Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Obrona przeciwlotnicza » Przeciwlotnicze

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 22 paź 2009, o 01:31 
Muszkieter

Pochwały: 1
Byłem przekonany, że już ten temat tu założyłem, a jednak nie znalazłem. Nadrabiam.

W raciborskiej dzielnicy Obora znajduje się bunkier z czasów II W.Ś. Można go znaleźć w środku lasu, pomiędzy torami kolejowymi, a drogą prowadzącą z mostu do Markowic.
W styczniu '45, kiedy Armia Czerwona zbliżała się do miasta, postawiono przy bunkrze baterie przeciwlotnicze, a punkt dowodzenia znajdował się najprawdopodobniej w bunkrze.

Widok na cały bunkier:
Obrazek
wejście:
Obrazek

Obrazek
wnętrze:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
i widok na okienko:
Obrazek

Bunkier ma wymiary mniej więcej 2x3m, jak widać na zdjęciach za wejściem stała kiedyś jeszcze jedna ściana.

Latem dość ciężko znaleźć go w lesie, ale zimową porą bez trudu zobaczyć go można po wejściu w las.
Tej wiosny też byliśmy tam zobaczyć z tobijuniorem i mieliśmy ciekawe miny, kiedy podczas wchodzenia staranowała nas mieszkająca tam sarna :shock:
Teraz w niedzielę byłem tam na spacerze, ale wokół dużo bagna, więc nie wchodziłem.

Przy bunkrze widoczne są pozostałości okopów i lejów.

Post Napisane: 7 mar 2014, o 10:19 

Imię: Marek
Czy możesz mi napisać dokładnie jak tam trafić od parkingu.Parę razy go szukałem ale nie znalazłem. :)

Post Napisane: 7 mar 2014, o 10:30 
Muszkieter

Z parkingu drogą na stawy. Po lewej chyba druga scieżka po skosie i dochodzisz do rownoleglej dróżki w prawo w stronę Markowic kilkadziesiąt metrów - schron jest po lewej stronie odsunięty sporo od ścieżki.

Post Napisane: 7 mar 2014, o 16:17 

Imię: Marek
Dzięki.Teraz trafia na pewno.

Post Napisane: 12 gru 2015, o 14:40 

Wczoraj byłem w Lesie Obora, chciałem odnaleźć bunkier murowany, który zlokalizował kol. Muszkieter dnia 22 paź 2009r, pomiędzy torami kolejowymi a drogą do Marklowic. Niestety nie odnalazłem go. Proszę więc o pomoc w jego dokładniejszej lokalizacji. Cała trasa przejazdu z zaznaczonymi punktami gdzie szukałem bunkra tu: http://www.traseo.pl/edytuj-trase/lezczok-obora. W lesie Obora prawdopodobnie jest też kamień syna myśliwego z wykutym jago nazwiskiem, ma on znajdować się niedaleko Studni Książęcej. Jeśli ktoś zna jego położenie proszę pisać.

Post Napisane: 12 gru 2015, o 16:42 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
W tym wątku:
viewtopic.php?f=40&t=2278&hilit=obora
Petrus pisał dokładnie, jak tam trafić:
Cytuj:
Z parkingu drogą na stawy. Po lewej chyba druga ścieżka po skosie i dochodzisz do równoleglej dróżki w prawo w stronę Markowic kilkadziesiąt metrów - schron jest po lewej stronie odsunięty sporo od ścieżki.

Post Napisane: 12 gru 2015, o 18:49 

Właśnie tego opisu się trzymałem i nie znalazłem. Proponuje by. ktoś kto zna to miejsce zaznaczył je w przybliżeniu na wysłanych mapach. Są to mapy tego samego rejonu z serwisu Traseo.pl. Na tej mapie z tą warstwą szukałem bunkra.
Obrazek
i ta sama mapa z warstwą z Gogle:
Obrazek

Post Napisane: 12 gru 2015, o 20:30 
Muszkieter

Mniej więcej w tej okolicy

Załączniki:
a.jpg
a.jpg [ 79.59 KiB | Przeglądane 2508 razy ]

Post Napisane: 12 gru 2015, o 21:49 

Dziękuję bardzo. Okazuje się, że byłem w pobliżu tego bunkra a jednak go nie odnalazłem.
Spróbuję następnym razem i poświecę temu więcej czasu. Mam nadzieję, że nie został unicestwiony/zakopany.
Nałożyłem Twoją mapę na moją trasę, i stąd ten zawód z poszukiwania.
Obrazek

Post Napisane: 13 gru 2015, o 14:46 
Bratnia dusza

Wybrałem się tam dzisiaj z synem na spacer, po raz pierwszy zresztą i trafiliśmy bez żadnego problemu od razu.
Tak jak pisał Petrus, idziesz z parkingu w stronę stawów i skręcasz w drugą ścieżkę w lewo (tę lekko pod skosem).
Po niecałych stu metrach ścieżka się rozwidla, wybierasz tę z lewej i po jakichś 20-30 metrach masz resztki bunkra z prawej.
O tej porze roku nie sposób ich nie zauważyć.
Dzisiejsze fotki zamieszczam we właściwym wątku...

Post Napisane: 13 gru 2015, o 14:49 
Bratnia dusza

Fotki z dzisiejszego spaceru.

Załączniki:
obora 1.JPG
obora 1.JPG [ 136.09 KiB | Przeglądane 2419 razy ]
obora 2.JPG
obora 2.JPG [ 143.83 KiB | Przeglądane 2419 razy ]
obora 3.JPG
obora 3.JPG [ 152.81 KiB | Przeglądane 2419 razy ]
obora 4.JPG
obora 4.JPG [ 93.43 KiB | Przeglądane 2419 razy ]

Post Napisane: 13 gru 2015, o 15:53 

Pięknie dziękuję. Teraz powinienem trafię bez problemu. Ciekawi mnie jeszcze klika rzeczy związanych z Lasem Obora. Natrafiłem na artykuł opisujący mogiły: "W jednej z nich pochowany jest syn leśniczego Rabigera, zastrzelonego w 1921 przez kłusownika. Oprócz tego grobu, natkniecie się tu na 2 mogiły żołnierzy: oficera radzieckiego i francuskiego lotnika" Tu link do tejże strony: http://www.naszraciborz.pl/site/art/7-strony-partnerskie/22-ekologia/36282-studnie--bunkry-i-mogily-----odkryj-tajemnice-arboretum-bramy-morawskiej.html#1. Może ktoś zna położenie tych grobów i gdzie znajduje się kamień syna myśliwego Rabigera.

Post Napisane: 14 lut 2016, o 12:55 

ok, znalazłem! Tutaj namiar na ten obiekt: 50°05'57.7"N 18°15'45.8"E
Obrazek
i drugie z wnętrza.
Obrazek

Inne zdjęcie. Kamień syna myśliwego Rabigera, gdzieś w lesie Obora, może ktoś wie gdzie to jest?
Obrazek
Zdjęcie ze strony: http://www.naszraciborz.pl

Post Napisane: 27 gru 2020, o 18:30 
Muszkieter

Spontaniczne odbicie w las podczas spaceru - dawno nie było mnie przy schronie. Jakiś czas temu schronem zaopiekowało się Stowarzyszenie Odra 1945 - na razie widoczne są ślady wstępnego oczyszczenia terenu i wydaje się ścianka przed wejściem została postawiona do pionu. Nie wiem w sumie jakie są szczegółowe plany dla tego obiektu, pewnie najpierw trzeba go po prostu oczyścić i zabezpieczyć, w każdym razie życzę powodzenia przy dalszych pracach.

Gdybym miał przy trójce maleństw choćby minutę czasu, chętnie podskoczyłbym pomóc. No, ale w tej wolnej minucie udaje mi się czasami ogolić...

Obecnie wygląda to tak:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 5 kwi 2021, o 12:45 

Imię: Patryk
https://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/85162-arboretum-szykuje-nowa-atrakcje-dla-zwiedzajacych

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Obrona przeciwlotnicza » Przeciwlotnicze