Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie » Kopalnie węgla kamiennego
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 197 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 26 cze 2009, o 21:00 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7465
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Historia kopalni Flora zaczyna się w 1875 roku, gdy Maciej Stochelski założył na pograniczu Dąbrowy (wówczas jeszcze nie Górniczej) i Gołonoga (już na terenie Gołonoga zresztą) kopalnię Maciej, którą eksploatował wraz ze wspólnikami. Powstała ona w okolicy osady Zając - dziś ograniczonej torami kolejowymi Katowice - Warszawa (wówczas odnoga DŻWW), ulicą Graniczną (nazwa wzięła się właśnie od granicy pomiędzy Dąbrową a Gołonogiem), drogą Reden - Gołonóg (dziś ul. Piłsudskiego, wcześniej Czerwonych Sztandarów, a jeszcze wcześniej Florowska) i ul. Morcinka. W 1883 roku wspólnicy sprzedali kopalnię Austriackiemu Bankowi Krajowemu. Nowy właściciel zaczął unowocześniać kopalnię instalując w niej maszyny parowe, jednak wydobycie gwałtownie spadało - wyczerpywały się udostępnione zasoby (wydobycie w 1895 roku wyniosło 1146 ton - dla porównania szczytowe wydobycie kopalni w 1881 roku wyniosło ponad 43000 ton). Począwszy od lat 90. XIX wieku do wybuchu I Wojny Światowej do kopalni (od 1896 roku noszącej już miano Flora) przyłączono szereg okolicznych małych kopalni - w skład powiększającej się firmy weszły kopalnie Mikołaj, Zofia, Jan, Władysław. W 1903 roku założone zostaje Towarzystwo Flora, które staje się właścicielem kopalni. W 1913 roku dotychczasowy właściciel większości udziałów - Austriacki Bank Krajowy sprzedał je inwestorom francuskim.

Początkowo głównym szybem kopalni był szyb A, położony przy szosie z Dąbrowy Górniczej do Gołonoga na terenie głównego zakładu (mniej więcej w miejscu obecnego salonu samochodowego naprzeciwko Komendy Miejskiej Policji). W 1905 roku wydrążono na Podlesiu Upadową VI (w celu wydobywania urobku) - jej ostateczna długość w latach 20. osiągnęła 460 metrów przy 110 metrach różnicy poziomów, zaś w 1912 roku zbudowano szyb Albert (jego resztki przedstawione są poniżej) - początkowo o głębokości 190 m, w latach dwudziestych pogłębiony został do 311 m. Szyb A stał się szybem wentylacyjnym (oprócz niego były jeszcze dwa szyby wentylacyjne - nr 2 blisko szybu A i W blisko Alberta). Szyb Albert i upadowa połączone były z zakładem koleją linową (naziemną), która służyła do przewożenia wydobywanego przez nie węgla do sortowni położonej przy szybie A. Według mapy z 1926 roku - szyb A miał głębokość 90 metrów wraz z żomplem, szyb nr 2 miał 83 m.

W 1905 roku rozpoczęto elektryfikację zakładu instalując pierwszy generator. W latach 1907-1910 zakupiono dwa kolejne, rozpoczęto też budowę elektrowni zakładowej, przerwaną przez wybuch wojny i dokończoną po jej zakończeniu. W latach 20. elektrownia ta pokrywała połowę zapotrzebowania zakładu, resztę energii kupowano w Elektrowni Okręgowej w Małobądzu.

W 1914 roku do kopalni należały następujące nadania: Adam, Aleksander, Alwina, Franciszek, Jan, Janek, Juliusz, Kazimierz, Maciej, Mikołaj, Podreden, Telmut, Władysław, Zofia.

Według opisu z 1927 roku kopalnia oprócz wymienionych wyżej szybów i upadowej posiadała jeszcze pomocniczą upadową Ewa (dł. 400 m, różnica poziomów 112 m) oraz szyb pochyły Konstanty (długość 130 m, różnica poziomów 86 m). Upadowa Ewa widoczna jest na poniższej mapie w lewym dolnym rogu (choć jako laik nie jestem pewien, czy istotnie sięgała ona do powierzchni czy tylko łączyła różne poziomy eksploatacji), szybu Konstanty nie udało mi się zlokalizować.

Obrazek

Szyb Albert posiadał elektryczną maszynę wyciągową (prod. Brown-Boveri et Co.) o mocy 400 KM, szyb Konstanty miał austriacką maszynę o mocy 100 KM, zaś Upadowa VI kołowrót o mocy 44 KM wyprodukowany przez zakłady Fitzner i Gamper z Sosnowca.

W latach 20. XX wieku zgłębiono dwa nowe szyby - w 1927 roku wentylacyjny Jan II o głębokości 98 metrów (jego pozostałości również przedstawione są wyżej) oraz w 1928 roku Mariusz - wydobywczy o głębokości 96 metrów. Szyby te połączono kolejką elektryczną z zakładem głównym/sortownią. Przy szybie Mariusz powstało sporo budynków - warsztaty, biura, kuźnia, magazyny, urządzenia podsadzkowe, większość zachowała się do dziś (z wyjątkiem nadszybia i wieży szybu oraz niektórych budynków pomocniczych). Wraz z rozpoczęciem wydobycia przez szyb Mariusz w zakładzie zaczęto stosować podsadzkę płynną - ten rejon eksploatacji był już częściowo zabudowany. Do szybu Mariusz oprócz kolejki na zakład główny dochodziła kolejka piaskowa - z piaskowni położonej w miejscu południowej części dzisiejszego zbiornika Pogoria III.

W 1932 roku zasypano szyb Albert.

Również w 1932 roku kapitał francuski wycofał się z kopalni, sprzedając większościowy pakiet udziałów hurtownikowi węgla z Warszawy Bernardowi Holenderskiemu.

We wrześniu 1939 roku kopalnia znalazła się pod zarządem komisarycznym, od października tegoż roku była w składzie Głównego Urzędu Powierniczego "Wschód", który w 1942 roku wraz z innymi zagłębiowskimi kopalniami i hutami przekazał ją koncernowi "Preußag" (Preußische Bergwerks- und Hütten-Aktiengesellschaft).
W 1940 roku w celu udostępnienia nowo wydzierżawionych pól rozpoczęto drążenie szybu Walter, który po przejęciu kopalni przez Preußag został przekazany kopalni Paryż.

Po II wojnie światowej kopalnię włączono do kopalni Paryż (przemianowanej na "Generał Zawadzki"), wydobycie podjęła krótko po wyzwoleniu, jednak po kilku miesiącach na skutek błędu załogi (naruszenie filara ochronnego Czarnej Przemszy) doszło do zalania kopalni, której już nie uruchomiono. Na terenie zakładu głównego powstała (istniejąca do dziś) firma Damel, zajmująca się naprawami aparatury elektrycznej (część budynków kopalni ocalała również).

Do 1952 roku w szybie A działały pompy odprowadzające wodę z wyrobisk do Czarnej Przemszy przez Rów Florowski (kiedyś odkryty, obecnie skanalizowany). Po zakończeniu pompowania woda zaczęła spływać w niżej położony rejon szybów Mariusz i Jan II, z którego nadmiar wypływał kanałem (zapewne tym, którego resztki widać jeszcze dziś). Szyb A zasypano w 1958 roku, szyby Mariusz i Jan II w 1950.

Opracowane na podstawie Jerzy Jaros et al. "Kopalnia Generał Zawadzki [1785-1985]", ŚIN 1985; Stefan Bielecki "Kopalnie węgla kamiennego w Dąbrowie Górniczej (1785-1995) TPDG 2008 oraz map górniczych.
Przy kopiowaniu proszę o podanie forum jako źródła.


Mapa (podkład z Google maps) pokazująca rozmieszczenie szybów kopalni Flora:
A - szyb A
2 - szyb nr 2 (wentylacyjny)
Al - szyb Albert
W - szyb W (wentylacyjny)
6 - Upadowa nr 6
J - szyb Jan II
M - szyb Mariusz
Wa - szyb Walter (później Walery) - kiedy zaczynano go głębić miał należeć do kopalni Flora, w czasie okupacji Niemcy przekazali go kopalni Paryż.
Niebieska linia - linowa kolejka naziemna łącząca Alberta i upadową 6 z sortownią (przy szybie A),
zielona linia - kolejka elektryczna łącząca szyby Mariusz i Jan II z sortownią

Obrazek

Miejsce, w którym kiedyś był szyb Albert kopalni Flora (z Dąbrowy Górniczej) - całkiem niedaleko od opisanej wcześniej upadowej.
Szyb został zabezpieczony przez zasypanie, widoczne są ceglane fundamenty, na których opierała się wieża szybu (zostały nawet ślady podstaw). Po zasypaniu i odcięciu wieży (lub odwrotnie) na poziomie szczytów ceglanych podpór wylano płytę betonową (jako zbrojenie wykorzystano między innymi szyny kolejki).

Obrazek

Obrazek

Pozostałości podpór wieży
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widoczny fragment szyny
Obrazek

Obrazek

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 26 cze 2009, o 22:19 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7465
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Pozostałości szybu wentylacyjnego Jan II - Dąbrowa Górnicza, dzielnica Korzeniec.

Był to szyb posiadający upadową wentylacyjną (ukośnie opadający koniec budynku to jednocześnie strop początkowego odcinka upadowej), w tym kolistym końcu budynku osadzony był wentylator. Upadowa została zabezpieczona dwoma tamami, więc niestety jest niedostępna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 27 cze 2009, o 18:34 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 21:36
Posty: 6367
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
A do Ksawery nadal się nikt nie przekuł


Załączniki:
16..JPG
16..JPG [ 127.7 KiB | Przeglądane 8617 razy ]

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 19 lis 2009, o 17:37 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2009, o 21:58
Posty: 343
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza/Gołonóg
Imię: Andrzej
Kilka słabej jakości zdjęć budynków z terenu byłej kop. Flora.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 19 lis 2009, o 17:47 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7465
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Muszę porównać stary plan kopalni z aktualnymi zdjęciami - powinno udać się zidentyfikować choć część budynków :)
Szyb nr 2 był mniej więcej za obecnie rozbieraną częścią hali.

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 20 lis 2009, o 12:08 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2009, o 21:58
Posty: 343
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza/Gołonóg
Imię: Andrzej
W sierpniu kontaktowałem się z byłym pracownikiem Damelu,tyle udało mi się dowiedzieć
Cytuj:
Przepraszam, że długo nie odpisywałem (urlop). Z tego co się dowiedziałem, to przy dawnym biurowcu (dzisiejszy budynek PEC-u) znajduje się szyb częściowo zasypany i zabezpieczony. Jeśli zaś chodzi o szyb-pochylnie to rzeczywiście w hali P3 podczas remontu natrafiono podczas kucia na jakąś dziurę pod podłogą, ale nie wiadomo czy to szyb, czy zawalisko powstałe na skutek szkód górniczych. Zostało ono zasypane. Myślę, że ta informacja wystarczy Panu. Pozdrawiam


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 20 lis 2009, o 12:37 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7465
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Czyli ten częściowo zasypany to zapewne szyb A (ciekawe czy w PEC-u ktoś by o tym wiedział), a wiesz która to hala jest?

Na mapach na terenie dawnego zakładu głównego jest zaznaczonych kilka szybów, mogli trafić na któryś z nich - nie wszystkie musiały być pionowe.

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 20 lis 2009, o 13:40 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2009, o 21:58
Posty: 343
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza/Gołonóg
Imię: Andrzej
Znalazłem informacje o przetargu budynku nr.3 więc może to ten P-3.Teraz trwa tam remont.

Cytuj:
DAMEL S.A. ogłasza pisemny konkurs ofert na

wykonanie rozbiórki piętra budynku nr 3 położonego na terenie Dąbrowskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych „DAMEL” S.A. i przylegającej do niego klatki schodowej,

wykonanie nowego dachu, remontu obiektu oraz wzmocnienie konstrukcji tego budynku


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 22 lis 2009, o 20:19 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2009, o 21:58
Posty: 343
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza/Gołonóg
Imię: Andrzej
Budynek urzędników kop. Flora

Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 22 lis 2009, o 20:21 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7465
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
A masz zdjęcie domu dyrektora?

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 22 lis 2009, o 20:44 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2009, o 21:58
Posty: 343
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza/Gołonóg
Imię: Andrzej
Nawet nie wiem o który chodzi.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 22 lis 2009, o 20:55 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7465
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Ten budynek ze zdjęcia powinien mieć adres Piłsudskiego 20, a dom dyrektora to Piłsudskiego 18 (o ile można wierzyć "Encyklopedii DG"), postaram się tam jutro podejść i sprawdzić.

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 23 lis 2009, o 21:53 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7465
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Tuż przy DK 1, niedaleko dawnej stacji towarowej PKP Sosnowiec Zagórze znaleźć można stary, kamienno-ceglany most. Niegdyś dołem przebiegała wspominana wcześniej w wątku kolej linowa łącząca szyb Albert z sortownią kopalni Flora, górą zaś droga łącząca dzielnicę Staszyc (obecnie Staszic) z drogą z Dąbrowy do Kazimierza i Niemców (obecnie Ostrowy Górnicze, dzielnica Sosnowca), druga możliwość to odnoga wiedenki do stacji Staszyc (co w sumie wydaje się być bardziej prawdopodobne, patrząc na solidność mostu - droga mogła powstać później - po zlikwidowaniu bocznicy i iść jej śladem).

Na jednym ze zdjęć znajomo wyglądający eksplorator :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 23 lis 2009, o 23:11 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7465
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Stara pocztówka pokazująca kopalnię Flora (szyb A i sortownia).

Obrazek

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 24 lis 2009, o 12:20 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 21:36
Posty: 6367
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Mostek jeszcze stoi? Tak wtedy tempo było piorunujące.Tak się składa że ujęcia mamy te same.

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 24 lis 2009, o 12:47 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7465
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Myślę, że stoi (może tam zajrzę w najbliższym czasie, ale nie sądzę, by miał się zawalić - co najwyżej trochę cegieł wewnątrz się oberwało).

Tym razem nie mostek, a przepust pod torami linii Warszawa - Katowice (niegdyś odgałęzienia kolei warszawsko-wiedeńskiej), którym przechodziła kolejka łącząca szyby Mariusz i Jan II z sortownią Flory.

Obrazek

Obrazek

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 24 lis 2009, o 22:54 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7465
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Ponowna wizyta w okolicach szybu Jan II - tym razem widać zdecydowanie więcej, bo liście dawno opadły, a pogoda "przyklepała" chaszcze do ziemi.

Teren po dawnym szybie nazywają ponoć Laskiem Bulońskim - jeśli tak, zdecydowanie nie bordeaux tam się popija :rotfl2:
Można dość dobrze zauważyć, gdzie były granice zakładu - teren jest splantowany. Ktoś wykuł dziurę w pierwszej tamie - niestety, aparat nie był w stanie 'zobaczyć' nic ponad zbrojenie, a po latarkę do samochodu nie chciało mi się wracać. Zresztą:
a) za ścianą jest pustka i druga tama
b) otwór jest tak umiejscowiony, że musiałbym klęknąć w śmieciach, żeby ową pustkę zobaczyć - nie warto :)

Dziura ;)
Obrazek

Widok ogólny:
Obrazek

Obrazek


Jakiś ścieczek - być może kiedyś było to odwodnienie kopalni, w linii prostej powinno przebiegać w miejscu, gdzie pochylnia wchodzi w ziemię
Obrazek


Resztki jakiejś konstrukcji, być może nadszybia

Obrazek

Obrazek

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 25 lis 2009, o 12:13 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7465
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Wczorajsze wycieczki część II - czyli szyb Mariusz. Budynki przemysłowe po szybie zajmuje firma produkująca części do butów (podeszwy, wkładki itp.), napisałem do nich pismo z prośbą o zgodę na wejście i zrobienie zdjęć - zobaczymy, co odpowiedzą.

Zachowała się większość budynków, nie ma nadszybia, kuźni (w jej miejscu stoi inny budynek), części magazynów, zaś łaźnia albo została przebudowana, albo również wyburzona i na jej miejscu stoi nowy budynek.

Co ciekawe - plan został sporządzony po wojnie, ale najwyraźniej po prostu przerysowano plan sporządzony przez Niemców, zmieniając opisy na polskie (mam obie wersje), dodatkowo usunięto oznaczenie schronów plot (choć same schrony na planie zostały).

Po kolei:

Plan:
Obrazek

Widok z zumi:
Obrazek

Budynek biurowy (obecnie mieszkalny)

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obok niego zachował się schron dla wartownika i piwniczka (nie zaznaczona na planie)

Obrazek


Dawny magazyn, a dalej widoczny budynek warsztatu mechanicznego i kuźni (jednej z dwóch)

Obrazek


To już skraj terenu dawnego zakładu, myślałem, że to resztki szczeliny - ale sądząc z planu jest to fundament szopy stojącej w samym rogu

Obrazek


Budynek kompresora:

Obrazek


Pochylnia, według planu będąca częścią urządzenia podsadzkowego. Na prawo od niej - kompresorownia.

Obrazek

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 6 gru 2009, o 14:59 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2009, o 21:58
Posty: 343
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza/Gołonóg
Imię: Andrzej
Jan II Krawędź chyba dekla

[...]

Jak się wpatrzyć to widać dekielek

[...]

I coś co mi przypomina zastrzał

[...]

a za przebitą tamą jest woda,sprawdzałem.


Ostatnio edytowano 16 kwi 2020, o 19:18 przez le_szek, łącznie edytowano 1 raz
Usunięto niewyświetlające się zdjęcia


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 6 gru 2009, o 16:57 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7465
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Plan wyrobisk w okolicy szybu Jan II:
Obrazek

Jeśli dobrze kojarzę, jeśli założymy, że pochylnia wentylacyjna jest w miejscu oznaczonym kółkiem, ten dekiel byłby chyba tym ślepym szybikiem? Chyba, że dekiel jest w miejscu szybu (kółka), wtedy pochylnia byłaby tym wyrobiskiem na lewo i w dół poniżej szybu (powyżej litery 'A' w 'Abbaugrenze').

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 197 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie » Kopalnie węgla kamiennego


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.207s | 17 Queries | GZIP : Off ]