Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 189 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 25 gru 2009, o 20:10 
Przyjaciel

Imię: Adam
Dworzec kolejowy w Katowicach.1972 r - otwarcie nowego Dworca, zaprojektowanego przez architektów: Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego pierwotnie parowozownia (2 hale) znajdowała się w miejscu obecnych torów pocztowych.Budynek wieży wodnej adoptowany na obsługę zapowiedzi stacyjnych. Windy towarowe na peronach są niesprawne i zdewastowane. Budynek dworca głównego zamykany od godziny 1.15 do 3.15.Jest jeszcze piąty peron, bagażowy, dwukrawędziowy; jedna krawędź dostępna tylko dla manewrów; w czasach większego niż dziś ruchu, zdarzało się, że z powodu braku wolnych krawędzi ogólnodostępnych, pojedyncze pociągi kolonijne były odprawiane z peronu bagażowego.Peron 5 kiedyś używany w ruchu od pewnego czasu nieużywany.Stacja posiada żeberka; między peronem 1 a halą dworca, przy nastawni KOC dla EZT oraz przy starym dworcu. Za peronem 4 znajduje terminal przeładunkowy Poczty Polskiej, o ile mi wiadomo nie jest on już używany, bocznica Poczty jest nadal używana głównie dla lokomotyw spalinowych oczekujących na zatrudnienie przy ściąganiu składów wagonowych do wagonowni.
Historia nazw
data nazwa uwagi
1846-10-03 Kattowitz O/S
1922-10-22 Katowice
1939-09-03 Kattowitz O/S
1945-03-11 Katowice
1953-03-07 Stalinogród
1956-12-10 Katowice

Linie przechodzące przez stację
Katowice - Katowice Dąbrówka Mała
Warszawa Centralna - Katowice
Katowice - Legnica
Oświęcim - Katowice
Katowice - Skalité Serafínov
Katowice R36 - Brynów
Katowice - Chorzów Batory

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 147.56 KiB | Przeglądane 187 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 147.47 KiB | Przeglądane 187 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 162.17 KiB | Przeglądane 187 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 130.93 KiB | Przeglądane 187 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 177.18 KiB | Przeglądane 187 razy ]
6.jpg
6.jpg [ 141.49 KiB | Przeglądane 187 razy ]
7.jpg
7.jpg [ 133.71 KiB | Przeglądane 187 razy ]
8.jpg
8.jpg [ 130.09 KiB | Przeglądane 187 razy ]
9.jpg
9.jpg [ 142.96 KiB | Przeglądane 187 razy ]
10.jpg
10.jpg [ 141.89 KiB | Przeglądane 187 razy ]

http://www.youtube.com/user/adus34?gl=PL&hl=pl

M.K.

eu07-111.flog.pl
 Zobacz profil GG  

Post Napisane: 25 gru 2009, o 22:24 
Administrator

Imię: Jarek
Oj spędzałem na tym dworcu kiedyś dużo czasu :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 25 gru 2009, o 22:44 
Administrator

Imię: Leszek
Ja w latach 80. kilkukrotnie jechałem do enerdówka - pociąg odjeżdżał właśnie z peronu przy starym dworcu :mrgreen:

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 26 gru 2009, o 09:26 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
zuraw1965 napisał(a):

Nooo, nawet nie mów... fujjjj, jak tam zawsze śmierdziało. Do dziś, przez te Katowice, mam alergię na dworce PKP :rotfl3: - na te czynne ;)

Post Napisane: 26 gru 2009, o 10:30 
Przyjaciel

_hipcia napisał(a):
zuraw1965 napisał(a):

Nooo, nawet nie mów... fujjjj, jak tam zawsze śmierdziało. Do dziś, przez te Katowice, mam alergię na dworce PKP :rotfl3: - na te czynne ;)

Nie zawsze, pamiętam dworzec pachnący farbą i świeżym tynkiem, potem to już poszły konie po betonie.... a raczej menele

Post Napisane: 26 gru 2009, o 15:11 

_hipcia napisał(a):
fujjjj, jak tam zawsze śmierdziało. Do dziś, przez te Katowice, mam alergię na dworce PKP :rotfl3: - na te czynne ;)

jeden z najbardziej ohydnych miejsc w Polsce, a z pewniością najohydniejsze w Katowicach.

markus napisał(a):
Nie zawsze, pamiętam dworzec pachnący farbą i świeżym tynkiem

niemozliwe, tak dlugo nikt nie zyje :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Post Napisane: 26 gru 2009, o 15:31 

Imię: Grzegorz
:evil:
Nie znam lepszego dworca w Polsce. Ten budynek ma swój niepowtarzalny klimat, ileż to czasu się na nim spędziło słuchając uroczego głosu "... pociąg osobowy relacji Katowice - Kraków jest opóźniony około godziny..." no i ten dźwięk szklanki fonicznej :placze: . Polecam wszystkim utknąć tam przynajmniej na godzinkę żeby móc go pozwiedzać zwłaszcza hale główną. Zawsze można poznać ciekawych ludzi poznać uroki zakątków takich jak WC. Budynek ten jest najlepszą wizytówką Katowic i jak by nie było architektury brutalistycznej.

Tylko osoby które nie miały ochoty tam chwile przystanąć na niego narzekają. A szkoda :(

Obrazek Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 26 gru 2009, o 16:30 

Gabryś napisał(a):

Tylko osoby które nie miały ochoty tam chwile przystanąć na niego narzekają. A szkoda :(

jestes w tzw "mylnym błędzie". Spędzalem tam kiedys duzo czasu, "chwilę" przystawalem i zdania nie zmienię. Zresztą...po co tam przystawac teraz? By wdychac mocz tudziez wyziewy z "restauracji"? Ew dac się okraść? Nie, dziekuję. Ale rozumiem że przebija przez Ciebie patriotyzm lokalny więc szanuję Twoje zdanie :mrgreen:

Jako amator kolei widzialem wiele dworcow w PL i zaden nie wywarl na mnie takiego wrazenia. Wiem ze trudno sprawic zeby byl tak sympatyczny jak np rybnicki czy nyski ale troche tego badziewia i holoty mogliby eksterminowac z katowickiego.A potem umyc i odkazic.

Post Napisane: 26 gru 2009, o 18:50 
Stalker

Imię: Klamra
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenie (jak to się mówi) Całkowicie rozumiem negatywne jak i pozytywne odczucia pobytu na katowickim dworcu. Rzeczywiście jest tam brudno, śmierdząco i odpychająco. Ale między innymi nigdzie nie ma takiego klimatu. Ten syf kiła i mogiła stwarza pewna atmosferę tego miejsca. Mamy unikalną formę architektoniczną, o czym trąbią teraz przed przebudową bez przerwy. I szczerze powiem że przez przeczytanie tego tematu mam zamiar się tam wybrać i zrobić wyczerpującą dokumentację dworca. Bo z tego co widziałem nowy dworzec będzie jeszcze bardziej ohydny. To co że czysty i wypachnionym sterylnym gładkim tynkiem a'la klocki lego lub graficzna wizualizacja. Dzisiaj wszystko robią tak żeby to wyglądało jak w kompie. A że technika budowlana na to pozwala to nawet remont kamienicy oznacza obłożenie jej styropianem i wstrzyknięcie botoksu w zmarszczki 90 letniej babci. Moim marzeniem jest żeby ten dworzec wyglądał tek jak wyglądał po wybudowaniu. Oczywiście nie mam nic przeciwko technologicznym udogodnieniom dla pasażerów. Ale marzeniem ściętej głowy jet zachowanie pierwotnej architektury. Jeszcze będziemy płakać za tym śmierdzącym miejscem... (of course: nie wszyscy :) )

Post Napisane: 26 gru 2009, o 21:02 

Docenicie stary śmierdzący dworzec jak przyjeżdżając do Katowic wysiądziecie w kolejnym supermarkecie. Ja dziękuje, żeby Katowice kojarzyły się z pięknym i czystym McDonaldem

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 26 gru 2009, o 21:05 
Przyjaciel

Nie narzekam na jego architekturę, zgadzam się, że może się komuś podobać ten rodzaj betonu. Postkomuny zawsze mi się podobały, bo to moja młodość. Ale nie mam do tego miejsca sentymentu i kojarzy mi się jedynie z ćpunami i to takimi z lat 80-tych, z obs... menelami, z niebezpieczeństwem i tym specyficznym zapachem.
A na dworcu bywałam bardzo często, gdyż studiowałam w Katowicach.

Gabryś, w Donaldzie też śmierdzi, tylko mniej polsko :rotfl3:

Post Napisane: 26 gru 2009, o 21:16 

_hipcia napisał(a):

No to super zmieńmy nasz smród na amerykański a wszyscy będą szczęśliwi :jump2:

A tak przy okazji przebudujmy dworzec w bielsku , wrocławiu i tym podobne na SSC z przystankami dla pociągów skoro wstydzimy się dworców w ich formie i przeznaczeniu do jakiego zostały stworzone bo po co je remontować i poddawać renowacją.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 26 gru 2009, o 21:26 

Gabryś napisał(a):
_hipcia napisał(a):

No to super zmieńmy nasz smród na amerykański a wszyscy będą szczęśliwi :jump2:

A tak przy okazji przebudujmy dworzec w bielsku , wrocławiu i tym podobne na SSC z przystankami dla pociągów skoro wstydzimy się dworców w ich formie i przeznaczeniu do jakiego zostały stworzone bo po co je remontować i poddawać renowacją.

mam wrazenie ze Ty o kozie my o wozie....spinasz sie jak guma w majciorach :rotfl: a tymczasem nikt z nas nie mowi ze to paskudna budowla którą trzeba wyburzyć pod supermarket... Mówimy tylko o tym że jest BRUDNY, OHYDNY, śMIERDZąCY I ZANIEDBANY. Czaisz?

Post Napisane: 26 gru 2009, o 21:37 
Przyjaciel

I dobrze, że dworca broni :) Podoba mi się to. Tak powinno być. Ja bym rybnickiego też broniła do upadłego, choć na nim nie bywam ;)

Post Napisane: 26 gru 2009, o 21:37 

Czaje
Ale większość osób mówiących że jest brudny śmierdzący i zaniedbany widzi w jego miejscu coś zupełnie innego
Bardzo możliwe że trochę poleciałem po bandzie ale to z powodu iż rozmawiając z kumplem z Czańca (okolice bielska) też był zdania że delikatnie mówiąc nie czuł się na nim komfortowo i stwierdził że fajnie by było żeby go wyburzyć bo nie widzi w nim nic zachwycającego.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 26 gru 2009, o 21:45 

Gabryś napisał(a):
i stwierdził że fajnie by było żeby go wyburzyć bo nie widzi w nim nic zachwycającego.

i to już byłaby przesada. Ja sie na architekturze nie znam i daleki jestem od wyglaszania takich opinii

_hipcia napisał(a):
Ja bym rybnickiego też broniła do upadłego

heh, Ty to byś bronila wszystkiego co rybnickie; nawet piwa z browaru. :mrgreen:

Post Napisane: 26 gru 2009, o 21:51 

jacekviola napisał(a):
heh, Ty to byś bronila wszystkiego co rybnickie; nawet piwa z browaru. :mrgreen:

troszkę po za tematem ale od rybnickiego fula wara mam po nim miłe wspomnienia jak byłem w Rybniku na polibudzie :D a bardziej w takiej mordowni koło rynku

A co do dworca to i tak trochę przesadzacie główna hala nie jest odrażająca pod względem zapachów tak jak i dojścia na perony nie ciekawie jest tylko w tunelu mającym wylot na ulice kościuszki

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 26 gru 2009, o 22:03 
Przyjaciel

Gabryś napisał(a):
A co do dworca to i tak trochę przesadzacie główna hala nie jest odrażająca pod względem zapachów tak jak i dojścia na perony nie ciekawie jest tylko w tunelu mającym wylot na ulice kościuszki

Ja cały czas mówię o wspomnieniach. Nie znam współczesnych zapachów tego dworca. Wierzę Ci na słowo, że obecnie jest lepiej :)

Post Napisane: 27 gru 2009, o 08:50 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Czemu nikt nie użala się nad starym dworcem wykupionym przez pewnego piłkarza?
A płaczecie nad czymś co albo zniknie albo kompletnie zmieni swój wygląd.
A co do lokalnego patrityzmu,też jest Chorzów Miasto PKP,ten prawdziwy nie istniejący można zobaczyć w odcinku "Daleko od szosy" jak to Leszek na Śląsk przywędrował i na archiwaliach.O obecnym wyglądzie nie ma mówić,ni mam ani jednego zdjęcia i mieć nie będę,co więcej płakał po nim nie będe.Jednym słowem wszystko ma swoje granice.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 27 gru 2009, o 09:29 
Stalker

Imię: Klamra
Heniek napisał(a):
Czemu nikt nie użala się nad starym dworcem wykupionym przez pewnego piłkarza?

Może dlatego że na razie nie ma słuchu o tym że stary dworzec miałby zostać wyburzony. Jeśli takie głosy by się podniosły od razu było by halo. Przecież stary dworzec jest już zabytkiem. Dlatego będę płakał po komunowym dworcu. Bo to brutalistyczno-socjalistyczna architektura też w końcu zacznie być zabytkiem tylko pokolenie wychowane w komunie tego nie docenia. Tak samo jak wszyscy złomowali sprzedawali za śmieszne pieniądze i w ogóle starali się wymazać maluszki, duże fiaty i stare polonezy. To teraz wszyscy płaczą (min. ja) że za poloneza w pierwszej budzie z lat 70 tych trzeba dać 5tyś a cena już rośnie. Teraz to dopiero zaczynają doceniać. To samo będzie z budynkami. Podejrzewam że dawno dawno temu też tamtejsze pokolenie myślało w ten sposób. Zamek spłonął to go rozbierzemy, potrzebny kamień na dom. Nawet nikt nie pomyślał że kiedyś ludzie będą się zachwycać pozostałością wieży i szukać w zaroślach kawałków murów. To samo jest teraz z budynkami postkomunistycznymi. Burzą bo są brzydkie, źle się kojarzą, odrażające.
Idąc dalej dochodzę do swojego pokolenia które jak każde poprzednie nie przywiązuje za bardzo uwagi do tego co się teraz buduje. Dla mnie to betonowo szklane klocki które mogły by nie istnieć. A może kiedyś taki budynek hmmm... np. wieże Stalexportu będą zabytkami? Tak po prostu jest że nie doceniamy tego co w danym momencie jest w użyciu i nie myślimy o przyszłych pokoleniach zostawiając im jakieś dziedzictwo.

p.s. Przepraszam za trochę chaotycznego posta, ale pisałem go szybko, ale mam nadzieję że każdy zakumał o co mi chodzi :)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 189 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Koleje i wszystko co z nimi związane » Koleje - Śląskie » Koleje - Katowice