Eksploratorzy
http://eksploratorzy.stronazen.pl/

Ośrodek wypoczynkowy "Złoty Stok" i jego ponura przeszłość
http://eksploratorzy.stronazen.pl/viewtopic.php?f=138&t=8176
Strona 1 z 1

Autor:  Piniek [ 25 lut 2011, o 00:55 ]
Tytuł:  Ośrodek wypoczynkowy "Złoty Stok" i jego ponura przeszłość

Ośrodek wypoczynkowy "Złoty Stok" w Międzybrodziu Bialskim (pow. żywiecki, gm. Czernichów).
Będąc częstym bywalcem małobeskidzkich szlaków i zakątków, nieraz miałem okazję przebywać w okolicach opisywanego ośrodka, nie zdając sobie sprawy jakie tajemnice kryje ów obiekt. Powszechnie również nie wiedziano nic o jego historii (za wyjątkiem kilku okolicznych mieszkańców), az do roku 2007, kiedy to Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie opublikowało ponad 100 zdjęć hitlerowskiej załogi obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Zdjęcia te (wykonane w 1944 r.) znalazł podczas przeszukiwania jednego z mieszkan we Frankfurcie w roku 1945, pewien amerykański były oficer wywiadu Armii Stanów Zjednoczonych i przekazał dopiero w 2007 r. waszyngtońskiemu muzeum.
Właścicielem znalezionego albumu był esesman z Auschwitz Karl Höcker. Na zdjęciach widać m.in. hitlerowców wypoczywających w opisywanym ośrodku w Międzybrodziu (są tam też zdjęcia zrobione w oświęcimskim obozie), śmiejących się, śpiewających, bawiących razem z kobietami z oddziałów pomocniczych SS. Poraża fakt, że na twarzach tych ludzi nie widać żadnych emocji związanych z codziennymi zbrodniczymi praktykami, jakich dokonywali w obozie zagłady. Oprócz niezidentyfikowanych osób, na zdjęciach widnieją m.in. tacy oprawcy jak Mengele i Höss.
Drewniany budynek ośrodka wypoczynkowego "Złoty Stok" (Niemcy nazywali go Solahütte) znajduje się na wschodnim stoku Kotelnicy, obecnie w otoczeniu domków letniskowych z widokiem na Jezioro Międzybrodzkie oraz górę Żar.
Obiekt ten został wzniesiony przez więźniów obozu pomocniczego KL Auschwitz, znajdujący się właśnie w Międzybrodziu Bialskim (obóz powstał na potrzeby związane z wydobyciem żwiru z pobliskiej rzeki Soły).
Okoliczna ludność ryzykując życie starała się pomagać ciężko pracującym w obozie np. podrzucając żywność, którą chowała w stogu siana, gdzie zazwyczaj odpoczywali pracujący więźniowie. Jako nocleg służył im jeden z bunkrów, w którym do dziś znajdują się drewniane prycze.
Kilkadziesiąt metrów poniżej ośrodka znajduje się drewniana willa wybudowana jako dom dla Rudolfa Hössa, obok jest jeszcze niewielki bunkier przeciwlotniczy (niestety nie mam zdjęć - wyczerpana bateria w aparacie :x ).
Po wojnie budynki zostały przejęte przez Zakłady Chemiczne w Oświęcimiu z przeznaczeniem na letnisko dla swoich pracowników, obecnie znajduje się w rękach prywatnych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok z tarasu ośrodka na Jezioro Międzybrodzkie i szczyt Żaru.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Album ze zdjęciami, o którym mowa powyżej można zobaczyć pod tym linkiem http://www.ushmm.org/museum/exhibit/online/ssalbum/auschwitz_album/
Stamtąd też pochodzą dwa prezentowane zdjęcia archiwalne.

Autor:  Piniek [ 20 lut 2012, o 23:46 ]
Tytuł:  Re: Ośrodek wypoczynkowy "Złoty Stok" i jego ponura przeszłość

Tak, oto w chwili obecnej wygląda to miejsce, budynek ośrodka rozebrany do ostatniej deski (podobno taki stan jest od lata zeszłego roku). Podobnie stare domki letniskowe są stopniowo rozbierane, w ich miejsce powstają nowe.
Zastanawiam się, czy jest czego żałować, ze względu na architekturę na pewno nie, chyba, że ze względu na historię tego miejsca, ale na pewno nie jako knajpa, a jeżeli nie knajpa, to co? Ale najważniejsze, że właściciel terenu zyskał kolejne parę metrów kwadratowych na nową inwestycję komercyjną.

Obrazek

Obrazek

To, wspomniana we wcześniejszym poście willa zbudowana dla Hössa, obecnie wyremontowana, z nowym dachem i oblicówką, służąca obecnym właścicielom jako dom letni.
Obrazek

Autor:  Aga [ 19 sie 2016, o 09:38 ]
Tytuł:  Re: Ośrodek wypoczynkowy "Złoty Stok" i jego ponura przeszłość

Krótki artykuł na temat ośrodka :arrow: http://historia.wp.pl/title,Solahztte-o ... omosc.html

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/