Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 9 paź 2010, o 00:26 
Przyjaciel

Imię: Grześ
Fragment Jacka Owczarka z książki "Sosnowiec na starej fotografii"
"Kilka interesujących budynków szkolnych powstało w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Szczególnie dobre są przykłady z lat 20., a najciekawsza jest Szkoła Podstawowa im. J. Słowackiego przy ulicy Wawel z początku lat 20. W architekturze gmachu widoczne jest zafascynowanie autora, a był nim wspomniany wcześniej Stanisław Dankowski, polskim renesansem, a w szczególności Wawelem. Inspiracja była tak sugestywna, że dawna ulica Mostowa po wybudowaniu szkoły otrzymała nową oficjalną nazwę - "Wawel". Szkoła powstała na planie w kształcie litery "L". Do dwupiętrowego korpusu głównego dostawiono piętrowe pawilony. Niestety w czasie powojennej przebudowy budynku, polegająca na nadbudowaniu jednej kondygnacji, zmianie uległ najbardziej charakterystyczny dla polskiego renesanasu element, polska attyka renesansowa. Pozostawiono bez zmian grzebień attyki lecz zlikwidowano arkadowy mur attyki, zastępując go rzędem prostokątnych okien."

historia szkoły na wcześniejszej stronie szkoły:
http://www.szkolap6.nazwa.pl/strony/strona1a/historia.html

tak wygląda ta szkoła obecnie:
Obrazek

a tak wyglądała niedługo po wybudowaniu (pocztówka wydana w 1924)
Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 paź 2010, o 00:46 

Imię: Łukasz
Fajne porównanie.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 paź 2010, o 12:18 
Administrator

Imię: Leszek
W wątku o Sosnowcu w 'Judaikach' Małgosia umieściła zdjęcie tej szkoły (zrobione od boiska/podwórka) opisane w książce jako "Szkoła żydowska", zaś w historii szkoły na linkowanej stronie jest informacja, że szkoła była szkołą powszechną...

Wspomniane zdjęcie:
Obrazek

A ja dodam starą pocztówkę (allegro) z podobnego ujęcia (choć nie z tego samego czasu, bo inaczej wygląda pawilon po prawej stronie zdjęcia).

Obrazek

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 paź 2010, o 12:34 
Przyjaciel

Imię: Grześ
Też spotkałem się gdzieś że to szkoła żydowska była choć w historii szkoły spisanej na stronce szkoły nic o tym nie wspominają (tylko, że była to męska szkoła).

Obrazek

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty nieprzemysłowe » Nieprzemysłowe - Śląskie » Nieprzemysłowe - Sosnowiec