Eksploratorzy
http://eksploratorzy.stronazen.pl/

Będzin
http://eksploratorzy.stronazen.pl/viewtopic.php?f=114&t=12
Strona 1 z 3

Autor:  le_szek [ 27 maja 2009, o 21:33 ]
Tytuł:  Będzin

Góra Zamkowa
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  le_szek [ 27 maja 2009, o 21:34 ]
Tytuł:  Re: Będzin (woj. śląskie)

Pozostałość po drugim będzińskim kirkucie - stara rampa kolejowa - jako, że artykuł został przeniesiony do archiwum, dla potomności wysupłałem tę parę złotych na dostęp i wklejam w całości :)

Cytuj:

Na ratunek macewom z kolejowej rampy w Będzinie

IWONA SOBCZYK
GW Katowice nr 267, wydanie kak z dnia 15/11/2007 WYDARZENIA, str. 6

Centrum Kultury Żydowskiej w Będzinie czeka na decyzję PKP w sprawie starej rampy kolejowej zrobionej z macew. Pochodzą one ze zlikwidowanego kirkutu

Wiosną Adam Szydłowski z Zagłębiowskiego Centrum Kultury Żydowskiej "Jona" odkrył, że stara rampa kolejowa w Będzinie zrobiona jest z pociętych i połączonych cementową zaprawą macew. Powstała około 1969 roku, a macewy pochodzą ze zlikwidowanego wtedy cmentarza przy ul. Zagórskiej. - Kirkut zniszczono, żeby powiększyć teren zajezdni autobusowej. Część tablic została przeniesiona na cmentarz na Podzamczu, części użyto jako materiału budowlanego, a teren cmentarza na Zagórskiej zalano betonem i włączono w obręb zajezdni - opowiada Szydłowski. Nieużywana od lat rampa kolejowa zarosła krzakami i zamieniła się w wysypisko śmieci, ale macewy, choć w kawałkach, nadal są w dobrym stanie. Szydłowski odwraca fragment jednej - z przodu wyrzeźbiony jest lew i zdobiony hebrajski znak. - Widać jeszcze ślady farby, która pokrywała tablicę. Szkoda, żeby takie piękne rzeczy leżały tu zapomniane - mówi.

Fundacja "Jona" nie chce przenosić macew na cmentarz. Pozostawienie tablic tutaj byłoby pamiątką, jak kiedyś traktowano zabytki kultury żydowskiej i symbolem tego, co stało się z żydowskimi mieszkańcami Będzina. Niedaleko rampy jest miejsce, z którego wyjeżdżały transporty z będzińskiego getta do obozu Auschwitz-Birkenau.

Działacze "Jony" postanowili upamiętnić rampę z macew specjalną tablicą i uporządkować teren. Zwrócili się do właściciela obiektu, czyli PKP, i uzyskali zapewnienie, że firma nie zamierza im przeszkadzać. Ale kilka tygodni później Szydłowski otrzymał od PKP pismo, że przedstawiciele kolei byli w Będzinie i żadnych macew na starej rampie nie znaleźli. - Zaproponowałem, że wybiorę się tam razem z nimi. Zgodzili się i pokazałem im, że macewy tam są - mówi Szydłowski. Od tego momentu PKP milczy. Do "Jony" nie dotarło już więcej żadne pismo w tej sprawie.

Rzecznik katowickiego oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP Tomasz Liszaj podtrzymuje lipcową deklarację i tłumaczy przyczyny milczenia firmy. - PKP planuje przebudowę tras kolejowych. Jesteśmy teraz na etapie projektowania i musimy ustalić, czy zmiany nie będą obejmować terenu, na którym znajduje się ta rampa. Decyzja zapadnie jeszcze w tym miesiącu i ewentualnie potem PKP może oddać rampę do dyspozycji Zagłębiowskiego Centrum Kultury Żydowskiej.

- Zarówno władze miejskie, jak i starostwo powiatowe obiecały nam pomóc. Mam nadzieję, że wszystkie wątpliwości uda się wyjaśnić jak najszybciej. Chcielibyśmy zdążyć z oczyszczeniem rampy przed planowanym na sierpień przyszłego roku Światowym Zlotem Żydów Zagłębia, organizowanym z okazji 650-lecia nadania praw miejskich Będzinowi.


I zdjęcia:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  zuraw1965 [ 27 maja 2009, o 22:33 ]
Tytuł:  Re: Będzin (woj. śląskie)

Jesienią

Nie mogę sobie odmówić, podobnie jak poprzednio, dorzucenia kilku fotek kirkutu jesienią :)

[...]
Obrazek

Autor:  Heniek [ 8 cze 2009, o 08:07 ]
Tytuł:  Re: Będzin (woj. śląskie)

Fragment z http://www.kirkuty.xip.pl/bedzin.htm
Żydzi z Będzina chowali swych zmarłych na czterech cmentarzach. Pierwszy z nich powstał w XVI w. w okolicach ulicy Zawale, funkcjonował do połowy XIX w., i istniał do okresu międzywojennego. Obecnie w tym miejscu znajduje się pusty plac. Po wybuchu epidemii cholery w 1831 r. zaistniała potrzeba założenia nowego cmentarza i wówczas zaczęto chować zmarłych na Podzamczu - północnym zboczu Góry Zamkowej, nekropolii istniejącej po dzień dzisiejszy.
Dodam że odwiedzany czego dowodem są kamyki

[...]

Obecnie trwają przygotowania do prac renowacyjnych na cmentarzu; powstał także projekt otoczenia nekropolii ażurowym ogrodzeniem.
Trzeci cmentarz powstał pod koniecw latach siedemdziesiątych XIX wieku w dzielnicy Warpie, przy ul. Zagórskiej i ul. Sieleckiej. Nekropolia została zniszczona podczas drugiej wojny światowej, a dzieła destrukcji dokończono w latach PRL. Adam Szydłowski z Zagłębiowskiego Centrum Kultury Żydowskiej "Jona" w wypowiedzi opublikowanej na łamach "Gazety Wyborczej" (Gazeta Wyborcza Katowice nr 267, z dn. 15.11.2007 r.) tak opisuje dewastację tego cmentarza: "Kirkut zniszczono, żeby powiększyć teren zajezdni autobusowej. Część tablic została przeniesiona na cmentarz na Podzamczu, części użyto jako materiału budowlanego, a teren cmentarza na Zagórskiej zalano betonem i włączono w obręb zajezdni". Jesienią 2007 roku macewy pochodzące z cmentarza żydowskiego przy ul. Zagórskiej odkryto w konstrukcji starej rampy kolejowej.
Już w okresie I wojny światowej cmentarz przy ul. Sieleckiej uległ zapełnieniu. Sytuacja ta zmusiła władze gmin żydowskich Będzina i Czeladzi do zorganizowania kolejnego - czwartego już - miejsca pochówku. Wspólny cmentarz założono w 1916 roku, na granicy obu miast, przy ul. Będzińskiej 64, w pobliżu dzisiejszego centrum handlowego M1. Nekropolię podzielono na kilka części, wytyczając kwatery dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Zmarłych z gminy czeladzkiej chowano w przedniej części cmentarza; zmarłych z gminy będzińskiej - w tylnej. Podczas drugiej wojny światowej na cmentarzu grzebano ofiary nazistowskich represji. Pochowano tu między innymi około stu ciał Żydów spalonych w synagodze w Będzinie oraz około czterystu zwłok osób zamordowanych podczas likwidacji getta w sierpniu 1943 roku.
Nasunęło mi się pytanie,otóż w latach 70-tych będąc na kirkucie w Lesku widoczne były liczne karteczki wepchnięte w macewy,kamyki też były ale głowy nie dam.Kartki też coś oznaczały?

Autor:  _hipcia [ 8 cze 2009, o 08:43 ]
Tytuł:  Re: Będzin (woj. śląskie)

Cytuj:
Nasunęło mi się pytanie,otóż w latach 70-tych będąc na kirkucie w Lesku widoczne były liczne karteczki wepchnięte w macewy,kamyki też były ale głowy nie dam.Kartki też coś oznaczały?


To są tzw.kwitełech (jid.) - czyli karteczki, na których Żydzi, którzy udawali się po poradę do cadyka, wpisywali imię matki oraz własne, a także prośbę z którą przybywali. Kwitełech przynoszono kiedyś także męczennikom za wiarę, pod Ścianę Płaczu (współcześnie ze Ściany co jakiś czas są zbierane, ale nie wyrzucane!).
W dzisiejszych czasach składa się je na grobach wielkich cadyków, rabinów, czy też innych ważnych miejscach na cmentarzach. Na pewno do dziś je można zobaczyć w Lesku.
Kilka przykładów:
1) Nowy Sącz - w ohelu cadyka Chaima ben Arie Lejba Halberstama

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 33.01 KiB | Przeglądane 998 razy ]

2) Przy symbolicznym pomniku na terenie byłego obozu w Płaszowie

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 36.69 KiB | Przeglądane 998 razy ]

3) Ryglice (Małopolska) - chyba grób jakiegoś rabina

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 29.14 KiB | Przeglądane 998 razy ]


No i _hipa składająca swoją prośbę w Pradze na Josefovie ;)
Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 34.17 KiB | Przeglądane 998 razy ]


Nawiasem mówiąc zawsze piszę te swoje prośby u grobów wielkich cadyków i rabinów, ale jeszcze nie wiem, czy się spełnią, bo są to prośby dalekosiężne.

Autor:  Heniek [ 8 cze 2009, o 16:37 ]
Tytuł:  Re: Będzin (woj. śląskie)

Tamte były różowe ale kolor chyba nie ma znaczenia,już dawno chciałem o to zapytać.

Autor:  fbatekb [ 18 cze 2009, o 13:44 ]
Tytuł:  Re: Będzin (woj. śląskie)

Panią, którą spotkałem przy zamku, zapytałem jak trafić na groby stwierdziła: "tam pan pójdzie (tu pokazuje palcem kierunek), ale tam nic nie ma, tylko jakieś płyty, bez sensu" i poszła w siną dal :?

Załączniki:
DSCN5251.JPG
DSCN5251.JPG [ 255.01 KiB | Przeglądane 817 razy ]
DSCN5253.JPG
DSCN5253.JPG [ 243.74 KiB | Przeglądane 817 razy ]
DSCN5245.JPG
DSCN5245.JPG [ 214.7 KiB | Przeglądane 817 razy ]
DSCN5246.JPG
DSCN5246.JPG [ 234.85 KiB | Przeglądane 817 razy ]
DSCN5247.JPG
DSCN5247.JPG [ 177.79 KiB | Przeglądane 817 razy ]
DSCN5250.JPG
DSCN5250.JPG [ 162.78 KiB | Przeglądane 817 razy ]
DSCN5252.JPG
DSCN5252.JPG [ 198.07 KiB | Przeglądane 817 razy ]
DSCN5254.JPG
DSCN5254.JPG [ 226.23 KiB | Przeglądane 817 razy ]
DSCN5256.JPG
DSCN5256.JPG [ 205.09 KiB | Przeglądane 817 razy ]
DSCN5257.JPG
DSCN5257.JPG [ 204.45 KiB | Przeglądane 817 razy ]

Autor:  le_szek [ 18 cze 2009, o 19:52 ]
Tytuł:  Re: Będzin (woj. śląskie)

fbatekb napisał(a):
Panią, którą spotkałem przy zamku, zapytałem jak trafić na groby stwierdziła: "tam pan pójdzie (tu pokazuje palcem kierunek), ale tam nic nie ma, tylko jakieś płyty, bez sensu" i poszła w siną dal :?


:too funny:

Autor:  szkieletek [ 30 sie 2010, o 13:26 ]
Tytuł:  Re: Będzin (woj. śląskie)

Dziki Gon melduje pomyślne wykonanie zadania.

W strugach deszczu uwinęliśmy się szybko i sprawnie. Conan to wyjątkowo silny barbarzyńca, kamienie przeniósł do Archimedesa, jakby były zrobione ze styropianu.
Ludzie ze składu materiałów budownanych już wyłazili ku nam, a ci na chodniku spoglądali dziwnie.


W słuszności naszego postępowania utwierdził mnie fakt, że dzisiaj kawałek macewy z chodnika posłużył jako
"przytrzymywanie" dla reklamy cementu...
Niemożliwe, żeby ludzie, ustawiający go jako podpórkę, nie byli świadomi, czym jest ten kamień.

Macewy z chodnika przy ulicy Zagórskiej zniknęły. Są teraz bezpieczne na cmentarzu na Górze Zamkowej.
Niebawem porosną mchem i przestaną się odróżniać od innych.

Ale wydaje mi się, że to tylko wierzchołek góry lodowej. Że na terenie po dawnym zakładzie Eltes znajduje się jeszcze niejeden kawałek nagrobka...

Załączniki:
cement za 11,50.JPG
cement za 11,50.JPG [ 80.38 KiB | Przeglądane 1401 razy ]
Podpórka.JPG
Podpórka.JPG [ 110.7 KiB | Przeglądane 1401 razy ]
kolejna podpórka.JPG
kolejna podpórka.JPG [ 86.68 KiB | Przeglądane 1401 razy ]
W bagażniku Archimedesa.JPG
W bagażniku Archimedesa.JPG [ 87.33 KiB | Przeglądane 1401 razy ]
Conan nie-barbarzyńca niesie macewy.JPG
Conan nie-barbarzyńca niesie macewy.JPG [ 75.29 KiB | Przeglądane 1401 razy ]
Na nowym miejscu.JPG
Na nowym miejscu.JPG [ 74.81 KiB | Przeglądane 1401 razy ]
niebawem porosną mchem.JPG
niebawem porosną mchem.JPG [ 87.17 KiB | Przeglądane 1401 razy ]
Tajemniczy Archimedes.JPG
Tajemniczy Archimedes.JPG [ 58.13 KiB | Przeglądane 1401 razy ]

Autor:  _hipcia [ 30 sie 2010, o 15:36 ]
Tytuł:  Re: Będzin (woj. śląskie)

Brawa dla całego "Dzikiego Łowu" :brawa: Otwiera się przed Wami ścieżka do żydowskiego nieba.

Autor:  szkieletek [ 30 sie 2010, o 15:39 ]
Tytuł:  Re: Będzin (woj. śląskie)

Nie chcemy jeszcze do nieba.. :-)

Autor:  _hipcia [ 30 sie 2010, o 15:47 ]
Tytuł:  Re: Będzin (woj. śląskie)

A kto powiedział, że to już :rotfl2: Na to trza pracować całe długieeeeeeeeeeeeeeeeeeee życie ;)
A tak poważnie, to sądzę, że Wasz pomysł był jedyny słuszny. Można było jeszcze pisać do pana Szydłowskiego, ale to też by trwało, a resztki nagrobków ani przez moment nie powinny być używany do podpierania reklam.

Autor:  le_szek [ 30 sie 2010, o 15:59 ]
Tytuł:  Re: Będzin (woj. śląskie)

Dla pana Szydłowskiego za mało medialna akcja by była... W końcu od dwóch lat ponad nie udało mu się zabrać reszty macew z rampy :evil:

Autor:  Aga [ 30 sie 2010, o 21:00 ]
Tytuł:  Re: Będzin (woj. śląskie)

Wielkie brawa dla "Dzikiego Gonu" :brawa: :brawa: :brawa:

Autor:  _hipcia [ 1 paź 2010, o 12:22 ]
Tytuł:  Re: Będzin (woj. śląskie)

Od środowisk, że tak powiem, zainteresowanych (choć pozabędzińskich) i zbliżonych do żydowskich, dostałam wiadomość, że akcja "Dzikiego Gonu" była słuszna i została pochwalona :brawa:

Autor:  szkieletek [ 9 paź 2010, o 15:39 ]
Tytuł:  Re: Będzin (woj. śląskie)

Wpadłam dziś z wizytą do Będzina i zamarłam.
Na najstarszym z cmentarzy żydowskich, przy ulicy Zawale, rozstawiono ogrodzenie, rusztowania i sprzęt budowlany.
Tablica informacyjna uspokoiła mnie: prowadzone prace mają na celu wyremontowanie zachowanych murów obronnych, ich oświetlenie oraz remont przyległych kamieniczek.

Osobiście wolałam kamieniczki odrapane, jak dawniej, ale remont to równie słuszna rzecz, jak i konieczna.
Zaskoczyły mnie dobudowywane fragmenty murów... A zresztą - sami zobaczcie i oceńcie.
Dobrze wszak, że coś się tam dzieje na plus.

Załączniki:
Prace na cmentarzu.JPG
Prace na cmentarzu.JPG [ 108.86 KiB | Przeglądane 1329 razy ]
Malowanie kamienic.JPG
Malowanie kamienic.JPG [ 70.69 KiB | Przeglądane 1329 razy ]
Mury miejskie.JPG
Mury miejskie.JPG [ 103.5 KiB | Przeglądane 1329 razy ]
Rusztowania.JPG
Rusztowania.JPG [ 69.2 KiB | Przeglądane 1329 razy ]
Co to ma być....JPG
Co to ma być....JPG [ 94.43 KiB | Przeglądane 1329 razy ]
Gruzowisko.JPG
Gruzowisko.JPG [ 89 KiB | Przeglądane 1329 razy ]

Autor:  le_szek [ 30 paź 2010, o 23:37 ]
Tytuł:  Re: Będzin (woj. śląskie)

Pocztówka z allegro z 1957 roku (fot. Gajdzik). Prawie drzew nie było...

Obrazek

Autor:  Markus [ 31 paź 2010, o 06:42 ]
Tytuł:  Re: Będzin (woj. śląskie)

Odnośnie murów miejskich.
"Szczątki ludzkie odkryto podczas remontu miejskich murów obronnych przy ul. Zawale, niedaleko placu Kazimierza. Odkrycia w środę wieczorem dokonała ekipa archeologiczna, która miała za zadanie zbadać fragmenty ukrytego pod ziemią muru. Wczoraj na miejscu był prokurator."
http://www.dziennikzachodni.pl/tag/bedz ... l?cookie=1

Autor:  marcinem [ 20 mar 2011, o 23:03 ]
Tytuł:  Re: Będzin (woj. śląskie)

Z dzisiejszego spaceru po tym samym miejscu:

[link skasowany ze względu na poniższy komentarz]

Nie wklejam zdjęć w forum, bo zbyt wiele tracą.

Autor:  zuraw1965 [ 20 mar 2011, o 23:14 ]
Tytuł:  Re: Będzin (woj. śląskie)

Skoro Twoje zdjęcia zbyt wiele tracą, to nie dodawaj żadnych linków i broń Boże nie wklejaj ich na naszym forum :beg:

Strona 1 z 3 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/