Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty nieprzemysłowe » Nieprzemysłowe - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 178 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 12 cze 2009, o 15:19 
Moderator

Pochwały: 1
Luksusowy niegdyś ośrodek wypoczynkowy znajduje się w Porąbce - Kozubniku (woj. śląskie). Wybudowany w latach 1969-1970 dla katowickiego Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego nie był przeznaczony dla zwykłych pracowników - bywali tu prominenci i partyjni dygnitarze oraz zagraniczni goście (chodzą słuchy, ze gościł tu nawet syn Breżniewa), organizowano krajowe i międzynarodowe konferencje. Zajmował powierzchnię około 7,50 ha, na której mieściło się 12 domów wczasowych, kryty basen, sauny, wyciąg narciarski, korty tenisowe, boisko do siatkówki, sklepy, stołówka, restauracje, kawiarnie, dyskoteka, nocny klub, kręgielnia, bilard, sala koncertowa (ulokowana na dachu basenu), salon fryzjerski, solarium oraz gabinet odnowy biologicznej. Ośrodek był samowystarczalny - posiadał własne ujęcie wody, oczyszczalnię ścieków i własny system zasilania.

Kiedy upadł PRL, upadł także i ten ośrodek.
W 1994 został zakupiony przez firmę "Danel", która jednak szybko wpadła w ogromne długi i w 1996 zamknęła ośrodek. Wyposażenie zostało sprzedane przez syndyka, a to co pozostało zostało rozgrabione (wywieziono stąd tony złomu). W 2004 odkryto działającą tutaj fabrykę amfetaminy. Po złomiarzach pojawili się amatorzy paintballa i tak jest chyba do dziś. Gdzieś czytałam, że środkowa część ośrodka (obejmująca najwyższy budynek) została sprzedana jakiejś warszawskiej firmie (deweloperowi?), a resztę przejęła gmina, ale czy to dobrze wróży temu miejscu? Zobaczymy... na razie wygląda to tak:

Obrazek

Obrazek

Najbardziej ekskluzywny kiedyś budynek "Kiczora" przemianowany w latach 90-tych na "Danel"
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wewnątrz
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeden z pokoi
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na tarasie
ObrazekObrazek

Obrazek

Widok na basen
Obrazek

A w środku
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok z basenu na niżej położoną część kompleksu
Obrazek

Kolejny dom wypoczynkowy, czyli "Daglezja"
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pamiątka po złomiarzach
Obrazek

Obrazek

Kawiarnie i restauracje
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oraz pozostałe budynki kompleksu
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia archiwalne pochodzą ze strony http://www.porabka.eu , a administrartor tej strony wyraził zgodę na ich wykorzystanie

Ostatnio edytowano 12 cze 2009, o 17:29 przez Aga, łącznie edytowano 2 razy

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 cze 2009, o 16:46 
Przyjaciel

Przygnębiające miejsce. Najbardziej wymowne chyba zdjęcia basenu albo może tego pseudo "źródełka", w którym kiedyś pewnie stadami rybki pływały...
Świetna fotorelacja.

Post Napisane: 21 lip 2009, o 15:05 
Moderator

Wybraliśmy się tam ponownie w podwójnym celu - sprawdzić pogłoski o wyburzaniu ośrodka oraz znaleźć "szachownicę" widoczną na poniższej pocztówce ;)

Obrazek
Źródło: http://www.porabka.eu

"Szachownicę" znaleźliśmy, a ośrodek jeszcze stoi

Obrazek

Lato w pełni

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W jeziorku przed basenem chłodzi się fotel

Obrazek

Oczywiście nie mogliśmy odmówić sobie wejścia do "Kiczory"

Obrazek

Obrazek

Widoki były jeszcze piękniejsze niż zimą, więc pozwolę sobie na drobny spamik ;)

Obrazek

Obrazek

Pod widocznym na dole czarnym dachem znajduje się basen, w oddali widać pozostałe budynki kompleksu

Obrazek

Obrazek

Powyżej "Kiczory" znajdował się dość spory budynek, mieszczący sale konferencyjne bądź taneczne - obecnie miejsce paintbolowych walk

Obrazek

Obrazek

Znaleźliśmy dwa "loga" ośrodka:

Obrazek

Obrazek

I resztki "tablicy informacyjnej"

Obrazek

A w "Daglezji" imprezy nadal trwają...

Obrazek

Gdzieniegdzie widać jeszcze ślady dawnego "przepychu"

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dojazd wąską drogą do ośrodka ułatwiała sygnalizacja świetlna

Obrazek

Obrazek

A na koniec taki drobny P.S. - darujcie ale nie mogę go sobie odmówić ;)
Fragment ośrodka HPR w roli „Fallingwater” Franka Lloyda Wrighta (mojego numeru 1 architektury XX wieku):

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia „Fallingwater” pochodzą ze stron - http://www.greatbuildings.com (fot. Kate Gustafson) oraz http://www.swulinski.com (fot. Maciej Swulinski)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 lip 2009, o 21:46 
Administrator

Imię: Jarek
Mogę tylko potwierdzić - to co zostało z ośrodka jeszcze stoi ;)
Chociaż widzieliśmy już dwóch jegomości, którzy coś tam mierzyli, zapisywali i dyskutowali, przyglądając sie nam dziwnie.
Natomiast okazuje się, że nie tylko w "Daglezji" imprezują ... w "Danelu" (dawniej "Kiczora") też niezłe bibki odchodzą :thumright:
Czyżby cza... też tu był ?

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 31 lip 2009, o 21:10 
Moderator

Męczyła mnie jeszcze ta kręgielnia (nie ukrywam, że zdjęcia Yossariana z "Tarki" były dodatkowym bodźcem ;) ) więc znowu tam pojechaliśmy.

Na początek odwiedziliśmy jeszcze w miejsca w których wcześniej nie byliśmy - to było "Piekiełko"...
Kiedyś
Obrazek

Dziś
Obrazek

Obrazek

Obrazek

A powyżej scena
Obrazek

Jeszcze inne miejsce rozrywki
Obrazek

Obrazek

Obrazek

W paru miejscach wyczytałam, że kręgielnia znajdowała się w obrębie basenu, więc "przekopaliśmy" go wzdłuż i wszerz, przy okazji znajdując parę napisów:
Obrazek

I innych rzeczy
Obrazek

Jeszcze pozostałości po trampolinie
Obrazek

I nic...
Na szczęście po ośrodku spacerowała grupa dobrze ubranych starszych osób przystających co chwilę i wskazujących to tu, to tam, o czymś dyskutujących. Okazało się, że swego czasu należeli do osób mających okazję wypoczywać w tym ośrodku :jupi: Od razu wskazali mi miejsce gdzie kiedyś znajdowała się kręgielnia, a nawet dwie, ponieważ oprócz tej na basenie istniała jeszcze druga - "odkryta", na świeżym powietrzu ;)

I kto by pomyślał, że ta na basenie znajdowała się tutaj... żaden ślad po niej nie pozostał
Obrazek

Obrazek

Widok z miejca po kręgielni (ponoć była odgrodzona szybami od basenu) na basen
Obrazek

Oczywiście udaliśmy się na poszukiwania również tej drugiej - na otwartej przestrzeni
Obrazek

Przy okazji znaleźliśmy kilka boisk i korty tenisowe
Obrazek

Szukamy dalej...
Obrazek

I chyba jest (według opisu na 99%)
Obrazek

Obrazek

Na koniec jeszcze taki drobny detalik - fotka dwupoziomowego mostku ;)

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 sie 2009, o 10:32 
Administrator

Imię: Leszek
Z wczorajszej wyprawy z Agą i Jarkiem dorzucę zdjęcia (wykonane w 90% przez MNZŻ), starałem się wybrać nie dublujące wcześniejszych - ale pewne ujęcia same się narzucają i mogą się powtórzyć :mrgreen:

W ogóle ruch w tym Kozubniku taki, że powinni tam wprowadzić strzałki "Kierunek zwiedzania", bo nam jakieś inne grupy w kadr nieraz wchodziły :rotfl3:

Co mnie ubawiło - dzięki niszczącemu działaniu ludzi odwiedzających obiekt, widać, że ekipy budujące ośrodek odwalały straszną manianę przy wykańczaniu - w myśl zasady "piękno jest powierzchowne, brzydota przenika do głębi".

Zdjęcia dzielę na dwa posty, inaczej niedługo ten wątek zarżnie każdy komputer przy otwieraniu :lol:
A i tak to tylko 1/3 wczorajszych :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Schody przy stołówce
Obrazek

Obrazek

Sufit holu 'Kiczory'
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niczym w antycznych ruinach
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A nie mówiłem, że w kadr włazili :mrgreen:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Baseny - wnętrze i widoki z okien
Obrazek

Obrazek

"Piękna" konstrukcja podtrzymująca podwieszany sufit, że to nikomu na głowę nie spadło...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 sie 2009, o 10:39 
Administrator

Druga porcja zdjęć:

Budynek ze sceną
Obrazek

Piękny posrebrzany jeleń na rykowisku
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wysmakowany tynk strukturalny
Obrazek

Widok na stołówkę
Obrazek

Obrazek

Fałszywy kominek w bocznej salce jednej z knajp
Obrazek

Złe oko już nie takie groźne ;)
Obrazek

"Płaskorzeźba" w jednym z pomieszczeń stołówki
Obrazek

Obrazek

"Daglezja"
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 sie 2009, o 12:03 
Muszkieter

Imię: Marek
To ostatnie zdjęcie rewelacyjne!
Chciałbym kiedyś zobaczyć to miejsce na własne oczy, zanim nie rozbiorą albo zadepczą :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 sie 2009, o 21:38 
Moderator

Raczej rozbiorą ;)
Muszę przyznać, że z każdą kolejną wizytą w tym miejscu odkrywam coraz to nowe oblicze ośrodka, chociaż te dwa widoczki pozostają moimi ulubionymi - zatem kolejna ich odsłona:

Obrazek

Obrazek

Krótki przegląd tapet w pokojach - niektóre z nich nawet dzisiaj robią wrażenie

Obrazek

Obrazek

Ta nas powaliła

Obrazek

Takie tam...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A na koniec ekipa w prawie pełnym składzie

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 sie 2009, o 22:08 
Administrator

To ostatnie świetne (pełny rozmiar na maila proszę 8-) )

Uprzedziłaś mnie z tapetami :p

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 lis 2009, o 19:11 

Imię: Krystian
"Czas, pożerca rzeczy." - powiedział kiedyś Owidiusz.
Tym jakże trafnym cytatem pragnę rozpocząć krótką historię poświęconą legendzie "Peerelu".
Otóż niewielu wie, że istnieje tak zwany przysiółek gminy Porąbka zwany Kozubnikem, leżący w na północnym stoku Żaru, niewielu również wie iż było to jedno z najlepiej prosperujących miejsc turystycznych w czasach poprzedniego ustroju.
Cała historia zaczęła się gdy dzięki grupce starszych znajomych kilka lat temu ujrzałem pierwsze zdjęcia stamtąd, następnie po wysłuchaniu wielu historii osób które tam już były postanowiłem ruszyć się w 'owe' miejsce.
Jako, że była zima, za oknem panowało spustoszenie wywołane przez anomalia pogodowe, stwierdziłem, że jest to najlepsza pora ażeby urządzić sobie mały trip do Porąbki.
Warto wspomnieć, że Kozubnik jest miejscem szczególnie odwiedzanym przez turystów, paintballowców oraz fanów ASG gdy tylko jest pogoda czy nawet częściowy jej brak - mogłem tylko liczyć na szczęście.
I tak właśnie po 2.5h podróży docierając do celu po wielu komplikacjach, gdyż na miejsce prowadzi mała i dość wąska górska dróżka, udało się... na terenie pustka, ani jednej żywej duszy dookoła.
No ale do rzeczy...
Obiekt za czasów swojej świetności należał do Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego w Katowicach, znajdował / znajduje się on jak już wcześniej wspomniałem w małej miejscowości Porąbka leżącej w Beskidzie Małym.
Obszar na którym leży ma powierzchnie równą 7.5ha.
Budowę zaczęto w roku 1968 jako, że prace wrzały w przeciągu niecałych 2 lat powstała połowa przewidywanego planu i obiekt był już zdatny do funkcjonowania.
Warto tutaj wspomnieć iż kompleks ten był samowystarczalny, posiadał własny awaryjny system zasilania, własne ujęcie wody, oczyszczalnie ścieków oraz stały personel z postaci: wykwalifikowanej kadry lekarskiej, rehabilitantów a nawet własną karetkę pogotowia co w tamtych czasach było całkowitą nowością.
Goście i osoby przebywające na terenie Kozubnika to kwestia dość specyficzna, mimo iż został on wybudowany dla pracowników HPR oraz innych przedsiębiorstw współpracujących to na terenie przebywały głównie elity oraz ważne osobistości powiązane z różnymi partiami, główną ciekawostką jest fakt, że sam syn Breżniewa przebywał na terenie ośrodka.
Mimo, że ośrodek był oficjalnie dostępny dla wszystkich turystów zostały tutaj wydzielone strefy m.in: Danel który dostępny był jedynie dla najbogatszych.
To co oferował Kozubnik w latach świetności nie mogło równać się z żadnym innym kompleksem, ośrodkiem wypoczynkowym - mówiąc potocznym językiem, nie było obiektu który 'sięgał by mu chociaż do pięt'.
Kozubnik posiadał 12 domów wczasowych, były to: „Kiczora", "Kamieniołom", "Daglezja", "Sosna", "Świerk", "Modrzew", "Szczerbina", "Pierwiosnek", "Krokus", "Stokrotka", "Szarotka" oraz "Góralka".
Każdy z obiektów został wybudowany w innym stylu architektonicznym różnił się wyposażeniem oraz powierzchnią.
Gościom do użytku została oddana sala kinowa, sala telewizyjna, amfiteatr ,sala koncertowa pod którą znajdował się kryty basen, obok sklepy, kawiarnie, dyskoteka, kręgielnia, bilard oraz nocny klub o jakże wdzięcznej nazwie "Piekiełko". :lol:
Gdy mężczyźni grali w kręgle czy bilard kobiety również nie mogły narzekać na brak zajęć gdyż dla nich zostały wybudowane miejsca w których mogły zadbać o swoją urodę m.in był to salon fryzjerski, solarium a nawet totalna nowość - SPA.
Dla wielbicieli sportu dostępne były korty tenisowe, boisko do siatkówki a gdy pora roku zmieniła swój krajobraz na śnieżnobiały do dyspozycji został oddany wyciąg narciarski.
Cały teren oświetlony był pięknymi latarniami ( kilka z nich można zobaczyć podczas jazdy główną uliczką ), widoczne tutaj były również fontanny oraz różne figury / rzeźby mające charakter dekoracyjny.
Lecz nic co piękne nie trwa wiecznie...
Czasy świetności 'haapeeru' minęły wraz z przejściem na gospodarkę rynkową co wiązało się z brakiem pieniędzy w hutach mimo zapotrzebowań na dalsze produkcje.
Kwiecień 1994 roku zwiastował nadchodzący kryzys dla obiektu gdyż HPR przestał zarządzać ośrodkiem i na jego miejsce wkroczył syndyk, a wszelkie budynki stały się łakomym kąskiem dla różnych inwestorów m.in legendarny "Danel" który miał przybyć na odsiecz z przysłowiowym 'workiem pieniędzy'.
Niestety duże koszty utrzymania budynku przerosły inwestora zza granicy i zaczął on popadać w długi co zmusiło go do podjęcia ostatecznej decyzji - Zamknięcia obiektu.
Do gry wkroczył ponownie syndyk który zajął się wyprzedażą majątku, niestety sprzedanie wszystkiego co było możliwe, głównie wyposażenia pokoi nie było w stanie pokryć długów w wysokości 28mln złotych.
Słuch o "Danelu" zaginął a jedyne co po nim pozostało to szyld na dachu jednego z budynków oraz nerwy mieszkańców i lista dłużników sięgająca długości 1.5m.
Nie warto już również wspominać o wojnach między złomiarzami bo to nie powinno nas dziwić w naszym pięknym kraju ani o aferze narkotykowej gdyż każdy zainteresowany znajdzie w internecie wiele artykułów na ten temat.
Podsumowując jest to miejsce które przebija swoim położeniem, panującym tam klimatem większość tzw. 'opuszczonych' - dosłowna gratka dla każdego 'urban exploratora' bądź każdego kto z łezką spogląda na takie perełki które królowały w swoich czasach.

Ostatnio edytowano 19 cze 2016, o 11:55 przez le_szek, łącznie edytowano 1 raz
Wycięte niedziałające zdjęcia

Post Napisane: 4 lis 2009, o 19:19 
Administrator

FroZ, Ty nas nie doceniasz :mrgreen:

Kozubnika by nie było?

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 lis 2009, o 19:31 

Imię: Krystian
O cholera... wybaczcie, ślepota już mnie łapie. :oops: :lol:
Ale artykuł ogółem skierowany do szerszego grona jeszcze za czasów gdy prezentowałem Kozubnik na wernisażu, więc proszę go nie brać tak do siebie - tam był cały przekrój wiekowy. :mrgreen:

Post Napisane: 30 lis 2009, o 17:46 
Muszkieter

Była zima, było lato no to czas na parę fotek jesiennych. Dosłownie parę, żeby nie dublować bo temat już i tak niebywale rozrośnięty. Wczoraj nie wypadało nie skorzystać z tak pięknej choć wietrznej pogody. Oczywiście miałem nadzieję że spotkam jakichś forumowiczów, ale niestety nie udało się. Następnym razem na pewno się uda :D
Znaleźć miejsce nie było trudno, powiedziałbym bułeczka z masełkiem. Nie dość że przy głównej drodze tablica, to jeszcze ruch tam jak na Marszałkowskiej, a ludzi jak na Wawelu :D

No to...

Jak na Krupówkach
Obrazek

Najpierw to największe
Obrazek

I okazuje się, że ktoś stara się nawet wnieść coś nowego. W "Kiczorze" w pomieszczeniach gospodarczych, chyba w kuchni sądząc z kubatury pomieszczenia i kafelek, na ścianie ktoś nakleił wykonany na papierze rysunek. Niestety już nie jest w całości
Obrazek

I na basenie
Obrazek
Obrazek

A to...nie wiem jak się ten dom nazywał, ale stał naprzeciw budynku administracyjnego, u stóp skalnej ścianki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A potem wlazłem do wspomnianego budynku administracyjnego i tam pobuszowałem. W poszukiwaniu przeszłości, i oto co udało się wygrzebać.
Obrazek
Obrazek

Tu już zaczynają się czasy upadku
Obrazek

A to...w czasach komórek, maili i innych gadulców nie pamiętamy już jak kiedyś się dzwoniło.
Obrazek

I opasłe tomisko z inwentaryzacji w 1988 roku
Obrazek

A teraz najlepsze. Co się piło w Hapeerze :D
Obrazek
Obrazek

A co pija się teraz :mrgreen:
Obrazek

A takie ceny pamiętacie? :)
Obrazek

Potem Daglezja.
W holu wśród gruzu wydeptana ścieżka
Obrazek

A potem już tylko do góry
Obrazek

Umiejętnie wtapiając się w otoczenie :)
Obrazek

I krajobraz jak z filmu o Mad Maxie. Na dachu Daglezjii
Obrazek

W budynku technicznym (tak myślę), nieopatrznie wlazłem komuś do mieszkania. Na szczęście lokator akurat wyszedł był :mrgreen:
Obrazek

No i ostatnie widoczki
Obrazek
Obrazek

A jeśli chodzi o paintbolowców to akurat trafiłem na ich imprezkę. Nagle zza muru wyskoczył mi taki z plastikowym M 16, słysząc moje kroki wziął mnie widać za adwersarza. Gość miał coś słabe nerwy, albo amerykańskim zwyczajem najpierw strzela a potem pyta kto idzie. :D Na szczęście mieli kulki bez farby, a ja dość grubą kurtkę :lol: Ale co tam, chłopaki jak najbardziej ok

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 lis 2009, o 18:00 
Moderator

Uwielbiam czytać te Twoje opowieści :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 lis 2009, o 18:32 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Markov jest Mistrzem reportażu - udowodnione :) On by nawet za wizytę w klopie Prezydenta RP :gafa: dostał Grand Press.

A co do tego, co pito w tamtych czasach, to winiak luksusowy miał wzięcie.

Post Napisane: 1 gru 2009, o 21:02 
Muszkieter

Nie piszcie tak dziołchy bo się normalnie centralnie spłoniłem :oops:

Po prostu miejsce niezwykłe to i jest o czym pisać. Poza tym mile wspominam takie molochy z poprzedniej epoki, bo niegdyś, "za łebka" jeździło się z rodzicami na wywczasy do ustrońskich 'piramid". :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 sty 2010, o 12:14 

Markov napisał(a):
A jeśli chodzi o paintbolowców to akurat trafiłem na ich imprezkę. Nagle zza muru wyskoczył mi taki z plastikowym M 16, słysząc moje kroki wziął mnie widać za adwersarza. Gość miał coś słabe nerwy, albo amerykańskim zwyczajem najpierw strzela a potem pyta kto idzie. :D Na szczęście mieli kulki bez farby, a ja dość grubą kurtkę :lol: Ale co tam, chłopaki jak najbardziej ok

Jeśli to faktycznie wyglądało jak M16 a kulki nie były z farbą - to raczej spotkałeś się oko w oko z entuzjastami ASG a nie Paintball'a. Paintball'owe markery generalnie nie przypominają prawdziwej broni a kulki zawsze są zaopatrzone w barwnik spożywczy :P

Co do samego Kozubnika może warto jeszcze dodać, że niestety nie obfituje w infrastrukturę podziemną z paroma jednak wyjątkami. Najciekawszym z nich jest w mojej opinii "system" korytarzy przebiegających pod halą basenów kąpielowych. Krzyżuje on nawet w jednym miejscu betonowe rury przepuszczające potok pod budynkiem.
Podejrzewam, że były to korytarze techniczne, być może spuszczano nimi również wodę z basenów.. - niektóre wysokie >2m, inne niskie i niewygodne...

Post Napisane: 15 lut 2010, o 08:58 

na to nie wpadłem....:

Post Napisane: 23 lut 2010, o 17:00 
Moderator

Cytuj:
Dolina Innowacji w Kozubniku
16:38, 28.01.2010, autor: Magda Fritz

Przyszłość ośrodka ma się opierać na innowacji. Jest szansa, że zdewastowany kompleks rekreacyjny w Kozubniku odzyska dawną świetność.

Właściciel terenu ma ogłosić konkurs na jego zagospodarowanie. Czeka także na oferty z zagranicy.

W Kozubniku ma powstać Dolina Innowacji. "My żartujemy, że powstanie coś na kształt Doliny Krzemowej w Stanach Zjednoczonych"- mówi wójt gminy Porąbka Czesław Bułka, który jest w kontakcie z warszawską spółką. Firma ma w tym celu utworzyć konsorcjum. Ośrodek ma łączyć rekreacje i SPA z nauką: szkoleniami, sympozjami, konferencjami. Docelowo można będzie tu zrobić nawet... studia podyplomowe! "Coś związane z kosmetologią. jest pomysł, aby w projekt włączyły się trzy warszawskie uczelnie wyższe"- wyjaśnia Bułka.

Inwestycje w tym miejscu, to dobra informacja dla mieszkańców gminy. Zatrudnienie ma tu znaleźć nawet 600 osób.

Za: http://www.radiobielsko.pl/news/6825-Do ... bniku.html

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 178 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty nieprzemysłowe » Nieprzemysłowe - Śląskie