Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie » Kopalnie węgla kamiennego

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 26 sty 2011, o 15:37 

Imię: Filip W.
- Szyb I - wybudowany w 1902r, do głębokości 80m, w latach 1907-1908 pogłębiony do poziomu 300m ( poziom I + 296,45m ). Szyb przekroju okrągłego, o średnicy 6,40m, obudowa ceglana. Szyb wydobywczy, kierowniki dębowe, belki szybowe - żelazne profilowe

- Szyb II - przekrój okrągły, średnica 4.80m, obudowa ceglana, szyb służył do przewietrzania / odpływu powietrza z poziomu 240m, służył także do opuszczania drewna ( wieża zastrzałowa, dwu-linowa, nadszybie otwarte ). System wentylacji posiadał wentylator główny systemu Roteau, o napędzie parowym i motorze o mocy 75 kw. Wydajność wynosiła 3000 m/3 na godzinę.
W latach 70-tych wieża szybowa została zmodernizowana. Na miejscu typowej wieży zastrzałowej, pojawiła się wieża typu basztowego z silnikami ( BW - 4000 ) umieszczonymi w głowicy wieży. Sterowanie odbywało się z pulpitu.

- Szyb III przekrój okrągły, średnica 4,20m, głębokość 100m, dawniej zagłębiony dla osiągnięcia pokładów " Fanny " i " Karolina " południowej części nadania. Pokład " Karolina " został wyeksploatowany i zalany podsadzką płynną w okolicach szybu, szyb wyłączony z użytku

- Szyb IV - przekrój eliptyczny o wymiarach 2,00 x 2,80m, obudowa betonowa, głębokość całkowita 220m. Szyb podsadzkowy, oraz do opuszczania drewna. Przewód średnicy 145mm dla podsadzki.
Przy szybie znajdował się betonowy zbiornik o pojemności 1000 m/3, w zbiorniku następuje spłukanie wodą. Mieszanina wody z piaskiem przechodzi do bębna, gdzie następuje od sortowanie grubszych kawałków, które następnie zostają zgniecione. Wydajność 50 do 200 m/3 na godzinę.

- Szyb V - przekrój 4,5m, zagłębiony poprzez system mrożenia, obudowa betonowa, głębokość 216, podsadzkowy i do opuszczania drewna. Szyb posiadał drewniany zbiornik, pojemności 100m/3, zbiornik nieczynny. Spłukiwanie odbywało się w piaskarni. Mieszanina wody i piachu spływała rynną, następnie rurociągiem w chodniku 325m długości, który to wychodził z piaskarni i dochodził do szybu # V. Urządzenie dostarczało 250 - 300m/3 na dniówkę.
Niestety, dużą niedogodnością była dość duża ilość zużywanej wody, która trzeba było odprowadzić z kopalni. Plan zakładał zainstalowanie prowizorycznego zbiornika na wodę w piaskarni szybu V, piasek miał być dostarczany wózkami

( Opisy szybów na podstawie jeden z teczek z opisem kopalni z 1913r. )

Ostatnio edytowano 24 lut 2011, o 13:57 przez MaSCot, łącznie edytowano 2 razy

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 sty 2011, o 22:04 

Imię: W.
Ojciec mojego kolegi z technikum pracował jako elektryk na Grodźcu i kiedyś mi mówił, że któryś z szybów miał być pogłębiany żeby wydobywać węgiel z pokładów gdzieś ok. 1000 m. Była o tym mowa jak KWK Grodziec szedł do likwidacji.

Post Napisane: 3 lut 2011, o 19:03 

Zdjęcia z albumu J.Wieczorka, zamieszczane za jego zgodą. Proszę o nie kopiowanie !

Zdjęcie pochodzi z lat 70-tych lub 80-tych. Komin jeszcze przed skróceniem.
Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 62.83 KiB | Przeglądane 307 razy ]

I kilkadziesiąt lat później
Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 73.14 KiB | Przeglądane 307 razy ]

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 3 lut 2011, o 20:23 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Świetne zdjęcia! Fajne widoki na kopalnię i całkiem niezła jakość.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 10 lut 2011, o 19:53 

Archiwum wzbogacone o kolejne papiery, tym razem akcje Grodzieckiego Tow. z lat 20-tych i 30-tych.

Załączniki:
1znv6mr.jpg
1znv6mr.jpg [ 244.04 KiB | Przeglądane 307 razy ]
259zmdi.jpg
259zmdi.jpg [ 109.3 KiB | Przeglądane 307 razy ]

Post Napisane: 1 mar 2011, o 19:34 

Szyb VI, znajdował się w Wojkowicach przy rogu ulic Długosza i Harcerskiej. Z danych wynika że został zagłębiony w latach 1956 - 1957 i w tym samym roku oddany do użytku. Wyłączony z eksploatacji w 1968 roku. Głębokość całkowita - 136 metrów. Wieża basztowa, wyburzona w okolicach 2001 roku.

Skan planu nowej części wieży szybu I, konkretnie przedział zachodni. Po likwidacji kopalni plany przeniesiono do archiwum państwowego w Katowicach. Skany pochodzą jeszcze z czasów gdy kopalnia funkcjonowała.

Ostatnio edytowano 13 sty 2017, o 20:00 przez le_szek, łącznie edytowano 2 razy
Wycięte niedziałające zdjęcie

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 mar 2011, o 20:09 
Administrator

Imię: Leszek
Wieża podobna do klimontowskiego Czesława i Maczek, aż dziw, że chciało im się ją burzyć... Coś stoi w tym miejscu?

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 mar 2011, o 20:25 
SAM Urbex

Imię: Maciek
To coś wygląda jak pozostałość po szybie, przynajmniej to według mnie najprawdopodobniejsza lokalizacja tego szybu:
http://www.zumi.pl/,Wojkowice_Harcerska ... oreCities=

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 1 mar 2011, o 20:38 
Administrator

Według mapy topograficznej - szyb był po drugiej stronie Harcerskiej: http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/ ... riant=ORTO

raz Polak skandował
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 mar 2011, o 21:04 

Chudy1210 napisał(a):
To coś wygląda jak pozostałość po szybie, przynajmniej to według mnie najprawdopodobniejsza lokalizacja tego szybu:
http://www.zumi.pl/,Wojkowice_Harcerska ... oreCities=

Chudy, szyb znajdował się dokładnie po drugiej stronie miejsca które zaznaczyłeś. I nie ma innej opcji. Ojciec chodził tam na pomiary wody, za czasów funkcjonowania kopalni ( lata 90 -te ) i sam pamiętam tą wieże jak jeszcze stała :)

Po szybie nie zostało nic, może z 2 lata temu działka na której stała wieża, została wykarczowana z krzoków, i tak zostało do dziś. Nie jestem pewien, ale na terenie ostały się chyba jeszcze słupki po dawnym ogrodzeniu terenu. Będzie lato, pojadę i sfotografuję :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 16 mar 2011, o 21:26 

Bardzo ciekawa pocztówka wykonana spod domu dyrektora (obecnie przedszkola). Zdjęcie wykonane między 1906 a 1912 rokiem, często spotkać się można datą w podpisie - około 1910r.
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 49.89 KiB | Przeglądane 307 razy ]

Pocztówkę znalazłem na tej stronie http://redbor.pl/wyprawy/lokalizacje/grodziec.htm

Edit: wydawcą pocztówki był M. Turski. le_szek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 mar 2011, o 17:24 

Pocztówka przedstawiająca dom pierwszego dyrektora kopalni. Obecnie w budynku mieści się przedszkole. Poza głównym wejściem oraz wystrojem sal, nie zmieniło się nic. Może uda mi się porobić fotki wewnątrz owego przedszkola (zrobię nowy temat)

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 119.28 KiB | Przeglądane 307 razy ]

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 mar 2011, o 22:42 

Pozwolę sobie dodać jeszcze od siebie skromną fotkę akcji GTKWiZP, tym razem złotowej:

Obrazek

Przy okazji mam pytanie do MaSCot'a. Czy te wcześniej wstawione akcje (a właściwie blankiety nigdy nie wydane) pochodzą z Archiwum, czy też może są prywatną własnością? Czy może jest ich więcej sztuk? Z góry dziękuję za info.

I jeszcze w kwestii Solvaya. Wcześniej w tym wątku pojawiały się sprzeczne informacje, iż w 1936 koncern Solvay kupił/nie kupił Grodźca. Nie chciałbym tego przesądzać, ale rzeczywiście w Roczniku Polskiego Przemysłu i Handlu za 1938 rok pojawia się informacja, iż spółka jest zaprzyjaźniona z Zakładami Solvay w Polsce sp. z o.o., gdy tymczasem we wcześniejszym Roczniku, za 1936 rok, jest wskazanie, iż Grodziec jest zaprzyjaźniony z Rybnickim Gwarectwem Węglowym z siedzibą w Katowicach. W praktyce przed II wojną światową firmy były z sobą zaprzyjaźnione, gdy miały powiązania kapitałowe, co potwierdzałoby tezę, iż koncern Solvay nabył Grodźca. Tutaj tylko uwaga, iż nabyć mógł akcje GTKWiZP, gdyż jako spółka akcyjna kopalnia istniała niezmiennie do 1939 roku.

Aaaa, i nie byłbym sobą, gdybym nie wspomniał dodatkowo, iż w latach 1928-1935 akcje GTKWiZP były notowane na Giełdzie Pieniężnej w Warszawie (później jeszcze poszukam prospektu emisyjnego z tego okresu, może będą tam ciekawe informacje o spółce).

Post Napisane: 25 mar 2011, o 15:15 

Wcześniejsze blankiety z akcjami są w mojej prywatnej kolekcji, otrzymałem je od jednego z byłych pracowników KWK Grodziec.
Prócz wcześniej wrzuconych na forum blankietów, posiadam jeszcze jeden, a właściwie dwa ( na jednym arkuszu ), jest to 10 akcji, każda na 2 tyś. marek polskich, na lata 1922-1931

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 mar 2011, o 20:45 

Dzięki za info. A nieśmiało się spytam, czy można na priva otrzymać skan tej "10" :beg:

Post Napisane: 29 mar 2011, o 20:55 

Imię: Konrad
Witam.
Mam pytanie nieco odbiegające od ogólnej linii tematu. Czy posiada ktoś z Was informacje dotyczące odznaki "Zasłużony Pracownik Kopalni "Grodziec""? Poszukuję takowych od dawna, ale jakoś tłukę głową w mur. Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje w temacie. A może ktoś posiada egzemplarz takowej i zechce umieścić jej skan na forum?

Post Napisane: 1 kwi 2011, o 18:08 

Foto. J.Wieczorek, kopalnia w pełni życia, lata 90-te.

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 54.24 KiB | Przeglądane 244 razy ]

Post Napisane: 22 kwi 2011, o 13:13 

Kolejna porcja pocztówek, do mojej kolekcji :)

Widok na szyb oraz sortownie od strony płn-zach.
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 140.39 KiB | Przeglądane 241 razy ]

Biurowiec - praktycznie bez zmian przetrwał do dziś
Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 134.53 KiB | Przeglądane 241 razy ]

Kotłownia nr. II
Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 147.63 KiB | Przeglądane 241 razy ]

Podszybie szybu III, już po elektryfikacji
Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 152.84 KiB | Przeglądane 241 razy ]

Pompka elektryczna
Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 146.78 KiB | Przeglądane 241 razy ]

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 kwi 2011, o 20:52 
Administrator

Zdjęcie znalezione na forum GKW - czy baszta była kiedyś niebieska czy kolory są przekłamane?

Obrazek

raz Polak skandował
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 kwi 2011, o 21:20 

Imię: Dawid
Kolory są dobre. Była niebieska.

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie » Kopalnie węgla kamiennego