Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Koleje i wszystko co z nimi związane » Koleje - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Chorzów Miasto
 Post Napisane: 6 wrz 2010, o 21:03 

Stacja w dzielnicy Chorzów I badź Centrum jak kto woli, obecny budynek - relikt PRL-u niedawno odmalowany, wewnątrz czysto mimo zamkniętych kas co jest jednoznaczne z brakiem nadzoru. Dawne nazwy: Königshütte oraz Królewska Huta

Przechodzi tutaj linia Chorzów Batory - Tczew, jeden preon dwukrawędziowy zadaszony dośc szeroki do którego prowadzi tunel z budynku.

Ostatnio edytowano 12 lis 2017, o 16:02 przez le_szek, łącznie edytowano 1 raz
Wycięte niedziałające zdjęcia

Post Napisane: 7 wrz 2010, o 06:34 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Czułem w kościach że tu trafisz.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 7 wrz 2010, o 20:02 

Nie wiedziałem że jestem takim oczekiwanym gościem :) , orientujesz się kiedy dokładnie zamkneli tu kasy?

Post Napisane: 8 wrz 2010, o 05:49 
Przyjaciel

kasy zamknięto 2009 rok,dworcem to on był kiedyś ale przyszły lata siedemdziesiąte i go oszpecono na amen.

niedawno było tak

Załączniki:
S7300380.JPG
S7300380.JPG [ 85.05 KiB | Przeglądane 1318 razy ]

Post Napisane: 30 wrz 2010, o 06:51 

Imię: Łukasz
Tablica już naprawiona

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 wrz 2010, o 11:24 

I tak wygląda jakby się miała zaraz przewrócić ;P Taka trochę prowizorka.

Post Napisane: 30 wrz 2010, o 15:47 

I prawdopodobnie tak się stanie, bo widać, że to tylko doraźne rozwiązanie usterki.
Widać nie opłaca się inwestować w nową tablicę i słupki to i tak za chwile byłyby zdewastowane.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 wrz 2010, o 19:01 

Taka smutna rzeczywistość polskich dworców i nie tylko dworców, ale cóż zrobić...

Post Napisane: 5 paź 2010, o 11:12 

Zazwyczaj idzie się po najniższych kosztach. I to właśnie można zaobserwować.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 lut 2011, o 11:24 
Przyjaciel

Imię: Grześ
W Kurierze Kolejowym (numer 35/3135 z 7 listopada 2010) był ciekawy artykuł na temat chorzowskich dworców więc pozwolę sobie go zacytować...
Cytuj:
Na polsko-niemieckim pograniczu

Stacja Chorzów na Górnym Śląsku w latach 1922-1939 petnita rolę stacji granicznej między Polską a Niemcami. Od roku 1951 nazywa się Chorzów Stary.

Chorzów na Śląsku powstał w XIII wieku, wówczas należał do Pol­ski. Później jego przy­należność państwowa zmieniała się. W 1742 r. prawie cały Śląsk wraz z Chorzowem opanowały Prusy.
Szczególny rozwój Cho­rzowa zapoczątkowało założenie w 1791 r. ko­palni węgla kamiennego „Król" (późniejsza nazwa to kopalnia „Prezydent", zamknięta w 1993 r.) i wybudowanie obok niej huty „Królewskiej" (obecnie huta „Kościuszko").
Rozpoczęła ona swą działalność w 1802 r. W jej sąsiedztwie rozwinęła się osada robotnicza, która w 1797 r. otrzymała nazwę również Królewskiej Huty, a w 1868 r. uzyskała prawa miejskie. Nowo powstałe miasto szybko się rozrastało. W 1871 r. Królewska Huta liczyła 19 tys. mieszkańców, w 1885 r. już 32 tysiące, a w 1910 r. - 72,5 tys. W drugiej połowie XIX wieku prawa miejskie uzyskał też Chorzów.

Obrazek

Rozwój dzięki kolei
Na rozwój gospodarczo-przemysłowy Chorzowa i Królewskiej Huty wpłynęła znacząco kolej. 15 listopada 1845 r. otwarto linię kolejową z Gliwic do Świę­tochłowic.
W następnym roku, 3 października, przedłużono ją do Mysłowic przez Hajduki w pobliżu Chorzowa i Królewskiej Huty. 14 lat później zbudowano od niej odnogę Hajduki - Królewska Huta. W 1868 r. kolej dotarła do samego Chorzowa. Uruchomiono wtedy przez jego północną część linię od Tarnowskich Gór do Dziedzic (obecnie Czechowice-Dzie-dzice) w zaborze austriackim. 27 października 1872 r., zatem już po zjednoczeniu Niemiec pod hegemonią Prus (1871 r.), połączono koleją Gliwice z Królewską Hutą przez Bytom, Chorzów. W tym też roku powstała huta „Bi­smarck" (Bismarckhutte).

Po podziale Górnego Śląska
Po zakończeniu I wojny światowej w li­stopadzie 1918 r. Polska odzyskała nie­podległość, ale Chorzów, Królewska Huta i Hajduki pozostały nadal w Niemczech. Dopiero w czerwcu 1922 r. po podziale Górnego Śląska włączone zostały do Polski. Chorzów i Królewska Huta stały się miejscowościami przygranicznymi. Stacja w Chorzowie zaczęła pełnić rolę bezpośredniej stacji granicznej. Po drugiej stronie granicy w Niemczech był Bytom. 5 listopada 1925 r. oddano do użytku linię obwodową Chorzów - Szar-lej (długości 13 km), umożliwiającą ominięcie węzła niemieckiego w Bytomiu. 1 lipca 1934 r. na podstawie uchwały Sejmu Śląskiego ze względów praktycznych (urbanistycznych i demograficznych) oraz polityczno-nacjonali-stycznych (antyniemieckich) do miasta Królewska Huta przyłączono Chorzów i Nowe Hajduki.
W wyniku tych przemian nowemu or­ganizmowi miejskiemu nadano nazwę Chorzów, celowo zmieniając ponie­miecką nazwę Królewska Huta (Kónigs-hutte). Jednocześnie zmieniono też herb miasta. Dawny Chorzów, jako dzielnica, otrzymał nazwę Chorzów Stary. Stację Królewska Huta nazwano zaś Chorzów Miasto.
1 kwietnia 1939 r. włączono do Chorzowa Hajduki Wielkie wraz z hutą „Batory" (dawna huta „Bismarck"). W ten sposób powstał poważny ośrodek przemysłowy, gdyż w przyłączonych miejscowościach mieściło się wiele du­żych zakładów.

Powrót do Polski
3 września 1939 r. do Chorzowa wkro­czyły oddziały niemieckie. Został on wcielony do Trzeciej Rzeszy. W 1945 r. znów wrócił do Polski, ale tym razem już nie jako miasto przygraniczne. Obecnie przez Chorzów przechodzi kilka linii kolejowych. Najstarsza z nich jest z 1846 r., wszystkie zostały zelektryfikowane.
Funkcjonujące w mieście stacje kolejowe to: Chorzów Batory, nazwa od 1951 r., przedtem Hajduki (o największym w Chorzowie ruchu pasażerskim), położona na linii Katowice - Gliwice, oraz Chorzów Miasto i Chorzów Stary (o największym w Chorzowie ruchu towarowym) na trasie Katowice - Chorzów Batory - Bytom - Lubliniec. Chorzów Batory jest początkiem magistrali węglowej na linii 131 biegnącej do Tczewa.
Budynki stacyjne pochodzą sprzed I woj­ny światowej. Stację Chorzów Miasto przebudowano całkowicie w latach 60. XX wieku.

Mariusz Golik

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 10 gru 2011, o 10:57 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Dworzec znów zaczyna straszyć, powybijane szyby w oknach i drzwiach. Miałem kilkanaście swoich zdjęć ze stacji, ale chyba ich nie zgrałem na płyty przed sformatowaniem kompa. Trudno, zrobi się nowe.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 11 gru 2011, o 09:14 
Przyjaciel

Jedyne zdjęcie wnętrza I p. zanim wyproszono mnie w czasie "remontu"

Załączniki:
S7301421.JPG
S7301421.JPG [ 78.4 KiB | Przeglądane 1067 razy ]

Post Napisane: 23 gru 2011, o 21:47 
Bratnia dusza

Imię: Rob
Chudy1210 napisał(a):
Dworzec znów zaczyna straszyć, powybijane szyby w oknach i drzwiach. Miałem kilkanaście swoich zdjęć ze stacji, ale chyba ich nie zgrałem na płyty przed sformatowaniem kompa. Trudno, zrobi się nowe.

Myślę, że uda Ci się je zrobić :) Nie dziwię się, że jest zdewastowany. W Wodzisławiu jak poczekalnię otwarto to też była w miarę przyzwoita, a teraz to ściany popisane, a na podłodze syf :po glowie: Jedynie to jest tylko na noc zamykany, a drobne usterki likwidowane.

Post Napisane: 23 gru 2011, o 22:35 
SAM Urbex

Jak pisałem tak jest, niemniej zabezpieczono wejście do schronu przeciwlotniczego i wejścia do ruiny magazynu. Chyba jedyne co na tym dworcu działa to lampy.

Mój Instagram

Post Napisane: 23 gru 2011, o 22:59 
Bratnia dusza

Megafony i zegary już nie ?? !! Bo w Wodzisławiu to prawie wszystko działa: WC, 5 zegarów, megafony, oświetlenie, są dwie ławki, ale kas i informacji brak :placze: , a w środku śmierdzi strasznie jakąś benzyną.

Post Napisane: 24 gru 2011, o 10:05 
SAM Urbex

Właśnie, zegar chyba działa. Megafonów nigdy nie słyszałem.

Mój Instagram

Post Napisane: 25 gru 2011, o 21:38 
Bratnia dusza

Czy sprawdzałeś ich stan przed wjazdem jakiegoś pociągu ?? Kiedy zwiedzałem stację w Rydułtowach to na początku myślałem, że megafony to historia, ale jak czekałem na pociąg to się aż wystraszyłem, kiedy je usłyszałem :) Nie tylko, że głośno to wyraźnie, a na dodatek był słyszalny ding-dong :jupi: W porównaniu z Wodzisławiem to megafony strasznie ciche i trochę trzeszczą :cholera:
Jak sprawdzisz to daj znać :)

Post Napisane: 27 gru 2011, o 10:31 
SAM Urbex

Raz byłem tam kiedy przyjechał pociąg. Ludzie wsiedli a megafony się nie odezwały.

Mój Instagram

Post Napisane: 29 gru 2011, o 21:57 

Imię: Dominik
Znalazłem informację, że w weekendy jeżdżą teraz dwa pociągi Kolei Śląskich z Gliwic do Wisły Uzdrowisko i z powrotem, przejeżdżają z zatrzymaniem przez Bytom i Chorzów Miasto. W Chorzowie Miasto jest do Wisły Uzdrowisko o 09:40 a do Gliwic o 17:08.

Post Napisane: 13 sty 2012, o 17:05 
SAM Urbex

Zegar jednak nie działa :confused:. Z tego co dzisiaj widziałem postawili nową ścianę zamykając dostęp do części hali z wejściem na górne piętro.

Mój Instagram

Ostatnio edytowano 12 lis 2017, o 16:03 przez le_szek, łącznie edytowano 2 razy
Wycięte niedziałające zdjęcia

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Koleje i wszystko co z nimi związane » Koleje - Śląskie