Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Jaworzno
 Post Napisane: 28 maja 2009, o 21:02 
Administrator

Imię: Leszek
Cmentarz położony jest przy Alei Józefa Piłsudskiego, prawie przy samym końcu (od południa). Jeśli wierzyć numeracji na nagrobkach - jest ich 340 (całych lub dużych fragmentów). Kilka śladów po tumbach, dwie (chyba) całkiem nieźle zachowane. Ogólnie cmentarz jest dobrze utrzymany, widać, że ktoś się nim opiekuje.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tumba:
Obrazek

Ślady wandali:
Obrazek

Więcej zdjęć tutaj

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 gru 2009, o 15:23 
Stalker

Imię: Klamra
Ten cmentarz jeszcze całkiem niedawno nie wyglądał tak jak teraz. Był zapuszczony i nie zajmował się nim nikt. Wtedy mi się bardziej podobał, niestety nie mam żadnych fot z tego okresu. W takim stanie jakim jest teraz jest może... bo ja wiem... od 5 lub 6 lat.

Post Napisane: 25 maja 2011, o 22:44 

Imię: Robert
Yossarian napisał(a):
Ten cmentarz jeszcze całkiem niedawno nie wyglądał tak jak teraz. Był zapuszczony i nie zajmował się nim nikt. Wtedy mi się bardziej podobał, niestety nie mam żadnych fot z tego okresu. W takim stanie jakim jest teraz jest może... bo ja wiem... od 5 lub 6 lat.

Klamra, Ty czytaj cały wątek :) cmentarz jest odremontowany od 1995 roku, przyczynił się do tego jeden z mieszkańców Jaworzna (dotarł do rodzin zamieszkujących dawniej Jaworzno, obecnie mieszkających w U.S.A. - gdzie zebrano fundusze na remont).
Dla zainteresowanych klucze do cmentarza znajdują się podobno w domu położonym naprzeciw kirkutu, u p. Anioła.

Post Napisane: 26 maja 2011, o 06:41 
Stalker

Imię: Klamra
Być może. Mam czasami zaburzenia odczucia czasu. Pamiętam ten kirkut, przed remontem, jakby to było wczoraj.
A tu masz... minęło 16 lat. Tak się dzieje chyba dlatego, że czasy kiedy byłem nastolatkiem, dla mnie to cały czas "niedawno" :)

Post Napisane: 20 gru 2012, o 19:26 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Cytuj:
POWSTAŁA PUBLIKACJA O CMENTARZU ŻYDOWSKIM W JAWORZNIE

Właśnie ukazała się książka "Cmentarz żydowski w Jaworznie". Publikacja powstała dzięki zaangażowaniu zespołu inwentaryzacyjnego, w którego skład wchodzili: Leszek Hońdo, Dariusz Rozmus i Sławomir Witkowski. W ramach tych prac wykonano plan cmentarza z lokalizacją nagrobków, zdjęcia nagrobków ze szczegółowym ich opisem, a także przeprowadzono kwerendę źródłową odnoszącą się do dziejów Żydów w Jaworznie i Szczakowej.

:arrow: http://www.sztetl.org.pl/pl/cms/aktualn ... jaworznie/

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie