Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Autor Wiadomość
 Tytuł: Tamy Asuańskie
 Post Napisane: 20 cze 2009, o 08:08 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Przy I Katarakcie w Asuanie na południu Egiptu w 1902 roku zbudowano pierwszą tamę asuańską. W tamtych czasach była to największa tama na świecie. Była ona wielokrotnie podnoszona (dziś ma 50 m wysokości, 2 km długości i 180 śluz), ale w latach 40-tych przyrost ludności był tak wielki, iż stara tama okazała się niewystarczająca, by uchronić Egipt przed widmem głodu.
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 46.31 KiB | Przeglądane 511 razy ]

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 34.09 KiB | Przeglądane 511 razy ]

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 46.19 KiB | Przeglądane 511 razy ]

Wypływający Nil

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 50.92 KiB | Przeglądane 511 razy ]

Prezydent Naser był przekonany, iż budowa nowej tamy (6 km dalej na południe) zapewni krajowi samowystarczalność i w pełni zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną. Początkowo projekt miał być współfinansowany przez Amerykanów, ale przez różne konflikty polityczne (choćby uznanie przez Egipt Chińskiej Republiki Ludowej) rząd USA wycofał się z tego planu (podejrzewam, iż bardzo potem tego żałował). W takiej sytuacji wiadomym było, iż pomoc finansową zaproponuje ZSRR ;) Ponoć do dziś wielu mieszkańców Asuanu ma ciut jaśniejszą skórę.

Budowę tamy rozpoczęto w 1960 roku, a ukończono w 1971 roku. Zalewanie zbiornika rozpoczęto w 1964 roku.
I tu taka moja prywatna wspominka. Jako mały szkrab uwielbiałam przeglądać Kontynenty. Był to taki miesięcznik podróżniczy w latach 60-tych i 70-tych. I do dziś pamiętam zdjęcia ratowanego przez Polaków Abu Simbel. Te monumentalne rzeźby i świątynie wywarły na mnie kolosalne wrażenie i chyba były jedynymi zabytkami, które gdy mówiłam Egipt przychodziły mi od razu na myśl. Pamiętam też te patetyczne teksty o „ważności tamy dla bratniego ludu egipskiego” i o „pomocy państw socjalistycznych w ratowaniu zabytków”. Teraz po tylu latach mogę powiedzieć, że uratowane Abu Simbel robi wrażenie, a jak zobaczyłam jak wygląda Katarakta, zbiornik i tama, to mi dech zaparło.

Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 34.31 KiB | Przeglądane 511 razy ]

Nowa Tama Asuańska ma wysokość 111 m , długość 3,5 km. Utworzyła zbiornik zwany Jeziorem Nasera – jest to bodajże największy sztuczny akwen na Ziemi. Gdyby doszło do katastrofy, to wody z Jeziora Nasera zalałyby cały Egipt.
Tama to zarówno korzyści (energia, zwiększenie areału upraw, brak powodzi, zaopatrzenie w wodę na wypadek wieloletniej suszy), i niekorzyści (zalane zabytki, jałowienie i erozja gleb, zasolenie pól Delty Nilu itp.). Dla mnie to taki techniczny cud.
Jako szpieg Mosadu porobiłam zakazane zdjęcia, które Wam teraz poniżej pokazuję.

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 42 KiB | Przeglądane 511 razy ]

Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 31.15 KiB | Przeglądane 511 razy ]

Pomnik przyjaźni egipsko-radzieckiej w kształcie kwiatu lotosu
Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 29.22 KiB | Przeglądane 511 razy ]

Zakazano, nie wolno...
Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 50.57 KiB | Przeglądane 511 razy ]

a co tam... jak szpiegować, to szpiegować ;)

Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 36.37 KiB | Przeglądane 511 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Zagraniczne obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Egipt