Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie » Kopalnie węgla kamiennego

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 19 sty 2011, o 23:51 

Imię: Cezar
Ostatnio reklamę jego książki widziałem na murze kościelnym. osobliwy marketing....

Post Napisane: 21 sty 2011, o 12:30 

Imię: Marcin
To ja może dorzucę swoje trzy grosze w temacie ustalania początków działalności kop. Grodziec. A więc to, co wiedzieli na jej temat Prusacy w 1902 roku:
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 87.58 KiB | Przeglądane 284 razy ]

Widać, że kopalnia nowa, bo poziomy praktycznie nie rozjechane. Widać jaką głębokość osiągnęły szyby I, II i III (tutaj nazywa się Wentylacyjny/Powietrzny - zależy jakie tłumaczenie kto woli) - nie wiem, czy to już była ich pełna głębokość?
Co do zabudowy powierzchni, to już pewnie znawcy tematu sami będą najlepiej wiedzieć co już było wybudowane.
Tak przy okazji, z informacji zawartych na mapie wynika, że jakieś 100m na wschód od szybu II przebiegał z północy na południe potężny uskok - na zachód warswtwy rudzkie (trochę) i siodłowe a na wschód jaklowieckie. Czyli kopalnia, która działała na wschód od Grodziec II (Grodziec?) miała zupełnie inne warunki geologiczne.
Przy okazji - jaka kopalnia działała na górze św. Doroty? (kiedyś tam byłem i widziałem tablicę informacyjną, ale była tak zdewastowana, że niewiele dało się odczytać)

Post Napisane: 21 sty 2011, o 15:50 

Imię: Filip W.
Niedawno wróciłem z archiwum ( dziś byłem drugi raz ) i jestem pod wrażeniem ilości zbiorów nt. Grodzieckiego Towarzystwa ... Liczy ono niecałe 5 tysięcy ( !!! ) pozycji ale i tak to nie wszystkie udostępnione materiały ( od 1891 - 1957 )

Wczoraj wypożyczyłem do przejrzenia następujące materiały
-plany modernizacji wieży szybu I ( zakładał 3 wersje wieży szybowej - kozłowa, basztowo-kozłowa oraz praktycznie taka jaka była ostatecznie ) plany były gotowe w II połowie 1928r.
- plan kotłowni nr.I na 12 kotłów, plan budowy komina oraz zbiornika wody
- plan kamienicy dla urzędników ( obecnie jedne z bloków przy ulicy barlickiego )
- plan nadszybia, sortowni oraz wieży szybu I z 1901r. ( wszystko dokładnie pozaznaczane razem z wymiarami, oraz maszynami w sortowni )
- plan maszyny wyciągowej parowej, szybu I z 1901 ( wraz ze wszystkimi danymi, niestety po niemiecku ... duża ilość porządnych rysunków technicznych)

Dzisiaj wziąłem następujące pozycje
-plan kotłowni nr.III z 1929 roku ( wraz z korespondencją dotyczącą budowy nowego komina )
- unikatowe dokumenty ( plan techniczny ) maszyny wyciągowej oraz budynku szybu II z 1908 ( z rokiem mogłem się pomylić )
- plan terenu kopalni wraz z zaznaczonymi i oznaczonymi odpowiednio kotłami w kotłowni I oraz II

Ponadto dowiedziałem się że komin ( ten który był do samego końca ) został wybudowany w II połowie 1929 roku, na wysokość 105m - został on postawiony w miejsce starego komina

Dokładnie przejrzałem księgę ze spisanymi pozycjami dot. kopalni, mam w planie wyciągnąć ok. 40 / 50 planów i dokumentów, większość chce zrobić jeszcze w styczniu.
Zamówiłem sobie skany kotłowni III oraz budynku maszyny wyciągowej II, jednakże najprawdopodobniej nie będę się mógł nimi podzielić na forum .... Jeśli dobrze pójdzie, zakupie skan projektu wieży szybowej o raz sortowni na szybie I.

Jest również dosyć duża ilość dokumentów związanych z innymi kopalniami np. plan budowy sortowni na Kopalni "Niwka" oraz plan jej ogólnego zabudowania. Napotkałem się także na plan budynków na osiedlu M.Konoponickiej ( blok 20,22 i IV ) plan budowy szkoły nr.6 oraz jej rozbudowy o 3 piętro. Generalnie, można tam siedzieć godzinami :)

Ostatnio edytowano 21 sty 2011, o 21:38 przez MaSCot, łącznie edytowano 3 razy

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 sty 2011, o 15:56 

Szyby I oraz II miały całkowitą głębokość 300m. w latach późniejszych zostały pogłębione ( przynajmniej szyb I ) do poziomu 500m. niżej prowadziły pochylnie.
Na mapie która zamieściłeś kopalnia dopiero się rozwija, widać pierwsze zabudowania m.in kotłownie I, biurowiec, stolarnię. Osiedle robotnicze, również w powijakach ....Widać zaledwie pięć bloków oraz szpital.

Na górze św.Doroty nie było żadnej kopalni, jedynie znajdował się szyb o tej samej nazwie - Dorota, który to należał do KWK Maria.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 sty 2011, o 18:09 

Ciekawe materiały. Chętnie to i owo bym przejrzał z historii Towarzystwa. Chyba muszę się tam wybrać ponownie :)

Post Napisane: 21 sty 2011, o 19:29 

cezar borgia napisał(a):
Ciekawe materiały. Chętnie to i owo bym przejrzał z historii Towarzystwa. Chyba muszę się tam wybrać ponownie :)

A polecam, polecam :) Sam się tam wybieram w następnym tygodniu ( wtorek, środa może czwartek ), a 28 tj.piątek - archiwum jest zamknięte :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 sty 2011, o 19:41 

Przed drugą wojną światową powstała monografia Towarzystwa ale nigdy nie została opublikowana. Nie jest dostępna. Na szczęście mamy dokumenty Towarzystwa. Pozostaje pytanie - gdzie podziały się dokumenty belgijskiego koncernu Solvay ??

Post Napisane: 21 sty 2011, o 19:45 
Administrator

Imię: Leszek
Solvay istnieje do tej pory, zapewne archiwa są w centrali :)

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 sty 2011, o 20:07 

Ogłoszenie: POSZUKUJĘ POTOMKA ERNESTA SOLVAYA W CELU UZYSKANIA INFORMACJI O GRODZIECKIEJ PRZESZŁOŚCI TEGOŻ KONCERNU. ZNALAZCY W NAGRODĘ OFERUJĘ DW(TJ. DOZGONNĄ WDZIĘCZNOŚĆ) I PACZKĘ WERTHER'S ORIGINAL Z LOKALNEGO SPOŻYWCZAKA :mrgreen:

Post Napisane: 24 sty 2011, o 15:23 

Zdjęcia pochodzą z prywatnego albumu L.Skrzypca, publikowane za jego zgodą.
Proszę o nie kopiowanie.

Rozbiórka komina z 1929 roku, kotłowni nr. 3

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 76.93 KiB | Przeglądane 284 razy ]

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 66.92 KiB | Przeglądane 284 razy ]

Zespół kotłowni, w tle ceglana to nr.3, na pierwszym planie nr.2.
Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 62.08 KiB | Przeglądane 284 razy ]

Demontaż przejścia z łaźni do lampowni na szybie I
Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 111.04 KiB | Przeglądane 284 razy ]

Rozbiórka szybu I ....
Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 93.84 KiB | Przeglądane 284 razy ]

Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 102.51 KiB | Przeglądane 284 razy ]

Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 78.98 KiB | Przeglądane 284 razy ]

W albumie znajduje się zdjęcie, na którym widać osoby, które uczestniczyły w rozbiórce wieży ... Po osiągnięciu "sukcesu"
piją szampana ... Dobrze, że nie wiedzą co bym z nimi w takiej sytuacji zrobił ....

Symboliczny wóz węgla z ostatnią toną wyjechał 5 lutego 1999 roku.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 sty 2011, o 23:08 

Kolejne zdjęcia ze zbiorów L.Skrzypca, tym razem widok ogólny kopalni z przełomu dekad.
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 76.03 KiB | Przeglądane 284 razy ]

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 58.88 KiB | Przeglądane 284 razy ]

Sztandar górniczy, który przez lata wisiał w hali zbornej, obecnie znajduje się w jednym z kościołów grodzieckich.
[...]

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 sty 2011, o 23:57 

W Kościele św. Katarzyny znajduje się również piękny sztandar z napisem: KOPALNIA WĘGLA GRODZIECKIEGO TOWARZYSTWA W GRODŹCU 1907

Kiedy widzi się te wszystkie zdjęcia z lat 90-tych ubiegłego wieku coś pęka w człowieku. Uświadamia sobie bezradność wobec tego co się dzieje....

Post Napisane: 25 sty 2011, o 16:43 

Ze zbiorów L.Skrzypca

Zdjęcia z dnia 5 lutego 1999roku, z uroczystości wydobycia ostatniej tony węgla ....

Wózek pięknie wymalowany ... (Przygotowywany w warsztatach mechanicznych)
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 75.31 KiB | Przeglądane 284 razy ]

... Nadjeżdża ....
Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 61.78 KiB | Przeglądane 284 razy ]

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 77.21 KiB | Przeglądane 284 razy ]

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 62.83 KiB | Przeglądane 284 razy ]

Wózek po wyjechaniu na powierzchnię stał przed biurowcem kopalni, jednak po paru latach został ukradziony przez złomiarzy ... Szkoda, byłaby ogromna pamiątka po ostatniej kopalni w Grodźcu .....

Ostatnia msza odprawiona w kopalni ... Przeniesienie posążka Barbary do kościoła św.Katarzyny. Hala zborna kopalni Grodziec
Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 75.72 KiB | Przeglądane 284 razy ]

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 56.42 KiB | Przeglądane 284 razy ]

Ostatnio edytowano 25 sty 2011, o 17:18 przez MaSCot, łącznie edytowano 1 raz

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 25 sty 2011, o 17:37 
Administrator

Imię: Leszek
Wspaniała dokumentacja :brawa:
Ciekawe, ile jeszcze takich perełek ludzie mają w swoich albumach - swego czasu chodziło mi po głowie chodzenie po domach w okolicach dawnego szybu Małobądz z pytaniem o zdjęcia, na których widnieje szyb, ale z braku czasu pomysł nadal czeka w kolejce...

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 25 sty 2011, o 17:57 

Oj mają ;) Wiem że jeden z mieszkańców posiada oryginalne zdjęcie z ok. 1910 roku ( zamieszczone chyba na 2 czy 3 stronie tego tematu ), jednakże nie chce go wydać.
Kolejny - nie żyjący już mieszkanin - posiadał plakat ze zdjęciami pracowników oraz kopalni z okazji 10 lecia GTKiZP dany dyrektorowi Skarbińskiemu właśnie z tej okazji.
Podejrzewam że są jeszcze dziesiątki takich zdjęć ....

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 25 sty 2011, o 19:56 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Mają ludziska mają,bo robili mimo że że nie było to mile widziane.Dlaczego nie chcą się podzielić to już inna bajka.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 25 sty 2011, o 20:39 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Zdjęcia ciekawe, ale smutne. Szkoda, że ten wagonik z ostatnią toną węgla się nie ostał.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 25 sty 2011, o 22:35 

Cierpliwości moi drodzy. Z tego co wiem powstaje właśnie książka o rodzie Skarbińskich.

Co do wagonika to proponuję zajrzeć do Kościoła św. Katarzyny, w Grodźcu :)

Post Napisane: 25 sty 2011, o 22:53 

Cezar, wagonik tam jest to fakt, ale chyba bez pamiątkowych napisów itd. Z tego co mi wiadomo, ten właściwy został skradziony przez złomiarzy, lecz nie wykluczone że jestem w błędzie. Kurcze, dawno tam nie gościłem, może warto zajrzeć :)

No to szykuje się fajna lektura, poczekamy zobaczymy :roll:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 25 sty 2011, o 23:17 

Być może masz rację co do wagonika. nie ma na nim napisów. A złomiarze to w naszej okolicy plaga.

Co do Skarbińskich to zapowiada się rzeczywiście fajna publikacja. Jej autorka jest potomkinią tegoż rodu. Tak więc można się spodziewać sporo ciekawych archiwaliów w publikacji.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie » Kopalnie węgla kamiennego