Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty nieprzemysłowe » Nieprzemysłowe - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 3 cze 2009, o 01:12 
Muszkieter

Imię: Marek
Sobotnim, jakże pięknym kwietniowym popołudniem wybrałem się, pomimo lekkiej grypy, na spacer z aparatem. Nie ukrywam, że temat miałem już od dawna "na celowniku", śliczna słoneczna pogoda zmusiła mnie wreszcie do działania.
A więc...

Budowę osiedla patronackiego Kopalni Węgla Kamiennego "Anna" rozpoczęto w 1905 roku. Według wszelkiego prawdopodobieństwa zaprojektował je berliński architekt William Muller.
Niestety, nie miało ono tyle szczęścia co inne osiedla tego rodzaju, i dziś zostały z niego tylko szczątki. Zostało tylko 8 domów wielorodzinnych, trzy domy urzędnicze, budynek szkoły i dom noclegowy.
Resztę wyburzono pod "nowoczesne" bloki, bądź na bloki przebudowano.

Owe 8 domów wielorodzinnych tworzy zwarty rząd zabudowy na peryferiach osiedla.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niestety, okropne betonowe kloce zajęły miejsce urokliwych budynków. Wyburzono wszystkie duże 12-to rodzinne budynki dwukondygnacyjne.
Obrazek

Dawne domy urzędnicze.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wreszcie budynek Szkoły Powszechnej wybudowany razem z osiedlem. Pełni swoją funkcje nieprzerwanie. Żyje pełnym życiem. Dziś jest w nim szkoła podstawowa.
Obrazek
Obrazek
Z tyłu tylko dobudowana sala gimnastyczna pasująca jak pięść do nosa, ale na szczęście jest mało widoczna.

Budynek noclegowy, późniejszy Dom Górnika, obecnie pusty i niszczejący.
Jeżdżę tędy codziennie do pracy.
Obrazek
Z bliska niestety przedstawia ponury widok.
Obrazek
Od podwórza wcale nie jest lepiej
Obrazek
Pułapki na eksploratorów też są
Obrazek
Dawno, dawno temu, kiedy kapitalizm u nas raczkował tu był, o ile pamiętam, lumpeks
Obrazek
A to pamiątka niedawnych czasów. Pewien biznesmen kupił budynek by urządzić w nim samochodową stacje diagnostyczną (!) Niestety, podczas prac adaptacyjnych zawalił się kawał ściany przygniatając dwóch robotników. Od tamtego czasu życie tu zamarło na dobre.
Obrazek
Obrazek
Niestety, do środka wejść nie można. Wszystko zamknięte na głucho, okna na parterze zamurowane, pozostawiono tylko niewielkie szczeliny wentylacyjne przez które można zaledwie wsunąć aparat.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A było tak...
Pocztówka z roku 1910. Widoczne domy urzędnicze, budynek szkoły, oraz powyżej domy robotnicze. Na pierwszym planie ruiny ostatniego pszowskiego młyna wodnego, obecnie jest to teren kopalni.
Obrazek

Pocztówka z 1914 roku
Obrazek

Pocztówka z 1930 roku. Do dziś istnieje tylko ostatni rząd domów po lewej, domy urzędnicze, szkoła oraz dom noclegowy widoczny na szczycie wzgórza.
Obrazek
Zdjęcia archiwalne pochodzą z albumu "Pszów na dawnej pocztówce i fotografii" B. Kołodzieja

Niestety, takich panoram jak te dawne teraz zrobić się nie da, drzew i domów przybyło, kopalnia też się rozrosła.

To zdjęcie z cmentarza, który też ostatnimi laty bardzo się rozrósł. Budynek na pierwszym planie za drzewami to przychodnia. Słuszną linię obrała nasza służba zdrowia. Tylko jeden krok na cmentarz :D
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A na zakończenie takie małe refleksje...
Beztroska zabawa w cieniu kopalni. Jak długo jeszcze beztroska?
Obrazek

Może któryś z tych chłopców będzie nowym Gerardem Cieślikiem? Przecież to też synek z familoków
[URL=http://www.fotosik.pl]Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 mar 2010, o 20:56 
Muszkieter

Oto co się dzieje teraz. Domu Górnika już nie ma...zaledwie 100 lat przetrwał, w tym wojnę i PRL-owski szał niszczenia. Ale dziki kapitalizm biedaka powalił.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A w lokalnej prasie pieją z zachwytu, że w tym miejscu powstanie drugi w Pszowie market znanej sieci. I znowu na usta cisną się dwa treściwe, acz niecenzuralne słowa :evil:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 mar 2010, o 21:02 
Muszkieter

Pochwały: 1
:shock:

W sobotę jeszcze stał! Miałem nadzieję że go wyremontują...

Post Napisane: 15 kwi 2010, o 18:17 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Znalazłam takie opracowanie o budynkach mieszkalnych - pracowniczych (Arbeiterwohnungswesen) na terenie Śląska przed I wojną. Książka jest na Dolnośląskiej Biblio Cyfrowej i jest rewelacyjnym źródłem dla miłośników familoków :)
:arrow: LINK
A teraz familoki z Pszowa :)

Obrazek

W oddali widać wieże kościoła w Pszowie :)
Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 16 kwi 2010, o 12:16 
Muszkieter

No proszę :D
Postaram się poszukać współczesnych zdjęć tych miejsc, gdzieś je chyba mam, a jak nie, to kopnę się tam z aparatem przy najbliższej okazji. ;)

Budynek na pierwszym zdjęciu, jeśli się nie mylę, został przebudowany w bardzo znacznym stopniu, tak że nie można powiedzieć że to ten sam. Zdaje się że to ten zaraz obok szkoły.

Natomiast familoki z drugiego zdjęcia nie istnieją, obecnie są tam zwyczajne ordynarne bloki...Za to drzewa przy drodze (to ta z Raciborza do Pszowa kiedy zjeżdża się w dół do wiaduktu przy kopalni) dalej sobie rosną. I obok kościelnych wież wyziera jeszcze kawałek kopalni :D

Natomiast trzeciego zdjęcia nie jestem w stanie umiejscowić, prawdopodobnie to domy w głębi osiedla, obecnie już nie istniejące.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 kwi 2010, o 14:02 

Imię: Artur
Dobrze Marku że Cię mamy! Szkoda tego budynku, cały czas miałem jeszcze nadzieję, choć pamiętam, że jako dziecko panicznie się go bałem; tego i "szlafhausu" w Rydułtowach na ul. Mickiewicza.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 kwi 2010, o 23:10 
Muszkieter

Cześć kuzyn :mrgreen: No nareszcie, ileż można czekać? :jupi:
Witaj i rozgość się, tu sami swoi :D
A teraz do rzeczy i obiecane fotki.

Pierwsze zdjęcie Hipci. Co prawda głowy nie dam, ale najprawdopodobniej chodzi o ten dom:
Obrazek

Zdjęcie drugie, to z drogą. Oczywiście drzew już ubyło.
Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 kwi 2010, o 08:26 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Stary widok bezsprzecznie lepszy.

Post Napisane: 7 sty 2011, o 22:50 
Bratnia dusza

Imię: Rob
Przeglądając książkę Kopalnia Węgla Kamiennego "Anna" w latach 1832-2002 znalazłem taką oto fotografię z 1913 roku przedstawiającą osiedle robotnicze w Pszowie:

Obrazek

Ostatnio edytowano 1 maja 2011, o 20:09 przez neptun505z, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 7 sty 2011, o 22:57 
Bratnia dusza

Markov napisał(a):
Oto co się dzieje teraz. Domu Górnika już nie ma...zaledwie 100 lat przetrwał, w tym wojnę i PRL-owski szał niszczenia. Ale dziki kapitalizm biedaka powalił.

Obrazek

Nie mów Marku, że Dom Górnika zrównali z ziemią !! :sad: Wygląda na to, że Pszów prawie odejdzie w zapomniane :sad: Burzą familoki, drzew ubywa, a we wrześniu 2011 roku kopalnię zamkną :sad: i tela bydzie :sad:

Post Napisane: 15 sty 2011, o 02:44 
Muszkieter

To już prawie rok będzie jak go nie ma. Teraz za to stoi tam nowiuśki markecik, jeden z tych co to robala mają w logo. :(

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 16 sty 2011, o 21:42 
Bratnia dusza

Coś mi to mówi :) Kiedyś tam przejeżdżałem i widziałem jakiś markecik :) Czy miał robala to nie wiem :)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty nieprzemysłowe » Nieprzemysłowe - Śląskie