Eksploratorzy
http://eksploratorzy.stronazen.pl/

schronisko pod Łabskim Szczytem
http://eksploratorzy.stronazen.pl/viewtopic.php?f=226&t=10165
Strona 1 z 1

Autor:  buba [ 9 cze 2011, o 18:20 ]
Tytuł:  schronisko pod Łabskim Szczytem

"Schronisko PTTK „Pod Łabskim Szczytem” (niem. Alte Schlesische Baude) – schronisko górskie w Karkonoszach w woj. dolnośląskim na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Najbliższe miasto to Szklarska Poręba.
Schronisko rozlokowane jest na hali pod Łabskim Szczytem na krawędzi Łabskiego Kotła i na wysokości 1168 m n.p.m.
Schronisko należy do najstarszych w Karkonoszach, powstało w czasie wojny 30-letniej (1618-1648) jako jedna z pierwszych bud pasterskich (lub leśniczówki), dającym jednocześnie schronienie wędrowcom, a w czasie epidemii, która wówczas wybuchła, buda strzegła Czeskiej Ścieżki.
Wraz ze wzrostem zainteresowania górami i rozwojem turystyki w Karkonoszach stare budy pasterskie zaczęły zmieniać swój wygląd, stając się schroniskami górskimi. W okolicy schroniska jeszcze na przełomie XVIII i XIX wieku wypasano zwierzęta.
Najstarszy rysunek przedstawia schronisko w 1780 – była to prosta budowla ze stromym dachem, o konstrukcji zrębowej. Początkowo nazywano ją Eliasch Baude (Budą Eliasza) lub Jesaiasch Baude (Budą Jesaiasza), od właściciela Jesaiasza Siegela, następnie Schlesische Baude (Śląską Budą), a po 1787 Alte Schlesische Baude (Starą Śląską Budą) i ta nazwa się utrzymała. Do 1848 było w rękach rodziny Hallmannów, w 1888 przeszło w ręce rodziny Erlebachów i w tym roku dobudowano do niego werandę.
W tym okresie był to budynek o konstrukcji zrębowej, z naczółkowym dachem krytym gontem. Całość miała wygląd charakterystyczny dla architektury sudeckiej.
W 1897 niedaleko powstało schronisko nad Śnieżnymi Kotłami i w tym okresie wybudowano też drogę łączącą oba obiekty. W 1901 Alte Schlesische Baude przejął Franz Maiwald, który nadał jej rangę gospody (Gasthaus). W 1909 zaczął działać telefon, a powyżej schroniska powstał nowy budynek z wieloma miejscami noclegowymi. W 1912 uruchomiono nową sieć wodociągową, która zastąpiła starą, drewnianą.
W grudniu 1915 wybuchł pożar i strawił budynek – zdołano uratować tylko zwierzęta oraz kilka sprzętów domowych. Nowa, prowizoryczna buda, która stanęła na fundamentach starej, była skromna (był to okres I wojny światowej). W 1925 wprowadzono oświetlenie elektryczne, w miejsce gazowego (niedaleko schroniska zamontowano turbinę). W 1938 wybudowano kolejny obiekt noclegowy, który poprawił jakość i liczbę noclegów.
po II wojnie światowej przejęło je PTTK – w 1966 dysponowało 70 miejscami dla turystów.
W 2009 schronisko zajęło IV miejsce w rankingu schronisk górskich ogłoszonym przez magazyn n.p.m."

ze strony
http://pl.wikipedia.org/wiki/Schronisko ... zczytem%22


Dotarlismy tam kiedys zima w czasie burzy snieznej i takiego wiatru , ze ciezko sie bylo utrzymac na nogach. Po raz pierwszy wtedy widzialam tworzace sie w powietrzu takie sniezne wiry. Schronisko bylo tak zawiane sniegiem , ze musielismy odkopywac drzwi. W sieni tez bylo duzo sniegu i lopatki i miotly do odmiatania plecakow. Miejsce zapadlo mi dosc dobrze w pamiec jako ze udzielilo nam schronienia w taka pogode i dobrze nakarmilo (ale juz nie pamietam co jedlismy) Zdjec ze srodka tez nie ma bo aparat zaparowal.

Z tego co slyszalam to jednak z tym schroniskiem trzeba uwazac- niechetnie daja tam nocleg na glebie. Kiedys w schronisku Pod Szrenica spotkalismy dwoch chlopakow , ktorzy poznym popoludniem nie zostali wpuszczeni na Łabski Szczyt z racji braku miejsc... :?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  Hagedorn [ 31 lip 2017, o 21:22 ]
Tytuł:  Re: schronisko pod Łabskim Szczytem

Pieczątka schroniska z 1989 roku.

Załączniki:
Łabski.JPG
Łabski.JPG [ 74.38 KiB | Przeglądane 422 razy ]

Autor:  Hagedorn [ 21 maja 2020, o 17:16 ]
Tytuł:  Re: schronisko pod Łabskim Szczytem

Dwie pocztówki ze schroniskiem (ze zbiorów własnych) oraz pieczątka z grudnia 1935 roku...

Załączniki:
Alte Schlesische Baude 1.jpg
Alte Schlesische Baude 1.jpg [ 169.13 KiB | Przeglądane 112 razy ]
Alte Schlesische Baude 2.jpg
Alte Schlesische Baude 2.jpg [ 121.06 KiB | Przeglądane 112 razy ]
Alte Schlesische Baude 1935.jpg
Alte Schlesische Baude 1935.jpg [ 60.47 KiB | Przeglądane 112 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/