiterium z ołtarzem św. Benedykta. http://panoramy.zbooy.pl/360/cat/koscioly/p/66

Załączniki:
Kościół Benedykta 6.JPG
Kościół Benedykta 6.JPG [ 105.69 KiB | Przeglądane 714 razy ]
Kościół Benedykta 8.JPG
Kościół Benedykta 8.JPG [ 126.21 KiB | Przeglądane 714 razy ]
Kościół Benedykta 9 - widok na fort Benedykta.JPG
Kościół Benedykta 9 - widok na fort Benedykta.JPG [ 114.63 KiB | Przeglądane 714 razy ]
Kościół Benedykta 11.jpg
Kościół Benedykta 11.jpg [ 37.68 KiB | Przeglądane 714 razy ]

Post Napisane: 8 gru 2011, o 19:01 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Do tej pory sądziłam, że najmniejszym kościołem Krakowa jest mój ulubiony kościółek św. Wojciecha :)

Post Napisane: 8 gru 2011, o 19:28 

Ja dalej tak sądzę (dlatego dałem znak zapytania) - porównałem z zewnątrz na oko rozmiary obu i Wojciecha jest (tak mi się wydaje) mniejszy. Tymczasem w Internecie - w kilku miejscach pisze jak byk: że św. Benedykt to najmniejszy kościół w Krakowie.

Ostatnio edytowano 30 gru 2011, o 13:30 przez Franek D., łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 24 gru 2011, o 21:05 

Rozmawiałem dziś przez telefon ze swoim kuzynem, który ponad pół wieku mieszkał u stóp św. Benedykta na ul. Lwowskiej w Krakowie. Obiecał mi dużo opowiedzieć o tym miejscu.
Okazuje się, że kościółek za Gomółki był często otwierany (nie tak jak teraz 2x w roku).
Mój kuzyn, będąc wtedy uczniem szkoły podstawowej, wraz z innymi kolegami, w każdą środę podchodził stromą ścieżką obok urwiska i czekał pod drzwiami na spóźniającego się zazwyczaj księdza… Kościółek św. Benedykta w latach 60 – tych pełnił rolę salki katechetycznej – odbywały się w nim lekcje religii.

Załącznik:
Komentarz: Widokówka z XIX w.
Kościół św. Benedykta.jpg
Kościół św. Benedykta.jpg [ 86.67 KiB | Przeglądane 676 razy ]

Załącznik:
Kościół św. Benedykta 1.JPG
Kościół św. Benedykta 1.JPG [ 116.66 KiB | Przeglądane 676 razy ]

Załącznik:
Kościół św. Benedykta 2.JPG
Kościół św. Benedykta 2.JPG [ 113.34 KiB | Przeglądane 676 razy ]

Załącznik:
Kościół św. Benedykta 3.JPG
Kościół św. Benedykta 3.JPG [ 113.38 KiB | Przeglądane 676 razy ]

Załącznik:
Kościół św. Benedykta 4.JPG
Kościół św. Benedykta 4.JPG [ 116.37 KiB | Przeglądane 676 razy ]

W pierwszym wpisie, wyraziłem zdziwienie kształtem, wieńczących kościół, trzech krzyży z podwójnymi ramionami.
Krzyże takie są symbolicznym godłem Duchaków ( Zakonu Kanoników Regularnych od Świętego Ducha)

Załączniki:
Krzyże na Benedykcie.JPG
Krzyże na Benedykcie.JPG [ 113.45 KiB | Przeglądane 625 razy ]

Post Napisane: 4 lip 2012, o 08:32 

(...)

Załączniki:
Benedykt 1.JPG
Benedykt 1.JPG [ 110.68 KiB | Przeglądane 586 razy ]
Benedykt 2.JPG
Benedykt 2.JPG [ 78.2 KiB | Przeglądane 586 razy ]
Benedykt 3.JPG
Benedykt 3.JPG [ 52.67 KiB | Przeglądane 586 razy ]
Benedykt 4.JPG
Benedykt 4.JPG [ 60.79 KiB | Przeglądane 586 razy ]
Benedykt 5.JPG
Benedykt 5.JPG [ 59.41 KiB | Przeglądane 586 razy ]
Benedykt 7.JPG
Benedykt 7.JPG [ 70.86 KiB | Przeglądane 586 razy ]
Benedykt 8.JPG
Benedykt 8.JPG [ 95.73 KiB | Przeglądane 586 razy ]
Benedykt 9.JPG
Benedykt 9.JPG [ 102.42 KiB | Przeglądane 586 razy ]
Benedykt 10.JPG
Benedykt 10.JPG [ 122.58 KiB | Przeglądane 586 razy ]
Benedykt 6.JPG
Benedykt 6.JPG [ 118.79 KiB | Przeglądane 586 razy ]

Post Napisane: 2 maja 2018, o 07:21 
Bratnia dusza

Imię: Grażyna
Kilka słów ode mnie oraz zdjęcia kościółka po remoncie wraz z wnętrzem.

Kościołek wzniesiono w stylu romańsko-gotyckim i jest to prawdopodobnie trzecia świątynia w tym miejscu, a jej nieregularny kształt jest wynikiem przebudów.Obecnie składa się z prezbiterium oraz nawy, podpartych szkarpami. Całość pokrywa dach gontowy z sygnaturką. Wejście do kościółka znajduje się od strony południowej.

Pierwsza świątynia powstała, prawdopodobnie, już na przełomie X i XI wieku i miała kształt rotundy. W końcu XI wieku przebudowano ją i nadano kształt kwadratu. Przypuszcza się, że kościół był wówczas częścią kompleksu, prawdopodobnie obronnego. W XV i XVI wieku, górna partia budowli została przebudowana w stylu gotyckim ( sklepienie krzyżowe- żebrowe z cegły, dach gontowy) a mury opięto szkarpami.

Nie jest wiadome, komu zawdzięczamy powstanie świątyni. Niektórzy badacze uważają, że uczynili to benedyktyni z Tyńca i dlatego kościół nosi wezwanie św. Benedykta, patrona zakonu. Z czasem kościół, już mocno zaniedbany, przeszedł, między innymi, na własność zakonu św. Ducha. Po zaborach zakon jednak przestał interesować się świątynią i w XIX wieku groziła budowli likwidacja. Możliwość wyburzenia stała się dodatkowo groźna ze względu na bliskość fortu austriackiego, któremu świątynia ograniczała pole ostrzału.

Ostatecznie jednak kościółek przetrwał a w roku 2017 zakończyła się jego renowacja. Istnieją plany częstszego niż dwa razy w roku udostępniania świątyni.

Z badań archeologicznych wynika, że w pod posadzką kościoła pochowano wiele zwłok, głównie zmarłych dzieci.

Załączniki:
KR kosciol sw Benedykta widok ogolny.JPG
KR kosciol sw Benedykta widok ogolny.JPG [ 181.51 KiB | Przeglądane 286 razy ]
KR kosciol sw Benedykta widok od fortu.JPG
KR kosciol sw Benedykta widok od fortu.JPG [ 189.97 KiB | Przeglądane 286 razy ]
KR kosciol sw Benedykta fasada.JPG
KR kosciol sw Benedykta fasada.JPG [ 170.97 KiB | Przeglądane 286 razy ]
KR kosciol sw Benedykta dach i okna.JPG
KR kosciol sw Benedykta dach i okna.JPG [ 169.32 KiB | Przeglądane 286 razy ]
KR kosciol sw Benedykta epitafium.JPG
KR kosciol sw Benedykta epitafium.JPG [ 105.27 KiB | Przeglądane 286 razy ]
KR kosciol sw Benedykta wnętrze.jpg
KR kosciol sw Benedykta wnętrze.jpg [ 106.16 KiB | Przeglądane 286 razy ]
KR kosciol sw Benedykta sklepienie.jpg
KR kosciol sw Benedykta sklepienie.jpg [ 96.27 KiB | Przeglądane 286 razy ]
KR kosciol sw Benedykta chór.jpg
KR kosciol sw Benedykta chór.jpg [ 125.28 KiB | Przeglądane 286 razy ]
KR kosciol sw Benedykta epitafia i fr fresku.jpg
KR kosciol sw Benedykta epitafia i fr fresku.jpg [ 125.56 KiB | Przeglądane 286 razy ]
KR kosciol sw Benedykta detal.jpg
KR kosciol sw Benedykta detal.jpg [ 126.92 KiB | Przeglądane 286 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Małopolskie