Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 18 cze 2011, o 13:52 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Cmentarz znajduje się w pobliżu linii kolejowej i stacji w Biadolinach Szlacheckich. Bezpośrednio przy nim przebiega też droga z Wokowic do Biadolin Radłowskich.

Obrazek

Na miejscu brakuje informacji o opiekunie i o samym cmentarzu. Cmentarz jednak jest zadbany i najwyraźniej ma opiekuna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 18 cze 2011, o 16:02 

Na zdjęciu nr 5 uchwyciłeś piękny, ale bardzo typowy przykład wynikającej z rozpędu niefrasobliwości konserwatorów cmentarza. Tabliczka z nazwiskami rosyjskich żołnierzy, a krzyż jest typu "niemieckiego", z piękną literą W jak Wilhelm :)

Zawsze z pociągu wypatruję tego cmentarza. Kiedy w zeszłym roku tuż przed Wszystkimi Świętymi jechałem w Tarnowa do Krakowa już w ciemnościach, rozpoznałem cmentarz po wątłym światełku czerwonego znicza...

Post Napisane: 18 cze 2011, o 18:24 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Ten cmentarz był ostatnim jakie w tym roku odwiedziłem w Małopolsce. Nawet nie zwróciłem uwagi na pomyłki konserwatorskie. Niemal wszystkie w porównaniu z tym co widuję na Lubelszczyźnie czy Mazowszu są w stanie wspaniałym. Ale po tej uwadze zastanawiam się czy to tabliczka jest źle umieszczona czy może krzyż jest zamocowany nie na tym nagrobku? Zbierając z ziemi tabliczki i krzyże nie jest trudno o pomyłkę. A na pewno cmentarza nie odnawiano pod nadzorem konserwatora. Ogrodzenie jest wykonane z typowych rur wodociągowych, a do zrobienia furtki wykorzystano takiego samego przeznaczenia kolanka. Może więc odnawiano część cmentarzy "metodami gospodarskimi" ale je odnowiono zamiast pozostawić je by zniknęły w niepamięci. Ogromny szacunek dla ludzi, którzy chcą pamiętać! Pomyłki można zawsze naprawić, zaniedbań często naprawić się już nie da.

Kiedyś szukałem cmentarza w pobliżu Lublina. Czytałem, że jakaś fundacja do spółki ze stowarzyszeniem z Niemiec mają zamiar go odnowić. Po kilku wizytach w miejscowości w której cmentarz miał się znajdować (łatwy do znalezienia, przy głównej drodze) dowiedziałem się, że został w latach sześćdziesiątych czy jeszcze wcześniej zaorany przez rolnika posiadającego pole do niego przylegające. Teraz nawet miejscowi nie wiedzą o jego istnieniu. Są za to pocztówki z okresu drugiej wojny światowej na których cmentarz jest pokazany - w ten sposób III Rzesza zbierała fundusze na renowację cmentarzy. Z tych pocztówek wiadomo jak on wyglądał i pewnie na nich chcą oprzeć swoje projekty ludzie zamierzający cmentarz właściwie na nowo stworzyć. To tylko przykład próby naprawienia zaniedbania. Czeka ich znacznie więcej pracy niż zamiana tabliczek (lub krzyży). Nie wiem kto w Biadolinach zajmuje się cmentarzem ale może zawiadomiony o pomyłce będzie chciał i mógł to naprawić?

Obrazek

Post Napisane: 18 cze 2011, o 18:41 
Muszkieter

Imię: Marek
Ja go sobie nazywam na prywatny użytek 'cmentarzem artyleryjskim", spoczywa tam wielu artylerzystów, w tym również z jednostek austro-węgierskiej artylerii fortecznej, elitarnej i dysponującej najcięższym sprzętem, w tym słynnymi 305mm moździerzami. Baterie stały na polach Biadolin i ostrzeliwały rosyjskie pozycje, tarnowski węzeł komunikacyjny, a później wspierały ogniem majową ofensywę.
Pojawił się tam też, specjalnie ściągnięty z twierdzy w Poli, prawdziwy potwór, 420mm haubica wieżowa. Przygotowanie stanowiska ogniowego i montaż na nim tego kolosa wymagał zakrojonych na dużą skalę prac ziemnych, a także doprowadzenia specjalnej linii kolejowej o dużej nośności, na końcowym odcinku dwutorowej. Możliwe, że ślady po takiej działalności mogły pozostać do dzisiaj. Fajnie by było je odnaleźć :)

PS. Niegdyś w magazynie "Militaria XX wieku" ukazał się obszerny artykuł na temat tej broni, z rewelacyjnymi zdjęciami. Gdzieś go tam jeszcze mam :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 cze 2011, o 12:41 

trobal napisał(a):
Ten cmentarz był ostatnim jakie w tym roku odwiedziłem w Małopolsce. Nawet nie zwróciłem uwagi na pomyłki konserwatorskie. Niemal wszystkie w porównaniu z tym co widuję na Lubelszczyźnie czy Mazowszu są w stanie wspaniałym. Ale po tej uwadze zastanawiam się czy to tabliczka jest źle umieszczona czy może krzyż jest zamocowany nie na tym nagrobku?

Z moich zdjęć z Biadolin wynika, że chodzi o dwa pierwsze groby w pierwszym rzędzie na prawo od furtki. Według Drogomira - leżą tam właśnie ci rosyjscy żołnierze, których nazwiska widać na tabliczce. Czyli zamieniony został krzyż. Nie pierwszy to przypadek, krzyże nagrobne wędrują. Jeden zaszedł z Szymbarku do Stróżówki razem z danymi "właściciela":
viewtopic.php?f=171&t=9889
a na cmentarzu nr 94 w Stróżówce pierwszy rząd zapełniają krzyże niemieckie, chociaż pochowani tam są wyłącznie żołnierze austriaccy i rosyjscy.

Post Napisane: 19 cze 2011, o 21:05 
Administrator

Imię: Jarek
Nie jestem znawcą tematu i nie chciałbym być źle zrozumiany, ale mam pytanie a propos wspomnianej mogiły rosyjskich żołnierzy i krzyża typu "niemieckiego" (oczywiście rozumiem niedbalstwo w tym konkretnym przypadku).
Czy dla żołnierzy rosyjskich padłych w boju był przewidziany jeden tylko rodzaj krzyża ?
A co z katolikami albo muzułmanami ?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 cze 2011, o 22:11 

zuraw1965 napisał(a):
Czy dla żołnierzy rosyjskich padłych w boju był przewidziany jeden tylko rodzaj krzyża ?

Nie do końca. Po pierwsze można krzyże podzielić na takie, które były montowane na grobach pojedynczych oraz te, które były przeznaczone na mogiły zbiorowe. Zbiorowy krzyż rosyjski był jednego rodzaju. Natomiast przy pojedynczych oprócz najczęściej stosowanych, odlewanych krzyży projektu Ludwiga były też całkiem ciekawe, listwowe krzyże Watztala.
Ale co ja się będę rozpisywał. Tutaj ktoś zgromadził sporo wiedzy na ten temat:
http://cmentarze.jasonek.pl/index.php?id=krzyze

zuraw1965 napisał(a):
A co z katolikami albo muzułmanami ?

Krzyże typu rosyjskiego oznaczały przynależność armijną poległych, a nie ich wyznanie. Dlatego nie są to krzyże "prawosławne", jak czasem na wyrost się je nazywa, chyba że używa się tego jako nazwy umownej. Wzór krzyża dla mogił rosyjskich to tzw. krzyż patriarchalny (lotaryński, karawaka) - do prawosławnego brakuje mu dolnej, "krzywej" belki. Taki wzór przyjęto dla odróżnienia od krzyży, przeznaczonych dla poległych austriackiej i niemieckiej armii, chociaż zapewne z uwagi na to, że będzie się "orientalnie" kojarzyć.
Identyfikacja wyznania żołnierzy, zwłaszcza w armii rosyjskiej (jeśli dobrze pamiętam, pierwotnie w ogóle nie posiadała ona nieśmiertelników, stąd mało którego poległego znamy z nazwiska) byłaby bardzo trudna. Nie znam przypadku, żeby jakoś różnicowano poległych różnych wyznań chrześcijańskich. Natomiast żydów bądź muzułmanów - o ile wyznanie było znane - nie chowano pod krzyżami, ale pod nagrobkami innej formy. Dla przykładu:
groby żołnierzy muzułmańskich:
http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/Pil ... 2004_a.jpg
i żydowskich:
http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/Brz ... czyn_a.jpg
Nie spotkałem się jeszcze z grobem żołnierza rosyjskiego - muzułmanina. Za to na cmentarzu 293 w Zakliczynie jest pochowany jeden poddany cara wyznania żydowskiego.

Post Napisane: 19 cze 2011, o 22:48 
Administrator

Imię: Jarek
Dziękuję za wyjaśnienie :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 wrz 2012, o 17:39 

Imię: Rafał
Pozwolę sobie odświeżyć temat, nawet specjalnie konto sobie założyłem z tego tytułu. Jeśli ktoś będzie na tym cmentarzu, zajrzyjcie "za" cmentarz. Są tam 2 lub 3.. no właśnie, groby? Jestem mieszkańcem okolicy, a nikt z kim rozmawiałem nie wie co tam jest. Jak tam będę to zrobię zdjęcia. Jeśli ktoś będzie je chciał proszę pisać na gg.7902566 bo nie wiem czy nie zapomnę o tym temacie na forum.

Post Napisane: 22 wrz 2012, o 18:14 

Imię: Rafał
Markov napisał że leżą na cmentarzu artyleryści. Podobno pod te hałbice wybudowane specjalny tor. Obok cmentarza, właściwie to na przeciwko po drugiej stronie drogi jest (albo był, trwa remont torów i mogli go usunąć) taki właśnie tor opuszczony, zarośnięty i częściowo zasypany. Nie wiem czy to jest właśnie "ten" tor, ale dorzucę zdjęcia dla waszej oceny.

Post Napisane: 27 wrz 2012, o 18:54 
Muszkieter

Imię: Marek
Cytuj:
Podobno pod te hałbice wybudowane specjalny tor

Tylko pod jedną, jak napisałem powyżej. To bardzo ciekawe co piszesz :) Może oprócz toru (jeżeli to ten) zostały jakieś ślady fundamentów, wykopów, etc, bo zakres prac przy montażu broni był ogromny. Fajnie by było się tam wybrać bezlistną porą :)

"Trzystapiątki", które również strzelały z Biadolin nic takiego nie potrzebowały, rozbierano je na części i składano dosłownie wszędzie, gdzie tylko były w stanie dojechać potężne ciągniki artyleryjskie konstrukcji pewnego wielce obiecującego inżyniera nazwiskiem Ferdynand Porsche :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 gru 2019, o 22:26 
Moderator

Pochwały: 3
Imię: Asia
Trochę nowsze zdjęcia z sierpnia 2018 roku:

Załączniki:
BIAD1.JPG
BIAD1.JPG [ 141.75 KiB | Przeglądane 205 razy ]
BIAD2.JPG
BIAD2.JPG [ 161.51 KiB | Przeglądane 205 razy ]
BIAD3.JPG
BIAD3.JPG [ 129.72 KiB | Przeglądane 205 razy ]
BIAD4.JPG
BIAD4.JPG [ 101.11 KiB | Przeglądane 205 razy ]
BIAD5.JPG
BIAD5.JPG [ 123.28 KiB | Przeglądane 205 razy ]
BIAD6.JPG
BIAD6.JPG [ 129.92 KiB | Przeglądane 205 razy ]

Post Napisane: 31 sie 2020, o 15:10 
Bratnia dusza

Imię: Kazek
9 czerwca 2018 roku:

Załącznik:
271 biadoliny szlacheckie 20180609 01.jpg
271 biadoliny szlacheckie 20180609 01.jpg [ 240.22 KiB | Przeglądane 25 razy ]

Załącznik:
271 biadoliny szlacheckie 20180609 02.jpg
271 biadoliny szlacheckie 20180609 02.jpg [ 240.55 KiB | Przeglądane 25 razy ]

Załącznik:
271 biadoliny szlacheckie 20180609 03.jpg
271 biadoliny szlacheckie 20180609 03.jpg [ 142.98 KiB | Przeglądane 25 razy ]

Załącznik:
271 biadoliny szlacheckie 20180609 04.jpg
271 biadoliny szlacheckie 20180609 04.jpg [ 235.5 KiB | Przeglądane 25 razy ]

Załącznik:
271 biadoliny szlacheckie 20180609 05.jpg
271 biadoliny szlacheckie 20180609 05.jpg [ 237.01 KiB | Przeglądane 25 razy ]

Załącznik:
271 biadoliny szlacheckie 20180609 06.jpg
271 biadoliny szlacheckie 20180609 06.jpg [ 226.96 KiB | Przeglądane 25 razy ]

Załącznik:
271 biadoliny szlacheckie 20180609 07.jpg
271 biadoliny szlacheckie 20180609 07.jpg [ 214.61 KiB | Przeglądane 25 razy ]

Załącznik:
271 biadoliny szlacheckie 20180609 08.jpg
271 biadoliny szlacheckie 20180609 08.jpg [ 184.7 KiB | Przeglądane 25 razy ]

Załącznik:
271 biadoliny szlacheckie 20180609 09.jpg
271 biadoliny szlacheckie 20180609 09.jpg [ 239.55 KiB | Przeglądane 25 razy ]

Załącznik:
271 biadoliny szlacheckie 20180609 10.jpg
271 biadoliny szlacheckie 20180609 10.jpg [ 247.69 KiB | Przeglądane 25 razy ]

Załącznik:
271 biadoliny szlacheckie 20180609 11.jpg
271 biadoliny szlacheckie 20180609 11.jpg [ 160.06 KiB | Przeglądane 25 razy ]

Załącznik:
271 biadoliny szlacheckie 20180609 12.jpg
271 biadoliny szlacheckie 20180609 12.jpg [ 175.92 KiB | Przeglądane 25 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Małopolskie