Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Inne » Inne - Wielkopolskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 11 maja 2011, o 22:19 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2010, o 12:46
Posty: 1549
Lokalizacja: Wielkopolska.
Imię: Ewa.
Cytuj:
W pobliżu Gostynia znajdują się dwa głazy narzutowe: większy głaz tzw. „Wielki Kamień w Tworzymirkach”, do którego prowadzi polna droga oraz głaz w Aleksandrowie koło Czajkowa leżący ok. 50 m od drogi Poniec – Gostyń. Na szczycie drugiego głazu o wymiarach 9,19 m - odwód i 1,6 m - wysokość znajduje się stalowy krzyż.
Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XVII/158/07 Rady Miejskiej w Gostyniu z dnia 28 grudnia 2007 r.STUDIUM UWARUNKOWAŃ I KIERUNKÓW ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO MIASTA I GMINY GOSTYŃ UWARUNKOWANIA I KIERUNKI


Z książki Andrzeja Hanyża "Ziemia Gostyńska"
Cytuj:
W odległości 500 m na wschód od Aleksandrowa, a 50 m od szosy Poniec-Gostyń leży głaz narzutowy (9,15 m w obwodzie i 1,60 m wysoki).


Załączniki:
7e0d22334808a9fb.jpg
7e0d22334808a9fb.jpg [ 45.51 KiB | Przeglądane 532 razy ]
8970a2604a9058dd.jpg
8970a2604a9058dd.jpg [ 44.68 KiB | Przeglądane 532 razy ]
e75d1899ba14b44b.jpg
e75d1899ba14b44b.jpg [ 55.46 KiB | Przeglądane 532 razy ]
34600336ae35aa9c.jpg
34600336ae35aa9c.jpg [ 52.67 KiB | Przeglądane 532 razy ]
084abac21f2c9d41.jpg
084abac21f2c9d41.jpg [ 38.98 KiB | Przeglądane 532 razy ]
6ac36804e5dcdc33.jpg
6ac36804e5dcdc33.jpg [ 62.89 KiB | Przeglądane 532 razy ]

_________________
" Drogi prowadzą zawsze do ludzi. "

Antoine de Saint-Exupéry
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 19 cze 2018, o 21:24 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2010, o 12:46
Posty: 1549
Lokalizacja: Wielkopolska.
Imię: Ewa.
Przepiękny opis Pana Pawła, bardzo dużo wyjaśnia ....
Wklejam tutaj za pozwoleniem autora tego tekstu.
Za użyczenie serdecznie dziękuję i pozdrawiam. :)

Cytuj:
Historia lokalna.Legendy,mity,ciekawostki.

Tajemnica „szatańskiego” głazu - zdjęcia

Podróżujemy po świecie w poszukiwaniu miejsc, które przyciągają ciekawą szatą roślinną, czy budowlami architektonicznymi. Miejsc, które wyróżniają się wśród innych. Zwiedzamy, uwieczniamy na fotografiach, czasem nawet nie zastanawiając się nad tym, że każda z tych budowli, czy pomników, ma swoją historię, często osnutą, mniej lub bardziej mrocznymi legendami.
Samotny głaz, a na nim krzyż…
Zanim wyruszymy na poszukiwanie wrażeń w odległe zakątki, warto poznać ciekawe miejsca, które mamy „na swoim podwórku”, a z istnienia których, często nie zdajemy sobie sprawy. W naszym powiecie, wiele jest miejsc, które przyciągają uwagę swoim pięknem i wzbudzają w nas ciekawość. Intrygują nasze myśli i zmuszają do zagłębienia się w ich historie. Zapewne takim pomnikiem przyrody, jest głaz narzutowy, stojący w polu, pomiędzy Czajkowem, a Aleksandrowem, na którym zatknięto solidny, stalowy krzyż z wizerunkiem Jezusa ukrzyżowanego.

Niewyjaśniona zagadka
Dlaczego tam stoi? Kto i po co zwieńczono jego wierzchołek krzyżem? Czemu ma służyć? To najczęściej zadawane pytania, nie tylko przez mieszkańców pobliskich wiosek, ale również przez przejezdnych, którzy zatrzymują się w tym miejscu i robią pamiątkowe fotografie, na tle tej nieodgadniętej zagadki. Nie ma już dziś człowieka, a przynajmniej ja nie spotkałem się z nikim, kto mógłby pomóc w wyjaśnieniu tej tajemnicy i który posiadałby wiarygodne informacje na temat tego miejsca. Większość relacji, jakie usłyszałem to legendy. I choć to tylko przekazy ludowe, trzeba pamiętać, iż w każdym z nich, kryje się ziarenko prawdy. Od kilku lat wracałem do tematu, próbując wyjaśnić okoliczności powstania tego niezwykłego pomnika. Historia i tajemnica nie lubią pośpiechu, o czym przekonałem się niedawno. Dałem im, więc mnóstwo czasu, aż same postanowią ujawnić prawdę, o tym owianym tajemnicą miejscu.

Legendy z ziarnem prawdy
Wiadomo, że z kamieniem związanych jest kilka legend. Jedna z nich mówi, iż to wyznacznik końca świata i że kamień rok w rok, zbliża się do drogi, a kiedy już osiągnie jej kraniec, życie na ziemi się skończy. Inna legenda mówi o rannym żołnierzu, wracającym z bitwy, który odpoczywając w cieniu pod tym kamieniem obiecał Bogu, że jeśli przeżyje, powróci i w ramach wdzięczności umieści na jego wierzchołku krucyfiks, zwrócony frontem w jego rodzinne strony. Jeszcze inna opowieść mówi o pochowanym pod głazem żołnierzu. Ziarenko prawdy kryje też legenda o kamieniu "szatana".

„Szatański” plan zbiera żniwo
"Dawniej, prości ludzie byli mocno wierzący i praktykujący, a życie układało im się w dostatku. Nikomu niczego nie brakowało. Nie było tu, ani jednego człowieka, który by nie wierzył w Boga i oddawał cześć złu i szatanowi. Diabeł na wszelkie sposoby próbował skłócić mieszkańców okolicy, ale za każdym razem jego niecne plany spalały na panewce. Wreszcie nadarzyła się dobra okazja, aby lucyfer mógł ponownie skłócić tu ludzi.

Gdy Polska, z drewnianej, stawała się murowana, szatan postanowił wykorzystać tą sytuację i rzucił na pobliskie pola ogromny głaz, mając nadzieję, iż ludzie będą chcieli go wykorzystać jako budulec. Tak też się stało. W pierwszej chwili wszyscy myśleli, iż to dar od samego Boga, po to, aby ulżyć im w staraniu się o budulec. Skoro mieli go pod ręką, zaczęli powoli obłupywać głaz ze wszystkich jego stron.

Z kawałków ogromnego kamienia budowano domy, stodoły, czy drogi. Kamień był tak duży, że korzystano z tego dobrodziejstwa, przez długie lata. Jednak z biegiem czasu, kamień stawał się coraz mniejszy. Ludzie odłupywali z niego coraz więcej i więcej, tylko po to, żeby nim się skończy, zmagazynować go w dużej ilości. Aż w końcu plan szatana się ziścił. Zaczęto toczyć spory, kłótnie o to, kto ma ile wziąć. Dochodziło do rękoczynów, a nawet truto konie, by sąsiad nie miał czym przywieźć budulca. Tym sposobem plan szatana się powiódł…”

Krzyż – symbol miłości, cierpienia i zwycięstwa
„…Spory te trwały kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt, a może kilkaset lat i mimo interwencji kolejnych dziedziców tych ziem, nie kończyły się. Zazdrość, chciwość i pazerność zostały zaszczepione przez szatana w serca ludzi, żyjących do tej pory w zgodzie i pokoju. Dopiero, raz na zawsze, sprawę tą postanowiła załagodzić pewna nieznana z nazwiska hrabina. Znając bogobojność mieszkańców, nakazała odlać masywny, stalowy krzyż z wizerunkiem zbawiciela i zatknąć go mocno na samym wierzchołku głazu. Nikt przecież nie odważy się zniszczyć naznaczonego krzyżem głazu. I tak też się stało. Ludzie zapomnieli o sporach, a my po dziś dzień oglądać możemy przyczynę zamierzchłych kłótni. I tak oto hrabina przechytrzyła szatana, którego pomysł paradoksalnie przyczynił się do rozwoju tych ziem".

Historycy odkrywają tajemnicę
Czas rozwikłał prawdziwą historię kamienia "szatana". Kilka dni temu, dzięki informacji dostarczonej przez znajomego historyka Grzegorza Skorupskiego z Gostynia, udało mi się dotrzeć do źródła, które opisuje owo tajemnicze miejsce: „W odległości 500 m na wschód od Aleksandrowa, a 50 m od szosy Poniec-Gostyń, leży głaz narzutowy. Obwód głazu wynosi 9.15 m, a wysokość 1.60 m. Dawniej był większych rozmiarów, lecz przed kilkudziesięciu laty, część głazu odłupano, a otrzymany materiał zużyto do budowy stodół i dróg. Całkowitemu zniszczeniu głazu, zapobiegła hr. Mielżyńska, przez umieszczenie na nim żelaznego krzyża, który gwarantował mu nietykalność”.

Ciekawostką jest fakt, iż krzyż na kamieniu odwrócony jest frontem na dawną siedzibę Mielżyńskich, czyli pałac w Pawłowicach, co tylko potwierdza opis z "Kroniki Gostyńskiej". Relację tą zawdzięczamy, Cz. Kaczmarkowi, który od 1934 roku, rozpoczął inwentaryzację zabytków przyrodniczych w powiecie gostyńskim, prawie we wszystkich miejscowościach.

Tekst/foto : Paweł Gruszka
Źródło "Kronika Gostyńska" 1 październik 1938 rok, ze zbiorów Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej w Poznani
Felieton został zamieszczony na Portalu Ziemi Gostyńskiej -- Gostyń24.pl
Ze strony: https://www.facebook.com/gbhregiment/po ... 7678544145

_________________
" Drogi prowadzą zawsze do ludzi. "

Antoine de Saint-Exupéry


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 20 cze 2018, o 02:57 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2009, o 00:48
Posty: 4067
Lokalizacja: Będzin/Sosnowiec/Łeba
Pochwały: 1
Imię: Beata
:brawa: :brawa: :brawa: za dociekliwość!
A swoją drogą, to całkiem ciekawe:)

_________________
(...)po co kończysz to piwo? Masz karabin zamiast gitary!...JA, KIESZENIE PEŁNE CZEREŚNI!! Pidżama Porno.


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Inne » Inne - Wielkopolskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.259s | 16 Queries | GZIP : Off ]