Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Koleje i wszystko co z nimi związane » Koleje - Śląskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 31 sie 2010, o 18:35 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 21:36
Posty: 6096
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
z http://pl.wikipedia.org/wiki/Tarnowskie ... a_kolejowa)

Tarnowskie Góry dysponowały połączeniem kolejowym już od 1854 roku. Dawny budynek dworcowy nie wystarczał jednak dla potrzeb wzmagającego się z roku na rok ruchu pociągowego. Pod koniec XIX wieku każdego dnia odchodziło z Tarnowskich Gór 100 pociągów, na kolei zatrudnionych było 200 urzędników i 300 robotników. Po upaństwowieniu linii kolejowych przystąpiono do przebudowy dworca.
Obiekt oddany został do użytku 15 października 1888 roku. Całość prac modernizacyjnych kosztowała 145 tysięcy marek.
Wzniesiono wtedy obszerną halę dworcową (wedle planów Roberta Honscha, twórcy, m. in. kamienic na wrocławskim Rynku) i przebudowano całe jej otoczenie. Nowy obiekt oddany został do użytku 15 października 1888 roku. Całość prac modernizacyjnych kosztowała 145 tysięcy marek.
Powstał dwukondygnacyjny budynek w stylu neorenesansowym, z cegły, na kamiennym cokole. W rondach w drugiej kondygnacji fasady umieszczono herby Wrocławia, Tarnowskich Gór oraz Prus. Wejście zwieńczone jest attyką .
W 1960 roku dokonano zupełnej przebudowy jego wnętrza na styl socrealistyczny.

Ciut więcej http://tarnowskiegory.blox.pl/2007/10/D ... orach.html
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 99.81 KiB | Przeglądane 302 razy ]

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 87.7 KiB | Przeglądane 302 razy ]

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 89.43 KiB | Przeglądane 302 razy ]

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 84.65 KiB | Przeglądane 302 razy ]

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 111.24 KiB | Przeglądane 302 razy ]

Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 96.16 KiB | Przeglądane 302 razy ]

Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 104 KiB | Przeglądane 302 razy ]

Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 93.79 KiB | Przeglądane 302 razy ]

W listopadzie 2006 r. przeprowadzono remont dachu, a w roku 2007 został przeprowadzony remont i modernizacja dworca. Została wykonana elewacja budynku, wymiana stolarki okiennej drzwiowej oraz remont schodów. Warte pochwalenie jest to, że zachowano zabytkowy charakter budynku.

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Ostatnio edytowano 26 paź 2013, o 22:18 przez Heniek, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 5 wrz 2010, o 19:57 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7034
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Pocztówka z allegro (1918 rok)

Obrazek

Tegoroczne zdjęcia mam, ale podobne ujęcia do Heńkowych, więc nie wstawiam :)

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 20 maja 2011, o 20:10 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2010, o 19:40
Posty: 1385
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Imię: Rob
Te nasze koleje są dziwne - jedne dworce to rudery, a jedne są luksusowe :jupi:

_________________
Śląski przemysł i polska kolej, a także to co po tym pozostało...
YouTube
Facebook


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 7 gru 2011, o 11:37 
Offline

Dołączył(a): 3 lis 2010, o 09:06
Posty: 468
Lokalizacja: Knurów
Imię: Karolina i Damian
Te nasze koleje są wręcz bardzo dziwne. Dworzec kolejowy w Tarnowskich Górach prawdopodobnie powinni wyburzyć, ponieważ remont dworca z którego nie będą odjeżdżały pociągi jest pozbawiony sensu, chyba że władze miasta planują tam urządzić muzeum. Od przyszłego roku znika połączenie Tarnowskie Góry - Opole

http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomos ... ,id,t.html

oznacza to, że przez Tarnowskie Góry będą przejeżdżać pociągi dalekobieżne (kilka na dobę) i pociągi lokalne na trasie Katowice - Kluczbork. Ostatnia z wymienionych tras nie ma jednak przyszłości. Do 2013 roku planuje się bowiem likwidację PKP Przewozy Regionalne i utworzenie przez poszczególne województwa własnych spółek przewozowych. W praktyce oznacza to stopniową likwidację połączeń międzywojewódzkich (bo niby kto je będzie finansował ?). Swoją drogą pomysł utworzenia 17 spółek (16 województw + Intercity) mógł pojawić się tylko w Republic Banana of Poland. Czy ktoś potrafi sobie wyobrazić podróż ze Śląska nad morze innym pociągiem niż Intercity ? Za chwilę będzie to wymagało zakupu kilku, kilkunastu biletów, u różnych przewoźników nie akceptujących biletów innych firm. Swoją drogą spółki te nie będą zainteresowane zgrywaniem rozkładu jazdy swoich pociągów, a na mapie kolejowej pojawią się dziury, miejsca do których dojeżdżają pociągi z jednego województwa, ale z sąsiedniego już nie. Osobom podróżującym koleją po Polsce pozostaną już tylko pociągi PKP Intercity, a brak konkurencji na pewno podziała mobilizująco na to przedsiębiorstwo.

_________________
www.palaceslaska.pl
https://www.facebook.com/pages/Pa%C5%82 ... 2147044434


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 8 gru 2011, o 00:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2010, o 21:01
Posty: 135
Lokalizacja: Zabrze
Imię: Dawid
A kto mówi o 16 spółkach wojewódzkich? Mowa jest o 3 wielkich kompaniach kolejowych na razie. Na razie wszystko jest ustalane. I coś trzeba zrobić z tym, bo na razie jedynym sensownym wyjściem z pieprzonymi PRami jest ich likwidacja. Niestety. Do tego także zmiana prawa w kwestii przewozów międzynarodowych i międzywojewódzkich. Problem się rozwiąże, trzeba zrobić tylko dobrą ustawę.


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 8 gru 2011, o 11:41 
Offline

Dołączył(a): 3 lis 2010, o 09:06
Posty: 468
Lokalizacja: Knurów
Imię: Karolina i Damian
Witam,
nie wiem kto mówi o trzech wielkich kompaniach kolejowych, ale przytoczę parę faktów. Obecnie w naszym kraju działają następujące firmy zajmujące się kolejowymi przewozami pasażerskimi:

1. http://www.intercity.pl/
2. http://www.przewozyregionalne.pl/
3. http://www.skm.pkp.pl/firma/informacje-o-firmie/
4. http://www.arriva.pl/pl/o-nas/arriva-rp-sp-z-oo/
5. http://www.mazowieckie.com.pl/site.php5/Show/1.html
6. http://www.kolejeslaskie.com/
7. http://kolejedolnoslaskie.eu/

Według mnie tych spółek jest już obecnie siedem !!! a jeżeli chodzi o utworzenie kolejnych, to jest to wysoko prawdopodobne, przecież marszałek każdego województwa ma znajomych którzy świetnie znają się na zarządzaniu koleją. Porażka PR tkwi w znacznej części pracowników (zwłaszcza stanowiska związane z zarządem), rozbudowanych związkach zawodowych i niedofinansowaniu firmy w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Zamiast zreformować tę istniejącą firmę proponują zastąpienie jej kilkunastoma innymi. Przewóz pasażerów to nie przewóz towarów i obowiązują tu trochę inne standardy, w rezultacie duża liczba przewoźników nie koniecznie dla pasażerów jest korzystna.
Cytuj:
Do tego także zmiana prawa w kwestii przewozów międzynarodowych i międzywojewódzkich. Problem się rozwiąże, trzeba zrobić tylko dobrą ustawę


Problem przewozów pasażerskich rozwiąże się w formie dosłownej, po prostu zanikną. Myślałem, że po dwudziestu latach likwidowania kolejnictwa w Polsce nikt już nie wierzy w możliwość uchwalenia dobrej ustawy o przewozach kolejowych w tym kraju, ale jednak widzę, że się myliłem. Wystarczy spojrzeć na działania wszystkich byłych i obecnego rządu. Czy któremuś z nich zależało na transporcie kolejowym ? Jedyne co wymyślono to pomysł przerzucenia niewykorzystanych funduszy ze środków unijnych z kolei na transport drogowy. Kolej to nie jest ich grupa interesu. W końcu np. Pan Frasyniuk nie prowadzi przewozów kolejowych tylko chyba jakieś inne, konkurencyjne :)

PS. wiem, że większość użytkowników forum preferuje transport własnymi czterema kółkami, ale ja pozostaję jak samotna wyspa niepoprawnym zwolennikiem transportu publicznego i pomimo posiadania prawa jazdy jak na razie samochodu nie nabyłem i do pracy dojeżdżam komunikacją publiczną. W niejedno z odwiedzanych miejsc musiałem dotrzeć samochodem, ale wynika to bardziej z przymusu niż chęci (brak komunikacji publicznej). Mam nadzieję, że wiadomość ta ze względu na zamieszczoną ilość linków przypada się podobnym do mnie desperatom próbującym w sieci znaleźć rozkład jazdy pociągów.

Pozdrawiam

_________________
www.palaceslaska.pl
https://www.facebook.com/pages/Pa%C5%82 ... 2147044434


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 8 gru 2011, o 12:47 
 
Ze wszystkiego co dawniej stanowił PKP zrobić to na nowo połączyć to w całość, stworzyć narodowego przwoźnika kolejowego(dobrze zarządzanego) wyłączając z tej grupy jednak obecne PLK tak żeby infrastruktura niebyła własnością największego przweoźnika. Spółki typu SKM, KŚ czy Arriva doskonale by uzupełniały oferte a konkurencja wszystkim dobrze zrobi.

Cytuj:
PS. wiem, że większość użytkowników forum preferuje transport własnymi czterema kółkami, ale ja pozostaję jak samotna wyspa niepoprawnym zwolennikiem transportu publicznego i pomimo posiadania prawa jazdy jak na razie samochodu nie nabyłem i do pracy dojeżdżam komunikacją publiczną


Nie jesteś sam :)


Góra 
  
 
 Post Napisane: 12 gru 2011, o 20:47 
Offline

Dołączył(a): 26 cze 2010, o 10:10
Posty: 69
Lokalizacja: Ruda Śląska
Imię: Roman
Pałace Śląska napisał(a):
Witam,
nie wiem kto mówi o trzech wielkich kompaniach kolejowych, ale przytoczę parę faktów. Obecnie w naszym kraju działają następujące firmy zajmujące się kolejowymi przewozami pasażerskimi:

1. http://www.intercity.pl/
2. http://www.przewozyregionalne.pl/
3. http://www.skm.pkp.pl/firma/informacje-o-firmie/
4. http://www.arriva.pl/pl/o-nas/arriva-rp-sp-z-oo/
5. http://www.mazowieckie.com.pl/site.php5/Show/1.html
6. http://www.kolejeslaskie.com/
7. http://kolejedolnoslaskie.eu/


Zapomniałes o SKM Warszawa http://www.skm.warszawa.pl/
oraz WKD Grodzisk http://www.wkd.com.pl/


Czy ktoś mówi o podziale na 16 spółek? Ano mówi: http://www.rynek-kolejowy.pl/29213/Za_3 ... alnych.htm


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Koleje i wszystko co z nimi związane » Koleje - Śląskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.162s | 18 Queries | GZIP : Off ]