Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Małopolskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 31 maja 2009, o 17:06 
Administrator

Imię: Jarek
Ruiny zamku rycerskiego Tęczyn królują na wzgórzu obok wsi Rudno, kilka kilometrów od Krzeszowic. Jego budowę rozpoczął Andrzej Tęczyński prawdopodobnie w XIV wieku. Zamek został przebudowany w 1570 roku i kolejny raz na początku XVII wieku kiedy to ostatni z rodu Tęczyńskich przekształcił go w nowożytną twierdzę bastejową.
Zamek zniszczony został podczas potopu przez Szwedów, którzy poszukiwali w nim rzekomo ukrytych skarbów koronnych, a następnie odbudowany przez nowych właścicieli, Lubomirskich.
Ostatecznie rezydencja opustoszała w 1768 roku po pożarze wywołanym uderzeniem pioruna.
O dawnych walorach obronnych zamczyska niech zaświadczy fakt osadzenia w Tęczynie co bardziej znamienitych jeńców wziętych do niewoli po bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 2 cze 2009, o 21:34 
Administrator

Gdzieś czytałem ostatnio, że zamek jest juz niedostępny dla zwiedzających :cry:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 3 cze 2009, o 07:10 
Przyjaciel

Nie dość, że jest niedostępny to jeszcze nie otrzymał dofinansowania na remont bo urzędnicy chcieli... za dużo pieniędzy. Wniosek można było poprawić ale urzędnicy nie zdążyli :?
Kompromitacja...

Post Napisane: 27 lis 2009, o 14:55 
Moderator

Pochwały: 1
Niestety spychologia trwa nadal - konserwator zabytków nakazał gminie przeprowadzenie prac konserwatorskich i zabezpieczających, a gmina na to, że właścicielem zamku jest Skarb Państwa, i niech to on finansuje te prace... w związku z czym zapowiada złożenie kolejnego wniosku o dofinansowanie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego... :evil:
Cały artykuł można znaleźć tutaj

A dla odprężenia kilka archiwalnych fotek:
Widok z lotu ptaka - niestety nie znam daty zrobienia tego zdjęcia - podejrzewam, że zostało zrobione przed wojną (pytanie tylko którą :) )

Obrazek

I w latach 60-tych XX wieku

Obrazek
Fot. T. Chrzanowski

A jak nasze urzędy będą tak dalej podchodzić do sprawy to niebawem zamek będzie wyglądać, tak, jak na tej litografii:

Obrazek
Litografia z rys. Z. Vogla (z 1807 roku)

Oba zdjęcia oraz litografia pochodzą z "Zamki i dwory obronne ziemi krakowskiej" Mariana Korneckiego.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 gru 2009, o 05:56 
Administrator

No to i ja dorzucę archiwalna fotkę :D

Obrazek
Źródło: Roman Czejarek "Zamki na starych pocztówkach"

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 gru 2009, o 22:04 
Przyjaciel

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 23 gru 2009, o 15:01 

mała uwaga: tak jak Lipowiec tak i Tęczyn to nazwy zamków nie miejscowości (niedaleko jest miejscowość Tęczynek) a więc powinno być "zamek Lipowiec" (na wzgórzu Lipowiec) k. Wygiełzowa/Babic, "zamek Tęczyn" w Rudnie. Co do Tęczyna - dołożyć trzeba przepychanki związane z potomkami Potockich (kwestia zwrotu majątku w Krzeszowicach, być może także tego zamku)

Post Napisane: 23 gru 2009, o 18:15 
Administrator

Imię: Leszek
Dzięki za poprawkę - tytuły już wyprostowane :)

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 lut 2010, o 11:41 
Moderator

I jeszcze jedna archiwalna pocztówka, ale tym razem w wersji kolorowej (1907) :D

Obrazek
Źródło: http://www.allegro.pl

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 26 lut 2010, o 12:57 
Przyjaciel

Imię: Ania
Dorzucę jeszcze parę jesiennych zdjęć :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 kwi 2010, o 17:09 
Moderator

Przepychanek ciąg dalszy:
Cytuj:
Mimo przyznania przez ministerstwo kultury dotacji (w wysokości 700 000 PLN) na konserwację zamku Tęczyn w Rudnie, prace najprawdopodobniej nie ruszą. Powodem są niejasne kwestie własnościowe i niechęć gminy Krzeszowice do zajmowania się zabytkiem. Dla przypomnienia, niedawno ministerstwo rolnictwa nakazało oddać zamek prawowitym właścicielom, czyli rodzinie Potockich. Przyznanie dotacji nie ucieszyło więc lokalnych urzędników. Władze gminy zrzekły się praw do użytkowania Tęczyna i wydały kłamliwe oświadczenie, iż warunki dotacji wymagają dołożenia z ich budżetu 700 tys. zł, więc nie pozostaje im nic innego jak zrezygnować z niej. Zaprzeczyli temu zarówno przedstawiciel ministerstwa kultury jak i małopolski konserwator zabytków, którzy stwierdzili że dotacja nie wymaga wkładu własnego. Ponadto zagrozili gminie podjęciem działań administracyjnych za celowe doprowadzenie do niszczenia zabytku.
Źródło: http://www.zamki.res.pl

Zainteresowanych szczegółami odsyłam na stronę "Ratuj Tenczyn"

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 25 kwi 2010, o 23:51 
Administrator

Imię: Leszek
Pocztówka z allegro (1910 rok).

Obrazek

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 26 kwi 2010, o 19:29 

Imię: Krzysiek
[...]

Trochę to trwało, ale w końcu udało mi się załadować te rysunki :). Na pierwszym z nich mamy próbę rekonstrukcji zamku, na drugim, pamiętając o różnych uwarunkowaniach zewnętrznych, propozycję możliwej odbudowy, trzeci rysunek to istna fantazja czyli zamek w otoczeniu skansenu najpiękniejszej niezachowanej dawnej polskiej architektury drewnianej (w miejscu gdzie kiedyś znajdowała się pierwotnie wieś). Teraz kusi mnie zrobienie tego w 3D, miałbym nawet już podstawę dzięki pomocy chłopaków z Ratuj Tenczyn (najpierw jednak muszę poznać jak to działa...czyli trochę może niestety to potrwać ;) ) .

,,I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tanhauser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain''. Blade Runner :)

Ostatnio edytowano 8 sty 2017, o 17:52 przez le_szek, łącznie edytowano 1 raz
Wycięte niedziałające zdjęcia

Post Napisane: 26 kwi 2010, o 22:04 
Przyjaciel

Imię: Daniel
Rysunki całkiem całkiem, fajna robota. Co do próby rekonstrukcji to nijak mi nie pasuje dach na Nawojowej i brakuje krytego przejazdu, który ciągnął się od barbakanu prawie do bastionu Grunwaldzkiego. Jakiś dziwny budynek wyrósł także między barbakanem a północnym skrzydłem mieszkalnym zamku. W ogóle zdaje mi się że zamek miał bardziej surowy wygląd.

Post Napisane: 26 kwi 2010, o 22:45 

daniel3ttt napisał(a):
Rysunki całkiem całkiem, fajna robota. Co do próby rekonstrukcji to nijak mi nie pasuje dach na Nawojowej i brakuje krytego przejazdu, który ciągnął się od barbakanu prawie do bastionu Grunwaldzkiego. Jakiś dziwny budynek wyrósł także między barbakanem a północnym skrzydłem mieszkalnym zamku. W ogóle zdaje mi się że zamek miał bardziej surowy wygląd.

Dzięki za uwagi.
Obecny dach jest tylko zabezpieczeniem, co do pierwotnego wyglądu Nawojowej wiadomo tyle, że znajdował się tam chodnik straży. Jako, że cały zamek został w okresie renesansu przebudowany, pewnym jest, że spotkało to również ją jako element najbardziej widoczny, najstarszy. Gdyby ktoś chciał kiedyś odbudowywać zamek to potrzebny byłby konkurs na projekt tego hełmu bo o ile w innych niewiadomych można zastosować ,,architekturę neutralną'' to na Wieży Nawojowej jako na elemencie najbardziej widocznym i niejako symbolicznym zamku zwykłego dachu namiotowego poprostu zostawiać nie wypada (jako przykład podobnego działania- kreacji konserwatorskiej- można podać hełm nad wieżą bramną zamku w Pieskowej Skale).
Kryty przejazd od barbakanu jest ,tylko że z tej perspektywy (a sprawdzałem wiele razy) go nie widać. Po pierwsze był to dach raczej na pewno jednospadowy, po drugie, ja tu pociągnąłem chodnik straży. I z tym chodnikiem mogę się mylić, więcej, chyba się mylę. Nie miałem niestety okazji pogadać o tym z żadnym z castellologów. Na archiwalnych fotkach widać zagłębienia w koronie murów podzamcza pozostałe po regularnie umieszczonych tu strzelnicach, zdjęcia nie pokazują dokładnie jak wyglądało to przy tym murze. Może było rzeczywiście jednak tak, że tu chodnika straży nie było a jedyne strzelnice jakie były umieszczono w murze szyji bramnej. W każdym razie dzisiaj to zrobiłbym inaczej.
Ten dziwny budynek, który wyrósł pomiędzy barbakanem a skrzydłem północnym to pierwotna brama zamku połączona potem z wyżej wymienionym skrzydłem (ta część zamku jest obecnie najgorzej zachowana).
Czy miał bardziej surowy wygląd? Z pierwotnego detalu nie zachowało się za wiele, skutkiem czego obecnie ruiny wyglądają bardziej może jak zamek średniowieczny, mimo wszystko to co ocalało (obramienia okienne, attyki, gzyms na Wieży Nawojowej, relikty krużganków) dobrze ukazują jaki on był wcześniej. Poza tym zobacz jak wyglądają inne podobne zachowane zamki a mianowicie, będące tu chyba dobrym odniesieniem, Sucha Beskidzka czy sam Wawel.
W każdym razie ja tu wyrocznią nie jestem, nie miałem okazji zaglądnąć nawet do materiałów WKZetu. Jeśli wezmę się za 3D to będę musiał poszperać jeszcze głębiej.
Pozdro.

,,I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tanhauser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain''. Blade Runner :)

Ostatnio edytowano 26 kwi 2010, o 23:05 przez vanczyz, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 26 kwi 2010, o 23:01 

Gratis. Piękna praca Hendla (choć raczej nie rekonstrukcja, dzisiaj by nie przeszła).

Załączniki:
6c6af7be19943c70med[1].jpg
6c6af7be19943c70med[1].jpg [ 46.75 KiB | Przeglądane 1466 razy ]

Post Napisane: 1 maja 2010, o 10:16 
Moderator

Imię: Miłosz
Cytuj:
700 tys. zł zdecydowali w czwartek przeznaczyć radni z Krzeszowic na zabezpieczenie ruin Tenczyna. Jeszcze kilka tygodni temu władze nie chciały tego zrobić.

Niedawno do urzędu dotarła wiadomość o przyznanej przez ministerstwo kultury dotacji w kwocie 700 tys. zł. Chcąc z niej skorzystać Krzeszowice muszą wyłożyć drugie tyle.

Większością głosów radni zdecydowali o przyznaniu 700 tys. zł na prace zabezpieczające. Takie pieniądze udało im się znaleźć w budżecie dzięki zwrotowi 3 mln zł, jakie w formie dotacji z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymała gmina na budowę działającego już przedszkola w Tenczynku.

Zanim jednak władze dowiedziały się o przyznanej dotacji z ministerstwa kultury, zdążyły zrzec się tytułu użytkowania zamku (jego właścicielem jest Skarb Państwa, zarząd mają Lasy Państwowe). Wszystko przez to, iż wielokrotne starania o dofinansowanie prac nie przynosiły rezultatu. Sytuacja jeszcze bardziej się skomplikowała, gdy minister rolnictwa zdecydował, że krzeszowicki majątek Potockich, obejmujący Tenczyn, powinien wrócić do ich spadkobierców. Teraz jednak sprawy przybrały zupełnie inny obrót. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Krzeszowice zmieniły zdanie.

1,4 mln zł to kropla w morzu potrzeb. Za te pieniądze uda się przeprowadzić tylko najbardziej niezbędne prace. Tymczasem szacunkowe koszty wszystkich koniecznych robót to ok. 11 mln zł. O część tych właśnie pieniędzy wnioskowała gmina do ministerstwa kultury. Otrzymała 700 tys. zł.

www.przelom.pl

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 25 sie 2010, o 21:25 

Imię: Robert
Byłem dzisiaj w Krzeszowicach i w jednej z gazet wyczytałem, że ruszają prace na Zamku,
w poniższym linku wszystkie szczegóły co zostanie zrobione:

http://www.dolinainformacji.pl/index.ph ... a&Itemid=2

Post Napisane: 27 wrz 2010, o 17:16 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Nie jest tak zle remont się zaczął.Toczy się od niedawna.
Stan na 26 wrzesień.

Załączniki:
1_wm.jpg
1_wm.jpg [ 88.03 KiB | Przeglądane 5925 razy ]
2._wm.jpg
2._wm.jpg [ 82.28 KiB | Przeglądane 5925 razy ]
S7304807_wm.jpg
S7304807_wm.jpg [ 118.58 KiB | Przeglądane 5925 razy ]

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 28 wrz 2010, o 17:59 
Przyjaciel

Imię: Renata
Nie mogę uwierzyć własnym oczom, że wreszcie ruszył ten remont :brawa: Odkąd zobaczyłam zamek Tęczyn po raz pierwszy, nigdy nie zauważyłam ani śladu takich działań :echh:

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Małopolskie