Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pomniki i miejsca pamięci » Pomniki II WŚ » Pomniki II WŚ - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 29 gru 2013, o 17:09 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Rotmistrza Witolda Pileckiego chyba nie trzeba przedstawiać,dodam tylko że spektakl w TV zrobił na mnie ogromne wrażenie.
Załącznik:
DSCN0195.JPG
DSCN0195.JPG [ 255.65 KiB | Przeglądane 1337 razy ]

Załącznik:
DSCN0163.JPG
DSCN0163.JPG [ 246.74 KiB | Przeglądane 1337 razy ]

Załącznik:
DSCN0164.JPG
DSCN0164.JPG [ 247.73 KiB | Przeglądane 1337 razy ]

Przedtem na postumencie stał gen. Świerczewski.
======================================================================
Kiedyś to był Steinhoff Park,człowiek który mieszkał i pracował w moim mieście.Jego ślad zdążyłem zobaczyć tuż przed zmrokiem.
Walther Steinhoff,o ilu ślązakach mających wkład w rozwój naszego regionu możemy powiedzieć że za zasługi postawiono im pomnik.Zapewne o niewielu,ale Walther jest jednym z nich ponad wszelką wątpliwość.
To nie ja go tym razem "wyszukałem",zwrócił mi na niego uwagę współautor tego artykułu.
http://www.zabrze-aplus.pl/pomnik-steinhoffa.html
Nie znamy się osobiście ale jakby w pewnym sensie w różnych kwestiach była współpraca.Są tam archiwalne fotki obelisku które chciałem przekopiować ale są zbyt małe i nie najlepiej by to wyglądało.
Po jakimś tam czasie,niejako przez przypadek bo nie spodziewałem się go tu znaleść w tomie pierwszym chorzowskiego słownika biograficznego pod hasłem Steinhoff autorstwa Zb. Kapały znalazłem o nim co nieco ku mojej satysfakcji bo:
Nasz,Ślązak urodzony w Katowicach dnia 15 stycznia roku 1872.
Jego związek z Królewska Hutą i górnictwem dość istotny,bo swoją pierwszą szychtę zaczął na kopalni "Król".Musiał być dobry w tym co robił bo od 1901 został asesorem górniczym.W latach 1906-1918 został inspektorem Inspekcji Górniczej,podczas jego wieloletniej pracy na Polu Wschodnim kop. "Król" przyczynił się do jej rozwoju.
Miasto też go doceniało,w ratuszu był zatrudniony jako honorowy rajca,mianowano go nawet starszym miasta Konigshutte.
Przez te kikanaście lat mieszkał w kamienicy przy ul. Rynek 11.
Kamienica stoi do dziś i powinna to być ta
Załącznik:
B. rynek 11.JPG
B. rynek 11.JPG [ 199.53 KiB | Przeglądane 1253 razy ]

Załącznik:
A.JPG
A.JPG [ 150.43 KiB | Przeglądane 1253 razy ]

prawda że niczym szczególnym się nie wyróżnia? A jednak tu mieszkał.
Dalej w 1918 został mianowany radcą górniczym i powierzono mu kierowanie Inspekcją Górniczą w Zabrzu,potem kop. "Królowa Luiza" i na tej kopalni na jej Polu Wschodnim jako pierwszy w europejskim górnictwie odważył się na realizację pomysłu kubełkowego wybierania węgla (1921-1923).
Zmarł nagle 7 czerwca 1923 roku.
W Zabrzu był ceniony do tego stopnia iż postawiono mu pomnik w parku nazwanego jego imieniem,pomnik ten a właściwie jego gruzowisko odnaleziono niedawno, park obecnie nosi imię Witolda Pileckiego.
To znalezisko nie mogłem pominąć ot tak,musiałem zobaczyć dotknąć,po prostu być.
Mały kopczyk widać z daleka
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 247.28 KiB | Przeglądane 1253 razy ]

wsród liści i zarośli jest widoczna alejka prowadząca do niego
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 251.18 KiB | Przeglądane 1253 razy ]

z satysfakcją obejrzałem sobie to co zostało
Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 223.37 KiB | Przeglądane 1253 razy ]

zwłaszcza dobrze zachowany napis i ornamentykę już po oczyszczeniu
Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 206.65 KiB | Przeglądane 1253 razy ]

na tym kamieniu

Załączniki:
5.JPG
5.JPG [ 203.57 KiB | Przeglądane 1253 razy ]

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 24 lip 2014, o 07:45 
Przyjaciel

jest ślad po medalionie
Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 186.49 KiB | Przeglądane 1253 razy ]

którego poszukiwano nawet w pobliskim stawie
http://zabrze.naszemiasto...lionu,id,t.html
bez powodzenia.
Wbrew pozorom sporo z niego zostało
Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 219.39 KiB | Przeglądane 1253 razy ]

Załącznik:
8.JPG
8.JPG [ 233.92 KiB | Przeglądane 1253 razy ]

i dało by się go postawić na nowo.
Moją pełną satysfakcją i radością byłoby dotrzeć do jego grobu,niestety jest małe prawdopodobieństwo by zachował się.

Post Napisane: 6 paź 2014, o 13:58 

Imię: Rafał
Heniek napisał(a):
Są tam archiwalne fotki obelisku które chciałem przekopiować ale są zbyt małe i nie najlepiej by to wyglądało.

Oj tam, oj tam :D Zawsze można wrzucić bezpośrednio ze strony :razz:

Obrazek
Źródło: Klik

___________________________________________________________________________________________________________

Heniek napisał(a):
Przedtem na postumencie stał gen. Świerczewski.

Na wikimedia.org znalazłem zdjęcie:
Obrazek

Popersie generała obecnie znajduje się w Muzeum PRL / Fundacji Minionej Epoki w Bielszowicach.

Obrazek
Źródło: Klik

A tu już ku pamięci Petelickiego :) ...
Obrazek

Post Napisane: 6 paź 2014, o 14:08 
Przyjaciel

"Oj tam, oj tam :D Zawsze można wrzucić bezpośrednio ze strony"

przez cufal oświeciło mnie teraz :face:

Post Napisane: 18 lut 2020, o 09:03 

Odkopię temat sprzed kilku lat.

W ostatnim czasie zainteresowałem się historią lwów, które stoją obecnie u wejścia do Parku im. Rotmistrza Pileckiego. Zrobiłem w tym temacie szybki research. Różne źródła w internecie podają różne miejsca pochodzenia owych lwów. Według pierwszej wersji, lwy do Zabrza przybyły z Gliwic. Druga wersja zakłada, że ich oryginalną lokalizacją był pałac w Świerklańcu. Różnie podaje się też datę ustawienia lwów w Parku. Jedni twierdzą, że odbyło się to w latach 20. XX w., inni z kolei wskazują na okres PRL-u.

Obrazek

Do opisanych wyżej poszukiwań zainspirowały mnie informacje, które usłyszałem ostatnio podczas spotkania rodzinnego. Powiedziano mi mianowicie, że lwy stały kiedyś u wejścia do tzw. Zameczku Leśnego (Waldschloss) w Starej Kuźnicy (obecnie część Halemby - dzielnicy Rudy Śląskiej). Do Zabrza miały być przeniesione dopiero w latach 60. lub 70., gdy we wspomnianym wyżej obiekcie zlikwidowano restaurację. Historia wydaje mi się mało prawdopodobna, ale potwierdziły mi ją dwie osoby, które wówczas mieszkały w Starej Kuźnicy. Dlatego też postanowiłem tę sprawę zweryfikować.

Obrazek

Jedynym źródłem, gdzie znalazłem potwierdzenie, iż jakieś lwy tam faktycznie stały jest Mały Leksykon Halembski (http://www.zghalemba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=272&Itemid=62). W sieci można znaleźć kilka zdjęć i pocztówek z początku XX w. ukazujących Waldschloss, ale lwów nigdzie nie widać. Można by więc założyć, że trafiły tam po II Wojnie Światowej ze Świerklańca (albo z Gliwic), zanim ostatecznie zostały przeniesione do Zabrza. Może akurat w tym czasie uporządkowano zabrzański park i nadano mu imię Świerczewskiego? Przy pałacu w Świerklańcu faktycznie stały rzeźby lwów, ale nieco inne, niż te z Zabrza. A może było ich tam więcej?

Obrazek

Może ktoś tutaj będzie w stanie nieco rozjaśnić temat? Będę wdzięczny za pomoc.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pomniki i miejsca pamięci » Pomniki II WŚ » Pomniki II WŚ - Śląskie