Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty nieprzemysłowe » Nieprzemysłowe - Opolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 27 lut 2011, o 16:07 
Przyjaciel

Imię: paulina
Rezerwat przyrody „Lesisko” jest położony na terenie Parku Krajobrazowego „Góra Świętej Anny”, na południowych stokach grzbietu Chełma. Powyżej rezerwatu położony jest stary folwark „Leśnik”, zwany Waldhofem (obecnie ruiny).
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Lesisko

Ruiny kilku domow i zabudowan gospodarczych. Wszystkie budynki juz bez dachow - zadaszone tylko piwnice. Ponoc w latach 70tych byly jeszcze zamieszkane. Wokol troche drzew owocowych i malowniczego chaszcza :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

na wiecznych wagarach od życia...

Post Napisane: 8 mar 2011, o 22:39 
Przyjaciel

w ostatni weekend odwiedzilismy znowu nasze ulubione Lesisko

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

tym razem postanawiamy zwiedzic rowniez piwnice

Obrazek

Obrazek

Obrazek

w ktorych to piwnicach przypadkiem odkrywamy tajne centrum sterowania nad światem ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 9 mar 2011, o 16:35 

Przebiegłe miny na ostatnim zdjęciu świadczą o tym, że próbowaliście poznać jaki los czeka świat. Dało się cos odczytac?

:D

Post Napisane: 9 mar 2011, o 16:55 
Przyjaciel

nie... :beksa:
ktos przed nami zabral twardy dysk i ukryl go pewnie w jakims tajemniczym miejscu... ale my sie nie poddajemy! nadal bedziemy zagladac we wszystkie napotkane ruiny i dziury- wiec jest szansa ze go w koncu kiedys znajdziemy ;)

Post Napisane: 9 mar 2011, o 16:55 

Mój dziadek tam z kolegami kiedyś sie gonili....
:rotfl3:

Post Napisane: 9 mar 2011, o 20:14 
Przyjaciel

Klimek napisał(a):
Mój dziadek tam z kolegami kiedyś sie gonili....
:rotfl3:

gdzie?? na tym folwarku?

Post Napisane: 9 mar 2011, o 20:34 

Dokładnie to się nigdy w domu nie przyznał gdzie był... :echh:
W okolicy, ale to dawno było i raczej oni tych dysków nie gwizdnęli... :mrgreen:
;)

23.05.1921 :D

Post Napisane: 9 mar 2011, o 21:04 
Przyjaciel

Klimek napisał(a):
Dokładnie to się nigdy w domu nie przyznał gdzie był... :echh:
W okolicy, ale to dawno było i raczej oni tych dysków nie gwizdnęli... :mrgreen:
;)

23.05.1921 :D

kto ich tam wie :rotfl3: w takich miejscach sie zdarzaja zawirowania czasoprzestrzeni ;)

Post Napisane: 11 mar 2011, o 13:02 

Znalazłem taki strzępek informacji:
"Trzeci batalion Oberland po szturmie z Oleszki wspiął się po zboczu ponad folwark Leśny Dwór by go zaatakować."
Wydaje mi się, że patrząc od folwarku w stronę autostrady masz to wzgórze, tak czy nie? Jakiś pomnik, krzyż, obelisk?
To mogło sie dziać 21 lub 22 maja 1921.

Kto sie bronił?
Myślę, że 4 batalion katowicki dowódca Franciszek Kawa. Nie mam żadnej wzmianki detalicznie o tym miejscu zapisanej przez obrońców ale jeszcze poszukam.

Komputery mogą pochodzić z drugiej bitwy o Górę św. Anny tj. z maja/czerwca 1998, kiedy odbywał się protest ekologów, również w tym rejonie.
Jaki procesor miał ten sprzęt - to pozwoli ustalić plus minus datę.

Są też jakieś legendy o podziemnych przejściach czy coś...

:nuts:

Post Napisane: 11 mar 2011, o 22:43 

Uzbierałem już trochę więcej... ciekawy temat i spodziewam się jeszcze kolejnych informacji.

Wydarzenia w 1921 roku miały miejsce w sobotę 21 maja. Na interesuj ącym nas odcinku Niemcy po ataku trwającym od 2:30 znaleźli się przed południem. Pomiędzy miejscowościami Żyrowa i Oleszka (wypada, że to okolice miejscowości Jasionna) miały miejsce zacięte walki z powstańcami, do 12:00 Niemcy opanowali cały ten teren i rozpoczęli atak bezpośrednio na Górę św. Anny bronionej przez 4 batalion pułku katowickiego dowodzony przez Franciszka Kawę. Powstańcy dwukrotnie odparli atak. Kiedy Niemcy zaatakowali po raz trzeci powstańcy zaczęli sie wycofywać, była godzina 13:00. Podczas walk najdzielniej spisywała się kompania Skrzypca, szczególnie podczas walki wręcz.

4 batalion o którym tu mowa to w tej swoistej nomenklaturze batalion Fryderyka Woźniaka, Kawa zastępował dowódcę w tym dniu. Przez teren, który nas interesuje przeszły też inne oddziały powstańcze jednak wydaje mi się, że właśnie ten obsadzał Leśny Dwór. Na planie walk w interesującym nas rejonie jest narysowana pozycja obronna powstańców (kolor czerwony i mój krzyżyk), dodatkowo na tę pozycję wycofali się jeszcze powstańcy z okolic Jasionna i Oleszka. Ze strzępka informacji dotyczącej 3 batalionu Oberlandu wiemy że atak na tę pozycję poszedł ze wzgórza, ono też znajduje się na planie (400).

Obrazek

Tak mi sie zdaje, że folwark sporo widział, na starszych mapach to „PGR Lesisko”.

Post Napisane: 9 kwi 2011, o 23:11 
Muszkieter

Pochwały: 1
Klimku, w sąsiedniej wiosce związany z ta datą pomnik:
viewtopic.php?f=25&t=8982

Post Napisane: 14 kwi 2011, o 22:15 

Znalazłem, znalazłem, znalazłem :fala:
To Jan Szłapa pseudonim Damian ze swoim oddziałem, w nocy z 2 na 3 maja 1921 w tym to folwarku nazywanym wtedy Waldhof czekał aż drugi nasz znajomy Wawelberg wysadzi w powietrze most, który znalazła potem _hipcia. Po latach Szłapa wspomina:
Cytuj:
Przeniosłem szybko zbiórkę z góry Sprzęcickiej na szosę w Jesionie, i stąd na Waldhof. Z Waldhofu już uderzyłem na Górę św. Anny, ale musiałem czekać, aże wyleci most na Osobodze. 2-ga 15 zaczęła się operacja na Górę św. Anny i po 15 minutach już Góra św. Anny była w naszych łapach.
O godz. 4.00 wysłałem pierwszy rozkaz do Flawiana Gielnika (franciszkanin z klasztoru na górze) z tym, że ma skończyć z rekolekcjami dla młodzieży, bo rozpoczęło się powstanie śląskie.

Więcej o Szłapie napiszę jutro...

Wychodzi na to, że najpiew z Lesiska szli na Górę powstańcy potem oberlandy i jeszcze potem zieloni, ale to już w naszych czasach :nuts:

PS
Petrus, dzieki za przypomnienie mi o sprawie :D

Post Napisane: 15 kwi 2011, o 21:32 

Nie będę ukrywał, że lubię takie tematy. Pogranicze westernu i opowieści o czasach jak my z kopaczek strzelali... Więc zacznę jak nasz Markov, szklanica wiśniówki, fajna muzyka i do roboty.

Podejrzewałem, że to miejsce może mieć ciekawą historię związaną z tamtymi czasami - czasami powstań śląskich. Co mnie przyciaga do takich tematów to chyba taka prostota i szczerość tych ludzi tych wartości i decyzji.
"Był to folwark, który należał do hrabiego Sierschdorfa (Sierstorff) ze Żyrowej", tak jak się spodziewałem dziadkowie nasi chodzili tu tam i z powrotem, raz zwyciężali a drugi raz uciekali. W pierwszych dniach trzeciego powstania 2 i 3.05.1921 tu było miejsce zbiórki 1 kompanii 7 pułku strzeleckiego (powiatu strzeleckiego) pod dowództwem Jana Szłapy. Kompania ta zdobywa Górę bez problemów "ma skończyć z rekolekcjami dla młodzieży, bo rozpoczęło się powstanie śląskie". Potem był kontratak Niemców 21.05.1921 "Trzeci batalion Oberland po szturmie z Oleszki wspiął się po zboczu ponad folwark Leśny Dwór by go zaatakować." o nim pisałem kilka postów wyżej. Wiedziałem że gdzieś musi być jakaś szersza informacja. Pomijam źródła niemieckie (tam znalazłem informację o ataku Oberland na Volwerk waldhof). Źródła polskie podają dość dokładnie wydarzenia z dnia 21.05 jednak nie pada tam nazwa folwarku, dopiero we wspomnieniach "Godzina druga. Walki pod Górą św. Anny" jest wzmianka o naszym folwarku, króciutka dotyczy dnia 2.05 i kompanii Jana Szłapy.
To byłoby wszystko, prawie... bo jednak okazało się, że Jan Szłapa był pierwszym burmistrzem Pszczyny po okupacji, krótko wprawdzie bo miał za ostry język, ale był. Pismo "Pszczyński niezależny orędownik kulturalny" poświeciło mu w 2010 roku 3 odcinkowy cykl, autorstwa Aleksandra Widery, drukując autentyczne wspomnienia Jana Szłapy. Jeśli ktoś lubi takie czerstwe, żołnierskie historie opowiadane przez ludzi, którzy wysoko nosili czoło to zachęcam do lektury, tu linki do trzech numerów Orędownika:

http://tmzp.pl/oredownik/114.pdf
http://tmzp.pl/oredownik/115.pdf
http://tmzp.pl/oredownik/116.pdf

Wybrałem też dla nas trzy fragmenty wspomnień Jania Szłapy wszystkie pochodzą z pisma "Pszczyński niezależny orędownik kulturalny".
1 powstanie
Cytuj:
Do pierwszego powstania zorganizowałem Poznowice, jeden pluton w sile 46 ludzi. Tych 45 ludzi wysłałem do Strzelec, razem z Antonim Urbańczykiem, starym kapralem, lecz powstanie nie rozszerzyło się na powiat strzelecki i kapitan Lecichewski wołał do okna o godzinie 4.00 w sierpniu: - Chłopcy, idźcie do domu, bo powstanie się nie odbędzie. Ale ludzie wybierali się do powstania. Plutonowy był tak rozgorączkowany, że chciał kapitana z okna zastrzelić. Lecz opanował się szybko, zebrał ludzi i bokiem, między stodołami, dostał się do pola i tak rozstawił ludzi jakby na polowanie. Karabiny pod ręką i tak sobie chodzili jakby na polowanie.

2 powstanie
Cytuj:
W drugie powstanie pojechałem z plutonem rowerowym do Rozmiarki. (...) Zabraliśmy Rozmierzę i Rozmierz. U gospodzkiego Noconia miałem jednego ciężko rannego, przebitego widami. Zdobyliśmy u tego Noconia krótką broń, kilka tysiêcy naboi, ale przebili mi człowieka, którego szybko zabandażowalismy(...) W tym momencie przyjeżdża kurier ze Strzelec i powiada: - Korfanty zakazał powstania! No, więc teraz co było robić? Szybko tego zabandażowanego dwóch kolegów wzięło na rowery i drogami powoli do swojej wioski, do Sielca. Gdy przyjechali do Sielca, szybko postanowili urządzić zabawę, żeby mieć alibi. Sprowadzili kilka dziewczyn, sprowadzili harmonijki, zaczęli tańczyć, aby sobie wyrobić alibi, że my nie byli na powstaniu.
No i tak się uchowałem do trzeciego powstania.

3 powstanie
Cytuj:
my ruszyliśmy na Oleszkę wioskę. Ale mi to było za daleko. Udaliśmy się więc przez pola na tak zwany Waldhof. Był to folwark, który należał do hrabiego Sierschdorfa ze Żyrowej. Na tym Waldhofie już był pluton Adolfa Krzywika. Rychtował już wozy dla sanitarki i dla amunicji. Lecz teraz patrzymy się, że Paterka z Góry św. Anny jeszcze nie ma, a on miał zwiad zrobić. Po jakisich 15-20 minutach zaczyna się jakiś świst, Antek Paterek zjawia się i powiada tak: - Dogodna chwila. Wszyscy Niemcy są na miejscu, (...) i wtenczas patrzymy się na zegary, ale jest dopiero pół do drugiej. Przygotowujemy się, lecz umówiliśmy się, że od godziny 2-ej . jeżeli wyleci most na Osobodze a my tę detonację usłyszymy, skończymy z hasłem "Osoboga", które było wydane w marszu w Jesionie i odtąd obowiązuje "Odra". Hasło "Odra". Krótko przed godziną drugą ładuję do pistoleta zieloną rakietę gdyby most nie wyleciał w powietrze o godzinie 2.15 do 2.20 wtenczas alarm zielona rakieta i uderzamy na Górę św. Anny. Lecz przed 2.15 naraz wielki błysk i wielka detonacja. Więc teraz ruszamy.

I jeszcze fotografia z Orędownika ("Pszczyński niezależny orędownik kulturalny" nr 116):
Obrazek

Post Napisane: 15 kwi 2011, o 21:50 
Muszkieter

I jakie to uczucie być skrybą jak nasz Marek? :)
A ja uwielbiam takie klimaty, te opowiadania forumowe...
Dla mnie to miejsce też wiąże się z historią rodziny, bo na Annabergu, właściwie w Zdzieszowicach, Rozwadzy mieszkali z kolei moi przodkowie (ach, gdzie oni wszędzie nie mieszkali ;) ) Co prawda pewnie tłukli się z tamtymi będąc w przeciwnej bandzie, ale warto poznać te historie opowiadane przez naocznych świadków.

Post Napisane: 15 kwi 2011, o 21:55 

Petrus napisał(a):
I jakie to uczucie być skrybą jak nasz Marek?

Wiśniówka lubelska, polecam :jupi:

;)

Post Napisane: 16 kwi 2011, o 06:39 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Klimku, a masz wolne 28 kwietnia? W Madzinym LO organizowana jest konferencja pt. "Górny Śląsk na zakręcie historii" - na temat III powstania (od 9 do 13.30).
Same szychy naukowo-historyczne mają wykłady.

Post Napisane: 16 kwi 2011, o 19:28 

_hipciu, dzięki za informację... pooglądałem program będzie pan Adler którego chyba często czytaliśmy... ale kurcze nie wiem czy mi się uda załatwić wolne...
Hej! :D

Post Napisane: 6 gru 2011, o 20:10 
Przyjaciel

A my znowu wybralismy sie na Lesisko na mała imprezke i ognicho. Centrum dowodzenia niestety juz w stanie rozkladu :( ale kielbaska wsrod ruin smakuje jak zwykle najlepiej, zwlaszcza popijana wisnioweczka domowej roboty :-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty nieprzemysłowe » Nieprzemysłowe - Opolskie