Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze czynne - Wielkopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 13 cze 2011, o 16:26 

Cmentarz w Sławnie (pow. gnieźnieński) to jeden z ładniejszych i ciekawszych czynnych cmentarzy jakie ostatnio widziałam.
Nekropolia została założona na terenie średniowiecznego godziska. Na jego szczycie, w roku 1785 wzniesiono drewnianą kaplicę św. Rozalii ufundowaną przez proboszcza Józefa Stolzmana.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ze szczytu wzgórza cmentarnego rozciąga się się widok na cmentarz i ... obszar bagienny. Kontrast dość zaskakujący zwłaszcza dla osoby, która nie wie, że to dawne grodzisko. Zupełnie jakby ktoś skleił dwa różne obrazy.
Obrazek
Bagna za cmentarzem.
Obrazek
Na cmentarzu odnaleźć można m.in. stare figury.
Obrazek
Mam wrażenie, że Matka Boska stoi na jakimś starym nagrobku w kształcie ściętego pnia drzewa... ale może to tylko wrażenie...
Obrazek
Potężny pomnikowy buk zachwyca swą urodą.
Obrazek
Stary grobowiec z XIX wieku.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
XIX-wieczny grób żołnierza
Obrazek
... i jeszcze jeden:
Obrazek
Obrazek
A to już kolejne stulecie:
Obrazek
Inne groby:
Obrazek
Obrazek
Na skraju cmentarza stoi krzyż. Wygląda na znacznie starszy od postumentu, na którym go umieszczono.
Obrazek
Obrazek
Zawsze, gdy spotykam na cmentarzu postacie z zasłoniętym twarzami zastanawiam się, jak wygladają naprawdę.Wiem że to głupie, ale często nurtuje mnie, czy za dłońmi jest w ogóle jakaś twarz i czy rzezbiarz najpierw wyrzeźbił twarz, a potem zakrył ją dłońmi, czy może nigdy jej nie stworzył?
Odniosłam wrażenie, że anioł ze Sławna miał wiele twarzy. Z przodu wyglądał na zrozpaczonego...
Obrazek
Z tej strony wygląda, jakby chciał zrobić znak krzyża...
Obrazek
A z tej ma taki wyraz twarzy, jakby się uśmiechał...
Obrazek
Stara figurka powiązana u dołu drutem:
Obrazek
Stare krzyże:
Obrazek
Obrazek
Kaplica cmentarna raz jeszcze:
Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze czynne - Wielkopolskie