Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 328 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Sławików
 Post Napisane: 21 mar 2014, o 19:20 

Szkoda, że współcześnie lepiej wybudować niż odbudować :(

Post Napisane: 12 kwi 2014, o 22:53 

Imię: Przemysław
Witam wszystkich na forum!

To mój pierwszy post, kilka słów o mnie: mam 22 lata, jestem studentem architektury na Politechnice Świętokrzyskiej, wcześniej studiowałem na Politechnice Krakowskiej - właśnie tam na praktykach inwentaryzacyjnych dostaliśmy pałac w Sławikowie do obmiaru.

Razem ze znajomymi z roku w czerwcu 2013 spędziliśmy tam parę dni świetnie się bawiąc, mierząc ów pałac a w wolnej chwili spędzając posesyjny czas na świeżym powietrzu (pani ze sklepu naprzeciw pałacu śmiała się że swoją imprezą obudziliśmy pół wioski, adiunkt z katedry historii architektury po paru głębszych okazał się tak jak ja metalowcem z krwi i kości, + wiele innych ciekawych historii).

Poznaliśmy tam pewnego pana, który trochę się nami zajął, opowiedział nam sporo o pałacu, ogólnie okazał się bardzo mądry i niesamowicie inteligentny, niedługo odezwę się do niego - tylko muszę uruchomić kontakty i dowiedzieć się kto to był, mieszkał niedaleko pałacu (myliśmy się u niego bo w świetlicy w której mieszkaliśmy nie było łazienek) i przyjeżdżał do nas na motocyklu - tyle wiem.

Przechodząc do sedna, chciałbym niedługo podzielić się moim opracowaniem - mając na tym semestrze projektowanie konserwatorskie, postanowiłem zaaranżować pałac w Sławikowie na ośrodek leczenia narkomanów (może to niektórych wprawić w zakłopotanie, czemuż akurat taka aranżacja, ale wszyscy wybierali galerie sztuki, hotele, restauracje dla swoich zabytków, a ja chciałem być oryginalny - przebywanie w stanach odmiennej świadomości opanowałem kiedyś niestety do perfekcji). Ukończenie projektu planuję na połowę/koniec czerwca, wtedy też podzielę się planszami. Na razie zamieszczam próbkę modelu trójwymiarowego :)

Obrazek

Jeśli chodzi o moje przemyślenia, jest mi niesamowicie żal, że taki piękny pałac popad w ruinę... jak ktoś słusznie zauważył (nie pamiętam gdzie, bodajże na jakimś blogu) - w pałacu możemy przeglądać się jak w lustrze, ponieważ tak wygląda teraz Polska - zniszczona, zdewastowana, rozkradziona. W mojej opinii jest to też świetna ilustracja spuścizny polski ludowej - "jakim prawem Niemiec mógł sobie wybudować taki piękny pałac?" Czuję też odrazę kiedy ów Pan o którym wspomniałem w tym poście opowiadał o historii pałacu, o tym jak został zdjęty dach i pałac zaczął popadać w ruinę, lub o tym jak w kilka/kilkanaście osób oczyścili pewnego roku pałac z krzaków i chaszczy, a parę dni po tym został do końca ograbiony z marmurowych dekoracji. Wraz z moją szefową przeglądając zdjęcia pałacu w internecie, doszliśmy do wniosku że podkręcimy finalne wizualizację na 200% i wyślemy je do ludzi pokroju Donalda Trumpa, żeby spróbować ich zainteresować inwestycją w ten zabytek :) Pozdrawiam wszystkich

PS. Jest mi niesamowicie żal że zostały zburzone budynki w pobliżu pałacu. Mierząc je, parząc się pokrzywami, klnąc i dając się kłuć komarom klnęliśmy niesamowicie na te obiekty, ale nikt nie życzył im takiego lostu

Post Napisane: 18 kwi 2014, o 19:36 
Muszkieter

Imię: Marek
Witaj Przemo.

Z ciekawością spojrzymy na twoje wizje pałacu. :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 kwi 2014, o 20:41 

Jestem strasznie ciekaw twojej wizji. Podobny projekt zaczynam z pałacem w Porębie Żegoty, narazie zbieram materiały ikonograficzne.

Post Napisane: 22 maja 2014, o 09:30 

Imię: Agata
Witam wszystkich!

Forum bardzo mnie zainteresowało, tarfilam na nie przez przypadek szykując wyjazd studencki kola naukowego do Slawikowa, dzięki Wam mogłam poszerzyc wiedze na temat tego obieku, a takze zobaczyc zdjecia, których nie widziałam.

Przemo mam namiar na tego pana na motorze, wiec jakbyś chcial do niego jakiś kontakt to daj znać!

Pozdrawiam

Post Napisane: 25 maja 2014, o 17:16 

Petrus - mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko, żeby zamieścić na jednej z plansz zdjęcia (jak mniemam Twojego) modelu? Oczywiście zamieszczę adnotację iż zdjęcia pochodzą z tego forum, btw. sam jestem modelarzem i jestem pełen podziwu, bardzo podoba mi się ta makieta.

artK - oczywiście jestem zainteresowany kontaktem, napisz mi proszę kto to był oraz daj jakiś kontakt - nr telefonu najlepiej, albo e-mail - jeśli odpisuje (wstyd było mi zapytać kim pan jest, a ziomek z katedry nie przedstawił nam dokładnie jegomości). Najlepiej będzie jak wyślesz mi maila, bo tutaj rzadko zaglądam - vicrattlehead2@gmail.com

Post Napisane: 25 maja 2014, o 20:47 
Muszkieter

Pochwały: 1
Przemo napisał(a):
Petrus - mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko, żeby zamieścić na jednej z plansz zdjęcia (jak mniemam Twojego) modelu? Oczywiście zamieszczę adnotację iż zdjęcia pochodzą z tego forum, btw. sam jestem modelarzem i jestem pełen podziwu, bardzo podoba mi się ta makieta.

Makieta nie jest moja! :) To tylko zdjęcia z wystawy. Ma już chyba z 10 lat i była kiedyś wystawiana w muzeum - wtedy mi się tak spodobała.

Post Napisane: 3 lip 2014, o 01:51 

Witam ponownie.

Projekt który robiłem został wykonany trochę niedbale ze względu na czas, zamierzam poprawić wszystkie niedociągnięcia i złożyć w swoim portfolio. Zamieszczam do wglądu renderingi - wkrótce zostaną poprawione, na razie są w niskiej rozdzielczości i słabych detalach, etc. Mam też przygotowane elementy pod scenę zimową, więc wkrótce wrzucę cały stuff :) Spieszyło mi się ponieważ montowałem wyjazd na wakacje do USA, po powrocie jadę od razu na Erasmusa więc nie jestem w stanie przewidzieć kiedy to nastąpi (info dla zainteresowanych). Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 5 lip 2014, o 19:33 

Imię: Sebastian
Fajne tylko czemu taki ten wjazd głęboki :D nawet na planie taki nie jest :P ale tak to zajebisty :P

Post Napisane: 27 lip 2014, o 19:48 
Bratnia dusza

Sławików już umarł. Dziś próbowałem dojść do pałacu od przodu i od tyłu. Nie ma szans....Przyroda zakryła wszystko. Dostępu do pałacu broni las aż po mury. To jest masakra..................end.

Załączniki:
tn_DSC_2278.JPG
tn_DSC_2278.JPG [ 230.73 KiB | Przeglądane 3417 razy ]
tn_DSC_2279.JPG
tn_DSC_2279.JPG [ 153.51 KiB | Przeglądane 3417 razy ]
tn_DSC_2280.JPG
tn_DSC_2280.JPG [ 150.81 KiB | Przeglądane 3417 razy ]

Post Napisane: 27 lip 2014, o 20:06 

Pojawił się nowy właściciel, który odpowiednio "zaopiekuje się" ruinami - natura :)

Post Napisane: 7 sie 2014, o 19:04 
Przyjaciel

Imię: Darek
Petrus napisał(a):
Guido Baron von Eickstedt ur. 22 lipca 1877 w Sławikowie odziedziczył spadek po ojcu i 16 stycznia 1903 roku został prawnym właścicielem dóbr Sławikowskich. Niestety zbyt wcześnie dopadła go śmierć i teraz opłakują go jego żona Anna Maria i ich dwójka dzieci:
1. Rudolf Karol Ferdynand Ernst Guido, ur. 6 czerwca 1904 roku w Sławikowie, obecnie student prawa w Lipsku
2. Izabela Anna Maria, ur. w Sławikowie 29 września 1906 roku.
Jakim szacunkiem i umiłowaniem cieszył się on wśród podwładnych, bliskich towarzyszy, urzędników, osobistości świadczą nie tylko liczne szczere nekrologi zamieszczone w prasie, ale co więcej uczestnictwo w jego pochówku 26 maja 1924 roku na cmentarzu w parku pałacowym w Sławikowie.”

Szukając potomków ostatnich właścicieli Sławikowa :
Baron Rudolf von Eickstedt ur. 6 czerwca 1904 w Slawikau, Ratibor, zm. 9 września 1976
Ożeniony: 18 lipca 1939 w München (Munich) z Countess Gudrun Marie Elisabeth Adolfine von Schwerin
urodzoną 10 listopada 1901 w Schwerin, Hertzogtum Mecklenburg, zm. 21 lipca 1988
http://wc.rootsweb.ancestry.com/cgi-bin ... id=I461822

jego siostra
Baroness Isabella von Eickstedt ur. 29 września 1906 w Slavikov, Nachod, Czechoslovakia (coś im się chyba pokręciło :D ), zm. 15 kwietnia 1997 in Berge, Sachsen-Anhalt
Wyszła za mąż 11 maja 1939 w Berlinie, Brandenburg, Königreich Preussen
za barona Fritz-Mordian von Bischoffshausen ur. 29 maja 1893 w Berlinie, Brandenburg, Königreich Preussen
zm. 20 kwietnia 1947 w Berge, Sachsen-Anhalt

Co ciekawe Fritz-Mordian von Bischoffshausen to najstarszy syn ostatnich właścicieli Strzybnika:

Helene (Lenka) von Eickstedt, ur. 23 stycznia 1858, Waissack, zm. 23 Dez 1949, Hagnau/Bodensee
i Heino Edwin Mordian von Bischoffshausen (Kais.Regierungsrath,ständ.Mitglied.d.Reichsversicherungsamts ur. w Witzenhausen 26 listopada 1855, zm. 25 lutego 1933 w Breslau
http://ww.eksploratorzy.com.pl/viewtopi ... 64&t=18298

Mieli 3 dzieci:

Witticha von Bischoffshausen ur. w Göttingen 7 października 1945, zm. 7 listopada 1945 w Göttingen (co z 2 pozostałymi nie udało mi się ustalić).

Ciekawe czy ktoś z rodziny von Eickstedt przyjechał po wojnie do Sławikowa?

Post Napisane: 3 gru 2014, o 10:46 
Muszkieter

Pewnie niejeden zawitał, to też zwykli ludzie jak my, nie musiano od razu robić z takich odwiedzin sensacji w prasie :)
Szkoda tylko, że nie przywiozą kilku fotek z rodzinnych albumów, bo pewnie ich trochę mają.

Wracając do budynków gospodarczych ostatnio wyburzonych - będąc na miejscu nie widziałem, aby były gdzieś zejścia do piwnic, więc pewnie sklepione podziemie pierwszej obory zasypano (mam nadzieję, że nie zawalono).

No to przy okazji nocne widoki:
- mauzoleum
Obrazek

- tunel pod pergolami (tu zawsze jest ciemno, ale nigdy tak jasno :) )
Obrazek

Post Napisane: 11 sty 2015, o 19:23 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Dzisiejsza wycieczka :)

Załączniki:
sla 01.JPG
sla 01.JPG [ 153 KiB | Przeglądane 4300 razy ]
sla 02.JPG
sla 02.JPG [ 168.09 KiB | Przeglądane 4300 razy ]
sla 03.JPG
sla 03.JPG [ 188.56 KiB | Przeglądane 4300 razy ]
sla 04.JPG
sla 04.JPG [ 187.78 KiB | Przeglądane 4300 razy ]
sla 05.JPG
sla 05.JPG [ 182.12 KiB | Przeglądane 4300 razy ]

Post Napisane: 14 sty 2015, o 22:12 
Muszkieter

Przenieśmy się do roku 1930 :jupi: Cudo

http://www.herder-institut.de/bildkatal ... 712a568d26

Masa innych zdjęć z innych miejscowości na tej stronie, polecam ;)

Post Napisane: 3 mar 2015, o 13:20 

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy nam pomagali. :)
Szczególnym zaskoczeniem była grupa uczniów z Raciborza :brawa: :brawa: :brawa:
Udało nam się dużo zrobić, ale jeszcze trochę pracy zostało.
Gdyby ktoś był zainteresowany taką akcją to chętnie pomogę w organizacji, ale czas jest tylko do końca marca bo później ptaszki są pod ochroną :bad:

Ostatnio edytowano 24 mar 2015, o 08:38 przez Michał26, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 16 mar 2015, o 21:46 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Link na temat akcji:
http://www.naszraciborz.pl/site/art/1-a ... kowie.html

Post Napisane: 6 kwi 2015, o 21:14 
Muszkieter

Tradycyjnie w świąteczną sobotę odwiedziłem pałac i widzę, że jakaś akcja wycinek jednak się tam odbyła.

Myślałem, że się pochwalicie tu efektami (Teraz dopiero widzę, że Michał26 informuje o akcji ale edytując starego posta, więc nikt tego niestety nie odczytał).

Jak widzę powycinaliście trochę krzaków wokół północnej części i zawitaliście z piłami do środka. Wykarczowana sala balowa, sąsiedni pokój, główna klatka i kilka innych miejsc rzuciły się w oczy :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obiekt ogromny, wymagałby stałego pracownika do oczyszczania, więc i taka akcja nie może przynieść, jak widać, jakiegoś spektakularnego efektu. W każdym razie :thumright:

Post Napisane: 7 kwi 2015, o 21:49 

Dzięki za zdjęcia podsumowujące naszą akcję :)
Ale zostało jeszcze trochę roboty, mam namyśli drzewa, które rosną w pałacu, w trudno dostępnych miejscach lub są tak duże,
że "waląc się" mogłyby naruszyć poważnie ściany. A te drzewa to stały nacisk, na i tak już słaby strop. :|
Dodatkowo są ubytki w murach, które wymagają NATYCHMIASTOWEGO uzupełnienia.
Ale póki co wiosna przeniknie swoim pięknem nasz pałac :D

Post Napisane: 9 kwi 2015, o 00:01 

Imię: Arkadiusz
:)

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 328 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Śląskie