Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 30 sie 2009, o 15:09 
Przyjaciel

Mimo wieku zwiedziłam już wiele muzeów, jednak to bije na głowę wszystkie. Jest to swego rodzaju upamiętnienie dwóch reżimów, które władały kiedyś Węgrami (i nie tylko) - nazizmu oraz komunizmu. Budynek mieści się przy ulicy Andrássy 60. W czasach socjalistycznych w piwnicy mieściło się więzienie dla "niepoprawnych politycznie".

Ekspozycje zostały stworzone w bardzo przystępnej formie - podejdź, dotknij, zrób zdjęcie. W wielu przypadkach odtwarzano konkretne pokoje - np. pokój z radiostacją (można podnieść słuchawki telefonów i wsłuchać się w zakłócane przekazy ;) ), garaż na samochód komunistycznego dygnitarza etc. Nie byłam jeszcze w miejscu tak uderzającym w wyobraźnię. Przepraszam za nieścisłość niektórych informacji, ale nie we wszystkich miejscach widniały angielskie podpisy, poza tym muzeum zwiedzałam 2 lata temu, więc część po prostu zapomniałam a także za jakość niektórych zdjęć - wiadomo wycieczka szkolna czyli trzeba biec, poza tym obowiązywał zakaz błyskania fleszem. Ale po kolei...

Jedna z wielu, przepięknych, budapesztańskich kamienic.
Obrazek

Odpowiednio oznaczona
Obrazek

Ale na ścianie...
Obrazek

Na parterze muzeum mieści się mały sklepik (możemy zakupić między innymi czerwone świeczki w kształcie głowy Stalina ;) ) połączony z poczekalnią. Na ścianach pierwsze eksponaty.
Obrazek

Obrazek

Na swego rodzaju dziedzińcu wewnątrz budynku, na platformie z.. wodą stoi czołg T-55. Otoczony jest czarno-białymi zdjęciami ludzi, które pną się w górę przez wszystkie piętra układając w jedną wielką twarz...
Obrazek

Obrazek

Wspinaczce po schodach na kolejne piętra towarzyszą różnego rodzaju rzeźby.
Obrazek

Obrazek

Teraz kilka "stopklatek" z pierwszego i drugiego piętra.

Ściana w sali upamiętniającej tragedię budapesztańskich Żydów
Obrazek

Niesamowicie wymowne przedstawienie nazistowskiego dowódcy z hologramową twarzą
Obrazek

Obrazek

W podświetlonych "misach" wystawione były strzępki pamiątek po więźniach zapewne jakiegoś obozu koncentracyjnego. Ciemne pomieszczenie i te blade białe światło padające np. na drut kolczasty... Brrr
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sala przedstawiająca coś na kształt siedziby partii. Ekspozycja dotyczyła, jak widać, wszystkiego co związane z czerwoną gwiazdą ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejny pokój w socjalistycznym biurze
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pomieszczenie całe wytapetowane prasą

Obrazek

A tutaj coś czego za Chiny nie udało mi się sfotografować. Czarny, luksusowy samochód jakiegoś komunistycznego przywódcy. Znajdował się za czarną kurtyną (od sufitu do samej podłogi), pomieszczenie było zaciemnione i tylko co jakiś czas zapalała się lampka wewnątrz pojazdu - podświetlała symbol sierpa i młota znajdujący się na tylnym siedzeniu.

Obrazek

Obrazek

Socjalistyczny komisariat...

Obrazek

I bardzo wymowna cela.

Obrazek

A teraz coś co przerażało chyba najbardziej. Sala przemieniona w labirynt zbudowany z... no właśnie z czego? Jakby wosk czy mydło. Nie mam pojęcia, ale ciągnęły się te kostki od ziemi aż po sufit. Sala ta miała upamiętniać tragedię węgierskich rolników, ale ja miałam jakieś skojarzenia z Auschwitz i mydłem z ludzi... Jedyne o czym myślałam to jak najszybciej wybiec z tego pomieszczenia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejne pomieszczenie - archiwum pełne segregatorów a także ławek oklejonych gazetami.

Obrazek

Obrazek

Ale jakby tak przyjrzeć się tej segregatorowej ścianie...

Obrazek

...można doszukać się ukrytego pomieszczenia podsłuchowego ;)

Obrazek

Wymowna ściana ze zdjęciami, a właściwie bez zdjęć, pomordowanych Węgrów.

Obrazek

Następnie, dla rozładowania atmosfery, pokój wyklejony typowymi socjalistycznymi plakatami propagandowymi, w którym można się było również nasłuchać wesołych pieśni dla ludu ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejna sala - cała stalowa podświetlona ultrafioletem.

Obrazek

Obrazek

Była wprowadzeniem do sali prześladowań religii...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

...której podłoga robi ogromne wrażenie.

Obrazek

A teraz pora na to co robi największe wrażenie czyli piwnica-więzienie.

Pomnik - stelaże ze światełkami - otaczają również oświetlone imiona.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedyna w podziemiu sala typowo muzealna.

Obrazek

Obrazek

Reszta to przypomnienie jak strasznym było to miejsce. Przemówią zdjęcia, nie potrzeba tutaj komentarza. Powiem tylko jedno. Każdy kto kiedykolwiek zwiedzał muzeum na terenie jakiegoś byłego obozu koncentracyjnego wie, że mają one swoisty zapach, którego nie da się w żaden sposób opisać. To samo było tutaj...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Byłam w tym miejscu podczas wymiany międzyszkolnej. Zwiedzali je ludzie z mojej szkoły zupełnie nierozumiejący czym był Holocaust, komunizm, nazizm, totalitaryzm. Wyznacznikiem siły oddziaływania Terror Haza, było to, że po wyjściu przez jakieś 10 min. prawie nikt się nie odzywał...

Post Napisane: 30 sie 2009, o 20:11 
Administrator

Imię: Leszek
W tym budynku w czasie wojny mieli swą siedzibę Strzałokrzyżowcy - czyli węgierscy naziści, po wojnie zaś węgierska bezpieka.

Te kostki to smalec wieprzowy (a przynajmniej tak głosi napis na nich), więc na szczęście Twoje skojarzenia były zbyt drastyczne.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 sie 2009, o 21:32 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Takie dosadne muzeum w Poznaniu,Gdańsku,Radomiu........

Cytuj:
Zwiedzali je ludzie z mojej szkoły zupełnie nierozumiejący czym był Holocaust, komunizm, nazizm, totalitaryzm.

Coraz więcej jest takich ludzi .Tylko gdzie tego przyczyna.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Muzea i skanseny » Zagraniczne muzea i skanseny » Muzea i skanseny - Węgry