Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQUtwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 19 lis 2012, o 19:03 
Offline

Dołączył(a): 20 cze 2009, o 15:47
Posty: 104
Lokalizacja: Sosnowiec
KOPALNIA GIPSU „DZIERŻYSŁAW“

Kopalnia gipsu „Dzierżysław“ zlokalizowana jest kilka km na południe od Kietrza tuż przy granicy z Czechami.
W literaturze jak i dokumentach archiwalnych zachowało się stosunkowo mało informacji jak na tak dużą kopalnie ( powierzchnia złoża ok 182 ha ). W dokumentacji geologicznej złoża jako 1812r podany jest rok rozpoczęcia eksploatacji złoża gipsu. Wiadomo, że tuż przed II wojną światową kopalnia należała do Teodora Rudzińskiego, natomiast po wojnie właścicielem stało się Państwo Polskie.
W latach 1949-50 Państwowe Przedsiębiorstwo Miernicze z Krakowa przeprowadziło szczegółowe badania nieużytkowanej wtedy kopalni oraz zrobiło dodatkowo 21 odwiertów poszukiwawczych.
W 1951r połączono tą kopalnię z sąsiednią nazywając całość kopalnią gipsu „Czernica-Dzierżysław“.
Jako, że ta część kopalni w Czernicy działała do 1961r - od tego roku ponownie kopalnia gipsu działała samodzielnie jako kopalnia gipsu „Dzierżysław“.
Kopalnia była dostępna 3 upadowymi: Anna, Ferdynand i Ludwik ( ta ostatnia nie zachowała się już jednak po II wojnie światowej ) oraz szybem.
Do 1951r ( tzn w pierwszym okresie działalności kopalni ) wyeksploatowano I, II i częściowo III poziom wyrobisk. Natomiast po 1951r kopalnię znacznie pogłębiono i powstało 8 eksploatowanych poziomów ( planowano eksploatować i 9-ty ale do tego nie doszło.
Początkowo eksploatowano metodą tzw szerokich chodników, a potem głównie metodą komorowo-filarową. Miąższość złoża gipsu wynosi ok 20-100m jednak większa część złoża zalega głównie na głębokości 20-80m choć i miejscami wychodzi prawie na powierzchnie ( nadkładu tj iłów i piasków średnio jest do 20m ). W złożu oprócz gipsów mamy margle i iły. Tektonika terenu jest też dość skomplikowana.
31.12.1973r ze względu głównie na warunki ekonomiczne mimo faktu, że jeszcze pozostało ok 73mln ton zasobów gipsu – kopalnie zamknięto.
Rozległy teren kopalniany został przeznaczony pod projektowany zbiornik retencyjno-kolmatacyjny.
W międzyczasie bo w 1957r powstał tu rezerwat przyrody „Góra Gipsowa“, który objął częściowo północną, wyeksploatowaną część terenu kopalni.
Z czasem jednak teren wyrobisk pokopalnianych zarósł gęstą roślinnością, powstało wiele zapadlisk często wypełnioną wodą, a budynki kopalni jak i część podziemna uległa stopniowej degradacji.
Od pewnego czasu wiedzielismy o tej kopalni, lecz były to informacje dość lakoniczne – ciężko też było znaleźć na jej temat jakiekolwiek informacje.
Dopiero 2 wizyty pozwoliły poznać stan obecny kopalni.
W czasie pierwszej wizyty udało się częściowo spenetrować południową część obszaru kopalni – wtedy m.in. udało się trafić na budynki kopalni wraz z niezabezpieczonym szybem.
O wiele ciekawsze wyniki przyniosła druga wizyta w tym miejscu dzięki wsparciu miejscowego przewodnika, który opowiedział o historii tego miejsca i pokazał np. dostępne wejścia do podziemi.
Potem rozpoczęliśmy częściową ( z braku dostatecznej ilości czasu, który straciliśmy głównie na poszukiwania – teren bardzo zachwaszczony, z wodnymi zapadliskami itp - trudny do poruszania się) penetracje wyrobisk tzn:
- Szybik wentylacyjny „Wśród trzcin“
- Szybik ? z betonową płytą
- Wyrobisko „W Leju“
- Upadową Ferdynand z pobliskim wyrobiskiem „Pod ścianą“
- Upadowa „Feliks“
- Upadowa „Anna“
- Upadowa „Schodowa“ ( należąca do Upadowej „Anna“ )
- Szyb „Dzierżysław“
- Zapadlisko „W polu“


Wcześniej jednak zawitalismy do jedynej pobliskiej Restauracji i zarazem Pizzeri „Ludowa“ przy rynku w Kietrzu, gdzie od razu zamówiliśmy najwiekszą tutejszą pizzę XXL „Sicilianę“ no
i piwo oraz herabatę. Posileni wróciliśmy spowrotem na miejscu i oto efekty naszej penetracji:

1. Szybik wentylacyjny „Wśród trzcin“ – niestety obecnie jest zamulony na 1m, a wejście blokuje pęknięta betonowa płyta. Jako,że jest na terenie błotnistym i tak pewnie byłaby zaraz w nim woda.
2. Szybik ? z betonową płytą – niestety właśnie ta płyta z grubego betonu uniemożliwiła nam sprawdzenie w jakim jest stanie. Może być jednak cały zasypany – ktoś podkopem próbował to bezskutecznie sprawdzic. Wokoło sporo ceglanych pozostałości.
3. Wyrobisko „W Leju“. Powstało wskutek zapadnięcia się stropu jednaj z komór kopalni. Zapadlisk takich jest tu sporo ale tylko nieliczne prowadzą do podziemnej części.
4. Upadowa Ferdynand z pobliskim wyrobiskiem „Pod ścianą“.
Wg informacji od przewodnika jego syn jeszcze kilka kilka lat temu wchodził tu do rozległej części korytarzy. Wyrobisko „Pod ścianą“ kryje zamulone, niskie wneki prowadzące zapewne kiedyś do dalszych partii kopalni oraz sporą, ale krótką wnekę idącą krótką pochylnią ku górze.
Znacznie ciekawsza jest sama Upadowa „Ferdynand“ z charakterystyczną ceglaną obmurówką po lewej przy wejściu. Dostajemy sie nią do typowego chodnika wykutego w grubokrystalicznych, błyszczących gipsach ( ślady wskazują, że poszukiwacze minerałów okresowo zaopatrują się tu w ten minerał ) który wkrótce przechodzi w skrzyżowanie 3 chodników ( na wprost, w prawo i lewo ).
Ten w prawo kończy się po kilku metrach zawałem, ten wprost – niegdyś główna opadająca upadowa też zawałem z wodą, natomiast w lewo mamy zalany dość przeźroczystą wodą szybik za którym ( dość trudny, krótki trawers ) korytarz znów blokuje zawał. Do szybu, który doprowadzał na dolny poziom wyrobisk wchodzi metalowa rurka. Można tu spróbować zanurkować.
5. Upadowa „Feliks“ – najstarsza z upadowych, działała do ok końca II wojny światowej.
Później została zamulona i jest niedostepna po 3m. Pozostał wstępny jej fragment
( betonowy strop pottrzymywany na ceglanych ścianach i żelaznej szynie )
6. Upadowa „Anna“ – główna upadowa całej kopalni. Jest wysoka i obszerna – cała obmurowana. Upad pod kątem ok 30 stopni. Ścianka ceglana dzieli ja na 2 równoległe upadowe, które po kilkudziesięciu metrach zalane są po strop wodą – ciekawe miejsca do nurkowania choć woda wydaje się mętna bo spływa tam z rejonu powierzchni ił przemieszany z piaskiem. Doprowadzała do wszystkich poziomów kopalni.
7. Upadowa „Schodowa“ ( należąca do Upadowej „Anna“ ). Położona tuż obok Upadowej „Anna“ mogła pełnic też tzw rolę wyjścia bezpieczeństwa. Stromo w dół ( ok 40 stopni ) prowadzi tu w całości obmurowana cegłą po dobrze zachowanych stopniach upadowa, która na głębokości chyba nieco większej niż w Upadowej Anna – jest zalana wodą.
Jednak w miejscu gdzie zaczyna się woda kończy się obudowa ceglana, wyrobisko staje się poziome choć zalane w ok 2/3 wodą. Widać że zaczyna się tu poziom eksploatacyjny.
Możliwe jest jego spenetrowanie gdy poziom wody jest dość niski. Szacujemy że poziom wody we wstępnej części wyrobisk wynosi do ok 1,5m więc potrzebne byłyby tu wysokie wodery lub niski ponton najlepiej 1 osobowy. Poziom ten zapewne częściowo był w sierpniu tym roku penetrowany na pontonie jednak nie znamy wyników tej penetracji:
http://exploreordie.eu/index2.php?dzial=dzialalnosc
Penetratorzy narzekali też na niski poziom tlenu, dlatego ewentualna penetracja musi być dokonana z tlenomierzem. Wyrobiska mogą być rozległe ( w świetle latarki widać że prawdopodobnie od głównego korytarza odchodzą boczne ).
8. Szyb „Dzierżysław“ – powstał stosunkowo późno ( w talach 60-tych ) i jest dość dobrze zachowany. Obecnie na dnie ( na głębokości ok 15-20m ) zalany jest wodą. Ma koncentryczną obudowę z betonowych dren średnicy ok 1,5m w których zainstalowano metalowe podpoziomy na których zapewne kiedyś były żelazne drabiny do zejścia. Na dnie tuż na poziomie wody żelazna platforma. Obiekt do nurkowania z tym że może
Być tam sporo różnych rzeczy wrzuconych z góry. Na dno trzeba zjechać na linie ( kilka miejsc do zamontowania stanowiska ). Należy też przed zjazdem na dnie szybu sprawdzic zawartość tlenu.
9. Zapadlisko „W polu“. Na rozległych terenach rolniczych – polach uprawnych znaleźlismy tez świeże ok 1m głębokości nieduże zapadlisko. Prawdopodobnie zawaliła się jakaś mała próżnia wyrobiska kopalni, choć położenie tego miejsca wg mapy jest co ciekawe już poza terenem kopalni. Ewentualna eksploracja tego miejsca pozwoliłaby wyjaśnić skąd to zapadlisko. Zapadlisk takich i podobnych powstaje na całym terenie kopalni coraz więcej.

Jako że obiekt ma charakter zawaliskowy oraz obniżenie ilości tlenu pod ziemią - jego eksploracja jest ryzykowna i może być dokonana tylko i wyłącznie przez osoby dysponujące odpowiednim sprzętem i umiejętnościami.
Dodam, że nadal eksplorujemy to miejsce ( dużo zależy tu od poziomu wody ). Ze względów bezpieczeństwa nie podajemy też lokalizacji poszczególnych obiektów.
Należałoby też odpowiednio zabezpieczyć dostępne części kopalni przed „ciekawskimi“, którzy na szczęście zaglądają tu jak widać bardzo rzadko
( pojedyńcze ślady i śmieci ).


Ostatnio edytowano 26 sie 2020, o 13:43 przez le_szek, łącznie edytowano 1 raz
Usunięto niewyświetlające się zdjęcia


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 16 gru 2012, o 17:24 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:16
Posty: 5071
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
Widok od zachodu - z drogi Kietrz-Dzierżysław:
Obrazek
U góry widoczna droga Kietrz-Ściborzyce, przy której znajdowała się dawniej gospoda Kuckucks-Kretscham (poza zdjęciem, po prawej) budynek stał po wojnie, dziś nie ma po nim śladu. Wielki budynek widoczny w lewej części to dawna gospoda Fritza Meindela, a poza zdjęciem, po lewej stoi tzw. "dolny młyn" istniejący do dziś.
Ten sam widok obecnie:
Obrazek

Zdjęcie od południowego wschodu, za mną stała dawniej wspomniana knajpa Kuckucks-Kretscham.
Widoczne betonowe ramy na skraju lasu to pozostałości kopalni.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kawałek bliżej Kietrza, niedaleko skrzyżowania do Krotoszyna mamy drogę prowadzącą przez teren kopalni aż do wspomnianego "młyna dolnego". Obecnie droga nieprzejezdna. Przy tej drodze stała wspomniana gospoda pana Meindela. Przed lasem widoczne ruiny (kupki gruzu) budynków, być może to pozostałości tej gospody. Zdjęcie od wschodu.
Obrazek
Droga nieprzejezdna, ale skręcając przed lasem w lewo i kolejno w prawo znajdziemy się przy ławeczkach i tablicy informacyjnej "Rezerwatu Góra Gipsowa".
Stąd mamy widok na kopalnię od północy:
Obrazek

W miejscu, gdzie droga się kończy zapuszczam się w las spacerując pomiędzy wypełnionymi wodą zapadliskami.
Na początku natknąłem się na takie coś:
Obrazek
dalej taki widok:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
i jeśli dobrze pamiętam bliżej tych betonowych słupów:
Obrazek

Następnym razem spacerek po niższej części wzgórza, wtedy poszukam pozostałych obiektów.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 19 gru 2012, o 21:51 
Offline

Dołączył(a): 20 cze 2009, o 15:47
Posty: 104
Lokalizacja: Sosnowiec
Widzę że chodziłeś po tej części gdzie najwięcej jest "stawów" w zapadliskach
czyli miedzy Rezerwatem a Gipsowa Górą. Znacznie ciekawsza jest Gipsowa Góra
a pozostałości kopalni jest sporo m.in 2 szyby i 5 upadowych.
Ta studzienkę ( dawny szybik wentylacyjny ? ) na twoim zdjęciu też znalazłem
przypadkowo choc jest w takim miejscu że mało kto sie tam szwęda.
Wkrótce jedziemy na dalszą penetracje kopalni bo sie dalej ciągnie
i to w kilku miejscach.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 19 gru 2012, o 22:45 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:16
Posty: 5071
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
Z natury lubię chodzić właśnie tam, gdzie się mało kto szwęda ;)
Ciekawy widok kopalni jest na czeskim geoportalu, w widoku czarno-białych zdjęć z lat 50.
Widać kilka budynków, po których dziś nie ma śladu, widać też wspominaną knajpę przy drodze na wschód od kopalni.
P.S. Gdybyście planowali wypad chętnie podskoczę, mieszkam w pobliżu.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 20 gru 2012, o 00:01 
Offline

Dołączył(a): 20 cze 2009, o 15:47
Posty: 104
Lokalizacja: Sosnowiec
Podaj link do tego zdjęcia.
Jedziemy na wiosnę - dam znać.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 20 gru 2012, o 18:19 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:16
Posty: 5071
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
Czeski geoportal posiada zdjęcia z lat 50-tych zachodzące spory kawałek za granicę.
W przygranicznych wioskach widoczne są budynki, które stały jeszcze po wojnie, a dziś nie ma po nich śladu.

Ale wracając do kopalni, pod tym linkiem widać teren kopalni:
http://geoportal.gov.cz/web/guest/map?p ... 50d1c399c1

a tu screen:
Załącznik:
kopalnia1.jpg
kopalnia1.jpg [ 423.59 KiB | Przeglądane 4746 razy ]

Widocznych jest sporo obiektów, trzeba będzie poszukać co po nich pozostało.
Przy drodze widoczne zabudowania "Kuckkucks Kretscham" z owalnym jeziorkiem, dziś po gospodzie nie ma śladu pozostał lasek na środku pola. Pod górą gipsową widoczny pewnie główny budynek kopalni, obok być może jakiś transformator?
Bliżej drogi jakieś budynki w miejscu, gdzie dziś stoją trzy betonowe ramy. Czy ten prosty 200m odcinek to jakiś przenośnik, czy droga? Kolejne budynki widoczne również przy drzewach w południowej części. Pewnie nie ma po nich śladu.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 10 lut 2013, o 22:37 
Offline
Przyjaciel

Dołączył(a): 9 lis 2009, o 15:01
Posty: 436
Lokalizacja: Rybnik
Imię: darek
W lesie w rejonie trzech betonowych słupów jest mnóstwo ceglanego gruzu, murków etc. I to na bardzo małej powierzchni. Poza tym rowy, rowki, zapadliska. Chaszcze takie, że latem bez maczety nie przejdziesz. Obszar pod względem industrialnym nieatrakcyjny dla nas eksploratorów, dlatego dużym zaskoczeniem jest ilość śladów "przemysłowej" działalności człowieka.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 21 gru 2014, o 23:28 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:16
Posty: 5071
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
Kolejny spacerek pomiędzy dziesiątkami zalanych wodą zapadlisk i zwiedzanie kilku ciekawszych miejsc.

U góry, w pobliżu betonowych ram i resztek murów pozostałość małego budynku
Obrazek
idziemy w dół mijając zapadliska i straszne drzewa
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
tu widać wyraźny nasyp, pewnie po nim jeździła kolejka z urobkiem, jego ślady widoczne są też w innej części lasu
Obrazek
u podnóża góry, bardziej od strony Dzierżysławia największy widoczny z zewnątrz kawałek kopalni
Obrazek

Obrazek
wchodząc wyżej można natrafić na ruiny położonych blisko siebie mniejszych i większych budynków, tu jakaś betonowa płyta pewnie zakrywająca jakieś wejście
Obrazek
ruiny jakiegoś budynku, widoczne było sporo kawałków komina
Obrazek
tu inne wejście z odsuniętą płytą
Obrazek

Obrazek
kawałek dalej kolejne pozostałości budynków
Obrazek

Obrazek

Obrazek
najciekawsze pozostałości
Obrazek
o dziwnych kształtach, które kojarzą mi się z wodą
Obrazek
a może była tu jakaś wyciągarka? nie znam się...
Obrazek
nieco dalej
Obrazek
w pobliżu widoczne pozostałości nasypu kolejki, stąd stromy zjazd wprost do głównego wejścia do "Anny"
Obrazek
z zachęcającym otworem
Obrazek
dwa równoległe korytarze ciągną się dalej w dół
Obrazek
lewy (chyba na wózki) z zamurowanym wejściem od zewnątrz
Obrazek Obrazek
jest bardziej zasypany i kończy się po paru metrach lustrem wody
Obrazek Obrazek
prawy z widocznymi zarysami dużych schodów też po chwili kończy się wodą, chyba dalej zamulony, można jedynie zawrócić
Obrazek Obrazek

Obrazek
kilkanaście metrów na prawo od wejścia znajduje się zamurowane drugie, równoległe zejście, zdecydowanie bardziej strome
Obrazek
z boku wybity otwór w ścianie, więc można wejść
Obrazek Obrazek
od góry około 50 schodów, więc jakieś 8-9 metrów pod ziemię, później korytarz zalany krystaliczną wodą lekko skręca w prawo
Obrazek Obrazek
tutaj też kończy się ceglana obmurówka. Pozostaje zawrócić. Na hakach pewnie dawniej wisiały przewody elektryczne
Obrazek
Po wyjściu na powierzchnię widoczne nieco zniszczone schody prowadzące z powrotem do nasypu
Obrazek
skąd taki widok
Obrazek

Mimo pory roku nie jest łatwo dostrzec schowanych w ziemi pozostałości kopalni, a tym bardzie wyobrazić sobie jak to dawniej funkcjonowało. Następnym razem zaglądnę do pozostałych miejsc.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 15 sty 2015, o 22:21 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:16
Posty: 5071
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
Stare ujęcie kopalni oraz sąsiedniej knajpy:
http://www.herder-institut.de/bildkatal ... parameter=


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 4 lut 2015, o 15:02 
Offline

Dołączył(a): 20 cze 2009, o 15:47
Posty: 104
Lokalizacja: Sosnowiec
Film z kopalni:
https://www.youtube.com/watch?v=greWK_0 ... e=youtu.be


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 17 sty 2017, o 00:24 
Offline

Dołączył(a): 16 sty 2017, o 23:36
Posty: 8
Imię: anna
Witam,znalezlem cos ciekawego.Moze ktos wie o tajnej operacji krab?wiem ze tam robili silniki do samolotow siebel 204. www.patriotmagazin.cz/skvely-objev-ostr ... hlucinsko/


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 4 sie 2020, o 11:03 
Offline

Dołączył(a): 4 sie 2020, o 10:59
Posty: 1
Imię: Adrian
Cześć.

Czy ktoś posiada jakieś szkice korytarzy upadowej schodowej? Planuję tam zanurkować i nie wiem czego się spodziewać? Pozdrawiam


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie » Kamieniołomy, kopalnie kamienia, piasku itp. » Kamieniołomy, kopalnie kamienia, piasku itp. - Opolskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.205s | 19 Queries | GZIP : Off ]