Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Koleje i wszystko co z nimi związane » Koleje - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 11 mar 2011, o 19:11 

Imię: Grzegorz
Dworzec PKP Wodzisław Śląski

Dworzec pochodzący z 1895 znajduje się przy ul. Dworcowej. Funkcjonuje budynek dworca oraz dwa perony. W otoczeniu dworca znajduje się nieczynna już i zdewastowana wieża ciśnień, oraz pompa. Dodatkowe tory są zdatne do eksploatacji.

Kolej w Wodzisławiu Śląskim do lat 90. XX wieku odgrywała ważną rolę w transporcie pasażerskim, obecnie z roku na rok traci na ważności. Natomiast w dalszym ciągu kolej pełni ważną rolę w transporcie towarowym.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Wodzisław Śląski posiada nastawnie: WSA (dysponująca od strony Rybnika), WSA-1 (wykonawcza), WSB (dysponująca od strony Chałupek). Czynna jest lokomotywownia. Istniejąca kiedyś minihala do napraw, obecnie jest rozebrana. Funkcjonuje Wodzisławski Zakład Napraw Wagonów Towarowych. Stacja jest ważnym węzłem towarowym na trasie Katowice-Bogumin oraz dla pobliskich kopalni węgla kamiennego oraz koksowni w Radlinie.

Obrazek Obrazek

Historia kolei żelaznej w Wodzisławiu sięga drugiej połowy XIX w. Mieszczanie wodzisławscy chcieli uzyskać połączenie kolejowe z Katowicami i Raciborzem jednak z pominięciem Rybnika. W 1861 r. królewskie władze rządowe wyraziły zgodę na budowę szosy z Wodzisławia przez Radlin Dolny, Obszary, Biertułtowy do dworca kolejowego Czernica (obecnie Rydułtowy). Ukończono ją po kilku latach i odtąd Wodzisław miał samodzielne połączenie z koleją zarówno do Katowic jak i Raciborza. W 1882 r. droga ta straciła na znaczeniu w wyniku zakończenia budowy szerokotorowej linii kolejowej z Wodzisławia do Niedobczyc. W tym samym roku miasto uzyskało połączenie poprzez Chałupki z węzłem kolejowym w Boguminie. Dalsza rozbudowa linii kolejowej doprowadziła do połączenia Jastrzębia z Wodzisławiem a dalej z Orzeszem.

Obrazek Obrazek

Stacje i przystanki

Obecnie na terenie miasta, na linii 158, funkcjonują:

* stacja Wodzisław Śląski oraz
    * przystanek Wodzisław Śląski Radlin.

Zlikwidowany przystanek pasażerski:

* Wodzisław Śląski Turzyczka

Na terenie Wodzisławia Śl., w jego ówczesnych granicach, istniały również jeszcze inne trzy stacje/przystanki, które zmieniły nazwę wraz z odłączeniem się dzielnic, na terenie których się znajdują, były to:

* przystanek Wodzisław Śl. Obszary (obecnie Radlin Obszary),
    * stacja Wodzisław Śl. Rydułtowy (obecnie Rydułtowy),
    * stacja Wodzisław Śl. Pszów (obecnie Pszów) - zlikwidowana dla ruchu pasażerskiego jeszcze w latach 70. XX wieku[2].

Ze względu że dworzec znajduje się w znacznej odległości od ścisłego centrum, w planach w okresie PRL-u było jeszcze utworzenie stacji kolejowej w centrum miasta w okolicach ul. Kolejowej. Obecnie jest uzgodnione z PLK że stacja powstanie, ale w innym miejscu[potrzebne źródło]. Stacja ta miała i prawdopodobnie będzie nosiła nazwę:

* Wodzisław Śląski Miasto

Na dzień dzisiejszy zlikwidowana jest linia 159 prowadząca z Wodzisławia Śl. do Orzesza przez Jastrzębie Zdrój i Żory. Obecnie istnieje ruch towarowy do kopalni "Marcel" w Radlinie. Do 2001 istniała linia towarowa z Wodzisławia Śląskiego do kopalni "1 Maja".

Marsz śmierci 1945

W styczniu 1945 r. do stacji kolejowej Wodzisław (wtedy Loslau) dotarł marsz śmierci z obozów w Oświęcimiu. Wodzisław był główną stacją docelową dla ewakuacji więźniów, gdyż tędy prowadzi szlak w kierunku utrzymywanych przez Niemców Moraw. Więźniów transportowano następnie wagonami towarowymi w kierunku Austrii i Niemiec przez Bogumin i Ostrawę.

Obrazek

Informacje: Wikipedia

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 15 mar 2011, o 09:56 
Bratnia dusza

Gabryś napisał(a):

Czynna jest lokomotywownia.

Możesz przybliżyć gdzie?

Czy kasy są jeszcze czynne?

Co przejeżdżam koło dworca, to jakoś tak zalatany jestem, że nie mam czasu wpaść na wizytację.... :/

Post Napisane: 15 mar 2011, o 17:09 

Imię: Grzegorz
Gabryś napisał(a):

Informacje: Wikipedia

Jedynie wiem, że po dłuższej przerwie została otwarta poczekalnia.

Ale z tego co zauważyłem to parowozownia nie istnieje :(

Obrazek

Obrazek

W ramach przeprosin za zamieszanie wrzucę parę archiwalnych zdjęć znalezionych na forum: vladislavia.mojeforum.net

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 15 mar 2011, o 19:44 

Matej_Zelezny napisał(a):

Czy kasy są jeszcze czynne?

Obecnie nie ale w lutym PR ogłosiły przetarg na prowadzenie kasy w Widzisławiu więc prawdopodbne że będzie czynna

Post Napisane: 19 mar 2011, o 20:13 

Imię: Artur
Informacje zawarte powyżej nie są do końca prawdziwe. Od kwietnia roku 2010 lokomotywownia wraz z całym zakładem naprawy wagonów towarowych jest nieczynna. Lokomotywownia była 3 stanowiskowa i stacjonowały w niej 2 lokomotywki SM03 z czego jedna sprawna wykorzystywana była do prac manewrowych. Oto jej zdjęcie:
Obrazek

Oprócz tego warto przypomnieć, że do 1999 roku stacja Wodzisław była 6 kierunkowym węzłem kolejowym, po rozebraniu linii do kopalni "1 Maja" i Orzesza przez Jastrzębie Zdrój, Wodzisław został węzłem 4 kierunkowym, z wylotem na Rybnik, Chałupki, KWK Marcel oraz Marklowice. Oto parę zdjęć ze stacji:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Opis od górnej lewej:

1. Gagarin czeka na zatrudnienie;
2. Ostatni rozkładowy pociąg na wagonach melduje się na stacji w relacji do Chałupek, pojeździł do marca a fota z lutego;
3. Osobowy do Chałupek
4. Osobowy Katowice - Bohumin opuszcza stację, uciekając przed burzą;
5. Stacja widziana od strony Chałupek w pochmurny, marcowy dzień;
6. Zaledwie 3 lata temu, a ruch był znacznie większy. Prócz wagonów czekających na naprawę na zdjęciu widzimy czapajewa czekającego na zatrudnienie, z mieszanym składem towarowym, en57 odpoczywającego przy peronie 2gim oraz maszyny torowe, które wówczas remontowały jeden z torów na odcinku Wodzisław - Radlin Obszary;
7. Osobowy z Bohumina do Katowic przejeżdża przez okręg nastawniczy WSA-1. W tle dzielnica Nowe Miasto;
8. T448p-058 jedzie z szybu w Marklowicach z pustymi "gruszkami" do kopalni "Marcel". W tle przejazd na ulicy Łużyckiej, zamykany przez załogę pociągu;
9. Nocny klimat; okręg nastawniczy WSA-1;
10. SM42-1202 przetacza wagony w części towarowej. W tle budowa wiaduktu na przyszłej obwodnicy Wodzisławia.
11. Osobowy Wodzisław - Rybnik opuszcza stację.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 kwi 2011, o 21:18 
Bratnia dusza

Imię: Rob
FAREN napisał(a):
Obecnie nie ale w lutym PR ogłosiły przetarg na prowadzenie kasy w Widzisławiu więc prawdopodbne że będzie czynna

Słyszałem, że mają powstać automaty do wydawania biletów :D , a czy powstaną to trudno powiedzieć :echh:

Post Napisane: 1 kwi 2011, o 21:23 
Bratnia dusza

A teraz pytania do Gabrysia:
1) Z którego roku są archiwalne zdjęcia ??
2) Czy jak byłeś na eksploracji to zegary i megafony działały ??

Post Napisane: 2 kwi 2011, o 15:46 

Megafony działają, jeden zegar jest nieczynny.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 kwi 2011, o 08:20 

Imię: Olek
Mój ulubiony dworzec :D

Dodam od siebie że na terenie dworca znajduję się pierwsza "dziura", którą znalazłem i zwiedziłem - szczelina przeciwlotnicza. Najprawdopodobniej została wybudowana podczas okupacji niemieckiej (jeżeli jestem w błędzie, proszę mnie poprawić).
Szczelina jest otwarta, taką ją zastałem. W środku jest czysto, ale chyba dobrze byłoby ją zamknąć żeby ludzie śmieci tam nie wrzucali.

Brudna szara nuda”

Post Napisane: 7 kwi 2011, o 15:40 
Administrator

Imię: Leszek
No to prosimy o fotki i opis szczeliny w odpowiednim dziale :)

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 kwi 2011, o 20:29 
Bratnia dusza

Dodam fotki, ale nie szczeliny tylko dworca z 8.04.2011 roku :D

Na początek zdewastowana wieża wodna w otoczeniu rozkwitającej zieleni:

Obrazek

Teraz ujęcia budynku dworcowego od strony peronów:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ujęcie czynnego zegara obok drzwi do poczekalni. Jak byłem na dworcu 21 marca to w drzwiach były szyby, a jak byłem 8 kwietnia to były wybite :sad:

Obrazek

Dworcowe okna:

Obrazek

Obrazek

Ta wiata była w bardzo świetnym stanie - nie było na niej ani jednej kreski od markera i grama rdzy :jupi:
Na tej wiacie jest nieczynny zegar wspomniany przez arczixa:

Obrazek

Widok peronów i działających megafonów:

Obrazek

Semafory w oddali:

Obrazek

Ten widok otrzymałem w ramach przeprosin za wybite okna w drzwiach - wyremontowany pociąg z nowoczesnym przodem :D

Obrazek

Kilka ruder na dworcu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano 13 maja 2011, o 19:26 przez neptun505z, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 12 kwi 2011, o 21:02 
Bratnia dusza

I jeszcze fotki z poczekalni dworcowej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok części frontowej dworca:

Obrazek

Post Napisane: 20 cze 2011, o 15:33 
Bratnia dusza

Ostatnio jak byłem na wodzisławskim dworcu, to zauważyłem, że kolumna widoczna na prawo od zegara znikła :sad:

Obrazek

Post Napisane: 12 lip 2011, o 17:15 
Bratnia dusza

Mam kolejną smutną informację: zegary przestały działać :beksa: Myślę, że to naprawią :beg:

Post Napisane: 23 lip 2011, o 20:48 
Bratnia dusza

Dzisiaj zauważyłem, że zegary działają :D nawet w poczekalni działa poprawnie :D

Post Napisane: 24 sie 2011, o 20:40 
Bratnia dusza

I z takich wieści: okienka kas zostały zabite panelami, pilśniokami itp. :cry:

Post Napisane: 1 paź 2011, o 21:09 
Bratnia dusza

Dzisiaj zauważyłem, że zamontowali nowy megafon na rogu obok drzwi z napisem "OBCYM WSTĘP WZBRONIONY"

Post Napisane: 9 gru 2011, o 21:11 
Bratnia dusza

Kolejna zmiana: okno w głównych drzwiach zostało zatkane blachą ocynkowaną, zamiast szkła lub plexiglassu :po glowie:

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 26 lip 2012, o 21:05 
Bratnia dusza

Jeszcze dodam nowy rozkład jazdy napisany przez wandali :jupi: :p

Obrazek

Post Napisane: 26 lis 2012, o 12:20 

Analizując obecny plan stacyjny i plan sprzed rozbudowy stacji w latach 50-60, dochodzę do wniosku, że budynek parowozowni istnieje! Wszystko się zgadza, w latach 50-60 stacja została przebudowana do obecnego stanu z racji budowy kopalni 1 Maja. Została dobudowana grupa torów. Zbudowano linie kolejowe do KWK 1 Maja, KWK Marcel, Marklowic, powstał okręg nastawczy WSA-1 (oczywiście wtedy powstała też nastawnia, która jest do dziś). Powstał również zakład naprawy wagonów towarowych, a była parowozownia z trzema stanowiskami stała się garażem dla manewrowych lokomotyw (2szt.) pracujących przy manewrach od południowej strony warsztatów naprawczych. Oto budynek byłej parowozowni, za czasów działania warsztatów: http://img29.imageshack.us/img29/871/36438854.jpg . Poniżej linki do obecnego i dawnego planu stacji Wodzisław, możecie sami przeanalizować i dojść do tego samego wniosku. Dodam tylko, że dawniej od wschodu stacja dochodziła tylko do obecnego toru nr 18, dalej była lokomotywownia, także wszystko się zgadza. Oto plany:

http://semaforek.kolej.org.pl/wiki/imag ... Slaski.png

http://images21.fotosik.pl/36/1846e55466542d95gen.jpg

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Koleje i wszystko co z nimi związane » Koleje - Śląskie