Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 27 mar 2011, o 09:34 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Aleja Muzyków nr. 1
Takiej konkretnej historii tego miejsca jeszcze nie poznałem,nie wiem czy będzie to możliwe i dlatego muszę skorzystać z artykułu Gazety Wyborczej roku 2010.

Pod koniec lat 70. Zbigniew Gocek szukał pomieszczenia dla Śląskiego Jazz Clubu. - Kręciłem się po klubach, ale wszystkie było blisko mieszkań, ludziom przeszkadzał hałas. Domy kultury były czynne "od do", a nam najlepiej tworzyło się w nocy. Często spacerowałem po parku. Razem z Józkiem i Jankiem Skrzekami dużo myśleliśmy o organizowaniu koncertów plenerowych. Już nie pamiętam, kiedy dokładnie zabłąkałem się w dziką część parku, niedaleko Planetarium. Tam wreszcie znalazłem to, co było nam do grania potrzebne - wspomina Gocek.
"To" było wiatą, pod którą stały elektryczne wózki, którymi po parku poruszali się jego pracownicy. Obok było mieszkanie leśniczego i olbrzymie palenisko. Gocek zaproponował dyrekcji parku wykorzystanie miejsca na potrzeby muzyków. Okazało się, że leśniczy właśnie przechodzi na emeryturę i w zamian za koncerty w różnych częściach WPKiW propozycja została przyjęta. - Pod wiatą wybudowano ściany, palenisko stało się dzisiejszym kominkiem a mieszkanie leśniczego przekształcono na zaplecze baru - mówi Leszek Winder, gitarzysta i kompozytor, założyciel działającego przy Leśniczówce Śląskiego Stowarzyszenia Artystów i Twórców.
W 1984 r. Leśniczówkę otwarto oficjalnie jako Dom Pracy Twórczej. Od samego początku miejsce przyciągało wszystkich, którym chciało się tworzyć. Muzyków takich jak Winder, Irek Dudek, Andrzej Urny czy grupę SBB, ale i filmowców: plenery Leśniczówki wykorzystali w swoich filmach Kazimierz Kutz czy Janusz Kidawa.
- Przychodzili poeci, malarze, pasjonaci. Stworzyliśmy klub fenomenalny na skalę europejską - podkreśla Józef Skrzek. Z czasem miejsce stało się sławne nie tylko wśród śląskich artystów. W Leśniczówce bywali Republika, Tomasz Stańko czy John Porter. Po dużym koncercie w aglomeracji muzycy obowiązkowo przyjeżdżali tu na jam session. Swój ostatni koncert dał też w Leśniczówce Rysiek Riedel.
- To miejsce to historia muzyki. Lata świetności jednak minęły. Nie przeprowadzono remontów, wszystko niszczało. Ludzie zaczęli mówić, że jak oprzesz ręce na stoliku w czasie koncertu, to już ich nie odkleisz. Dopiero teraz pojawiła się nadzieja na zmiany - cieszy się Winder.
Kilka miesięcy temu zmienił się dzierżawca obiektu. Od razu też zaczął jego remont. - Wymieniamy prawie wszystko! Pod renowację zostawiamy kominek, kamień i drewno, reszta już się do niczego nie nadaje - zapowiadał latem Rafał Fortuna, nowy dzierżawca. Dziś podkreśla, że choć zmienił się wygląd, to Leśniczówka wciąż ma mieć ten sam klimat. Będą więc koncerty, będzie blues, rock i jazz. - Zacząłem przychodzić tu 15 lat temu. Mam własne wspomnienia związane z tym miejscem. Dziś jest ono jednym z ostatnich bastionów niezależnej twórczości - podkreśla Fortuna.
Fotki już po remoncie

Załączniki:
S7307121_wm.jpg
S7307121_wm.jpg [ 116.8 KiB | Przeglądane 670 razy ]
S7307120_wm.jpg
S7307120_wm.jpg [ 119.66 KiB | Przeglądane 670 razy ]
S7307112_wm.jpg
S7307112_wm.jpg [ 119.72 KiB | Przeglądane 670 razy ]

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 27 mar 2011, o 09:42 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Cztery fotki z wnętrza,scena dla artystów
Załącznik:
S7307115_wm.jpg
S7307115_wm.jpg [ 55.75 KiB | Przeglądane 668 razy ]

kominek
Załącznik:
S7307116_wm.jpg
S7307116_wm.jpg [ 58.76 KiB | Przeglądane 668 razy ]

na ścianach dookoła pełno zdjęć
Załącznik:
S7307114_wm.jpg
S7307114_wm.jpg [ 61.64 KiB | Przeglądane 668 razy ]

naprzeciw sceny wejście do "klimatu"

Załączniki:
S7307117_wm.jpg
S7307117_wm.jpg [ 57.84 KiB | Przeglądane 668 razy ]

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty nieprzemysłowe » Nieprzemysłowe - Śląskie » Nieprzemysłowe - Chorzów