Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 8 wrz 2012, o 13:44 

Imię: Viktoria
Kolejka Linowa "Elka" działała na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (Obecnie - Park Śląski) i była najdłuższą taką kolejką w Europie. Została uruchomiona w 1967 roku, zamknięta w 2007.

Kolejka posiadała 3 stacje:
- Planetarium
- Stadion Śląski
- Wesołe Miasteczko

Dzisiaj zwiedziłam stację "Planetarium".

Załącznik:
08.09.2012.jpg
08.09.2012.jpg [ 103.54 KiB | Przeglądane 1545 razy ]

Załącznik:
08.09.2012 (1).jpg
08.09.2012 (1).jpg [ 98.72 KiB | Przeglądane 1545 razy ]

Załącznik:
08.09.2012 (2).jpg
08.09.2012 (2).jpg [ 99.03 KiB | Przeglądane 1545 razy ]

Załącznik:
08.09.2012 (3).jpg
08.09.2012 (3).jpg [ 99.33 KiB | Przeglądane 1545 razy ]

Załącznik:
08.09.2012 (4).jpg
08.09.2012 (4).jpg [ 105.21 KiB | Przeglądane 1545 razy ]

Załącznik:
08.09.2012 (5).jpg
08.09.2012 (5).jpg [ 87.79 KiB | Przeglądane 1545 razy ]

Załącznik:
08.09.2012 (6).jpg
08.09.2012 (6).jpg [ 120.68 KiB | Przeglądane 1545 razy ]

Załącznik:
08.09.2012 (7).jpg
08.09.2012 (7).jpg [ 123.25 KiB | Przeglądane 1545 razy ]

Załącznik:
08.09.2012 (8).jpg
08.09.2012 (8).jpg [ 76 KiB | Przeglądane 1545 razy ]

Załącznik:
08.09.2012 (9).jpg
08.09.2012 (9).jpg [ 98.63 KiB | Przeglądane 1545 razy ]

Post Napisane: 17 wrz 2012, o 15:07 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Na tej stronie znajdziecie wszystko: historię, dane techniczne, ciekawostki, mapki, masę zdjęć, powody zamknięcia itp

http://www.klelka.republika.pl/

Sam się trochę kolejką interesowałem, szkoda mi jej było. Wieczorem się wybiorę na stację planetarium bo widzę że od góry da się wejść, to foty będą :)

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 20 wrz 2012, o 09:22 
Dziki Gon

Pochwały: 1
Imię: Dawid
Cytuj:
Dwa kilometry Elki zostaną odbudowane. To będzie jedyna taka kolejka w Polsce

W środę władze Parku Śląskiego podpisały umowę na budowę kolejki z firmą Doppelmayr. Zgodnie z planem pierwsi goście pojadą nią w czerwcu przyszłego roku.

Odbudowana kolejka w Parku Śląskim będzie biegła starym śladem Elki - od Wesołego Miasteczka do Stadionu Śląskiego. Piętnaście gondoli i trzydzieści czteroosobowych kanap w ciągu godziny będzie w stanie przewieźć w każdą stronę 860 osób. - Żadna inna kolejka w Polsce nie łączy kanap i gondoli. Będziemy pierwsi i w zależności od pogody iliczba gondoli będzie regulowana. Zimą na pewno tylko takie będą kursowały - mówi Bogdan Tarko, prezes Doppelmayr Poska. To oddział austriackiej firmy, która kolejki buduje od 120 lat.

- Od początku swojego istnienia firma zrealizowała ponad 14 tys. instalacji na całym świecie. Wśród głównych odbiorców dominuje obecnie Szwajcaria, ale praktycznie w każdym kurorcie alpejskim można znaleźć sprzęt przez nas wyprodukowany - dodaje Tarko.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie rozpoczną się prace budowlane, bo firma czeka jeszcze na pozwolenie.

- Budowa nie powinna być uciążliwa dla parkowych spacerowiczów. Praktycznie najgłośniej będzie przy stawianiu dwóch stacji na fundamentach dawnych obiektów - mówi Tarko.

Odbudowana zostanie pierwsza z tras dawnej Elki. Jak dodaje Arkadiusz Godlewski, prezes Parku Śląskiego, trasa zostanie zaprojektowana w taki sposób, by móc w przyszłości połączyć ją z dwoma pozostałymi, które wciąż czekają na reaktywację: Wesołe Miasteczko - Planetarium i Planetarium -Stadion Śląski. - Będziemy się starać o unijne dotacje - mówi prezes Godlewski. Jak na razie parkowi udało się zdobyć 21 mln zł dotacji na inwestycję, której koszt to prawie 34 mln zł.

Źródło: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... edyna.html

Post Napisane: 22 wrz 2012, o 23:28 
SAM Urbex

Parę fot ze wszystkich stacji, robione w przeciągu ostatniego roku, a eksplorowałem stacje (na tyle ile się dało) już 2 lata temu. Pamiętam jeszcze jazdę Elką, zawsze mi się podobała jazda ponad parkiem, nad Zoo, Wesołym Miasteczkiem, między drzewami... :roll: Fajne było też wsiadanie i wysiadanie na szybko :lol: Nie powiem, zdziwiłem się w 2006 że odcinek Wesołe Miasteczko-Stadion Śląski jest nieczynny, a informacja rok później że Elka nie jeździ to był szok :shock: Potem już wiedziałem że idzie do likwidacji, znikały krzesełka z tras, potem liny (na półtora odcinka jeszcze wiszą)...
Zacznę od stacji Stadion Śląski, zdjęcia sprzed tygodnia. Znajduje się tu jeden z dwóch silników napędowych kolejki oraz spoczywają tu krzesełka. W związku z tym na teren stacji nie da się wejść. Ze wspomnień nic szczególnego, dało się posiedzieć i popatrzeć jeszcze na stary stadion :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejna stacja to Wesołe Miasteczko, zdjęcia z kwietnia. Obecnie ogólnodostępna, zaśmiecana i dewastowana. Kiedyś moja ulubiona, bo wesołe miasteczko :lol: Ponadto wokół zawsze było pełno ludzi, a pod platformami buczały silniki napędzające :) Platformy na których zaczynały się odcinki są na dwóch różnych poziomach.
Obrazek

Pod "budką" na stacji znajdowały się fragmenty napędzające:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stacja Planetarium: żeby się na nią dostać potrzeba trochę sprawności, ale dla mnie warto. Miał tu miejsce jedyny w historii śmiertelny wypadek na Elce, kiedy kobieta za szybko otwarła zapięcie krzesełka i wypadła przed stacją. Od tego czasu na każdej stacji zamocowane były siatki. Do tej stacji zawsze miałem najbliżej, zawsze było tu cicho i spokojnie (ta stacja nie miała silników napędowych), to była najprostsza droga (wraz z wąskotorówką) aby przedostać się w inne miejsca w parku, albo żeby zrobić objazd wszystkich 3 tras :jupi: Tu ostatni raz, już po zamknięciu, siedziałem sobie na krzesełku kolejki :( Kiedyś aby na nią wejść, potrafiłem się przecisnąć między poręczami a drzwiami :lol: Teraz już odpowiedni kawał blachy został odgięty, więc to nie sprawia problemu. Pierwsze zdjęcia ze stycznia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z jakiegoś powodu ogromnym sentymentem darzę swoje zdjęcia B/W robione w zimie...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

I to co najciekawsze, hala napięcia lin:
Obrazek

Zawsze była zamknięta. Natomiast już w kwietniu można było wejść do kasy:
Obrazek

Obrazek

A w hali okna zaczęły znikać, ukazując wnętrze:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

We wrześniu "pancernych wrót" zamykających budynek już nie było, ale jeszcze została krata do sforsowania. To już kwestia czasu jak złomiarze się tam dostaną.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mam jeszcze parę zdjęć ze słupów nośnych lin, wraz z wejściem na jeden ze słupów ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I nieco smutny (przynajmniej dla mnie) widok- powalone słupy leżące przy zajezdni wąskotorówki... prawdopodobnie z odcinka Wesołe Miasteczko-Stadion Śląski.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mój Instagram

Post Napisane: 12 lut 2013, o 19:31 
Dziki Gon

Cytuj:
Rozbierają Elkę w parku Śląskim, żeby zbudować nową

W parku Śląskim trwają prace przy rozbiórce najdłuższej nizinnej kolejki linowej w Europie. Aktualnie likwidowany jest budynek stacji przy Stadionie Śląskim.
- Kiedy zakończy się rozbiórka budynku stacji, demontowane będą kolejne elementy na trasie Elki - mówi Łukasz Buszman, rzecznik parku Śląskiego.

Prawdopodobnie w następnej kolejności na zagładę skazana zostanie stacja przy Wesołym Miasteczku. Powodem rozbiórki Elki był jej zły stan techniczny. Prace mają się zakończyć najwcześniej za miesiąc. Następnie austriacka firma Doppelmayr zacznie budowę nowej kolejki.

Następczyni Elki pierwszych pasażerów ma zacząć wozić w sierpniu, ale władze parku i wykonawca liczą, że może uda się przyspieszyć prace i uruchomić nową kolejkę już w czerwcu, żeby z atrakcji można było korzystać już w wakacje.

Źródło: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... _nowa.html

Post Napisane: 19 lut 2013, o 15:52 
SAM Urbex

Przeszedłem się wczoraj do parku zobaczyć jak wygląda sytuacja z Elką. Jedynym pozytywem jest nietknięta stacja Planetarium... chociaż już niedostępna. Tyle zostało ze stacji Stadion Śląski :(
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Chciałem jeszcze ostatni raz uwiecznić stację Wesołe Miasteczko. Idąc w jej kierunku nie zauważyłem słupów kolejki... dopiero za Kapeluszem znalazłem pojedynczy fundament:
Obrazek
Obrazek

A dalej już leżał słup, pocięty i gotowy do wywiezienia na złom...
Obrazek
Obrazek

Przed Rosarium znalazłem kolejny:
Obrazek
Obrazek

Kolejny na terenie Rosarium...
Obrazek

Za Rosarium:
Obrazek
Obrazek

Przed Wesołym Miasteczkiem:
Obrazek

Słyszałem przed sobą niepokojące odgłosy rozkuwania i niszczenia, jednak szedłem dalej w kierunku stacji widząc kolejne powalone słupy...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niestety najgorsze przewidywania się sprawdziły- ze stacji Wesołe Miasteczko też już zostały gruzy :(
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W tym roku kolejka miałaby 46. urodziny, niestety ich nie dotrwała.

Mój Instagram

Post Napisane: 19 lut 2013, o 20:32 

Imię: Bona
a tu dzisiejszy artykuł o budowie "nowej Elki" :(
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... _trwa.html

Post Napisane: 18 cze 2013, o 18:45 
SAM Urbex

Budowa nowej kolejki idzie dość szybko, na trasie stoją już potężne słupy nośne liny. Tak niedawno wyglądała budowa stacji Stadion Śląski:

Obrazek

Obrazek

No i ostatecznie- komuś udało się otworzyć stację Planetarium. Ostatnia pamiątka po starej kolejce odchodzi w niepamięć:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wszystkie słupy dawnej Elki zostały powalone.

Mój Instagram

Post Napisane: 30 cze 2013, o 12:05 

Imię: Staszek, Magda
Artykuł wraz ze zdjęciami z 23.06.13

Gondola faktycznie- wisi. I jak na nią patrzyliśmy to pomyśleliśmy: cudownie będzie w niej siedzieć w 6 osób, przy 30stopniowym upale :D

Post Napisane: 11 lip 2013, o 21:45 
Dziki Gon

Cytuj:
Za chwilę pojedziemy Elką. Już zaplatają liny

Rozpoczęła się decydująca, ale też najbardziej ryzykowna faza budowy kolejki linowej "Elka" w Parku Śląskim. Trwa bowiem wciąganie liny. Przy jej zaplataniu robotnicy pracują głównie nocą. - Prosimy przechodniów, aby nie wchodzili na wygrodzone taśmą części Parku - apeluje Marcin Góral, kierownik budowy kolejki
Na budowie pracuje niemal 90 osób. Trwa montowanie stalowych obudów, a wkrótce rozpocznie się zakładanie płyt poliwęglanowych.

W przyszłym tygodniu w okolice stacji przy Stadionie Śląskim zostaną przewiezione nowe gondole i krzesełka. Testowe przejazdy odbędą się za dwa tygodnie. Zanim jednak do tego dojdzie, na słupach musi zawisnąć stalowa lina o grubości 45 milimetrów. Główny zaplot odbędzie się w poniedziałek. Na razie na słupach umieszczono liny o mniejszej grubości i wadze.

- Najlżejszą linę robotnicy musieli sami wnieść do góry. Przez ostatnie dni trwał zaplot coraz cięższych lin, które będą w stanie pociągnąć docelową, która waży 35 ton i ma prawie 4,5 kilometra długości - mówi Góral.

Podczas wieszania ważne jest też wyznaczenie śladu liny. - W górach nie jest to aż tak bardzo istotne, ale w Parku docelowa lina musi być zabezpieczona drewnianymi deskami, aby nie leżała bezpośrednio na asfalcie - dodaje kierownik.

Wciąganie najgrubszej liny odbędzie się najprawdopodobniej 15 lipca. Operacja zostanie przeprowadzona bardzo późnym wieczorem i nocą. - Zależy nam, aby jak najmniej osób było wówczas w okolicy. Ten etap prac wymaga zachowania szczególnej ostrożności - podkreśla Góral.

Oficjalne otwarcie "Elki" zaplanowano na połowę sierpnia.

Źródło: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... #LokKatTxt

Post Napisane: 13 lip 2013, o 12:54 

Przeszłam wczoraj cały odcinek Elki Wesołe Miasteczko-Stadion Śląski. I faktycznie, jedna lina jest już wciągnięta, ale nie napięta. Na przystanku Wesołe Miasteczko nadal trwają prace remontowe, i wszystko jest ogrodzone. Ale to, co widać budzi spore emocje, bo fajnie to wszystko wygląda :)

Post Napisane: 14 lip 2013, o 13:58 

Imię: Jan
A dzisiaj już dwie liny, ale nie wiem czy na całej długości.
To widok obok Kapelusza.

Obrazek

No i stacja Stadion Śląski:

Obrazek

Post Napisane: 4 sie 2013, o 19:43 
SAM Urbex

Stacja Planetarium jest obecnie w rozbiórce. Miałem nadzieję że postoi dłużej... Ostatni ślad po starej Elce w parku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mój Instagram

Post Napisane: 13 sie 2013, o 19:51 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Prace na budowie kolejki linowej „Elka" wciąż trwają. Pierwsi pasażerowie pojadą nową atrakcją Parku Śląskiego za kilka tygodni. Rozpoczęły się już jednak testy. Krzesełka i gondole ruszyły w trasę. Póki co, tylko nam udało się namówić techników, by umieścić na jednej z kanap kamerę (przejazdy z osobami są jeszcze niemożliwe ze względów bezpieczeństwa). Zapraszamy do oglądania filmu. Przejazd w jedną stronę z największą prędkością będzie trwał 8 minut (w obie strony 16 minut). Pamiętajcie, że prędkość może być zmniejszana nawet 10-krotnie!
Czas przejazdu kolejki był dotychczas trudny do określenia i oszacowania. Po dzisiejszych testach wiadomo, że aby dostać się kolejką ze Stadionu Śląskiego do Śląskiego Wesołego Miasteczka przy maksymalnej prędkości (5 metrów/sekundę) potrzeba 8 minut. Wycieczka w obie strony trwa zatem 16 minut. Wiadomo jednak, że „Elka" nie będzie kursowała z maksymalnym przyśpieszeniem. – Tak naprawdę po zakończeniu testów będziemy mogli określić optymalną prędkość. Wystarczy przecież, że zmniejszymy prędkość do 1,5 m/s i zyskamy taki sam czas przejazdu, jak w tzw. starej „Elce" na tym samym odcinku – tłumaczy Łukasz Buszman, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.
„Elka" kursuje na odcinku 2200 metrów. Z góry można podziwiać m.in. boiska treningowe Stadionu Śląskiego, Halę Wystaw „Kapelusz", Rosarium, promenadę generała Jerzego Ziętka, śląski lunapark. Czy warto przejechać się najnowocześniejszą kolejką w Polsce? Sami oceńcie.
Źródło: Park Śląski

====================================================
To nie będzie tania atrakcja w chorzowskim Parku Śląskim. Za pięć minut jazdy odbudowaną kolejką Elką dorosły zapłaci 10 zł w jedną stronę ! Urzędnicy zafundują nam podróż droższą od taksówki i autobusu.
Tańsze będą nieco bilety w obie strony. Dorośli zapłacą 15 zł, dzieci od 3 do 16 lat -12 zł. Jednorazowy bilet kosztować ma odpowiednio dla dorosłych 10 zł, dla dzieci 8 zł. Czteroosobowa rodzina za tak krótką przejażdżkę może wydać 54 zł. – Ceny są za wysokie, a podróż za krótka – uważa Dariusz Pailon (32l.) odwiedzający park. Do dyspozycji pasażerów będzie 15 gondoli i 30 kanap.
– Prędkość kolejki można sterować i wydłużyć maksymalnie do 10 minut. Nie wykluczone, że po testach podróż zostanie wydłużona do 10 minut – tłumaczy Łukasz Buszman rzecznik Parku Śląskiego. Dodaje, że ceny biletów nie są wygórowane, bo przyjęte zostały stawki najniższe spośród podobnych tego typu kolejek w Polsce.– Elka będzie najtańsza w porównaniu z nimi – przekonuje Buszman.
http://fakt.onet.pl/Wielk...y,223250,1.html

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 14 sie 2013, o 13:35 

Imię: W.
Widać, że (niedo)rzecznik prasowy
m/s to jednostka prędkości a nie przyspieszenia:)

Post Napisane: 15 sie 2013, o 17:16 

Elka ma ruszyć między 20 a 27 sierpinia.
Mam nadzieję, że będzie można pojechać jedną z najwolniejszych prędkości, bo co to za jazda nizinną kolejką, jeśli przejechanie odcinka zajmuje mniej niż 8 min... Z drugiej strony, w obecnych czasach, można się spodziewać, że zarząd parku będzie nastawiony na ilość pasażerów, a nie na jakość ich jazdy.

Post Napisane: 26 sie 2013, o 12:00 

Elka ruszy 08.09.13 o 14:00.
Artykuł

Post Napisane: 26 sie 2013, o 17:05 
SAM Urbex

Po stacji "Planetarium" został pusty plac.

Mój Instagram

Post Napisane: 6 lis 2013, o 11:55 

Imię: Łukasz
Kilka z mojego archiwum "starej" Elki

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 104.19 KiB | Przeglądane 344 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 194.07 KiB | Przeglądane 344 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 149.5 KiB | Przeglądane 344 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 194.84 KiB | Przeglądane 344 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 138.43 KiB | Przeglądane 344 razy ]
6.jpg
6.jpg [ 190.13 KiB | Przeglądane 344 razy ]
7.jpg
7.jpg [ 157.82 KiB | Przeglądane 344 razy ]
8.jpg
8.jpg [ 166.73 KiB | Przeglądane 344 razy ]
 Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 mar 2016, o 08:05 
Przyjaciel

Imię: Piotr
Elementy nośne dla nowej kolejki dostarczone w roku 2013. Jeden z nich posłużył jako tymczasowy plac zabaw.

Załączniki:
Chorzów WPKiW maj 2013 6586.jpg
Chorzów WPKiW maj 2013 6586.jpg [ 248.82 KiB | Przeglądane 452 razy ]
Chorzów WPKiW maj 2013 6586 (9).jpg
Chorzów WPKiW maj 2013 6586 (9).jpg [ 242.51 KiB | Przeglądane 452 razy ]
Chorzów WPKiW maj 2013 6586 (12).jpg
Chorzów WPKiW maj 2013 6586 (12).jpg [ 240.69 KiB | Przeglądane 452 razy ]
Chorzów WPKiW maj 2013 6586 (11).jpg
Chorzów WPKiW maj 2013 6586 (11).jpg [ 97.15 KiB | Przeglądane 452 razy ]
Chorzów WPKiW maj 2013 6586 (18).jpg
Chorzów WPKiW maj 2013 6586 (18).jpg [ 219.84 KiB | Przeglądane 452 razy ]
Chorzów WPKiW maj 2013 6407 (12).jpg
Chorzów WPKiW maj 2013 6407 (12).jpg [ 243.82 KiB | Przeglądane 452 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty nieprzemysłowe » Nieprzemysłowe - Śląskie » Nieprzemysłowe - Chorzów