Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pszczyna
 Post Napisane: 29 maja 2009, o 22:54 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Śliczny i zadbany cmentarz żydowski położony przy ul.Katowickiej . Tablica informuje o ostatnim pochówku w 1936 roku, a na cmentarzu nagrobek Josefa Ucko z 1937 - jak to czasem należy samemu szukać, a nie polegać na informacjach podawanych przez innych ;)

Obrazek

Obrazek

I wielu Schindlerów ( choć nam się kojarzą raczej z inną osobą )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nagrobki mają sygnatury

Obrazek

Obrazek

I na koniec różnorodność

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 29 maja 2009, o 22:57 
Administrator

Imię: Leszek
Wkleję artykuł, zanim go gazeta do archiwum przeniesie :)

Cytuj:
Obrazek
Fot. Grzegorz Celejewski/AG

Sławek Pastuszka na cmentarzu żydowskim w Pszczynie

17-letni Sławek Pastuszka na cmentarzu żydowskim w Pszczynie spędza każdą niedzielę. Zbiera śmieci, wycina krzaki. Chce cmentarz odrestaurować, ale do tego potrzebuje pomocy. Tylko że mało kto traktuje poważnie apele nastolatka.
Najstarszy pszczyński cmentarz, założony w 1816 roku kirkut, wojnę przetrwał nietknięty. Największych zniszczeń doznał później, kiedy ludzie przypomnieli sobie, że metalowe łańcuchy okalające groby można sprzedać za niezłą cenę, a macew z dobrego marmuru da się użyć do innych celów.

Kirkut jest teraz w całkiem dobrym stanie, przynajmniej w porównaniu do wielu innych - ogrodzony, trawa wykoszona, krzaki wycięte, śmieci nie ma. - Niedaleko są inne cmentarze, na przykład ten, na którym pochowani są żołnierze radzieccy, o wiele lepiej utrzymany. Dlaczego na cmentarzu żydowskim nie może być tak samo? Czy tym ludziom nie należy się szacunek i pamięć? - denerwuje się Sławek.

Wkurza go graffiti pokrywające cmentarny mur, to, że oryginalnych ponadstuletnich furtek, które przetrwały atak złomiarzy, nikt nie konserwuje, że problem zdewastowanego domu przedpogrzebowego rozwiązano najprościej - na drzwiach zawieszono grubą kłódkę - i że z roku na rok coraz więcej macew się przewraca. Po każdej większej wichurze kirkut traci kolejne tablice. Giną pszczyńskie zabytki, ludzkie historie zostają zapomniane.

Niedziela na kirkucie

Sławek ma 17 lat. Co tydzień w niedzielę, kiedy jego rówieśnicy spotykają się z przyjaciółmi albo zbierają siły przed kolejnym tygodniem nauki, idzie sprzątać kirkut. Z domu ma jakieś 40 minut na piechotę. Robi tak od trzech lat: najpierw spędzał tu godzinę w tygodniu, teraz już prawie cały dzień.

Wie o cmentarzu prawie wszystko. Na temat żydowskiej społeczności Pszczyny napisał obszerną pracę. Część ostatnich ferii przeznaczył na przeszukiwanie archiwum pszczyńskiego Muzeum Zamkowego, żeby ustalić historię pochowanych tu osób. Teraz, kiedy idzie ulicami miasta, doskonale wie, gdzie która osoba mieszkała i pracowała. - To jest grób rodziny Prager, ale jest tu pochowana tylko ich trzydniowa córeczka Auguste. Reszta rodziny zginęła podczas Holocaustu. Pragerowie mieli drogerię na Dworcowej. Teraz jest tam sklep monopolowy - opowiada Sławek.

Religijne symbole pokrywające macewy objaśnia bez problemu. Po liceum chce studiować judaistykę albo hebraistykę. Już uczy się hebrajskiego - od znajomych Żydów i przez internet. - Na przykład tu, nad wejściem do domu przedpogrzebowego, jest napisane: "A na końcu człowiekowi spokój..." - wyjaśnia.

Gdyby Sławek regularnie nie zbierał śmieci, na cmentarzu nie byłoby tak czysto. A zawsze jest co sprzątać, bo jeśli na teren kirkutu nie wpadnie coś ze znajdującego się obok nielegalnego wysypiska, to ktoś coś rzuci - ostatnio butelkę zostawił tu amator taniego wina.

Chłopak wycina krzaki, zmiata ziemię i liście z przewróconych macew, żeby całkiem się nie zniszczyły, i pali na grobach znicze, żeby ludzie wiedzieli, że cmentarz nie jest całkowicie zapomniany. Wszystko z zachowaniem rygorów, jakie nakłada judaizm.

Kiedy Sławek wchodzi na kirkut, wkłada na głowę jarmułkę. - Na znak szacunku dla tego miejsca - wyjaśnia. Wie, że niektórzy Żydzi są zdania, że powinno się dać kirkutowi przeminąć. - Nie wszyscy! Przecież to nie tylko zabytek, ale i świadectwo ponaddwustuletniego istnienia żydowskiej społeczności Pszczyny - mówi.

Koledzy się dziwią

Marzy mu się, żeby przewrócone macewy wróciły na swoje miejsce, a kirkut został wpisany do rejestru zabytków, ale do tego potrzebuje pomocy. Szuka jej od jakiegoś czasu, bez efektów. Od dwóch miesięcy stara się zebrać w szkole grupę, która pomogłaby utrzymać cmentarz w dobrym stanie, ale koledzy nie palą się do pomocy - nie to, że są fascynacji Sławka niechętni, po prostu trochę się dziwią.

Do Gminy Żydowskiej w Katowicach pisał w sprawie przewróconego nagrobka Davida Raua, jedynego pochowanego tu rabina. U burmistrza był, bo znalazł przysypaną wcześniej warstwą ziemi przewróconą macewę z 1937 roku, a tablica informacyjna przy cmentarzu głosi, że ostatni pochówek był w 1936 roku.

Naczelny rabin Polski skierował go do fundacji Or Chaim zajmującej się zabytkami żydowskimi. - W urzędzie miasta obiecano tablicę wymienić, ale nie zrobiono tego. W fundacji nikt nie chciał ze mną rozmawiać, gmina żydowska na listy nie odpowiada - wylicza Sławek.

Przyznaje, że woli do instytucji, u których szuka pomocy, pisać listy i maile, niż dzwonić. Bo wtedy zawsze z drugiej strony słuchawki pojawia się pytanie o wiek i z reguły natychmiastowa odmowa.

Cmentarz bez właściciela

- Słyszałem o tym chłopaku i bardzo bym się cieszył, gdyby naprawdę mógł pomóc kirkutowi, ale czasem zaangażowanie nie wystarcza. Nasi pracownicy też robią tam porządek trzy-cztery razy do roku. Problemem jest sprawa jego własności - mówi Jacek Lebioda, dyrektor Miejskiego Zakładu Zieleni w Pszczynie, i wyjaśnia, że miasto także uznaje cmentarz za jeden z najcenniejszych obiektów na swoim terenie. Kilka lat temu wymieniono drewniany płot okalający cmentarz z trzech stron na siatkę, zmyto graffiti pokrywające dom przedpogrzebowy i mur oddzielający kirkut od ulicy, pokryto dach domu przedpogrzebowego papą. Niestety, w poważniejsze prace Pszczyna nie może inwestować, bo miastu nie wolno wydawać budżetowych pieniędzy na obiekty do niego nienależące. - Formalnie właścicielem kirkutu jest Gmina Żydowska w Katowicach - tłumaczy Lebioda.

Włodzimierz Kac, przewodniczący katowickiej gminy żydowskiej, o listach od Pastuszki nie słyszał. - Wyjątkowo mi przykro. Jak coś nie ma pieczęci urzędowej, to czasem gdzieś utknie - mówi i prosi o numer telefonu do opiekuna pszczyńskiego kirkutu.

Co do własności cmentarza ma inne zdanie niż Lebioda - w księgach wieczystych jako właściciel wpisana jest nieistniejąca Gmina Żydowska w Pszczynie. - Nie jesteśmy jej następcą prawnym. Choć, oczywiście, nie wypieramy się, że to cmentarz żydowski, to jego właścicielem jest teraz Skarb Państwa. Jego przedstawicielami są wojewodowie, starostowie i prezydenci miast - mówi. Dodaje, że katowicka gmina żydowska ma pod opieką już 30 cmentarzy. Na więcej nie ma środków. Przejmuje od miast te, którymi nikt inny nie chciał się zająć. A kiedy oficjalnie przejmie cmentarz, dostaje od razu plik listów nakazujących, czasem nawet pod groźbą prokuratorską, natychmiastowe wykonanie prac, na które obiekt czekał od lat.

- Kilka nagrobków ma sporą wartość artystyczną, reszta jest dość typowa - mówi Anna Fabiańczyk z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków o pszczyńskim kirkucie. Wie o Sławku i przyznaje, że cmentarz wygląda dzięki niemu lepiej. - Wykonuje podstawowe prace. Nie zaszkodzi, ale trudno, żeby też bardzo pomógł. Poszczególne nagrobki wymagają prac konserwatorskich, a to wiąże się z dużymi kosztami - dodaje.

Środki łatwiej byłoby zdobyć, gdyby wpisać cmentarz do rejestru zabytków. To powinien zrobić właściciel. A nikt nie chce się nim nazwać, bo nikt nie chciałby brać sobie dobrowolnie na głowę ponad pół hektara kirkutowych problemów. Nikt prócz Sławka. - Napisałem do gminy żydowskiej, żeby wyznaczyli mnie na opiekuna cmentarza. Może się uda? - mówi.
Iwona Sobczyk

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 maja 2009, o 23:03 
Moderator

Imię: Sławek
Dzisiaj (30 kwietnia 2008) odbyła się długo wyczekiwana przeze mnie wycieczka szkolna na cmentarz żydowski. Chętnych było około 40, z selekcji przeszło tylko 12 osób. Było extra. Zrobiliśmy bardzo duże prace, ale i tak jest to kropla w morzu potrzeb. podnieśliśmy 2 nagrobki do pozycji pionowej oraz odwróciliśmy dwa, aby napisy były widoczne do "nas", a nie do ziemi.

* Jeden nagrobek był mocno przysypany przez ziemię, ale dzięki Bogu leżał w miejscu gdzie nie ma grobu, w związku z czym można było go swobodnie wyciągnąć. Okazał się to piękny kamienny nagrobek małżeński z granitową tablicą, z widocznymi złoceniami gotyckich liter. Nagrobek należy do dr medycyny Heinricha Freidaendera (ur. 10.09.1836 w nieodczytanej jeszcze miejscowości, zm. 14.05.1917 w Lublinku: miał 80 lat) i jego żony Berthy z Schaferów, córki Cwiego (ur. 27.08.1842 w Myslowicach, zm. 4.03.1935 w Gliwicach). Jest to najbardziej szczegółowy nagrobek na cmentarzu żydowskim w Pszczynie. Nie podnosiliśmy postumentu, na którym może znajdować się sygnatura kamieniarza.

* Kolejny nagrobek, tym razem bazaltowy przez wiele lat leżał przewrócony stroną hebrajską do "mnie" i z niemiecką na dole, jaka osoba była za życia. Na środku nagrobka wielkimi hebrajskimi literami pisało Abraham Rozenbaum, w związku z czym byłem pewien, ze należy do mężczyzny. Jego górna część jest ułamana; stało się to zapewnie wtedy kiedy nagrobek się przewrócił. Ponieważ ta ułamana część leżała zaraz przy betonowej obwódce innego grobu, o który nagrobek uderzył. Kiedy podnieśliśmy nagrobek okazało się, że na jego środku znajduje się owal, w środku którego znajdowało się epitafium 21-letniej kobiety Hanny Rosenbaum. Byłem w szoku. Po dokładnym przeczytaniu inskrypcji hebrajskiej okazało się, że Abraham był jej ojcem.

* Przewróciliśmy na stronę, tzw. do "mnie" nagrobek 31-letniego Hugo Wartenbergera, który jest niestety przełamany na pół i leżał przez wiele lat napisami do ziemi. Przechodziłem obok tego nagrobka latami, a dzisiaj dopiero zauważyłem, że na stojącym cały czas postumencie znajduje się sygnatura kamieniarska "Becke. Pless", gdzie pierwsze s jest tzw. długim s, popularnie stosowanym wówczas w języku niemieckim.

* Odwróciliśmy także, w kwaterze "D" nagrobek pani Marie Bobrek.

* Wyczyszczono także nagrobek Lizzi Schindler, która zmarła w październiku 1937 roku - jest to najmłodszy nagrobek na cmentarzu żydowskim. Był on strasznie zarośnięty, obecnie nie obrasta go ani jeden chaszcz, oczywiście nie licząc korzeni, które sobie tam znalazły "domek". Ale macewa wygląda przepięknie, ponieważ przez pewien czas widoczny był tylko napis z imieniem i nazwiskiem oraz datami urodzenia i śmierci, a potem przez pewien czas był widoczny cały, ale strasznie przeszkadzały okoliczne chaszcze.

* Oprócz wyżej wymienionych, prowadziliśmy prace porządkowe, grabiliśmy liście, chaszcze, paprocie, wyrywaliśmy chwasty, przycinaliśmy badyle i inne samosiejki, a także zbieraliśmy patyki, które licznie leżały na cmentarzu.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 maja 2009, o 23:04 
Moderator

Obrazek
Nagrobek Hanne Rosenberg przed podnieniesieniem

Obrazek
Nagrobek Hanne Rosenberg po podniesieniu

Obrazek
Czyszczę nagrobek rabina Davida Raua
Obrazek
Czyścimy nagrobki w kwaterze "B"

Obrazek
Magda grabi liście i chaszcze w kwaterze "A"

Obrazek
Dziewczyny grabią liście i chaszcze w kwaterze "A"

Obrazek
Kierownik cmentarza daje rady :)

Obrazek
Karolina i Sergiusz porzadkują nagrobki bogatych Pszczyniaków w kwaterze "E"

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dziewczyny zbierają liczne gałęzie i badyle z kwatery "D"

Obrazek
Dziewczyny zbierają liczne gałęzie i badyle z kwatery "D"
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 maja 2009, o 23:05 
Administrator

Imię: Jarek
Byłem na cmentarzu żydowskim w Pszczynie, gdzie umówiłem się ze Slavem.
Wiem, że ten temat był już tutaj poruszany, ale nie mogę się oprzeć zeby nie wyrazić swojego szczerego podziwu i uznania dla opiekuna tego miejsca.
Sławku, dziękuję za oprowadzenie i za ciekawą opowieść o kirkucie.
Myślę, że nie tylko Pszczyna może być z Ciebie dumna :-)

W załączeniu kilka na szybko wybranych zdjęć, których jeszcze tutaj nie widziałem

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 maja 2009, o 23:06 
Moderator

Mam niestety nieprzyjemną wiadomość, ponieważ dzisiaj znalazłem na cmentarzu żydowskim w Pszczynie przewrócony grób Johanny Ziffer. Gdy przyjechałem furtka była otwarta na oścież. Prawdopodobnie zrobili to pijacy, którzy wokół cmentarza non stop urzadząją sobie obok libacje alkoholowe. Niestety solidny, zadbany i stojący w idealnym pionie grób Johanny Ziffer leży na ziemi. Policja nic nie wskórała, bo nie ma formalnie pokrzywdzonego.

Obrazek
Tak jeszcze ten grób wyglądał dwa dni temu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 maja 2009, o 23:12 
Moderator

Przez przypadek odkryłem dwie macewy, które udało mi się wydobyć, jedną bardzo dużą macewę, która spoczywa nadal w ziemi, niestety napisami do dołu oraz przepiękną płytę nagrobną.

W tym miejscu pozwolę sobie wkleić zdjęcia macew, które udało mi się podnieść (w większości z pomocą pana Kazimierza, który od pewnego czasu bezinteresownie udziela się na cmentarzu i pomaga mi w tłumaczeniu inskrypcji niemieckich) w te wakacje. Wiele to ciekawe macewy z ciekawymi symbolami.

13 lipca 2008 udało się wydobyć cztery macewy: dwie w całości, jedną przełamaną na pół oraz połamane zwieńczenie dużego nagrobka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

15 lipca podniesiono dwie macewy w najstarszej części cmentarza. Na jednej znajduje się piękny motyw kwiatu słonecznika.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

16 lipca po raz kolejny wraz z Panem Kazimierzem podnosiliśmy nagrobki. Mieliśmy w planach podniesienie jednego, dość dużego nagrobka, ale żeby go położyć musieliśmy podnieść ten leżący za nim. Okazało się, że ten pierwszy posiada piękne zdobienia szczytu oraz symbol złamanej świecy. Potem podnieśliśmy planowany nagrobek i okazało się że pod nim leżą jeszcze trzy - jeden dość zniszczony oraz dwa fragmenty nagrobków dziecięcych. Potem podnieśliśmy jeszcze jeden, znajdujący się niedaleko od wcześniej podniesionych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

18 lipca Pszczynę odwiedzili amerykańscy studenci, w celu zwiedzenia żydowskich zabytków miasta, w tym cmentarz żydowski. Spotkanie to zostało zorganizowane przez Centrum Żydowskie w Oświęcimiu. Na koniec zaproponowałem im wydobycie jednej macewy. Oto ona:

Obrazek

Obrazek

20 lipca to kolejna akcja wydobycia odkrywania macew. Tym razem dwie, na które trafiłem przypadkowo. Jedna okazała się najstarszym nagrobkiem na cmentarzu, który posiada inskrypcję w języku niemieckim - pochodzi z 1833 roku.

Obrazek

Obrazek

22 lipca w dniu odkrycia zniszczenia nagrobka Johanny Ziffer udało mi się odnaleźć górną część nagrobka Jacoba Hupperta.

Obrazek

Obrazek

Nagrobki wydobyte lub odsłonięte na początku lipca 2008:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 maja 2009, o 23:13 
Moderator

27 lipca 2008 to ważna data w historii cmentarza żydowskiego w Pszczynie. Koledzy z forum zaoferowali pomoc, a jej efektem było podniesienie nagrobka Johanny Ziffer, który został kilka dni temu przewrócony oraz kilku innych. Jestem Wam SERDECZNIE WDZIĘCZNY.

Koledzy ciężko pracują nad nagrobkiem Johanny Ziffer
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 maja 2009, o 23:14 
Moderator

Efekty pracy w kwaterze A, w której znajdujemy groby od lat 90. XIX do lat 30. XX wieku.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 maja 2009, o 23:15 
Moderator

To co się jeszcze udało nam zrobić :) :) :) :)

Obrazek
Tajemniczy postument z numerem 420

Obrazek
Grób Helene Friedlander, żona Lobela Friedlandera, protoplasty tego rodu w Pszczynie

Obrazek
Piekny grób z licznymi zdobieniami należący do Lobela Horwitza

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Przy okazji tego powyższego udało się wydobyć fragment innego nagrobka, należącego do kobiety

A teraz pochwalę się co mi się udało zrobić kiedy koledzy odjechali z miejsca zbrodni :P

Obrazek
Przepiękna tablica Henriette Rabitschek z domu Rose z motywami dębu i czegoś tam jeszcze

Obrazek
Motyw dębu

Obrazek
Jak myślicie co to jest?

Obrazek
Usunięcie warstwy ziemi z nagrobka Evy Rose, matki Henriette

Obrazek
Wydobyłem także nagrobek, który się sypał w ręce, bo jest zrobiony z takiego żwirku. został on zabezpieczony przezemnie przez deszczem (zbieg okoliczności sprawił, że wziąłem z domu solidny worek na śmieci)

Obrazek
To ten co wyżej - widać pozostałosci zlotnictwa liter

Obrazek
Nagrobek wydobyty 25 lipca, Mindl Milkuschutz

Obrazek
Nagrobek wydobyty 25 lipca, Miriam, córka Dawida Kohna

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 maja 2009, o 23:17 
Moderator

Żuraw:

Nie udało sie postawić nagrobka Johanny Ziffer na cokole bo płyta była zaje... ciężka :-), próbowaliśmy ją dźwignąć we trzech ale nie było żadnych szans - pomnik z bazaltu wazył przynajmniej 300 kilo.
Z ekipy Eksploratora był jeszcze Slav, le_szek był gotowy "pod bronią" w innym dniu tygodnia.
Chciałbym podziękować i pozdrowić pozostałych uczestników dzisiejszej "wyprawy" - Wojtka, Bartka i Pana Kazimierza :-)
Myślę, że odwaliliśmu kawał dobrej roboty :-)
(Na marginesie gdyby nie Marek to dźwignęlibyśmy sobie ciśnienie co najwyżej ...)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 maja 2009, o 23:17 
Moderator

Po wizycie u dentysty postanowiłem wjechać na cmentarz żydowski uzupełniać inwentaryzację i przez przypadek trafiłem na trzy nowe macewy. Jedna posiada przepiękny symbol - trzy łabedzie owinięte w taki szal i siedzace w takiej patrze. Jeden nagrobek jest niestety strzaskany ale posiada wypukłe litery.

Niestety zdjęcia wyszły do du..., ponieważ bardzo mocno świeciło slońce, a drzewa rzucały cień na macewy. Wklejam dwa zdjęcia, zeby pokazać tą najpiękniejszą macewę.

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 maja 2009, o 23:19 
Moderator

Małgosia:

Może to głupio brzmi, ale na zdjęciach poniżej Dzień Zaduszny na kirkucie w Pszczynie (z przewodnikiem ;) )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 maja 2009, o 23:19 
Moderator

Cmentarz żydowski w Pszczynie zimą:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 maja 2009, o 23:20 
Moderator

Efekt prac z 12 kwietnia 2009 :)

Mosze ben Ajcik Wajs
Obrazek

Georg Steiner
Obrazek

Sara bat Icchak eszet Mosze Brojer (po niemiecku Brauer)
Obrazek

Pinchas ben Jehuda Hurwic
Obrazek

Fragmenty macewy (we wnękach niektórych zachowały się ślady czarnej polichromii)
Obrazek

Fragment macewy
Obrazek

Fragment nagrobka Szimona ben Szmuela Zanwela Bendela
Obrazek

Fragment nagrobka (zachowała się tylko podpora i fragment tablicy)
Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 maja 2009, o 23:21 
Moderator

Jak Wam się podoba efekt? Jeszcze dzisiaj rano ten nagrobek po lewej wyglądał jak ten po prawej.
Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 3 cze 2009, o 16:44 
Moderator

Efekt prac z 2 i 3 czerwca 2009. Prace polegały głównie na prostowaniu mocno przechylonych nagrobków.

Wolf Armuth

Jest:
Obrazek

Było:
Obrazek

Rebeca Weiss z domu Löwy, zm. 1 lipca 1876.

Jest:
Obrazek

Było:
Obrazek

Abraham Schutz, zm. 7 lipca 1867.

Jest:
Obrazek

Było:
Obrazek

Gitel bat ? Gutman, zm. 10 września 1814 !! !! !!

Jest:
Obrazek

Było:
Obrazek

Szmuel

Jest:
Obrazek
Obrazek

Było:
Obrazek

Menachem zwany Meneli ben Szlomo Zew, zm. 16 czerwca 1816

Jest:
Obrazek

Było:
Obrazek

Chawa, córka Dawida

Jest:
Obrazek

Było:
Obrazek

Udało się także odnaleść kilka fragmentów jednego nagrobka, największy został wsadzony do ziemi, aby było wiadomo, że pierwotnie stał w tym miejscu. Jeden frament ma napisy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nagrobek dziecięcy

Obrazek

Uporządkowano także inny nagrobek dziecięcy. W przyszłym tygodniu zostanie jeszcze wyprostowany, ponieważ ustawienie nagrobka na postumencie spowodowało jego lekkie skrzywienie.

Jest:

Obrazek
Obrazek

Było:

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 cze 2009, o 18:33 
Przyjaciel

Mój krótki film z Pszczyny.

Post Napisane: 7 sie 2009, o 12:33 
Moderator

10 lipca 2009 na cmentarzu odbyły się dwie wycieczki:

* podczas pierwszej cmentarz, jak i całą żydowską Pszczynę odwiedziły amerykańskie studentki, które przebywały w Polsce w ramach programu Bridge to History, organizowanego przez Centrum Żydowskie w Oświęcimiu.

Zdjęć niestety nie mam, ale jak się pojawią na stronie CŻ to dodam link :)

* podczas drugiej cmentarz odwiedziło 10 członków zboru Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan, na czele z pastorem Tomaszem Chyłką. Wierni tej wspólnoty przez 3 godziny porządkowali cmentarz, a także udało nam się ustawić 4 nagrobki.

Kilka zdjęć z wyprawy znajduje się na stronie KECh w Pszczynie: http://www.pszczyna.kech.pl/?p=products ... -Pszczynie

Ustawiliśmy także te nagrobki:

Obrazek
Hugo Wartenberger, zm. 28 ijar 5673, tj. 4 czerwca 1913.

Obrazek
Szewe bat Chajim, zm. 26 nisan 5582, tj. 17 kwietnia 1822. Na zdjęciu wygląda troszkę krzywo, ale w rzeczywistości jest jak najbardziej prosty.

Obrazek
Rojzel bat Eber Wajssenberg eszet Josef Wekselman, zm. 20 adar 5610, tj. 4 marca 1850.

Podczas prac odnaleziono także jedną kolumnę oraz fragment obramowania jakiegoś nagrobka. W czerwcu przy okazji zostałem zaproszony do zboru i uczestniczyłem w nabożeństwie wspólnoty - ciekawe przeżycie :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 sie 2009, o 12:50 
Moderator

W lipcu 2009 ustawiłem także na czterech grobach, z których skradzono nagrobki, tabliczki, takie jakie spotykamy na świeżych grobach. Tabliczki załatwił mi mój kuzyn, który pracuje w zakładzie pogrzebowym.

Adolf Bielschowsky:
Obrazek
Obrazek

Georg Otto Max Friedlaender:
Obrazek
Obrazek
Zachowany postument jego nagrobka:
Obrazek

Marcus Lipner:
Obrazek

Regina i Meyer Schaal:
Obrazek
Obrazek

Tabliczki pierwotnie miały namalowane krzyże lub Jezusa, dlatego musiałem to zamalować. Zawsze lepsze te tabliczki niż nic...

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie