Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 26 kwi 2012, o 14:57 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Cytuj:
Trzeba będzie się zastanowić jak przenieść tą marmurową macewą z ul. Kamiennej. Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie?

Czytałam kiedyś "Aku-Aku" Thora Heyerdahla i dzięki temu co nieco wiem na temat podnoszenia ciężkich posągów :mrgreen: :glupek:
Mamy poza tym sporo silnych ramion do pomocy, wytrzymałe plecione pasy i chęci w sam raz tyle, ile ich trzeba.
Brakuje nam tylko wózka do przewiezienia (niskiego, bo nie dźwigniemy nagrobka wyżej) oraz prawnej obstawy całej imprezy.

Post Napisane: 26 kwi 2012, o 19:37 

Imię: Sylwek
Co do prawnej obstawy - okolica ma taki charakter a nie inny więc tym bym się nie martwił. Pytanie skąd wziąć 4-5 osób o 'silnych ramionach' do pomocy. le_szek nadal milczy (coś wspominał o urlopie) więc jeden 'pewniak' nam odpada. Oprócz mnie mogę dwie osoby zorganizować. szkieletek - dałabyś radę kogoś zmobilizować?
Mam w aucie linkę do holowania - może być przydatna.

pozdrawiam,
Sylwek
http://www.dawnadabrowa.pl

Post Napisane: 26 kwi 2012, o 19:51 

Napisałam wszak, że silnych ramion w drużynie dostatek :mrgreen:
Musimy mieć jednak wózek. USS Archimedes zdecydowanie odmówił w tym przypadku współpracy, wymigując się "chorobą zwyrodnieniową zawieszenia".

Przewoziliśmy kiedyś w ten sposób pralkę na deskorolce. Prawie się udało. Spadła na ziemię dopiero przed samym warsztatem mechanicznym :glupek:

Post Napisane: 26 kwi 2012, o 19:57 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
U nas, w Rybniku, trzeba było użyć dźwigu :arrow: wydobywanie Charlotty

Ale te Wasze na takie kolosy nie wyglądają ;-) Najgorzej będzie z przeniesieniem do bagażnika.

Post Napisane: 26 kwi 2012, o 20:00 

Ja cały czas myślę o przewozie autem. Mam trochę gratów różnorakiej maści w garażu, których można by użyć do podniesienia macewy a potem jej przesunięcia (po czymś tocznym) do bagażnika?

pozdrawiam,
Sylwek

Post Napisane: 26 kwi 2012, o 20:09 
Przyjaciel

A patrzałeś na filmik, który wkleiła Aga w wątku cmentarza w Białej? Tak widać wydobywanie macew z rzeki i wyciąganie ich na linach.
Macewy to są ciężkie cholery ;) i łatwo to Wam nie pójdzie :rotfl2: Tym bardziej, że o auto też trzeba uważać.

P.S. Przed chwilą zaczęłam przeglądać Twoją stronę i jestem pełna podziwu :brawa:

Post Napisane: 26 kwi 2012, o 20:17 

Widziałem filmik z wyciągania na linach i przed sekundą wyciąganie Charlotty.
Wg mnie 4-5 osób dałyby radę - chyba nie pozostaje nic innego niż spróbować?
Obrazek

W przypadku negatywnego scenariusza zaangażuję epikę z zieleni miejskiej (Charlotcie trochę się dostało od ich Rybnickich odpowiedników :|).

Dzięki za miłe słowa o stronie - pomysłów na nią mam mnóstwo ale czasu nie zbywa niestety ;-)

pozdrawiam,
Sylwek

Post Napisane: 26 kwi 2012, o 20:23 

Się upierać będę w temacie niskiego wózka do transportu. Takiego, jaki mają np. w Leroy Merlin.
Archie mówi stanowcze "nie".
Ta macewa wygląda na ciężką, strasznie ciężką. Nie zdziwię się, jeśli trzeba będzie użyć sposobu, żeby choć trochę podważyć krawędź i wsunąć coś pod nagrobek. Dlategom pisała o plecionych pasach oraz podnoszeniu figur na Wyspie Wielkanocnej :D

Pozostaje się nam zatem umówić na konkretny termin. I może wydzielić "techniczną" część tematu z głównego wątku o dąbrowskim kirkucie (tak z innej beczki to wspomniana ulica Kamienna leży już w Będzinie).

Ostatnio edytowano 15 sty 2013, o 20:30 przez szkieletek, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 27 kwi 2012, o 11:08 
Administrator

Imię: Leszek
Może w tygodniu z majówką udałoby mi się wybrać - ale nie obiecuję, rodzina ma swoje prawa :mrgreen:

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 maja 2012, o 10:29 

Ostatni tydzień byłem ostatecznie poza miastem więc wrzuciłem sprawę przewiezienia macewy do p. Marcina Bazylaka (Pełnomocnik Prezydenta DG). Poprosiłem jednocześnie o zachowanie szczególnej ostrożności.

Kilka minut temu niezależnie od p. Darka Rozmusa (Muzeum) i p. Marcina otrzymałem telefonicznie informację: macewa została przewieziona ze śmietnika do Kopalni Ćwiczebnej przez pracowników Muzeum! Zdziwiłem się, że nie do lapidarium... Zdecydowano tak ze względu na ryzyko ukradnięcia macewy (całość z marmuru o dużych wymiarach). Inskrypcje są zamalowane jakąś farbą i wymagają oczyszczenia. Jak tylko będę mógł, to podjadę do kopalni i wrzucę zdjęcia na forum (chyba, że ktoś po tym poście mnie uprzedzi :)).

Kolejny mały krok wykonany. Teraz oczyszczenie macewy, dokumentacja fotograficzna, tłumaczenie przez Slava, udostępnienie na http://www.dawnadabrowa.pl .

Cały czas czekam na Waszą opinię ws. 'nagrody' (chociaż to słowo za bardzo tutaj nie pasuje...) za informacje, umożliwiające odnalezienie kolejnych dąbrowskich macew.

Dodam, że dziś lub jutro UM DG wyśle oficjalne pismo do Gminy Żydowskiej w Katowicach z informacją, że teren został uprzątnięty i wyczyszczony na podstawie zgłoszenia, które wysłałem do UM. W piśmie znajdzie się też propozycja spotkania i określenia możliwości ogrodzenia terenu.

Post Napisane: 8 maja 2012, o 13:02 
Administrator

Imię: Leszek
No to świetnie :)
Prawdę mówiąc, po niedzielnej wizycie w Pszczynie miałem olbrzymie wątpliwości co do przeniesienia tej macewy bez jakiegoś wsparcia mechanicznego...

Co do zdjęć - ja Cię z pewnością nie uprzedzę, dopiero w piątek będę miał naprawiony obiektyw (a małpką Kodaka pewnie za wiele szczegółów bym nie uwiecznił) :)

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 maja 2012, o 14:58 

Dostałem kilka fotek od p. Darka ale nie widać na nich za dużo. Macewa jest wysmarowana jakimś czarnym 'mazidłem'. Ledwo widać spod niego inskrypcje. Zapytałem p. Darka o termin czyszczenia i zaoferowałem swoją pomoc.

pozdrawiam,
Sylwek

Post Napisane: 8 maja 2012, o 22:52 

Jedno ze zdjęć od p. Darka:

Obrazek

Jutro ma być próba jej wyczyszczenia.

pozdrawiam,
Sylwek

Post Napisane: 9 maja 2012, o 09:40 

W końcu dziś przed pracą podjechałem do kopalni, gdzie zastałem bardzo miłego pracownika. Kilka fotografii (wyższe rozdzielczości wysłałem już do Slava):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Byłem przy próbie wyczyszczenia macewy - niestety jest wysmarowana czymś bardzo trwałym (jakby klej, na który naniesiono farbę). Możliwe, że tylko mechanicznie będzie się dało ją wyczyścić. Z resztek napisów i kształtów może wynikać, że były tam namalowane kurze jaja. Widać końcówkę napisu KUR oraz wyraźny zarys dwóch jaj.

pozdrawiam,
Sylwek

Post Napisane: 9 maja 2012, o 19:47 
Przyjaciel

Czyli macewa była reklamą jajek? :shock: :shock: :shock:

Post Napisane: 9 maja 2012, o 20:32 

Jest wysokie prawdopodobieństwo, że macewa była reklamą jajek... Na żywo kształty jajek (owalów) są lepiej widoczne niż na fotografiach. KUR z krawędzi macewy może to potwierdzać. Pewności pewnie nigdy nie będziemy mieli...

pozdrawiam,
Sylwek

Post Napisane: 15 maja 2012, o 09:14 

Rabin z Katowic - Yehoshua Ellis ma dziś przyjechać do DG i spotkać się z pracownikami Muzeum (niestety muszę być w pracy i mimo zaproszenia nie dam rady się na nim pojawić). Ja z kolei jutro planuję spotkać się z p. Marcinem Bazylakiem. Idąc dalej tym łańcuszkiem: p. Marcin Bazylak ma się spotkać w maju z przedstawicielami GŻ. A w tym tygodniu przylatuje do Polski Jeff Cymbler (większość z forum chyba go zna?) i chce spotkać się po kolei ze wszystkimi zainteresowanymi czyli GŻ, UM, Muzeum. Na koniec zaprosiłem go do siebie :)

pozdrawiam,
Sylwek

Post Napisane: 22 cze 2012, o 18:22 

Na razie GŻ nie odpisała - mimo upływu kilku tygodni - na pismo z UM :(
P. Marcin Bazylak ma się kontaktować z nimi do skutku... Trzymam rękę na pulsie.

Post Napisane: 23 cze 2012, o 16:02 
Przyjaciel

No i tak to masz w życiu :evil: Ważne, że macewa uratowana i tyle.

Post Napisane: 3 lip 2012, o 15:28 

p. Marcin Bazylak skontaktował się z p. Marcinem Dudkiem ze Związku Wyznaniowego Gmin Żydowskich (odpowiedzialny za kwestie związane z cmentarzami). W przyszłym tygodniu panowie mają ustalić termin spotkania.

Przy okazji chciałbym Was kolejny raz spytać o pomysł na nagrodę finansową za dane, które umożliwią lokalizację macew z dąbrowskiego cmentarza. Co o tym myślicie?

pozdrawiam,
Sylwek
http://www.facebook.pl/dawnadabrowa

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie