Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie » Kopalnie węgla kamiennego

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 18 maja 2011, o 15:02 

Imię: Filip W.
Skany 2 zdjęć z "Kuriera Zachodniego" z dnia 29 maja 1927 roku. Gazeta pochodzi z mojej prywatnej kolekcji.

Zdjęcie wykonane z wieży ciśnień, po 1922r, nie później niż 1927. Co ciekawe pod lupą widać mniej więcej wieże szybu II (wieża dość niska, wysokości sortowni, konstrukcja jak pod koniec XIXw., koła mijały się względem siebie o pół średnicy)
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 201.78 KiB | Przeglądane 249 razy ]

Zdjęcie raczej z początków istnienia kopalni (wykonane do ok. 1913 roku).
Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 191.38 KiB | Przeglądane 249 razy ]

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 maja 2011, o 15:43 

Imię: Cezar
Przeglądałem dokumenty Grodzieckiego Towarzystwa znajdujące się w katowickim archiwum i w rękach prywatnych. Wynika z nich jednoznacznie, iż w latach 30-tych XXw. belgijski koncern Solvay nie kupił kopalni "Grodziec II" tylko przejął Grodzieckie Towarzystwo. Solvay odkupił akcje od udziałowców, którzy posiadali większościowy pakiet akcji.

Polecam artykuł powiatowego konserwatora Zabytków - Artura Roka o Grodźcu :)

:arrow: http://spbedzin.cmdok.dt.pl/upload_i//p ... 4_2011.pdf

Post Napisane: 6 lip 2011, o 10:24 

Dokumentacja pochodzi z mojej prywatnej kolekcji, proszę o nie kopiowanie!

Budynek maszyny wyciągowej szybu I, ( nowego ) przedziału zachodniego
Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 47.52 KiB | Przeglądane 249 razy ]

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 35.61 KiB | Przeglądane 249 razy ]

Schemat wyciągania wiadrowego szybu I, Gliwice, luty 1925
(przepraszam za jakość i niezbyt dobrą czytelność, cały schemat / tutaj zamieszczam część / jest dość duży - ciężki do zeskanowania - i nieco podniszczony. I tak musiałem go nieco podretuszować)
Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 116.79 KiB | Przeglądane 249 razy ]

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 6 lip 2011, o 10:47 

Dokumentacja pochodzi z moich zbiorów, proszę nie kopiować !

Projekt wieży szybu VI, zlokalizowanego w Wojkowicach, przy ulicy Kijowskiej. Szyb działał 10 lat. Wieża zniknęła niespełna 10 lat temu.

Elewacja oraz przekroje wieży szybowej
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 136.18 KiB | Przeglądane 249 razy ]

Z lewej - głowica szybu wraz z umiejscowieniem maszyny wyciągowej
Z prawej - projekt nadszybia
Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 66.45 KiB | Przeglądane 249 razy ]

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 6 wrz 2011, o 22:43 

Imię: Karolina
Mam pytanie czy ktoś jest w posiadaniu dokumentacji budowlanej (rzut/przekrój) budynku biurowego (ten ze szklaną fasadą) lub wie gdzie, w którym muzeum czy archiwum można takowy znaleźć? będę bardzo wdzięczna za informacje.
pozdrawiam K.

Post Napisane: 7 wrz 2011, o 13:16 

Kolejna porcja dokumentów - dosłownie wór :D - trafił w moje ręce. Między innymi projekt biurowca, kotłowni, magazynu itp. Na razie wrzucam zdjęcie biurowca. Niestety jest w dość dużym formacie, dodatkowo potargany na kawałki. W przyszłości spodziewam się skanu.
Projekt z 1901 roku.

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 101.06 KiB | Przeglądane 249 razy ]

Post Napisane: 7 wrz 2011, o 14:12 

A mogłabym się uśmiechnąć o wyraźniejsze zdjęcie rzutów tego biurowca? Np każda kondygnacja osobno? Tak, żeby wymiary były wyraźne, bo muszę to w Cada wrzucić. Byłabym bardzo wdzięczna, można na maila jeśli to coś ułatwi -> karo.lina.rabsztyn@wp.pl

Post Napisane: 7 wrz 2011, o 15:17 

A posiada pan również w swoich bogatych zbiorach rzuty "Willi dyrektorskiej"? Tej, w której obecnie mieści się przedszkole? Pozdrawiam K. ;]

Post Napisane: 7 wrz 2011, o 19:40 

Imię: Karol
no właśnie ja mam też taki pomysł że jeśli ktoś ma jakieś stare plany pokopalniane to można by to do cada wrzucić i udostępnić większemu gronu. Jeśli chodzi o cada to mam duże doświadczenie bo wykonuje rysunki do książek a dla siebie też co nieco rysuje.
Jeśli jest ktoś chętny na udostępnienie rysunków to pisać na PW mogę zagwarantować że nie ulegną pogorszeniu bo mam parę w swojej kolekcji z papierni kalety które są w opłakanym stanie ale nic im nie zaszkodziło moje oglądanie.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 wrz 2011, o 12:36 

Krótka wzmianka o Grodzieckim Towarzystwie:

:arrow: http://bedzin.naszemiasto.pl/artykul/10 ... 06c6,1,3,5

Post Napisane: 13 wrz 2011, o 13:06 

Zdjęcia pochodzą z 1953 roku, kiedy to oddano do użytku nowy przedział Zachodni, szybu I (wprawne oko zauważy brak suwnicy w górnej głowicy owego szybu - dobudowana rok, dwa później). Na pozostałych nie publikowanych na tym portalu zdjęciach, jest również nowa maszyna " Skoda ", przedziału zachodniego (wymienili ją ponownie w 1996r.po jej spaleniu).
Zdjęcie nr.3 przedstawia wnętrze kotłowni nr.II (z 1913), natomiast zdjęcie 4, to obecny magazyn. W latach 50 -tych stanowił jeszcze elektrownie, aż do lat 70-tych. Fotografia wykonany spod ściany wschodniej, na lewo maszyna " Skody " na prawo były dwie maszyny "AEG".

Poprawka - Szyb I przedział zachodni oddano w 1929 roku, modernizacja 1952.

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 45.55 KiB | Przeglądane 249 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 80.21 KiB | Przeglądane 249 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 101.93 KiB | Przeglądane 249 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 71.57 KiB | Przeglądane 249 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 68.49 KiB | Przeglądane 249 razy ]
6.jpg
6.jpg [ 38.17 KiB | Przeglądane 249 razy ]
7.jpg
7.jpg [ 60.66 KiB | Przeglądane 249 razy ]
8.jpg
8.jpg [ 66.7 KiB | Przeglądane 249 razy ]
9.jpg
9.jpg [ 62.88 KiB | Przeglądane 249 razy ]
10.jpg
10.jpg [ 70.55 KiB | Przeglądane 249 razy ]

Ostatnio edytowano 10 gru 2012, o 22:21 przez MaSCot, łącznie edytowano 1 raz
 Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 wrz 2011, o 20:22 

Imię: Adam
adamci napisał(a):
Zacznę od przywitania: Dobry wieczór! :-)
Trafiłem na to forum szukając w sieci informacji nt. wypadku w kopalni Grodziec w 1944 roku, w którym zginął mój dziadek. Czy macie może jakieś sugestie, gdzie szukać informacji o tym wypadku? Mi przychodzi do głowy jedynie prasa codzienna z tamtego okresu i tę ścieżkę powoli badam. Ponieważ jednak widzę tu pasjonatów, którzy dysponują mnóstwem informacji i dokumentów nt. Grodźca, liczę, że jakieś wskazówki mogę dostać.
Bardzo dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
Adam C.

Witam ponownie (z nowego konta; tamto wygasło)

Chciałem się pochwalić, że dotarłem do interesujących mnie dokumentów. Zgodnie z wnioskiem z dyskusji tutaj (listopad 2010), były w Archiwum Państwowym w Katowicach (oczywiście w zespole 12/855 "Grodzieckie Towarzystwo Kopalń Węgla i Zakładów Przemysłowych w Grodźcu Spółka Akcyjna 1891-1945 [1958]", sygn. 1449). O interesującym mnie opisie okoliczności tamtego wypadku można poczytać tu: http://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... 6434#96434.

W związku z powyższym, chciałbym Was zapytać, czy wiecie, gdzie znajdował się wspomniany tam "ślepy szyb 41"? Na mapach publikowanych w tym wątku go nie widziałem. I może macie pomysł, dlaczego w opisie wypadfku jest mowa o wieży szybowej, skoro szyb był ślepy (nie wychodził na powierzchnię).

Pozdrawiam,
Adam.

Post Napisane: 14 wrz 2011, o 20:45 

AdamC napisał(a):
Chciałem się pochwalić, że dotarłem do interesujących mnie dokumentów. Zgodnie z wnioskiem z dyskusji tutaj (listopad 2010), były w Archiwum Państwowym w Katowicach (oczywiście w zespole 12/855 "Grodzieckie Towarzystwo Kopalń Węgla i Zakładów Przemysłowych w Grodźcu Spółka Akcyjna 1891-1945 [1958]", sygn. 1449). O interesującym mnie opisie okoliczności tamtego wypadku można poczytać tu: http://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... 6434#96434.

W związku z powyższym, chciałbym Was zapytać, czy wiecie, gdzie znajdował się wspomniany tam "ślepy szyb 41"? Na mapach publikowanych w tym wątku go nie widziałem. I może macie pomysł, dlaczego w opisie wypadfku jest mowa o wieży szybowej, skoro szyb był ślepy (nie wychodził na powierzchnię).

Pozdrawiam,
Adam.

Prawdopodobnie chodzi o jeden z podziemnych szybików, który istniał na kopalni :)
Niestety nie wiem gdzie owa " czterdziestka - jedynka " sobie istniała ale wrzucam prosty schemat mniej więcej ukazujący szybiki w podziemiach.
Później ostał się tylko " 61 " znajdujący się na poziomie 240.

Ostatnio edytowano 13 sty 2017, o 20:05 przez le_szek, łącznie edytowano 1 raz
Wycięte niedziałające zdjęcie

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 wrz 2011, o 22:27 

Z innych dokumentów wiem, że wypadek miał miejsce w:
Werksanlage: Grodziec II
Schacht: I
Sohlenteufe: 300
Nr. des Steigerreviers: IV
Unfallstelle: untere Ausschlagstelle des Blindschachtes 41 (Ligdnerschlag[Lügdnerschlag?])

Z którego roku jest ten Twój schemat, bo nie umiem doczytać?
Czy wg Ciebie urządzenia wyciągowe w nadszybiu szybiku mogły być nazwane "wieżą" ("Förderturm")?

A.

Post Napisane: 15 wrz 2011, o 15:50 

Schemat nie ma konkretnej daty powstania, jednak widnieje na nim szyb VI, czyli całość została nakreślona między 1957 a 1968r.
A czy nazwałbym to wieżą ? - Raczej nie. Była to raczej dziura pomiędzy pokładami beż żadnej wieży. Miałem okazję być w takim szybiku jednej z Śląskich kopalń. Wewnątrz nie ma żadnej wieży. Po Prostu jest pomieszczenie z maszyną wyciągową i specjalnym " tunelem " czy przebiciem w skale, gdzie idą liny z owej maszyny, połączone na końcu wiadomo z klatką. Jest to mniej więcej taki sam układ maszyn / lin, tyle że pod ziemią, bez wykorzystania konstrukcji stalowej ( np.zastrzałowej ).
A masz może gdzieś przetłumaczone te zdania na nasz polski język ;) Z niemieckiego nic nie rozumiem.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 15 wrz 2011, o 16:13 

MaSCot napisał(a):
A masz może gdzieś przetłumaczone te zdania na nasz polski język ;) Z niemieckiego nic nie rozumiem.

Tłumaczenie:
Zakład pracy: Grodziec II
Szyb: I
Poziom: 300
Nr rewiru: IV
Miejsce wypadku: Dolna stacja [nie znam właściwej terminologii] ślepego szybiku 41 - słowa na L nie rozumiem, może to jakaś nazwa własna szybiku?

Post Napisane: 13 paź 2011, o 19:38 

Dokumentacja szybu VII pochodzi z teczki nt.jego likwidacji, przygotowanej w 1999r.
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 98.43 KiB | Przeglądane 306 razy ]

Projekt warsztatów mechanicznych, prawdopodobnie z lat 20 -tych.
Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 84.13 KiB | Przeglądane 306 razy ]

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 106.66 KiB | Przeglądane 306 razy ]

Proszę nie kopiować, ani nie zapisywać !

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 gru 2011, o 22:50 

Smutny i sentymentalny film ...
http://www.kronikarp.pl/szukaj,5488,strona-1

Niebawem może ode mnie króciutki filmik z "życia" kopalni (styczeń 1997).

I skan "Kuriera Zachodniego" z maja 1927r.
Skany z archiwum prywatnego, proszę nie kopiować, ani zapisywać.

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 69.21 KiB | Przeglądane 343 razy ]

Post Napisane: 16 mar 2012, o 14:22 

Z grodzieckim przemysłem ( w tym kopalniami węgla kamiennego) związani byli oprócz Skarbińskich Ciechanowscy. Oto biogramy kilku z nich:

Jan Ciechanowski:

:arrow: http://wikizaglebie.pl/wiki/Jan_Ciechanowski

Stanisław Ciechanowski:

:arrow: http://wikizaglebie.pl/wiki/Stanis%C5%82aw_Ciechanowski

Jan Maria Włodzimierz Ciechanowski:

:arrow: http://wikizaglebie.pl/wiki/Jan_Maria_W ... echanowski

Maria Ciechanowska:

:arrow: http://wikizaglebie.pl/wiki/Maria_Ciechanowska

Post Napisane: 21 mar 2012, o 13:55 

Pełna lista biogramów przedstawicieli Skarbińskich, którzy jak już wspomniałem byli związani z zagłębiowskim przemysłem, w tym z grodziecką kopalnią.

1. Stanisław Skarbiński senior

:arrow: http://wikizaglebie.pl/wiki/Stanis%C5%8 ... i%C5%84ski

2. Stanisław Skarbiński junior

:arrow: http://wikizaglebie.pl/wiki/Stanis%C5%8 ... i%C5%84ski

3. Jakub Skarbiński

:arrow: http://wikizaglebie.pl/wiki/Jakub_Maria ... i%C5%84ski

4. Michał Skarbiński

:arrow: http://wikizaglebie.pl/wiki/Micha%C5%82 ... i%C5%84ski

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie » Kopalnie węgla kamiennego