Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Racibórz
 Post Napisane: 30 maja 2009, o 00:08 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4440
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Cmentarz żydowski w Raciborzu

Po raciborskich Żydach nie zostało prawie nic. To „prawie nic” możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej. Te resztki resztek, ułamki ułamków, i skrawki skrawków są możliwe do odszukania jedynie bardzo wczesną wiosną, gdy roślinność jeszcze nie zagłusza tego magicznego miejsca. Cmentarz został założony prawie 200 lat temu, a ostatecznie zlikwidowany w 1973 roku. Nagrobki były bardzo bogate, z marmuru, gabra, granitu; niestety pozwolono na ich wywiezienie i przerobienie na nagrobki katolickie. Tym samym zaginął ślad po masonerii z Raciborza (wielu raciborskich Żydów było masonami).

Cmentarz jest położony przy ul.Głubczyckiej (wylot z Raciborza w stronę Kietrza, po lewej stronie drogi na małym wzniesieniu widać stary drzewostan).

Bardziej ciekawym wklejam fragmenty art. o żydowskich masonach z Raciborza ze strony:
http://www.naszraciborz.pl/historia/drukuj/0/83.html
Cytuj:
W zasobach archiwalnych znajdziemy niewiele wzmianek o raciborskich Żydach. Zachowały się natomiast informacje związane z działalnoścą żydowskiego stowarzyszenia wolnomularskiego. Żydowska loża masońska w Raciborzu, która obejmowała również sąsiednie miasta, działała w latach 1886-1924. Powstała dokładnie 9 maja 1886 roku z inspiracji Loży Humanites w Gliwicach jako Loża Pokoju XVII Nr 361, co oznaczało, że jest 17 placówką w Niemczech i 361 na świecie. Podlegała powstałej w 1882 roku Loży Matce Zakonu w Niemczech (332 na świecie), która z kolei była podporządkowana Zakonowi B’nai B’rith (Synowie Przymierza) założonemu w 1842 roku w Nowym Jorku przez brata Henri Jonesa z Hamburga i kilku innych Żydów niemieckiego pochodzenia. Loże B’nai B’rith miały za zadanie okazywać i dążyć do dobra bliźniego oraz duchowego uszlachetniania rodzaju ludzkiego. Loże nie mogły wydawać swoich pieniędzy na cele polityczne.

Loża Pokoju nie była jednak pierwszą, która powstała w Raciborzu. Pół wieku wcześniej rozpoczęła bowiem swą działalność Loża Krajowa. Jej dzieje znane są z ponad stu stronicowego opracowania Augusta Edwarda Filehna pt. Kronika loży Fryderyka Wilhelma ku sprawiedliwości na wschodzie od jej założenia dnia 23 kwietnia 1835 roku do dnia 26 kwietnia 1885 roku wydanego w 1885 roku dla dobra wdowiej kasy zapomogowej loży raciborskiej. Loża ta należała do Wielkiej Loży Trzy Globy w Berlinie (zwanej też Pod Trzema Kulami Świata). Jej siedziba mieściła się przy ul. Wojska Polskiego 5 (dawniej Zwingerstrasse, po wojnie przez krótki czas im. Józefa Stalina). Mimo niemieckiej dokładności, dla nieruchomości nie założono księgi wieczystej, choć wzmianka o funkcjonowaniu w tym miejscu loży znalazła się w księdze adresowej.

Wracając jednak do Loży Pokoju. Pierwszymi jej członkami było 35 Żydów z Raciborza, 3 z Głubczyc, i po jednym z Kornowaca i Rybnika. Mistrzem był właściciel raciborskiej cukrowni Siegmund Hirsch, zastępcą rabin dr Thiel, sekretarzem kupiec Louis Wachsner zaś kasjerem kupiec Isidor May. Loża miała swój własny statut pt. Zasady, reguły parlamentarne i regulamin obrad Loży Pokoju XVII nr 361 zakończony znamiennym zdaniem polityka jest absolutnie zabroniona. Celami były: miłość bliźniego, opieka nad biednymi i chorymi, dbanie o honor i godność członków.

Członkami mogli być tylko mężczyźni w wieku od 21 do 60 lat, zdrowi na ciele i umyśle, cieszący się dobrą opinią i mogący utrzymać na przyzwoitym poziomie swoją rodzinę. Wpisowe wynosiło, w zależności od wieku, od 30 do 125 marek. Członkowie musieli ponadto opłacać kwartalne i roczne składki. Bardzo trudno było jednak zostać członkiem tego gremium. Skład stanowił bowiem elitę żydowskiej społeczności Raciborza.

Liczba członków Loży Pokoju przedstawiała się następująco: 1887 - 40, 1888 - 48, 1894 - 53, 1902 - 64, 1905 - 67, 1906 - 71. Pochodzili z Jesenika i Bogumina w Czechach, Rybnika, Głubczyc, Głogówka, Kietrza, Wodzisławia, Czernicy, Branic i Kornowaca. Zdecydowana większość to raciborzanie. Najwięcej było kupców, fabrykantów, rabinów i lekarzy. Reszta to: zarządcy fabryk, bankierzy, spedytorzy, gorzelnicy, młynarze, kaznodzieja, kierownik szkoły, inżynier, urzędnik, instalator, właściciel hotelu.

W 1902 roku Loża Pokoju miała swój własny, ponad 200 metrowy lokal z wyszynkiem, który mieścił się przy Wilhelmstrasse 5 (obecnie ul. Batorego). Odbywały się tam posiedzenia zarządu, walne zebrania członków, obrady komisji, spotkania towarzyskie, zgromadzenia patriotyczno-rodzinne. Na przykład 23 lutego 1919 roku odbył się tam Wieczór towarzyski dla naszych członków - żołnierzy, którzy powrócili do domów. Ostatnią imprezą zorganizowaną przez Lożę była zabawa sylwestrowa w noc z 31 grudnia 1924 roku na 1 stycznia 1925 roku. Jednak na piśmie z 21 września 1925 roku dotyczącym koncesji na prowadzenie tego lokalu kończą się dokumenty dotyczące masonów żydowskich w Raciborzu. Warto dodać, że imprezy towarzyskie członków odbywały się również w Hotelu Książę Pruski przy ul. Odrzańskiej, który należał do Fedora Brucka, członka Loży.

Możemy się domyślać, że istniała ona do 1925 roku. W ankiecie rejencji opolskiej z 16 kwietnia 1932 roku wspomina się natomiast o czynnej nadal Loży Pokoju XVII Nr 362 w Raciborzu, ul. Odrzańska 16, Hotel Brucka. Miała jednak numer 362 a nie 361 jak poprzednia. Po dojściu do władzy Adolfa Hitlera, 7 marca 1934 roku landrat raciborski donosił, że w mieście nie ma już żadnych lóż. Więcej szczegółów o Loży Pokoju zawiera ciekawe opracowanie Artura Ryszkina pt. Wolnomularska Loża Pokoju (1886-1934) (Zeszyty Raciborskie „Strzecha” nr 6, Racibórz 1997.

Z obowiązku wspomnijmy też, że równie ekskluzywna i zamożna była wspomniana wcześniej Loża Krajowa. Berlińskie Trzy Globy liczyły w 1911 roku ponad 17,4 tys. braci z czego 99 braci w Raciborzu. W 1913 roku wielkim mistrzem loży był dr phil. Eduard Knape, dyrektor gimnazjum realnego. Jego zastępcami byli Ludwig Reiners, właściciel fabryki cygar (obecny Domgos przy ul. Bosackiej) i dr phil. Max Greinert, aptekarz. Spotkania odbywały się w każdą sobotę z wyjątkiem lipca i sierpnia. W każdą środę czynny był klub loży, która miała również swojego muzyka - lekarza dr Preu. O majętności loży świadczy to, że w 1912 roku zafundowała sobie rzeźbę Jahna naturalnej wielkości, którą umieściła w hollu wejścia do swej siedziby. Rzeźbę wykonał Królewski Zakład Artystyczny dla Prac Kościelnych Mayera w Monachium. Kosztowała 800 marek - tyle, ile wynosiła dwuletnia dotacja dla muzeum wolnomularskiego w Bayreuth.


Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 57.42 KiB | Przeglądane 1247 razy ]


Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 60.64 KiB | Przeglądane 1247 razy ]


Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 71.25 KiB | Przeglądane 1247 razy ]


Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 60.04 KiB | Przeglądane 1247 razy ]


Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 104.89 KiB | Przeglądane 1247 razy ]Ślad po kamieniarzu

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 98 KiB | Przeglądane 1247 razy ]


Pozostałości po ogrodzeniu

Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 97.71 KiB | Przeglądane 1247 razy ]


Cmentarz służy do chowania prawdopodobnie ulubionych zwierzątek i jako śmietnisko

Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 70.14 KiB | Przeglądane 1247 razy ]Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 72.04 KiB | Przeglądane 1247 razy ]


Resztki zdobień na nagrobku

Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 90.19 KiB | Przeglądane 1247 razy ]


Wszystkim jadącym do pałacu w Sławikowie polecam chwilę zadumy w tym miejscu.

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Ostatnio edytowano 21 sty 2015, o 19:25 przez _hipcia, łącznie edytowano 2 razy

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 maja 2009, o 00:09 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:16
Posty: 5071
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
Kurcze:) tak to jest jak się czeka ze zrobieniem fotek aż śnieg opadnie - miałem zamiar właśnie o tym napisać.
Moje rodzinne strony - od lat stoi pusty i zarośnięty - jeszcze za dziecka tam na sanki chodziliśmy (dziś też idealnie by się było tam wybrać :D ) fajna górka i głównie do tego celu służyła odkąd pamiętam. Jeszcze kilka grobów było w latach 80tych ale potem co chwilę ktoś "potrzebował" kamieni.
Piękny bluszcz tam rośnie - szczepki się nieźle w ogrodzie przyjmują :flower:

Dodane po 5 minutach:

I najważniejsze!
To w ramach ciekawostek - z twoim foto grobu "maciuś" wiąże się zeszłoroczny horror: :twisted:

"Tajemniczy grób dziecka

Na skraju starego cmentarza żydowskiego ujawniono pochówek, najprawdopodobniej nieznanego dziecka.

Do odkrycia doszło w trakcie kręcenia tu materiału filmowego dla TVN-u. Stary cmentarz żydowski przy ul. Fojcika–Głubczyckiej został pozbawiony nagrobków w latach 70. Dziś z drogi do Kietrza i Głubczyc wygląda jak park. Gdzieniegdzie widać śmieci wysypywane przez nieznane osoby. Na samym krańcu nekropoli, tuż przy polu, jest mały grób. Na drewnianej ramie ktoś napisał „Maciuś”. Jest krzyż i wieniec.

Sprawa trafiła do policji. – Oczywiście zajmiemy się nią. Poszukamy ewentualnych świadków, sprawdzimy, czy ktoś cokolwiek wie na ten temat. Decyzja o ewentualnej ekshumacji leży w gestii prokuratora – powiedział nam komendant podinsp. Edward Mazur. Nie można wykluczyć, że ktoś pochował tu swoje ulubione zwierzę, ale dlaczego fatygowałby się aż na kraniec miasta, w trudno dostępny teren, gdzie nikt nie zagląda. Na grobie jest krzyż i imię chłopca. Obok leżała gazeta z grudnia 2007 r. "

z http://www.nowiny.pl/artykul.php?a=show_arch&ida=34888

oraz:

"Tajemnica zamknięta w pudełku

Informacja o odkrytym przez nas tajemniczym grobie wstrząsnęła mieszkańcami Raciborza. Podejrzewano, że ktoś pochował tu noworodka.

O świcie, 12 maja, na cmentarzu żydowskim przy ul. Głubczyckiej ekshumowano grób. Wszystko odbyło się oficjalnie, pod nadzorem policji i sanepidu. Na obramowaniu obudowy ktoś napisał „Maciuś”. Policja podejrzewała, że mogło tu dojść do pogrzebania noworodka. Wskazywało na to znaczne oddalenie od najbliższej zabudowy i krzyż. Z tego powodu zdecydowano się na ekshumację. W ziemi natrafiono tymczasem na pokaźne, owinięte folią drewniane pudło, w którym leżał… zdechły kot. Zwierzę było opatulone w ręcznik. Obok głowy znajdował się słoiczek, zapewne z pożegnalnym liścikiem rozżalonego właściciela. Chwila konsternacji i tyle. – Mieliśmy obowiązek to sprawdzić – tłumaczą na policji. Cóż, komuś jak widać zabrakło wyobraźni i zdrowego rozsądku. Nie dość, że nie uszanowano miejsca pochówku Żydów, to jeszcze ustawiono tu krzyż. Może to też sygnał dla władz miasta, by – wzorem państw zachodnich – wskazać miejsce dla tego typu pochówków, by nie bezcześcić cmentarzy."

z http://www.nowiny.pl/artykul.php?a=show_arch&ida=34956

Dodane po 21 minutach:

Co wiem to powiem, czyli trochę informacji:

W 1814 roku gmina żydowska kupiła teren przy ul. Fojcika (to przy niej leży cmentarz), 3 lata później urządzono na nim cmentarz dla izraelitów. Został powiększony w latach 1862 oraz 1880 do 2,17ha. Zniszczenia zostały zapoczątkowane po kryształowej nocy...
Były na nim ukryte przez Niemców archiwalia francuskiego premiera Leona Bluma, które po wojnie na żądanie władz francuskich były poszukiwane i odnalezione przez UBP.
Na cmentarzu znajdował się budynek, w którym w 1941 roku zostało umieszczonych wraz z administratorem cmentarza kilku żydów usuniętych z miasta.

Materiał zaczerpnięty z najciekawszej książki o mieście:
"Dzieje Raciborza i jego dzielnic" autor - Paweł Newerla - nowość na rynku.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 maja 2009, o 00:09 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4440
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Nie przypuszczałam, że takie "afery" były w Raciborzu z powodu tego "grobu" ;)
Byłam na cmentarzu 16.marca 2008 roku i grób z napisem Maciuś już był. Nie wyglądał zbyt świeżo, więc zainteresowanie gazet jakieś hmmm... niezbyt błyskawiczne ;) Co do podejrzeń czyj to grób, to tak jak media zareagowała moja córka, która pierwsza odkryła to miejsce. Była początkowo przerażona. Ja osobiście miałam od razu skojarzenie z pochowaniem zwierzątka, i to w dodatku bardzo kochanego przez jakieś dziecko. Nie każdy ma ogródek, nie każdy w Raciborzu wie co to za cmentarz...
W Nowinach napisano:
Cytuj:
Może to też sygnał dla władz miasta, by – wzorem państw zachodnich – wskazać miejsce dla tego typu pochówków, by nie bezcześcić cmentarzy."


Myślę, że sygnał jest inny i zgadzam się z komentarzem czytelnika Nowin. Nie chodzi o miejsce do chowania zwierząt, ale o uporządkowanie cmentarza żydowskiego.

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 maja 2009, o 00:09 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:16
Posty: 5071
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
Ponoć już kiedyś były plany utworzenia tam czegoś w stylu parku miejskiego ale...wyszło jak zwykle :thumbdown:

Wiadomo - nie było tematu to o czymś trzeba było pisać :)
Afera tak jak ta bieżąca z duchami w galerii młyńskiej.
Widać każde miejsce chce mieć swoją białą damę (ale my im naszej ze Sławikowa nie oddamy ;) )

Dziś raczej temat zapomniany, pozostaje tylko jak i po innych miejscach żydowskich "zablokowany" teren. Sprawy nieuregulowane, nikt się terenem zająć nie chce...Tak jak miejsce po synagodze w samym centrum - stoi puste i chyba tak zawsze zostanie.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 maja 2009, o 00:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3147
Pochwały: 1
gobi napisał(a):
Ponoć już kiedyś były plany utworzenia tam czegoś w stylu parku miejskiego ale...wyszło jak zwykle :thumbdown:

Dziś raczej temat zapomniany, pozostaje tylko jak i po innych miejscach żydowskich "zablokowany" teren.

Sugerujesz, że znacznie lepiej byłoby gdyby na miejscu cmentarza żydowskiego powstał park lub inny teren rekreacyjny?

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 30 maja 2009, o 00:10 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:16
Posty: 5071
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
Cytuj:
Sugerujesz, że znacznie lepiej byłoby gdyby na miejscu cmentarza żydowskiego powstał park lub inny teren rekreacyjny?


Absolutnie nie teren rekreacyjny. Chodzi tylko o to, że kiedyś już myślano nad nowym przeznaczeniem/zagospodarowaniem lub przynajmniej uporządkowaniem terenu, a dziś żadnych dalszych planów nie ma i szkoda, że stoi zapomniany i służy jedynie za wysypisko śmieci i przejazd na położone za nim pola.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 maja 2009, o 00:11 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3147
Pochwały: 1
adolfino napisał(a):
szkoda, że stoi zapomniany i służy jedynie za wysypisko śmieci i przejazd na położone za nim pola.

Szkoda, bo wystarczyłoby wywieźć śmieci i w porywie dobrej woli ogrodzić...

Wyczytałam, że istnieje pełna dokumentacja fotograficzna nagrobków z przed likwidacji - została może gdzieś opublikowana?

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 30 maja 2009, o 00:11 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:16
Posty: 5071
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
Nie widziałem i jestem sam ciekawy.
Widziałem gdzieś zdjęcia kilku nagrobków, wczoraj szukałem ale...jeszcze szukam:)

Ja odkąd pamiętam to teren był niedostępny, zapuszczony i właśnie ogrodzony. Tego ogrodzenia z dnia na dzień ubywało a właściwie to dziś dzięki temu przynajmniej te chaszcze trochę wydeptane są. Ciężko zadbać o takie miejsce. Niestety...

(...)Choć góra śmieci i gruzu rośnie nadal, to w kilkuletnich staraniach o zapobiegnięcie temu gorszącemu procederowi (pewnie byłoby nam przykro, gdyby na groby naszych bliskich ktoś wysypał kubeł odpadów), sprawców udało się zatrzymać dwukrotnie; raz tzw. polskiego Niemca z Raciborza, który przywiózł tu śmieci po zrobieniu porządku w swoim domu, drugi raz bezdomnego chcącego się pozbyć tego, co zostało z lodówki po wyrwaniu wszystkiego nadającego się do sprzedania na złom. Niemiec dostał 100 zł kary grzywny, bezrobotny nic, bo i tak by nie zapłacił.

Teren należy do Skarbu Państwa. Bezpośrednio odpowiedzialne jest Starostwo (gmina żydowska ponoć nie jest zainteresowana przejęciem nieruchomości). Może warto by okazać zmarłym trochę szacunku - wzmocnić patrole, ukarać kilka osób dla przykładu, a może i ogrodzić teren zwykłą siatką. Na pewno będzie się to wiązać z kosztami, ale tak specyficzne miejsce, w religii Mojżeszowej święte, stanowiące ładny park z okazami starodrzewia, jest tego warte.

(http://www.nowiny.pl/artykul.php?a=show_arch&ida=7591)


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 maja 2009, o 00:11 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4440
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Taki cmentarz to węzeł gordyjski - nie ma delikatnego rozwiązania niestety. W szczególności, gdy on jest w takim stanie jak ten raciborski. Tam są ze 3-4 kawałki gruzów, świadczące o byłym przeznaczeniu tego miejsca. Gdy zieleń zarośnie, bądź gdy ktoś je zabierze to, zostanie tylko pamięć (a o autochtonów w Raciborzu ciężko) i dobra wola ludzi. Dla miasta to problem - wierzę i staram się to zrozumieć. Dla mieszkańców, to jakiś tam cmentarz. Mieszkańcy Raciborza za bardzo nie wiedzą jaki to cmentarz - dziś rozmawiałam z kolegą z Raciborza i zapytałam o te duchy, o których pisał gobi. Kolega przez 5 minut mi opowiadał, o galerii, wybudowanej na byłym cmentarzu żydowskim :shock: i o Żydach straszących ochroniarzy. Nie za bardzo wierzył, że ja - z Rybnika - mogę wiedzieć, gdzie był cmentarz żydowski.

Na Wiki jest jakieś zdjęcie nagrobka z dawnych lat, no i wyczytałam w Wyborczej, że pan Kazimierz Świtliński, udokumentował wszystkie nagrobki. Właśnie w poniższym artykule pisze się o "miejscu cichej zieleni", o czym wspomniał Petrus...

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Ostatnio edytowano 6 sie 2012, o 20:47 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 cze 2009, o 18:16 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:21
Posty: 349
Lokalizacja: Rybnik


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 11 sie 2009, o 17:41 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:16
Posty: 5071
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
Właśnie pojawił się artykuł związany z tym miejscem:
Cytuj:
Tajemnica archiwum Leona Bluma

Jesienią 1945 r. francuski wywiad był już pewien, że skrzynie z dokumentami premiera Francji Leona Bluma Niemcy ukryli w Raciborzu. Operacja ich odzyskania z pomocą polskich władz była ściśle tajna.

do przeczytania na http://www.naszraciborz.pl/historia/art/0/4809.html


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 11 sie 2009, o 17:51 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4440
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Już gdzieś, kiedyś na temat tych francuskich dokumentów czytałam. Ale nie pamiętam gdzie.

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 11 sie 2009, o 17:57 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:16
Posty: 5071
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
Wyżej w moim poście :)


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 11 sie 2009, o 18:01 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4440
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
No patrzy Ty Piotrek - faktycznie :glupek: skleroza nie boli :glupek:

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 16 sie 2009, o 21:31 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:16
Posty: 5071
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
Kiedyś w poście napisałem, że widziałem, ale dalej szukam, więc - znalazłem :)
Pod tym adresem http://www.raciborz.one.pl/raciborz_po_ ... ndex0.html zdjęcia nr 36 i 37 przedstawiają nagrobki z cmentarza.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 14 gru 2009, o 19:25 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 maja 2009, o 18:06
Posty: 448
Lokalizacja: Racibórz
I trochę unikatów:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
www.krowiarki.org


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 14 gru 2009, o 22:15 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4440
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Takie bogactwo nagrobków było, a teraz ostał się ino Maciuś :(
Wielkie smutajstwo.

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 17 wrz 2011, o 08:27 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:16
Posty: 5071
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
Od czasu, kiedy oglądałem w bibliotece muzeum albumy z archiwalnymi zdjęciami cmentarza, nie zdążyłem tam się wybrać na umówione zeskanowanie zdjęć. Może tej zimy...

W każdym razie część tych zdjęć zostało pokazanych w kolejnym ciekawym filmie zrealizowanym przez A. Szczypińkiego:Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 6 lut 2012, o 09:09 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4440
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Dzięki zdjęciom z książki o Żydach raciborskich, którą nam załatwił Klaudiusz jedna z rodzin w Izraelu wie, jak wyglądał grób cioci, która zmarła jako mała dziewczynka i została pochowana na tym cmentarzu.

Podaję link, gdzie można obecnie zobaczyć i to zdjęcie i akt urodzenia tejże dziewczynki, do dziś tam na pewno spoczywającej.

http://www.yairgil.com/gadiel/kathe.htm

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 6 sie 2012, o 20:14 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4440
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Parę dni temu byłam na cmentarzu w Raciborzu po raz trzeci w swoim życiu. Jest gorzej niż było. Przynajmniej takie odniosłam wrażenie. Ludzie wywalają tam już co się da. Chaszcze, pokrzywy, pajęczyny utrudniały mi dokładne sprawdzenie cmentarza. Nie pchałam się w okolice grobu "Maciusia", więc nie wiem, czy jeszcze jest. Na pewno są za to legowiska/imprezowiska... powiedzmy, że menelskie. Nie znalazłam tych resztek nagrobków, na które naszłam kiedyś. Być może są już pod ściółką.
Kilka podmurówek nadal jest.
Załącznik:
Racibórz (11).JPG
Racibórz (11).JPG [ 125.6 KiB | Przeglądane 1958 razy ]


Załącznik:
Racibórz (19).JPG
Racibórz (19).JPG [ 106.51 KiB | Przeglądane 1958 razy ]


Śmieci są wszędzie. :x I to różnorakie - szmaty, stare okna, butelki, owocowe zgnitki , kości :shock: (czyje ?? )

Załącznik:
Racibórz (25).JPG
Racibórz (25).JPG [ 122 KiB | Przeglądane 1958 razy ]


Załącznik:
Racibórz (30).JPG
Racibórz (30).JPG [ 113.93 KiB | Przeglądane 1958 razy ]
Załącznik:
Racibórz (39).JPG
Racibórz (39).JPG [ 103.55 KiB | Przeglądane 1958 razy ]


Załącznik:
Racibórz (40).JPG
Racibórz (40).JPG [ 118.52 KiB | Przeglądane 1958 razy ]


Załącznik:
Racibórz (42).JPG
Racibórz (42).JPG [ 140.48 KiB | Przeglądane 1958 razy ]


Załącznik:
Racibórz (48).JPG
Racibórz (48).JPG [ 142.91 KiB | Przeglądane 1958 razy ]


Załącznik:
Racibórz (69).JPG
Racibórz (69).JPG [ 147.99 KiB | Przeglądane 1958 razy ]


Jak zwykle prośba do szkieletka o identyfikację.


Wstyd dla mieszkańców i władz miasta. :|

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Ostatnio edytowano 15 lut 2013, o 16:45 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.227s | 18 Queries | GZIP : Off ]