Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 314 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 14 mar 2020, o 07:57 

Imię: Marek
Zdjęcia przecież wkleiłem... lokalizacja też nie jest tajemnicą.

Post Napisane: 30 kwi 2020, o 14:44 

Wypad w okolice Sośniej Góry. Liczyłem na to, że potok Jasienica będzie jako tako wyglądał i uda mi się zrobić fajną fotkę jednemu z kamieni Bertushka. Niestety jest mega sucho i na tym odcinku Jasienica to widmowy potok. Wracając przyhaczyłem o jedną lokalizację, której wcześniej nie sprawdziłem. Opłaciło się.
Załącznik:
BG-RG.JPG
BG-RG.JPG [ 252.62 KiB | Przeglądane 693 razy ]

Pierwszy z lewej to kolejny kamień pola Bertushka.
Załącznik:
BG-1843.JPG
BG-1843.JPG [ 250.76 KiB | Przeglądane 693 razy ]

Drugi natomiast to kamień pola Rudolph.
Załącznik:
RG-1856.JPG
RG-1856.JPG [ 254.38 KiB | Przeglądane 693 razy ]

Przejrzałem źródła, którymi dysponuję. Najwyraźniej pole nie funkcjonowało jako samodzielna kopalnia. W "Słowniku historycznym kopalń węglą na ziemiach polskich" udało mi się znaleźć, że pole zostało nadane 27 1X 1856 r., a w roku 14 III 1867 r nastąpiło jego powiększenie. Od 21 II 1920r razem z polami St. Adalbert, Kieferberg oraz Carlswunsch weszło w sklad Vereinigte Mokrauer Gruben.

Post Napisane: 11 maja 2020, o 19:30 

Sobotni wypad do Miechowic. Co ciekawe w okolicy szybu południowego stało sporo samochodów osobowych. Jako, że miałem napięty harmonogram postanowiłem pominąć ten punkt programu. Podczas wędrówki w jednym miejscu udało mi się wypatrzeć słupek z napisami na górze.
Załącznik:
Pr.Gr.JPG
Pr.Gr.JPG [ 253.94 KiB | Przeglądane 632 razy ]

Daty nie znalazłem więc nie potrafię powiedzieć czy to kamień pola Preussen (wydzielonego 11.I.1900 r. z pola cons. Miechowitzer Steinkohlengruben), czy też granicznik postawiony później przez spółkę Preussengrube A.G.

Post Napisane: 12 maja 2020, o 21:14 
Bratnia dusza

Imię: Tomasz
Kamień graniczny pola August Grube wykuto z muru cmentarnego i umieszczono na tworzonym tzw. rynku w Radzionkowie.

Załączniki:
1672.jpg
1672.jpg [ 132.3 KiB | Przeglądane 603 razy ]
1673.jpg
1673.jpg [ 147.2 KiB | Przeglądane 603 razy ]
1674.jpg
1674.jpg [ 102.11 KiB | Przeglądane 603 razy ]

Post Napisane: 16 maja 2020, o 14:39 

A propos Radzionkowa i małych i niepozornych lasów kryjących tajemnice. Dziś wybrałem się do jednego z nich odnaleźć kamień, którego szukam od pewnego czasu.
Załącznik:
Las pod Radzionkowem.JPG
Las pod Radzionkowem.JPG [ 249.63 KiB | Przeglądane 555 razy ]

Sam las wygląda niepozornie, właściwie to lasek. Choć jest jednak niepozorny to kryje wiele ciekawych rzeczy. Zaraz po wejściu rzucił mi się w oczy jeden granicznik. Niestety żadnych napisów nie stwierdzono ani po jednej ani po drugiej stronie.
Załącznik:
Granicznik.JPG
Granicznik.JPG [ 252.67 KiB | Przeglądane 555 razy ]

Następne półtorej godziny spędziłem na próbie bezskutecznej póki co próbie odnalezienia kamienia. Jedyne co udało mi się wypatrzeć to kilka kochbunkrów, których jest w tamtej okolicy zatrzęsienie.
Załącznik:
Kochbunker.JPG
Kochbunker.JPG [ 251.22 KiB | Przeglądane 555 razy ]

Czas płynął szybko i jako, że chciałem jeszcze odwiedzić jedno miejsce zacząłem się zwijać. Co ciekawe w trakcie powrotu udało mi się wypatrzeć kamień górniczy
Załącznik:
KH-1-1.JPG
KH-1-1.JPG [ 250.48 KiB | Przeglądane 555 razy ]

Na kamieniu nie ma roku są tylko inicjały KH (K II?Kalkwerk Herrmann?), których próżno szukać na mapach orsip (może ktoś wie, co to może być za kopalnia, to że nie ma jej na orsip sugeruje, że nie była to kopalnia żelaza, cynku ani węgla).
Załącznik:
KH-1-2.JPG
KH-1-2.JPG [ 249.75 KiB | Przeglądane 555 razy ]

Jeszcze ciekawsze było to, że kawałek dalej wypatrzyłem kolejny kamień, należacy do tej samej kopalni.
Załącznik:
KH-2-1.JPG
KH-2-1.JPG [ 254.59 KiB | Przeglądane 555 razy ]

Stylem kamień przypomina kamienie kopalń Luiza, Król i Laura. Dwie litery, pyrlik i żelazko.
Załącznik:
KH-2-2.JPG
KH-2-2.JPG [ 255.44 KiB | Przeglądane 555 razy ]

I na razie to by było na tyle. Nie znalazłem tego czego szukałem. Nie wróciłem również bez niczego.

Post Napisane: 18 maja 2020, o 16:14 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Z dawnych czasów pamiętam jeden wapiennik w Rojcy,obecnie nie istniejący.Ponoć było ich kilka więc niedaleko musiano wydobywać wapień.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 18 maja 2020, o 17:18 

Załącznik:
KH.JPG
KH.JPG [ 254.88 KiB | Przeglądane 509 razy ]

Tak to wygląda na mapie z roku 1913 (zielonym zaznaczyłem pasujący Kalkwerk oraz mocno orientacyjnie linię wyznaczającą pole). Co ciekawe widać tam też czynną kopalnię a obok niej napis Eisen. Na wikipedii jest artykuł o Koschützki´sches Kalkwerk.

Post Napisane: 18 maja 2020, o 19:26 
Bratnia dusza

Imię: Tomasz
Cytuj:
Z dawnych czasów pamiętam jeden wapiennik w Rojcy,obecnie nie istniejący.Ponoć było ich kilka więc niedaleko musiano wydobywać wapień.

W Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie na jednej z tablic można zobaczyć archiwalne zdjęcie z wapiennikiem.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 maja 2020, o 19:31 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Kiedyś zobaczę czy to ten co pamiętam.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 6 cze 2020, o 13:56 

Próby znalezienia nowych grzybowych miejscówek zaowocowały znalezieniem kamienia pola Montanus.
Załącznik:
Mon-1839.JPG
Mon-1839.JPG [ 251.8 KiB | Przeglądane 407 razy ]

Post Napisane: 4 lip 2020, o 11:29 

Kolejny wypad do lasu pod Radzionkowem celem rozwikłania zagadki pewnego tajemniczego kamienia, o którym można przeczytać tu. Choć otrzymałem przybliżone namiary znalezienie kamienia i tak nie było proste. Przez dłuższy czas nie byłem w stanie nic wypatrzeć. Dzięki opadom miejsce jest mocno zarośnięte.
Załącznik:
Adelheid-1.jpg
Adelheid-1.jpg [ 248.18 KiB | Przeglądane 306 razy ]

W końcu, po dłuższej chwili zauważyłem znajomy kształt.
Załącznik:
Adelheid-2.jpg
Adelheid-2.jpg [ 255.44 KiB | Przeglądane 306 razy ]

Szczęśliwie dzień wcześniej padało a wilgoć uwypukla krawędzie.
Załącznik:
Adelheid-1847.jpg
Adelheid-1847.jpg [ 240.74 KiB | Przeglądane 306 razy ]

Na kamieniu widać wyraźnie litery A i G oraz wystarczająco dobrze pozostałość po kupli. Kamień ten jest kamieniem pola Adelheid. Nasuwa się pytanie czemu jego lokalizacja nie pokrywa się z lokalizacjami z map górniczych. Można sobie wyobrazić, że kamień faktycznie został przesunięty by upamiętnić jakąś tragedię. Istnieje również drugie wyjaśnienie, które wydaje mi się bardziej prawdopodobne. Kilka razy znajdywałem kamienie, których lokalizacja nie pokrywała się z mapami górniczymi. Pole, na którym takie kamienie stały zawsze było przynajmniej raz powiększane i po zmianie granicy nikt nie usuwał kamieni, które wyznaczały obszar pierwotny pola. Mapa nadania pierwotnego byłaby ostateczną odpowiedzią. Niestety póki co nie udało mi się do takiej mapy dotrzeć. Udało mi się jednak znaleźć dokument Verzeichnis der oberschlesischen Zink-, Blei- und Schwefelerz- Bergwerke: Anlage zur Karte des Oberschlesischen Erzbergbaues. Wynika z niego o ile się nie mylę, że pole było powiększone w roku 1868 (może ktoś potrafi przetłumaczyć co tam jest napisane - przy tej czcionce google translator wymiękł).
Załącznik:
Adelheid-Karte.PNG
Adelheid-Karte.PNG [ 75.38 KiB | Przeglądane 306 razy ]

Powyższy dokument dla mnie zamyka sprawę - kamień wyznaczał pole pierwotne i przy poszerzeniu pozostał w swoim pierwotnym miejscu. Kamienie KH wciąż stanowią zagadkę. Specjalne podziękowania dla (uwzględniające RODO):
- specjalisty od kamieni z Miechowic za pomoc okazaną przy lokalizacji kamienia,
- Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu za pomoc okazaną przy próbie dotarcia do mapy pierwotnego nadania.

Post Napisane: 20 sie 2020, o 06:34 

Jakiś czas temu udało mi się wygrzebać w sieci kawałek mapy górniczej z okolicy Nowej Rudy, dotyczącej kopalni Wacław.
Załącznik:
Mapy_gornicze_Nowa_Ruda_6123102.png
Mapy_gornicze_Nowa_Ruda_6123102.png [ 196.11 KiB | Przeglądane 198 razy ]

Postanowiłem ją opracować i w miarę możliwości zafundować sobie wycieczkę w trakcie wakacji. Ostatecznie wakacje spędziłem w Świeradowie Zdroju. To kawał drogi od Ludwikowic Kłodzkich. Na szczęście z pomocą przyszli drogowcy i zafundowali podwójne utrudnienia na A4. Koniec końców zdecydowałem się wracać przez Ludwikowice Zdrój i później lokalnymi drogami. W ten sposób wylądowałem o poranku na ulicy Fabrycznej.
Załącznik:
Wenceslaus.JPG
Wenceslaus.JPG [ 251.94 KiB | Przeglądane 198 razy ]

Chwila zadumy i ruszamy.
Załącznik:
Tragedia w szybie Kurt.JPG
Tragedia w szybie Kurt.JPG [ 255.71 KiB | Przeglądane 198 razy ]

Zdecydowałem się wykręcić ósemkę zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na pierwszy ogień poszło więc wzniesienie Włodyka. Wędrując udało się namierzyć (prawdopodobnie) pozostałości szybu Marie.
Załącznik:
Marie.JPG
Marie.JPG [ 253.43 KiB | Przeglądane 198 razy ]

Robiąc nawrót uwieczniłem dekle Kunegundy
Załącznik:
Kunigunde.JPG
Kunigunde.JPG [ 252.52 KiB | Przeglądane 198 razy ]

oraz Walthera
Załącznik:
Walther.JPG
Walther.JPG [ 243.67 KiB | Przeglądane 198 razy ]

Ta część była zdecydowanie mało przyjemna. Trafiłem na dwa niezabezpieczone wloty do kanału odwadniającego. W momencie gdy teren zaczął zarastać pozostało mi poruszanie się od drzewa do drzewa i liczenie na to, że nie poruszam się po linii kanału. Udało się wrócić do punktu wyjścia i rozpocząłem drugą część wycieczki (masywik Góry Kamiennej). Znalazłem pozostałości szybu Elise,
Załącznik:
Elisa.JPG
Elisa.JPG [ 252.35 KiB | Przeglądane 198 razy ]

szybu, który nie jest oznaczony na powyższej mapie (wydaje mi się, że to co uwieczniłem na fotografii to zręb szybu)
Załącznik:
Szyb-1-1.JPG
Szyb-1-1.JPG [ 254.27 KiB | Przeglądane 198 razy ]

Załącznik:
Szyb-1-2.JPG
Szyb-1-2.JPG [ 251.65 KiB | Przeglądane 198 razy ]

oraz szybu Wilhelm
Załącznik:
Wilhelm.JPG
Wilhelm.JPG [ 253.54 KiB | Przeglądane 198 razy ]

Na koniec zrobiłem jeszcze fotkę charakterystycznego wzniesienia i tyle.
Załącznik:
Finkenbubel.JPG
Finkenbubel.JPG [ 253.86 KiB | Przeglądane 198 razy ]

Uzupełnienie: 2020-08-22
Ten nieznany szyb nosił nazwę Wetter. Jest zaznaczony na mapie z 1934 roku.
Załącznik:
Wetter.png
Wetter.png [ 178.58 KiB | Przeglądane 151 razy ]

Ostatnio edytowano 22 sie 2020, o 16:55 przez rainy3, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 20 sie 2020, o 06:50 

A co z kamieniami? Do standardowych prac leśnych niosących ryzyko zniszczenia kamieni w przypadku tych terenów należy dodać jeszcze poszukiwaczy skarbów 'Riese' oraz fakt, że w trakcie wojny teren został również mocno przeobrażony. W sumie udało mi się 'wysznupać' trzy kamienie. Pierwszy bity.
Załącznik:
Bity.JPG
Bity.JPG [ 249.88 KiB | Przeglądane 196 razy ]

Co ciekawe (w przypadku pozostałych kamieni pozycje się zgadzały) kamień nie leży tam gdzie powinien lecz znacznie niżej na stoku. Wygląda na to, że ktoś próbował go znieść w dół a gdy się zmęczył rozwalił kamień i zabrał tylko górę na pamiątkę. Co do pola pozostają spekulacje. Być może to właśnie kamień pola Wenceslaus. Kolejny kamień, który znalazłem był wykopany.
Załącznik:
Friedrich Gegentrum Grube 1817.JPG
Friedrich Gegentrum Grube 1817.JPG [ 252.99 KiB | Przeglądane 196 razy ]

Co do nazwy pola to pewności również nie mam. Kamieniarz w tym przypadku nie był najwyższych lotów, oświetlenie również nie ułatwiało zrobienie dobrego zdjęcia. Na uwagę zasługuje kupla znajdująca się na górze kamienia. Ostatni w porządku alfabetycznym kamień udało mi się odnaleźć w oryginalnej lokalizacji. Widać, że wyszedł z ręki tego samego kamieniarza :bad: co poprzedni kamień.
Załącznik:
Jacob Grube 18__.JPG
Jacob Grube 18__.JPG [ 254.29 KiB | Przeglądane 196 razy ]

Tyle dało się znaleźć w sezonie letnim.

Post Napisane: 1 wrz 2020, o 15:55 
Przyjaciel

Imię: Piotr
Czeladź Piaski - ul. Staropogońska, przy granicy z Sosnowcem:

Załączniki:
Czeladź Nowopogońska przy Betonowej kamień górniczy sie 2020 (66).JPG
Czeladź Nowopogońska przy Betonowej kamień górniczy sie 2020 (66).JPG [ 234.13 KiB | Przeglądane 83 razy ]
Czeladź Nowopogońska przy Betonowej kamień górniczy sie 2020 (69).JPG
Czeladź Nowopogońska przy Betonowej kamień górniczy sie 2020 (69).JPG [ 234.67 KiB | Przeglądane 83 razy ]
Komentarz: W oddali budynki przy ul. Betonowej
Czeladź Nowopogońska przy Betonowej kamień górniczy sie 2020 (70).JPG
Czeladź Nowopogońska przy Betonowej kamień górniczy sie 2020 (70).JPG [ 251.6 KiB | Przeglądane 83 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 314 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie