Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 3 paź 2010, o 10:03 

Imię: Grzegorz
Cytuj:
Śląski Instytut Naukowy

Śląski Instytut Naukowy im. Jacka Koraszewskiego, instytucja naukowo-badawcza istniejąca w XX wieku w Katowicach przy ul. Granicznej. Została założona w 1957. Zajmowała się badaniem zjawisk społecznych Górnego Śląska i ich popularyzacją. Od 1971 podlegała Polskiej Akademii Nauk. Swą działalnością nawiązywała do istniejącego w latach 1934–1939 oraz 1945–1948 Instytutu Śląskiego w Katowicach.
Decyzją wojewody katowickiego Wojciecha Czecha Śląski Instytut Naukowy zakończył swoją działalność 31 grudnia 1992.
Dziś badaniami Śląska zajmuje się Instytut Śląski w Opolu.

Źródło: Wikipedia

Obecnie budynek ma trzech właścicieli, Kredyt Bank, Totalizator Sportowy oraz nieznany biznesmen dzięki, któremu są blokowane wszelkie prace przy obiekcie, gdyż bez jego zgody pozostali właściciele nic nie mogą zrobić.

I tak oto niszczeje ten ciekawy biurowiec.

Zdjęcia oraz projekt pochodzą z http://s209.photobucket.com/home/mechanofaktura/index
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano 3 paź 2010, o 12:29 przez Gabryś, łącznie edytowano 1 raz

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 3 paź 2010, o 10:49 
Stalker

Imię: Klamra
Zastanawiałem się często co było w tym budynku, juz wiem :) Instytut normalnie działał w tym budynku, czy ten gmach nigdy nie został wykorzystany?

Post Napisane: 3 paź 2010, o 12:32 

Jestem trochę za młody żeby pamiętać czy obiekt był normalnie wykorzystywany, ale prawdopodobnie tak dopiero po wyprowadzeniu się z stamtąd ŚIN gmach stał się "bezpański". Niestety nie potrafię znaleźć żadnych informacji na ten temat :(

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 3 paź 2010, o 19:51 

Słyszałem wersje że mieściło się tam w PRL Biuro Projektów Miejskich cokolwiek to znaczy.

Post Napisane: 4 paź 2010, o 16:57 
Administrator

Imię: Jarek
Podjechaliśmy dzisiaj na ulicę Graniczną żeby uzupełnić ten wątek aktualnymi zdjęciami :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stare i nowe

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 paź 2010, o 18:28 

Szlag ... zawsze coś !!
Miałem nadzieję że uda mi się tam podjechać w weekend jak będę miał trochę czasu i strzelić parę fotek, niestety nie będę pierwszy z aktualnymi zdjęciami :) no trudno teraz nie muszę się śpieszyć i pojadę tam dla własnej przyjemności.

Super jest ostatnie zdjęcie połączenie starego i "brzydkiego" z nowym i "ładnym" ale i tak wole to stare (uwielbiam brutalizm)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 paź 2010, o 18:46 
Administrator

Przykro mi, że Cię wkurzyłem :echh: ale było mi po drodze ...

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 paź 2010, o 18:50 

:D to moja wina wczoraj tylko zwolniłem przejeżdżając obok, było ze sobą wsiąść aparat
moje lenistwo kiedyś mnie zgubi :) teraz nie pozostaje mi nic innego jak szukać jakiś informacji na jego temat

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 paź 2010, o 18:55 
Stalker

Gabryś napisał(a):
Super jest ostatnie zdjęcie połączenie starego i "brzydkiego" z nowym i "ładnym" ale i tak wole to stare (uwielbiam brutalizm)

To możemy sobie rękę podać, też lubię socbrutal. A to nowe też brutalne, niczym się nie różni w zasadzie od starego. Taki sam kloc tylko więcej szkła.

Można pójść dalej i spróbować porobić kilka zdjęć w środku, tylko czy nie zjedzą nas jakieś psy. Żuraw, byłeś blisko, co tam się dzieje za płotem?

Post Napisane: 4 paź 2010, o 19:19 

Imię: Łukasz
Psów może nie być ale coś mi się zdaje, że trzeba będzie przekonać ochronę. Yossarian jakbyś się wybierał daj znać. Chętnie dołącze.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 paź 2010, o 19:28 

Też bym się chętnie wybrał jeśli nikt nie ma nic przeciwko :)
(no i czas pozwoli :( )

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 paź 2010, o 19:32 
Stalker

ok, na pewno dam znać, zawsze to raźniej. najpierw może zrobię rozpoznanie, bo mieszkam niedaleko.

Post Napisane: 4 paź 2010, o 20:33 
Administrator

Wydaje mi się, że skok za płot jest możliwy, chociaż położenie obiektu wymaga pewnej finezji (w sensie skoku) :mrgreen:
Psów nie ma, ale obiekt jest w jakimś stopniu chroniony i odwiedzany - na ogrodzeniu wiszą wiadome tabliczki, ale co ważniejsze, za ogrodzeniem były zaparkowane samochody.
No i oczywiście za dnia kręci się pełno ludzi.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 5 paź 2010, o 18:56 

Od osób trzecich wyłudziłem parę informacji na temat przeszłości tego budynku.
Ponoć nigdy nie został oddany do użytku i zaraz po zakończeniu prac budowlanych stał się pustostanem. Miała tam być podobno siedziba pogotowia.

Informacje te są nie potwierdzone :(

A skutkiem moich poszukiwań w internecie informacji są tylko dodane archiwalne zdjęcia w wątku ... o dworcu P.K.P. w Katowicach :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 5 paź 2010, o 20:07 
Stalker

to obniża atrakcyjność miejsca. Nic tam pewnie nie ma prócz gołych ścian...

Post Napisane: 6 paź 2010, o 21:07 
Administrator

Ściany są już atrakcyjne choćby z tego względu, że są "gołe" :mrgreen:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 paź 2010, o 09:15 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Też ze słuchów katowickich jak jeszcze płot był z siatki.
Obiekt nigdy nie był zasiedlony.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 25 lis 2013, o 23:45 
Dziki Gon

Pochwały: 1
Imię: Dawid
Cytuj:
Mieszkańcy Katowic: Zburzcie straszydło albo przebudujcie

Przy ul. Granicznej w Katowicach stoi niedokończony gmach Śląskiego Instytutu Naukowego. Mieszkający w okolicy ludzie mają go już dosyć.
Śląski Instytut Naukowcy zajmował się badaniami regionu. Dziś pamiętają o nim nieliczni. Bardziej niż jego dawne dokonania widoczna jest jego siedziba. To ponury, betonowy gmach przy ul. Granicznej 32 - szara, odrapana i coraz bardziej przypominająca ruinę konstrukcja. Jej widok irytuje tym bardziej, że tuż obok jest piękna siedziba Biblioteki Śląskiej.

Mieszkańcy pobliskiego osiedla Paderewskiego przezwali niedokończony budynek bunkrem. Po latach oczekiwania, aż sprawą zajmą się urzędnicy, ostatnio postanowili zdopingować ich do działania. Na dzisiaj umówili się z architektem z fundacji Napraw Sobie Miasto.
- Będą wspólnie zastanawiać się, co można z tym miejscem zrobić. Chcą razem to miejsce zaprojektować od nowa - mówi Iwona Nowak ze stowarzyszenia Bona Fides, które zachęca mieszkańców osiedla do większej aktywności.

Katarzyna Książkiewicz, jedna z mieszkanek os. Paderewskiego, mówi, że ona i jej sąsiedzi bardzo chcą, by budynek się zmienił.
- Tu powinno powstać coś nowego, a jeśli nie, to właściciel powinien budynek rozebrać. Dziś wygląda okropnie i jest słabą wizytówką osiedla. Zwłaszcza że obok przechodzi bardzo dużo osób. Bardzo chcielibyśmy, żeby ktoś zadbał o to miejsce. Choć pewnie nie będzie to łatwe - mówi Katarzyna Książkiewicz.

Okazuje się, że budynek nie jest bezpański. Współwłaścicielami są m.in. spółka Corrado Leporatti oraz Totalizator Sportowy, który kilka dni temu za 2 mln zł próbował sprzedać 43 proc. swoich udziałów w tej nieruchomości. Chętnych jednak nie było. Zapytaliśmy w biurze prasowym Totalizatora o dalsze plany dotyczące budynku, ale nie dostaliśmy odpowiedzi. Urząd Miasta w Katowicach uważa z kolei, że jego los powinni ustalić między sobą właściciele.

Źródło: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... ujcie.html

Post Napisane: 9 maja 2014, o 19:52 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Budynek powstał dla kontynuatora działalności Instytutu Śląskiego z roku 1934. o zadań instytutu należało: prowadzenie badań naukowych dotyczących Śląska, popularyzowanie wiedzy o śląskiej ziemi i jej polskich mieszkańcach, dostarczanie władzom wojewódzkim potrzebnych informacji i materiałów. Jego budowę przy ulicy Granicznej 32 ukończono w 1977 roku, a do użytku został oddany w 1978 r. Postanowiono, że: „przedmiotem działania Instytutu jest prowadzenie prac naukowych i usługowo badawczych w zakresie problematyki związanej ze Śląskiem i Zagłębiem Dąbrowskim wraz z terenami przyległymi, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień historycznych, społecznych i kulturowych, gospodarczych, politycznych, oraz powiązań techniki z humanistyką”. Po zmianach ustrojowych i prawnych z roku 1989 zmieniło się jego finansowanie, a 31 grudnia 1992 r., decyzją wojewody Wojciecha Czecha Śląski Instytut Naukowy został zlikwidowany, oficjalnie z trudności finansowych.

Info o samym budynku zaczerpnięte z Fotopolski:

Cytuj:
Projektantem budynku ŚIN był architekt Stanisław Kwaśniewicz. Był on także autorem lub współautorem innych katowickich obiektów jak: Osiedle Paderewskiego, kino Kosmos, Biblioteka Śląska. Budowę obiektu ukończono w 1977 r. Obecnie, jak powszechnie wiadomo, jest w stanie ruiny. Konstrukcja budynku składa się z modułu połączonych przegubowymi łącznikami kwadratów. Ze względu na trudną lokalizację blisko ruchliwego węzła komunikacyjnego i małą działkę pracownie naukowe i sale konferencyjne zaprojektowano z otwarciem na wewnętrzne patia. Niskiej i zwartej bryle nadano lekkości poprzez ścięcia brzegów oraz oparciu konstrukcji na słupach. Trójkątne nacięcia fasady dynamizują budynek i stanowią jego główną dekorację.

Dzisiaj betonowy bunkier stoi jako ruina i nic się z nim nie dzieje. Ma 3 właścicieli i żaden nie kwapi się do działań renowacyjnych. Teraz trochę historii, tak wyglądał po otwarciu:

Obrazek

Plan:

Obrazek

Wnętrze:

Obrazek

A to już stan obecny, mieszkańcy Paderewy pewnie dobrze znają ten obiekt... Opinie na temat jego wyglądu są i negatywne (często) i pozytywne (mniej często), ja go traktuję jako jedyny w swoim rodzaju :thumright:

Obrazek

Od strony biblioteki:

Obrazek

Fragment elewacji.

Obrazek

A pod taką nazwą zna go 90% Katowiczan :mrgreen:

Obrazek

Ogrodzony płotem, za którym stoi parę przyczep dla ochroniarzy. Nie wiem tylko czy ktoś w nich rezyduje.

Obrazek

Obrazek

Nie próbowałem wchodzić do środka, bo poza płotem wydaje mi się że wszystkie wejścia są zamurowane, chyba że coś przegapiłem.

Obrazek

Jaka go przyszłość czeka? Znając realia wyburzenie, albo będzie stał jeszcze 40 lat i sam się zawali. Może jakiś inwestor się znajdzie, ale zdewastowanie i (podobno) szkodliwe materiały użyte do jego budowy (azbest) staną na przeszkodzie.

Obrazek

EDIT: nie zauważyłem wątku, wybaczcie :gafa:

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 15 maja 2020, o 20:58 

Proszę mi wybaczyć, że odgrzewam starego kotleta, ale pragnę dodać swoje trzy grosze. Przechodzę obok tego budynku praktycznie codziennie i za każdym razem widok tej ruiny wzbudza we mnie mieszankę różnych uczuć. Miejsce to pełni obecnie funkcje bazy wypadowej dla amatorów picia w plenerze oraz młodych adeptów sztuki graffiti. W tamtym roku byłem świadkiem jak kilku wzburzonych młodych mężczyzn ulokowanych na dachu budynku, rzucało kamieniami w kierunku przechodniów. Innym razem dostrzegłem dziewczynę, która klękała przed chłopakiem (chyba doszło do oświadczyn). Ja wiem, że takich miejsc w naszym kraju mamy mnóstwo, ale to moim skromnym zdaniem powinno być natychmiastowo zburzone, albo lepiej zabezpieczone. Tam kiedyś dojdzie do tragedii.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty nieprzemysłowe » Nieprzemysłowe - Śląskie » Nieprzemysłowe - Katowice