Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Opolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 5 cze 2010, o 07:55 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
W Czarnowąsach pod Opolem pod raz pierwszy w życiu ujrzałam biały drewniany kościółek.

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 58.63 KiB | Przeglądane 303 razy ]

Nie jestem fanem sakralnej architektury drewnianej, gdyż te obiekty śmierdzą dla mnie jak baraki w Auschwitz (uwaga !! to moje zdanie i można się z nim nie zgodzić!). Mam takie podejście od dzieciństwa, chyba wtedy używano takich samych preparatów do konserwacji drewna ;)

Wracając do Czarnowąsów ;) Otóż stał tu sobie do 2005 roku stary drewniany kościół p.w. św.Anny. W nocy z 19 na 20 sierpnia został podpalony :evil: i całkowicie spłonął. Sprawcy nie wykryto, ale na szczęście świątynię odbudowano.

Historia kościółka na tablicy

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 71.62 KiB | Przeglądane 303 razy ]

Dziadek, nie przejmując się pogrzebem na przykościelnym cmentarzu, zasięgnął języka i się dowiedział, że kościół odbudowywano w tempie atomowym. Prace wykonywały dwie firmy, nie mówiąc o mieszkańcach wsi.

I tak się on prezentuje po odbudowie (nie robiłam zbyt dużej ilości zdjęć z zewnątrz z uwagi na ten pogrzeb, ale to dzięki pogrzebowi mogłam wejść do środka :))

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 45.14 KiB | Przeglądane 303 razy ]

A teraz białe wnętrza - wygląda to ślicznie, a co najważniejsze nie śmierdzi ;)

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 50.67 KiB | Przeglądane 303 razy ]

Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 36.65 KiB | Przeglądane 303 razy ]

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 46.05 KiB | Przeglądane 303 razy ]

Gablotka z zachowanymi elementami wyposażenia spalonego kościółka

Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 41.4 KiB | Przeglądane 303 razy ]

Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 32.42 KiB | Przeglądane 303 razy ]

Sądzę, że mieszkańcy wsi po tym niejasnym podpaleniu są bardzo podejrzliwi, co mnie wcale nie dziwi. Gdy tylko weszłam z aparatem do środka, to za mną jak szpieg z krainy deszczowców weszła pani, która przedtem myła grób obok ;) Gdy tylko wyszłam przyszła inna pani z kluczami i wsio zakluczyła ;)

Krzyż ze spalonych desek

Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 65.54 KiB | Przeglądane 303 razy ]

Przy kościele jest zadbany cmentarz, z zachowanymi nagrobkami poniemieckimi oraz sporą kwaterą grobów sióstr zakonnych.

Na stronie Wyborczej, w art. o umorzeniu śledztwa, możecie zobaczyć jak to wyglądało po ugaszeniu pożaru:
http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,68586,3026720.html

Ostatnio edytowano 4 mar 2015, o 18:11 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 7 cze 2020, o 12:56 
Moderator

Pochwały: 3
Imię: Asia
Zdjęcie z książki dra Jerzego Dobrzyckiego - "Kościoły drewniane na Górnym Śląsku", z 1926r.

Załączniki:
22.jpg
22.jpg [ 1.56 MiB | Przeglądane 83 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Opolskie