Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 8 wrz 2013, o 18:38 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
http://gornoslaskie-dziedzictwo.com/byt ... a/#more-54

Historia
Kapliczkę w 1905 roku wzniósł rzeźnik z Bytomia, w miejscu śmierci jego córki, zabitej przez złoczyńców. Budowla stoi na dawnym szlaku Husarii Polskiej i Powstańców Śląskich. Zbudowano ją w stylu neogotyckim. Nad wejściem widnieje napis w języku niemieckim: Maryjo Wspomóż- ERBAUT MARIA HILF. 1905 .
To miejsce upamiętnia także postój wojsk króla Jana III Sobieskiego idącego na odsiecz Wiednia, w 1683 roku. Kiedy to też 12 września, modlił się w piekarskiej Bazylice……..

Już kiedyś chciałem tam zajrzeć,ale jakoś tak zapomniałem aż do momentu otrzymania z tej stronki o nowej szacie.Zacząłem szukać lokalizacji bo bitej godzinie najczęściej się pojawiało tak jak tu
http://piekaryslaskie.naszemiasto.pl/ar ... ,id,t.html

"Kaplica Marii Hilf na pograniczu Piekar Śl. i Bytomia",(gdzieś coś o torach konkretów brak.
Ale wracajmy do historii i problemów z kaplicą.)
to ponad stuletni zabytek, który nie ma właściciela. Władze miasta starają się odnaleźć właściciela terenu, na którym stoi kapliczka, aby ją ratować.
Na pograniczu Bytomia i Piekar Śląskich stoi zniszczona kapliczka. Z opowiadań mieszkańców wiadomo, że kaplicę zbudował w 1905 roku rzeźnik z Bytomia, w miejscu śmierci jego córki, zabitej przez złoczyńców.
Budowla stoi na dawnym szlaku husarii polskiej i powstańców śląskich. Nad wejściem widnieje napis: "Maryjo Wspomóż- Erbaut Maria Hilf. 1905". To miejsce upamiętnia także postój wojsk króla Jana III Sobieskiego idącego na odsiecz Wiednia w 1683 roku.
Wydawać by się mogło, że taka kaplica powinna być zadbana, odnowiona. Niestety, jest zupełnie inaczej. Wokół wala się gruz, nie ma drzwi, okien i krat. W środku wcale nie jest lepiej. Liście, butelki, w miejscu ołtarza wypalone świeczki i święte obrazki. Bardzo możliwe, że ktoś jeszcze przychodzi. Wokół kapliczki leżą dachówki, śmieci, cegły i gruz, a sam mur został pomalowany przez wandali.
Jak się dowiedzieliśmy, jeszcze kilkanaście lat temu kaplicą opiekował się starszy pan, dzięki któremu była możliwość odprawiania w tym miejscu nabożeństw. Kiedy zmarł, wszystko zaczęło niszczeć.
Renowacja kaplicy nie jest tak prosta jak może się wydawać. Najpierw gmina musi znaleźć właściciela terenu.
Kapliczka jest wybudowana na gruntach Józefa Wieczorka, nie wiadomo jednak gdzie on lub jego potomkowie mieszkają. Fakt ten potwierdza wpis w księdze wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach.
W dalszym ciągu, mimo braku dokumentów, trwa postępowanie, którego celem jest wyczerpanie wszelkich możliwych środków, mających na celu dotarcie do obecnych lub byłych właścicieli- dodaje.
Jak wyjaśniła nam Bańkowska, jeśli znalezienie właściciela okaże się niemożliwe, ostatnim z przewidzianych działań będzie złożenie wniosku o uznanie właściciela za zmarłego. Póki właściciel nie jest ustalony, gmina nie ma do obiektu tak naprawdę żadnych praw, więc nie może wydawać pieniędzy z budżetu miasta na jego renowację.

Tym razem dziś nie odpuściłem,przestudiowałem mapy,wytypowałem rejon i w drogę będę pytał kogo się da.
Na ul. Północnej w Bytomiu (to taka dzielnica fińskich domków) dostałem tak dokładny opis drogi,że wstyd byłby nie trafić.
Ruszyłem i w odpowiednim miejscu zacząłem wypatrywać owych lip,w końcu są
Załącznik:
1_wm.jpg
1_wm.jpg [ 109.18 KiB | Przeglądane 451 razy ]

trochę dalej
Załącznik:
2_wm.jpg
2_wm.jpg [ 126.93 KiB | Przeglądane 451 razy ]

już wiedziałem że dzień nie jest stracony
Załącznik:
3_wm.jpg
3_wm.jpg [ 127.59 KiB | Przeglądane 451 razy ]

Załącznik:
3._wm.jpg
3._wm.jpg [ 124.06 KiB | Przeglądane 451 razy ]

Załącznik:
4._wm.jpg
4._wm.jpg [ 120.71 KiB | Przeglądane 451 razy ]

napis mocno zatarł czas
Załącznik:
5_wm.jpg
5_wm.jpg [ 82.29 KiB | Przeglądane 451 razy ]

jedyny element jaki wypatrzyłem to zawieszenie dzwonu
Załącznik:
6._wm.jpg
6._wm.jpg [ 95.15 KiB | Przeglądane 451 razy ]

po cegłach widać że próby jej ratowania,czy raczej naprawy były
Załącznik:
7_wm.jpg
7_wm.jpg [ 119.9 KiB | Przeglądane 451 razy ]

Załącznik:
8_wm.jpg
8_wm.jpg [ 123.68 KiB | Przeglądane 451 razy ]

Załącznik:
9_wm.jpg
9_wm.jpg [ 117.9 KiB | Przeglądane 451 razy ]

Już dawno widziałem jej fotki jak jeszcze było co podziwiać,teraz to już w zasadzie tylko mury.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 8 wrz 2013, o 18:45 
Przyjaciel

Brak krat,witraży i jakichkolwiek elementów wnętrza
Załącznik:
10_wm.jpg
10_wm.jpg [ 118.92 KiB | Przeglądane 448 razy ]

zajrzałem przez okno
Załącznik:
11_wm.jpg
11_wm.jpg [ 108.03 KiB | Przeglądane 448 razy ]

na dodatek ktoś rozpalił w niej ogień i totalne dzieło zniszczenia
Załącznik:
12_wm.jpg
12_wm.jpg [ 105.29 KiB | Przeglądane 448 razy ]

Załącznik:
13_wm.jpg
13_wm.jpg [ 85.94 KiB | Przeglądane 448 razy ]

Załącznik:
14_wm.jpg
14_wm.jpg [ 79.92 KiB | Przeglądane 448 razy ]

zostało dokonane.Działania administracyjne miasta opisane wyżej w poprzednim poście oby nie trwały zbyt długo,jeszcze jest dobrej jakości cegła mimo iż ponad stuletnia.

Post Napisane: 23 maja 2020, o 16:34 
Przyjaciel

Niedawno myślałem czy się tam znowu nie wybrać,sprawdziłem czy coś nowego w sieci i jest.
będzie renowacja.

Jak poinformował Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich, w 2019 roku miasto otrzymało akt własności kapliczki, sporządzono już projekt renowacji obiekt i przygotowano wniosek o dofinansowanie. Istnieją spore szanse na to, że jeszcze w tym roku kapliczka odzyska dawny blask.
Droga do osiągnięcia celu nie była łatwa. - Najtrudniejsze było uzyskanie prawa własności. Ostatecznie sąd podjął korzystną dla nas decyzję bazując na dekrecie o majątku opuszczonym i poniemieckim z 1946 roku podpisanym przez Prezydenta Krajowej Rady Narodowej Bolesława Bieruta – podkreśla Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich. Sprawa ciągnęła się od lat, bowiem jak wskazuje wiceprezydent Piekar Śląskich, o próbach przejęcia obiektu świadczą archiwalne dokumenty z 2001 oraz 2009 roku. Po raz kolejny spróbowano zawalczyć o renowację zabytku w 2016 roku. Sąd obradujący w marcu 2017 roku wydał niekorzystny dla Piekar Śląskich wyrok. Po listopadowej apelacji wyrok uchylono. Sprawę przekazano do ponownego rozpatrzenia. To nastąpiło w 2019 roku. Jak wskazuje Turzański, dużą rolę odegrali Eryk Kocur (89 lat) oraz Henryk Maksysz (85 lat), którzy złożyli zeznania.
Po otrzymaniu korzystnej decyzji, miasto przystąpiło do opracowania projektu renowacji. Koszt koniecznych do przeprowadzenia prac oszacowano na 400 tys. zł. Turzański zaznacza, że miasto będzie starało się pozyskać dotację na ten cel, ale pokryłaby ona zaledwie 100 tys. zł, pozostała kwota będzie pochodziła z budżetu gminy. - Analizujemy budżet miasta, szukamy oszczędności i sposobu przesunięcia środków, żeby ten remont był możliwy jeszcze w tym roku. To dobry moment, bo z powodu koronawirusa znacznie spadły ceny – wyjaśnia wiceprezydent Piekar Śląskich.

Post Napisane: 19 lip 2020, o 20:53 
Przyjaciel

Po siedmiu latach zajrzałem,tym razem widać daleka bo jest odkrzaczona
Załącznik:
1_wm.jpg
1_wm.jpg [ 109.18 KiB | Przeglądane 44 razy ]

co widać
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 237.08 KiB | Przeglądane 44 razy ]

niewielkie zmiany ale jest nadzieja
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 254.99 KiB | Przeglądane 44 razy ]

Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 252.58 KiB | Przeglądane 44 razy ]

Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 247.41 KiB | Przeglądane 44 razy ]

Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 188.64 KiB | Przeglądane 44 razy ]

Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 230.83 KiB | Przeglądane 44 razy ]

Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 225.51 KiB | Przeglądane 44 razy ]

Załącznik:
8.JPG
8.JPG [ 215.74 KiB | Przeglądane 44 razy ]

Załącznik:
9.JPG
9.JPG [ 195.02 KiB | Przeglądane 44 razy ]

Załącznik:
10.JPG
10.JPG [ 230.3 KiB | Przeglądane 44 razy ]

Na stronie Piekarski Werk opisano jej dzieje i są fotki z lat 90-tych XX w. Jak jeszcze dewastacja nie była tak daleko posunięta.
Dla zachęty z tej strony fotka z pierwszej kaplicy w tym miejscu.
Przy okazji nasłuchałem się co się tam działo,mimo że jest dość daleko od siedzib ludzkich to jakoś przyciągało to miejsce wszelkiego rodzaju ćpunów i meneli.Tym samym powstaje pytanie czy warto i w jakim stopniu.Na jednej fotce widać że ktoś już tam pozbył się gruzu.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Kapliczki, krzyże przydrożne » Kapliczki, krzyże przydrożne - Śląskie