Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 25 wrz 2009, o 16:57 
Moderator

Imię: Sławek
Charlotte urodziła się 1 czerwca 1814.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 lis 2009, o 12:33 
Przyjaciel

Patrzcie i podziwiajcie :rotfl3:

Post Napisane: 4 lis 2009, o 14:44 
Administrator

Imię: Leszek
Cóż tu można więcej napisać - CZAPKI Z GŁÓW !!
:brawa: :brawa: :brawa: :brawa: :brawa:

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 sty 2010, o 16:16 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
W końcu na "Zapomnianym Rybniku" udało mi się sklecić parę zdań na temat ubiegłorocznych "cudów". Już się sama za siebie wstydziłam :oops: , że na stronie ZR zero o naszych nagrobkach. Zmobilizował mnie w końcu obcy forumowicz, z "zewnętrznego" forum na portalu rybnik.com.pl, który uzmysłowił mi, że ludzie czytają i chcą czytać o ciekawych zakamarkach naszej historii.

http://zapomniany.rybnik.pl/content/view/292/2/

Post Napisane: 13 paź 2010, o 21:26 

Imię: Tadek
Może to już jest znane. Wyszperałem na http://www.nspj-boguszowice.katowice.op ... 272000.htm taką informację:
Niemcy starannie zatarli ślady wielowiekowej obecności ludności żydowskiej na ziemi rybnickiej. Pod koniec 1939 lub na początku 1940 roku spalili i z ziemią zrównali synagogę rybnicką położoną między ulicami Chrobrego i Zamkową na tle browaru rybnickiego. W rok później przystąpili do likwidacji cmentarza żydowskiego między ulicami Wieniawskiego, 3 Maja i Klasztorną. Obydwa te święte dla Żydów miejsca zamienili w parki. Złom nagrobkowy i odzyskany materiał budowlany zużytkowali na utwardzenie ulicy Jankowickiej oraz drogi prowadzącej ze stadionu na kąpielisko "Ruda". Resztki ludzkie, szczątki cmentarne zsypywali do dołu, na którym później wybudowano coś w rodzaju sadzawki, brodziku dla dzieci istniejącego tam do dnia dzisiejszego. Wiadomość ta jest absolutnie prawdziwa, gdyż przekazał mi (piszącemu te słowa) ją krewny - wujek, podówczas więzień "gestapo" w zamku rybnickim. Zbierał on i wywoził na taczkach owe szczątki zsypując je do dołu pod przyszły brodzik. Prace przy likwidacji cmentarza prowadziła znana rybnicka firma budowlana "Ernst".

Post Napisane: 4 lis 2010, o 14:38 
Przyjaciel

Trochę o rybnickim cmentarzu żydowskim, trochę o mogiłach Marszu Śmierci i trochę o naszych dwóch innych nekropoliach :thumright:

http://www.rybnik.com.pl/video,niezalezny-program-informacyjny-234,vid5-1-640.html

Post Napisane: 19 lut 2011, o 06:24 
Przyjaciel

Wprawdzie to zdjęcie, które wkleję nie dotyczy bezpośrednio cmentarza w Rybniku, ale dotyczy Rybnika, więc myślę, że tu będzie pasować.
Slav przesłał mi to zdjęcie niedawno, gdy odkrył, iż pani Susanna Reich, z domu Schlesinger urodziła się właśnie w Rybniku. Jak na razie jest to jedyny oryginalny grób rybniczanki :) jaki znam. Grób jest, jak na pewno się domyślacie, w Pszczynie.

Załącznik:
Susanna Reich z d. Schlesinger Pszczyna.JPG
Susanna Reich z d. Schlesinger Pszczyna.JPG [ 97.96 KiB | Przeglądane 857 razy ]

Zdjęcie by slav.

Ostatnio edytowano 28 kwi 2013, o 15:04 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 4 lis 2011, o 14:32 
Przyjaciel

Kumari napisał(a):
Pierwszą rybnicką macewą, którą udało nam się odzyskać był nagrobek Elsy Kornblum.

Reniu, być może ( :beg: ) uda mi się nawiązać kontakt z kimś z rodziny Elsy. Dalszej, bo dalszej, ale zawsze rodziny.
Na razie nic więcej nie piszę, by nie zapeszać 8-)

Post Napisane: 4 lis 2011, o 17:40 
Przyjaciel

Imię: Renata
Małgosiu, to wspaniała wiadomość :fala: Pamiętam jak przywieźliśmy "Elsę" na pierwsze forumowe ognisko i Twoją reakcję, kiedy zaczęłaś pojmować co kryje ten szary pakunek... W mig zapomnieliśmy o przerysowanym podczas poszukiwań samochodzie :D To były piękne chwile...

Post Napisane: 5 lis 2011, o 15:17 
Przyjaciel

Kontakt nawiązany :jupi:

Nie chciałam wcześniej pisać, bo jakby się nie wyszło... Udało mi się odszukać (oczywiście przy pomocy dobrych ludzi, którym tak jak i Wam, fanzoliłam mejlowo non-stop o naszych rybnickich Żydach) osobę z rodziny Kornblum. I to nie byle jaką osobę :jupi: To rabin !! Jego dziadek urodził się w Rybniku w XIX wieku, w 1909 r. wyprowadził się do Brandenburgii, tam mieszkał aż do deportacji do getta w Warszawie. Getta nie przeżył. Przeżył natomiast syn owego rybniczanina, który w ostatnim momencie, czyli w 1939 r. wyjechał do Szanghaju, jak wielu niemieckich Żydów. Dzięki czemu ta nitka Kornblumów przeżyła :mrgreen: i mamy swojego rabina ;)
W jaki sposób jest spokrewniony z Elsą jeszcze nie wiem, ale na razie mamy jeszcze szabat, więc nie chcę przeszkadzać.
Jestem bardzo, ale to bardzo szczęśliwa, że nawet przez pół dnia do siebie dziś na ogrodzie (przy grabieniu liści) z tej radości gadałam :glupek:
Odnaleźć kogoś z tej rodziny, i w dodatku rabina to JEST COŚ :fala:

Post Napisane: 5 lis 2011, o 22:35 
Przyjaciel

Małgosiu, gratuluję :brawa:
Teraz to już mamy kontakty na najwyższym szczeblu. Tak jak to kiedyś zostało tutaj napisane - żydowskie niebo masz już w przyszłości zapewnione :)

Post Napisane: 23 sty 2013, o 11:17 
Przyjaciel

Przyznam się tu przed Wami, że od naprawdę długiego czasu marzyło mi się takie upamiętnienie pochowanych na naszym cmentarzu żydowskich mieszkańców Rybnika, jakie w końcu się stało w ubiegłą niedzielę. W ramach cyklu "Przewodnik czeka... w Rybniku" organizowanego przez UM i PTTK kolega z PTTKu wymyślił temat" Śladem zapomnianych nekropolii". Czas ciężki, bo zima, dzień krótki, ludzie wolą siedzieć przez telewizorami, więc nie spodziewaliśmy się tłumów. Liczyliśmy na maks. 30 osób, a tu przyszło ok. 70. A do końca dotrwało (spacer łącznie trwał 3,5 godziny i miał naprawdę sporo kilometrów) tak na oko ok. 25 do 30.
Jak już wspominałam w innym dziale, miałam opowiedzieć o zwyczajach pogrzebowych u Żydów, o naszym cmentarzu żydowskim i na końcu o Marszu Śmierci.
Bałam się, że jak z góry uprzedzę o pomyśle "zapalonej Gwiazdy Dawida", to mnie mogą storpedować siły anty (w końcu to była oficjalna i jak by nie patrzeć urzędowa impreza ;)). Wtajemniczyłam tylko kolegę przewodnika i jego młodych pomagierów. Kupiłam mini podgrzewacze i zanim się ludzie zebrali ułożyliśmy Gwiazdę na dnie obecnie nieczynnej fontanny na terenie naszego cmentarza. Cyknęłam fotę, by mieć pamiątkę na wypadek, gdyby mi to ktoś zniszczył zanim dojdzie w to miejsce wycieczka.

Załącznik:
Rybnik 20.01.2013 (14).JPG
Rybnik 20.01.2013 (14).JPG [ 84.05 KiB | Przeglądane 981 razy ]

Potem na miejscu zbiórki mi dali tubę do manifestacji pod Sejmem (a tak na serio to tuba do ewakuacji urzędników na wypadek pożaru) i to mnie pozbawiło mocy :rotfl3: Tuba była wielce deprymująca :rotfl2: Jak teraz na to patrzę, to myślę, że mogą mnie następnym razem zabrać na protest przeciw czemukolwiek :glupek:

Załącznik:
Rybnik 20.01.2013 (11).JPG
Rybnik 20.01.2013 (11).JPG [ 93.74 KiB | Przeglądane 981 razy ]

Załącznik:
Rybnik 20.01.2013 (10).JPG
Rybnik 20.01.2013 (10).JPG [ 71.13 KiB | Przeglądane 981 razy ]

Zanim w ogóle zaczęłam coś mówić podszedł do mnie starszy pan, który jak się okazało, był świadkiem tego, co Niemcy robili z ziemią i szczątkami ludzkimi z naszego cmentarza. To było jak dar niebios (żydowskich) - taki świadek w trakcie spaceru!! Najpierw jednak rybniczanie (totalnie się nie spodziewając) podeszli do zapalonej Gwiazdy Dawida. UDAŁO MI SIĘ !! Wreszcie nasz cmentarz też miał swój dzień. Mimo braku tablicy, mimo braku informacji, paliły się światełka pamięci.

Załącznik:
Rybnik 20.01.2013 (7).JPG
Rybnik 20.01.2013 (7).JPG [ 76.28 KiB | Przeglądane 981 razy ]

Rybniczanie (jeden o znanej twarzy :nuts: ) zadumani na palącą się Gwiazdą

Załącznik:
Rybnik 20.01.2013 (4).JPG
Rybnik 20.01.2013 (4).JPG [ 85.98 KiB | Przeglądane 981 razy ]

Załącznik:
Rybnik 20.01.2013 (6).JPG
Rybnik 20.01.2013 (6).JPG [ 106.76 KiB | Przeglądane 981 razy ]

Załącznik:
Rybnik 20.01.2013 (5).JPG
Rybnik 20.01.2013 (5).JPG [ 95.72 KiB | Przeglądane 981 razy ]

Z cmentarza żydowskiego przeszliśmy przez ewangelicki, potem dwa miejsca gdzie w średniowieczu chowano ludzi i doszliśmy do obecnego parkingu miejskiego przy ulicy Brudnioka. Tu oddaję głos świadkowi, bo on jest autentyczny i prawdziwy. Moja opowieść to byłyby puste słowa:

Myślę, że jego historia trafiła do ludzi i wywołała spore zainteresowanie (również poprzez oficjalną stronę UM), bo dawno nie miałam na YT ponad setki obejrzeń przez dwa dni.

Post Napisane: 23 sty 2013, o 20:37 
Moderator

:brawa:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 28 kwi 2013, o 15:15 
Przyjaciel

21 kwietnia na cmentarzu było ponad 150 ludzi, którzy przybyli tu w trakcie "Spaceru śladami rybnickich Żydów".

Młodzież z gimnazjum nr 5 w Rybniku, pod wodzą swoich pań z polskiego i historii, przygotowała "instalację artystyczną" oraz opowiedziała o historii tego miejsca.

Załącznik:
Wykonanie.JPG
Wykonanie.JPG [ 50.5 KiB | Przeglądane 857 razy ]

Autorami poniższych zdjęć są chłopcy z gimnazjum.

Załącznik:
Komentarz: Tłumy nadchodzą
CMENTARZ (2).JPG
CMENTARZ (2).JPG [ 78.05 KiB | Przeglądane 857 razy ]

Załącznik:
CMENTARZ (1).JPG
CMENTARZ (1).JPG [ 85.76 KiB | Przeglądane 857 razy ]

Załącznik:
CMENTARZ (3).JPG
CMENTARZ (3).JPG [ 80.36 KiB | Przeglądane 857 razy ]

Załącznik:
Komentarz: Symboliczne przedstawienie macew, domu przedpogrzebowego oraz muru cmentarnego
CMENTARZ.JPG
CMENTARZ.JPG [ 92.55 KiB | Przeglądane 857 razy ]

:brawa: :brawa: :brawa:

Post Napisane: 28 kwi 2013, o 15:36 
Przyjaciel

Imię: Ewa.
Oby więcej takie młodzieży. :brawa:

Antoine de Saint-Exupéry

Post Napisane: 21 sie 2013, o 14:26 
Przyjaciel

U nas takie nowiny w Nowinach :jupi:

Załącznik:
Komentarz: Nowiny z 21.08.2013
Nowiny [800x600].jpg
Nowiny [800x600].jpg [ 125.27 KiB | Przeglądane 793 razy ]

Post Napisane: 21 sie 2013, o 15:57 
Przyjaciel

Skoro sprawy poszły tak dobrze, to ja mam nawet projekt pomnika i oddaję Ci go Małgosiu do zaopiniowania :) Pomnik budżetowo skromny i prosty w formie. Taki pomnik znajduje się w czeskim mieście Valašské Meziříčí. Zachwyciła mnie jego prostota. Zaraz pomyślałam o Tobie i o Twoich działaniach na rzecz upamiętnienia rybnickich Żydów.

Załącznik:
IMG_4633.JPG
IMG_4633.JPG [ 239.78 KiB | Przeglądane 788 razy ]

Ostatnio edytowano 21 sie 2013, o 20:31 przez Kumari, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 21 sie 2013, o 17:12 
Przyjaciel

Reniu, piękny pomnik. Naprawdę.

Na etapie konsultacji pokazałam ich w CRIS-ie chyba z 50 różnych, w tym większość ze zdjęć na szybko ściąganych z naszego forum. Nawet o Wasze (wielu z Was) zgody nie pytałam, bo nie miałam czasu, tak szybko zaiwaniałam na te rozmowy :jupi: Musiałam jakoś storpedować Korczaka i w jego miejsce wstawić zamiennik :rotfl2:

Ale do ostatecznego pomnika jest jeszcze daleka droga, gdyż... zacytuję panią z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych:
Cytuj:
najpierw będzie ocena formalna przez wydziały urzedu miasta
a. Wydział Rozwoju, Promocji Gospodarczej i Integracji Europejskiej (w zakresie przygotowania i złożenia wniosku zgodnie z przyjętymi zasadami),

b. właściwe wydziały merytoryczne lub jednostki organizacyjne (w zakresie technicznych i finansowych warunków realizacji przedsięwzięcia).

potem ta ocena będzie zatwierdzana przez zespołu ds. wdrażania budżetów obywatelskich, który już został powołany w składzie (tu cała lista nazwisk) ...

potem wnioski są kierowane do zespołu opiniującego w składzie: (... znowu lista nazwisk)

Oni sporządzają listę projektów zaakceptowanych do glosowania przez mieszkańców...i wtedy zarządy dzielnic mają zorganizować z pomocą urzędu miasta głosowanie wśród mieszkańców ... i dalsze skomplikowane procedury

Jak przejdzie wniosek przez pierwsze dwie komisje to będzie cud :sciana:

Tak, czy inaczej trza szukać w razie czego poparcia w mieszkańcach Śródmieścia Rybnika :poklon:

Tytuł: Re: Rybnik
 Post Napisane: 21 sie 2013, o 21:04 
Bratnia dusza

No to droga przez mękę. Trzeba mieć jednak nadzieję.
Pomysł bardzo dobry. Ja popieram.

Tytuł: Re: Rybnik
 Post Napisane: 3 kwi 2014, o 20:25 
Przyjaciel

Projekt budowy pomnika został jeszcze w ubiegłym roku odrzucony przez rybnickich urzędników. :| :sciana:

Wczoraj byłam w archiwum państwowym w Katowicach. Jest tam dość spora liczba pism z końcówki lat 20-tych i pocz. 30-tych XX wieku, kiedy to zawnioskowano o zamknięcie cmentarza. Początkowo rybnicka gmina próbowała oponować, blokować i odwoływać się od wniosku i decyzji, w końcu jednak dała za wygraną i cmentarz został zamknięty.
Dla potrzeb całej tej akcji lokalny urząd budowlany w 1928 roku wykonał stosowną mapkę, z której wynika, iż szpica od strony Pl.Wolności, czyli szpica u zbiegu obecnej ul.Wieniawskiego (wówczas Brzozowej) i 3 Maja to był park/skwer, a nie cmentarz.

Załącznik:
Komentarz: Cmentarz żydowski w Rybniku
sygn. 1999 (259).JPG
sygn. 1999 (259).JPG [ 204.41 KiB | Przeglądane 684 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie