Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Mazowieckie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 14 sie 2010, o 08:15 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4433
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Pałac Prezydencki w Warszawie
By nie wzbudzać niepotrzebnych emocji będę cytować Wikipedię
Obrazek

"Pałac Prezydencki w Warszawie (również Koniecpolskich, Radziwiłłów, Lubomirskich, Namiestnikowski), pałac w Warszawie, w Śródmieściu, przy Krakowskim Przedmieściu, od 1993 rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Pałac Prezydencki jest najokazalszym gmachem przy Krakowskim Przedmieściu i jednocześnie największym z warszawskich pałaców. Pierwotnie wyglądał inaczej, zaś swój obecny wygląd i tradycyjną nazwę (Pałac Namiestnikowski) zyskał w XIX wieku podczas gruntownej przebudowy. Specyfiką tego gmachu jest fakt, że rzadko posiadał głównych mieszkańców, a głównie spełniał szereg funkcji publicznych. Obecnie, od końca XX wieku jest siedzibą kolejnych prezydentów Polski (którzy w nim również mieszkają). Budynek stoi pomiędzy kościołem pokarmelickim a hotelem Bristol.
(...)

Obrazek

Pierwotnie był to barokowy pałac w stylu rezydencji genueńskich, z pierwszym w Warszawie ogrodem typu włoskiego, schodzącym aż do rzeki Wisły (biegnącej w tamtych czasach u podnóża skarpy), przy którym znajdowała się przystań dla statków. Projektantem pałacu był Constantino Tencalla – ówczesny nadworny architekt króla Władysława IV, autor m.in. kolumny Zygmunta. Budowę rozpoczął w 1643 hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski, z przeznaczeniem na swoją warszawską rezydencję (jego główną siedzibą były Brody). Zmarł jednak w 1646, a prace dokończył jego syn, Aleksander.

Po śmierci Aleksandra, jego syn, Stanisław, sprzedał pałac w 1659 hetmanowi polnemu i marszałkowi wielkiemu koronnemu Jerzemu Sebastianowi Lubomirskiemu. Jednak już w 1674, pałac przeszedł w ręce Radziwiłłów z linii nieświeskiej. Za Radziwiłłów pałac był częstym miejscem zgromadzeń publicznych, uczt i balów. Jednym z bardziej znanych właścicieli pałacu był książę Karol Stanisław II Radziwiłł zwany Panie Kochanku, który jednak poróżniony z Czartoryskimi i królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, przestał bywać w stolicy, a budynek w latach 1768-1778 został wynajęty Franciszkowi Ryxowi i zaadaptowany na teatr, w którym specjalną lożę miał także król. M.in. właśnie w tym budynku w 1778 odbyła się premiera pierwszej polskiej opery "Nędza uszczęśliwiona", skomponowanej przez Macieja Kamińskiego. W tym samym roku Radziwiłł pogodzony z Czartoryskimi wrócił do Warszawy, jednak budynek musiał niemal siłą przejmować z powrotem od artystów.

W czasie Sejmu Czteroletniego, w latach 1791-1792 pałac był siedzibą Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej.

Obrazek

Pałac pozostawał rezydencją Radziwiłłów do 1818, kiedy to został kupiony przez rząd Królestwa Kongresowego z przeznaczeniem na siedzibę namiestnika. Został wtedy gruntownie przebudowany w stylu klasycystycznym, a boczne, niskie skrzydła zostały dociągnięte do linii ulicy. Praktycznie tylko parter pozostał nienaruszony z powodu masywnych sklepień. Reszta korpusu została przebudowana, z zupełnie nową elewacją w porządku korynckim. Autorem przebudowy był Chrystian Piotr Aigner. Od tej pory pałac zwany jest Pałacem Namiestnikowskim, pomimo tego, że był siedzibą tylko pierwszego namiestnika, gen. Józefa Zajączka, do jego śmierci w 1826. Później, w czasach zaborów spełniał różne role. W 1821 r. od strony ulicy dostawiono, istniejące do dzisiaj, kamienne lwy – dzieło Camillo Laudiniego. Jego architektura zachowana jest do dzisiaj, pomimo tego, że główny korpus praktycznie całkowicie spłonął w wyniku pożaru w 1852. Odbudowany został w 1856. W lipcu 1870 w miejscu przeznaczonym na pomnik księcia Józefa Poniatowskiego wywieziony do Homla, odsłonięty został pomnik Iwana Paskiewicza.

W latach 1899-1901 z prawej strony pałacu wyburzono Pałac Tarnowskich i w jego miejscu postawiono, przylegający do Pałacu Namiestnikowskiego, gmach luksusowego hotelu Bristol.

W okresie rozbiorów, po śmierci gen. Zajączka pałac był wykorzystywany do rozmaitych celów. W okresie powstania listopadowego mieszkał w nim dyktator powstania gen. Józef Chłopicki oraz rezydował Rząd Narodowy. W 1856 w świeżo odbudowanym gmachu urządzono dla cara Aleksandra II wielki bal. W 1879 w jego największej sali – sali kolumnowej – wystawiono po raz pierwszy w Warszawie obraz Matejki "Bitwa pod Grunwaldem".

Obrazek

Jeszcze w 1917 pomnik znienawidzonego przez Polaków namiestnika Paskiewicza został zburzony. W 1918 pałac został odnowiony i stał się oficjalną siedzibą premiera i rządu. Boczne skrzydła zajmowało Prezydium Rady Ministrów, zaś gmach główny wykorzystywany był do celów reprezentacyjnych.

Okres II wojny światowej pałac przetrwał wyjątkowo bez większych uszkodzeń, aczkolwiek jego wnętrza zostały przez Niemców przebudowane na luksusowy hotel z kasynem nazwany Deutsches Haus.

Po wojnie pałac został poddany remontowi i przebudowie, którą prowadzili Antoni Brusche i Antoni Jawornicki. Budynek służył Radzie Ministrów aż do jej przeniesienia do gmachu w Alejach Ujazdowskich. Później spełniał rolę reprezentacyjną, wykorzystywany do różnego rodzaju oficjalnych spotkań, szczególnie o charakterze uroczystym, np. wręczano tu nominacje profesorskie, urządzano noworoczne bale będące spotkaniem władzy z artystami itp. To właśnie w Pałacu Namiestnikowskim podpisano w 1955 Układ Warszawski, w 1970 układ o normalizacji stosunków PRL z RFN, natomiast w 1989 toczyły się w nim obrady Okrągłego Stołu.

Obrazek

W 1965 przed pałacem ustawiono pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, kopię pomnika Bertela Thorvaldsena z 1832, który pozostawił w Warszawie także wiele innych swoich dzieł, m.in. pomnik Mikołaja Kopernika. Pomnik Poniatowskiego został zniszczony w grudniu 1944 przez hitlerowców (znajdował się wtedy na placu Saskim). Kopia pomnika została ufundowana i wykonana przez Duńczyków na podstawie modelu oryginału, który zachował się w Muzeum Thorvaldsena w Kopenhadze i pierwotnie ustawiona w 1951 przed Starą Pomarańczarnią w Łazienkach (...)".

Obrazek

Obrazek

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 15 sie 2010, o 19:53 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:44
Posty: 3514
Lokalizacja: Kraków
Imię: Jarek
Dodam drobny, acz nieco makabryczny szczegół dotyczący pałacu i czasów okupacji hitlerowskiej, a dokładniej rzecz biorąc pogrzebu Franza Kutschery.
Otóż trumna z ciałem zastrzelonego w 1944 roku przez żołnierzy oddziału dywersji bojowej Kedywu dowódcy SS i Policji dystryktu warszawskiego została wystawiona w Sali Kolumnowej i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że w kilka chwil później ... odbył się tzw. ślub junkierski, w trakcie którego denat Franz Kutschera poślubił norweską narzeczoną będącą w zaawansowanej ciąży.
Czysta makabra :shock:

_________________
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej"
Albert Einstein


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 18 sie 2010, o 18:42 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 22:43
Posty: 579
Lokalizacja: Jankowice
Imię: Darek
Faktycznie czysta makabra :) ale jakże ciekawa :)
Wracając do czasów współczesnych i zdjęć hipci, niezły „rozgardiasz” przy pomniku :) Jak to przy „bezkrólewiu”. Za czasów poprzedniego prezydenta tj. Kaczyńskiego był zakaz przechodzenia za łańcuchy (te którymi spięte są lwy). Moja córka, jakby nie było wtedy jeszcze szóstoklasistka raczej nie wyglądająca na terrorystkę, przeskoczyła przez te łańcuchy na „małe foto” ( na moją prośbę), a po chwili już rwało do niej dwóch borowików coś tam krzycząc, że nie wolno. Lata pracy w „eksploracji” nauczyły nas, że w takim przypadku należy opuścić niegościnne miejsce bez zbędnej zwłoki, co też natychmiast uczyniliśmy.

Obrazek

Jeden borowik właśnie startuje :D


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 18 sie 2010, o 19:01 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4433
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
No patrzy Ty :rotfl3: A wtedy była era "przed krzyżowa, przed słoikowa i przed granaciarska" (razem czy osobno te dziwolągi słowne :?: )

Macie unikatowe zdjęcie. Teraz pałac już jest całkowicie ufortyfikowany, więc wnet go zaliczymy do zamków. Takich zdjęć jakie mają nasze córy, to już nieprędko się ludzie dorobią :too funny:

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 18 sie 2010, o 19:29 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 22:43
Posty: 579
Lokalizacja: Jankowice
Imię: Darek
Oj tak :jupi:


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 18 wrz 2012, o 09:54 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 maja 2009, o 11:26
Posty: 7376
Lokalizacja: Warszawa
Nocne fotki podczas pewnych wydarzeń.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Warszawiacy z krwi i kości...


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 5 sty 2013, o 18:00 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 gru 2012, o 19:28
Posty: 541
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Jacek
wnętrza


Załączniki:
DSC_0163.jpg
DSC_0163.jpg [ 166.96 KiB | Przeglądane 941 razy ]
DSC_0169.jpg
DSC_0169.jpg [ 157.35 KiB | Przeglądane 941 razy ]
DSC_0179.jpg
DSC_0179.jpg [ 164.21 KiB | Przeglądane 941 razy ]
DSC_0180.jpg
DSC_0180.jpg [ 116.3 KiB | Przeglądane 941 razy ]
DSC_0182.jpg
DSC_0182.jpg [ 134.55 KiB | Przeglądane 941 razy ]

_________________
Dwory i Pałace Mazowsza

http://mazowieckie.dipp.info.pl/

FB
https://www.facebook.com/dipp.info
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 17 sty 2013, o 16:08 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 maja 2009, o 11:26
Posty: 7376
Lokalizacja: Warszawa
Lwy znowu pilnują pałacu

http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje, ... 73511.html

_________________
Warszawiacy z krwi i kości...


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Mazowieckie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.180s | 18 Queries | GZIP : Off ]